Справа № 761/23236/22
Провадження № 1-кс/761/12803/2022
02 листопада 2022 року
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_4.,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_5.,
прокурора ОСОБА_6.
захисника ОСОБА_7.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені суду клопотання слідчого 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_8., погоджене прокурором першого відділу
управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6. про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження № 12022080000000335, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.04.2022 року, за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-1 та ч. 6 ст. 111-1 КК України,-
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшло клопотання слідчого 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_8., погоджене прокурором першого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6. про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження № 12022080000000335, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.04.2022 року, за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-1 та ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022080000000335, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.04.2022 року, за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-1 та ч. 6 ст. 111-1 КК України
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянка України ОСОБА_1 , перебуваючи на території міста Василівка Запорізької області в умовах здійсненої з березня 2022 року окупації, умисно вчинила кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки України.
Внаслідок воєнних дій через військову агресію російської федерації, починаючи з 24.02.2022 збройними формуваннями російської федерації тимчасово окуповано частини території Запорізької області, а 02 березня 2022 року військовослужбовцями держави-агресора, у силовий спосіб за допомогою військової техніки шляхом вторгнення, після масового обстрілу міста, було захоплено й окуповано місто Василівка Запорізької області. Для запровадження та утримання у незаконний спосіб місцевих мешканців м. Василівка, військовослужбовці російської федерації, з метою повного контролю над захопленою територією, використовуючи силу та вогнепальною зброю на в'їздах та виїздах з території вказаного села обладнали ворожі бойові озброєні блокпости, а також введено спеціальний режим переміщення місцевого населення окупованою територією.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 липня 2022 року» (в редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 29.07.2022), Василівська міська територіальна громада Запорізької області внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
У подальшому, у точно не встановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 21 год 24 хв. 25.04.2022, в умовах військового контролю збройних сил російської федерації над вказаною територією та встановленого ними окупаційного режиму було сформовано незаконні органи влади в тимчасово окупованому місті Василівка Запорізької області. Після чого невстановленими досудовим розслідуванням особами з числа військових російської федерації всупереч законного порядку, установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, проведено роботу з виявлення осіб серед місцевого населення міста Василівка, які б виконували організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції в незаконних органах влади, зокрема в окупаційній адміністрації держави-агресора, підпорядковану, керовану та фінансовану російською федерацією, а також здійснювали діяльність у співпраці з ними з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території міста Василівка Запорізької області та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
Як зазначає слідчий у клопотанні, в громадянки України ОСОБА_1 , обізнаної про зміст загальновідомих подій стосовно ведення вказаною державою агресивної війни проти України, про факт окупації міста Василівка військовими рф внаслідок вчиненого воєнного нападу, а також про відсутність через вказані події у тимчасово окупованому місті керівника легітимного органу виконавчої влади, з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні, підтримки входження тимчасово окупованих територій України у майбутньому до складу російської федерації та реалізації власних амбіцій очолити незаконний орган влади, у точно невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 21 год. 24 хв. 25.04.2022, виник умисел на співпрацю з державою-агресором з метою завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України.
Так, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 21 год. 24 хв. 25.04.2022 (більш точна дата та час органом досудового розслідування встановлюється), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянкою України, перебуваючи в тимчасово окупованому місті Василівка Запорізької області, діючи умисно, тобто усвідомлюючи свої протиправні дії та розуміючи їх протиправні наслідки, реалізуючи свій злочинний умисел з метою утвердження тимчасової окупації частини суверенної території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, співпраці з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією погодилась на пропозицію невстановлених досудовим розслідуванням осіб із числа представників окупаційних збройних формувань російської федерації очолити незаконний орган влади - адміністрацію міста Василівка, та добровільно зайняла посаду виконуючої обов'язки керівника зазначеної адміністрації, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
У подальшому, ОСОБА_1 , продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, з метою доведення його до кінця, перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Василівка Запорізької області, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, приступила до виконання покладених на неї як на керівника окупаційної адміністрації держави-агресора організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських повноважень, до яких, окрім співпраці з державою-агресором та незаконно створеними правоохоронними органами, належать організація роботи окупаційної адміністрації та здійснення керівництва її діяльністю, призначення осіб на посади, організація роботи комунальних служб, закладів охорони здоров'я, управління захопленими об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності місцевої ради м. Василівка, тощо та вчинила дії, спрямовані на реалізацію вказаних повноважень.
Окрім того, у громадянки України ОСОБА_1 , з мотивів забезпечення власної функціональної діяльності як призначеного керівника окупаційної адміністрації держави-агресора, ідеологічних переконань у точно не встановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 21 год. 24 хв. 25.04.2022, виник та сформувався стійкий злочинний намір, направлений на вчинення кримінально караного діяння, що полягає у публічному запереченні збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України та здійснення публічних закликів до підтримки рішень та дій держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора, до співпраці з державною агресором та окупаційною адміністрацією держави-агресора, до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасову окуповану території міста Василівка, тобто на вчинення дій, спрямованих проти основ національної безпеки України.
Так, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи, що Україна є унітарною державою, її суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, за наведених вище обставин, о 21 год. 24 хв. 25.04.2022, перебуваючи у незаконно створеному органі влади на тимчасово окупованій території міста Василівка Запорізької області, діючи умисно, усвідомлюючи явну злочинність власних дій, в тому числі сформованих в умовах швидкого розвитку інформаційного суспільства в України та глобального інформаційного простору, використання інформаційно-телекомунікаційних технологій у всіх сферах життя, де особливого значення набувають проблеми інформаційної безпеки, як складової державної безпеки України, усвідомлюючи, що відносно України здійснюється збройна агресія, та маючи на меті виправдати вказані злочинні дії держави-агресора та її військового та політичного керівництва, бажаючи настання наслідків збройної агресії проти України, які полягали б в окупації усієї території України або її частини та ліквідації її суверенітету, шляхом опублікування відео звернення у всесвітній мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 публічно звернулась до мешканців вказаного міста, тобто необмеженого кола осіб, та повідомила, що саме «После государственного переворота в 2014 году Киевский режим на Донбассе развязал кровавую бойню», а також, що саме українськими збройними силами цілеспрямовано здійснюються обстріли мирних жителів, тим самим публічно заперечивши збройну агресію проти України.
До того ж, ОСОБА_1 публічно закликала до співпраці з державою-агресором та окупаційною адміністрацією, головою якої себе оголосила, підтримки її діяльності, зазначивши при цьому, що легітимні керівники органів державної влади самоусунулись від виконання своїх обов'язків щодо організації життєдіяльності у місті, а також наголосила про необхідність надання усілякої допомоги та сприяння для налагодження роботи окупаційної адміністрації, підтримки дій та виконання рішень незаконного органу влади та його керівництва, а у подальшому неодноразово висловлювала інформацію такого змісту, яка за допомогою засобів телекомунікації та у співпраці з державою-агресором була доведена до необмеженого кола осіб.
Окрім того, у ОСОБА_1 , з мотивів забезпечення власної функціональної діяльності як призначеного керівника окупаційної адміністрації держави-агресора, задоволення інформаційних потреб мешканців міста Василівка та іншого необмеженого кола осіб з метою виправдання збройної агресії рф та популяризації власних управлінських дій та рішень й політики держави-агресора, подальшого сприяння збройній агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації міста Василівка, уникнення відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, у точно не встановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 21 год. 24 хв. 25.04.2022, виник умисел на здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією.
Разом з тим, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 25.04.2022 по теперішній час, перебуваючи в тимчасово окупованому місті Василівка, використовуючи незаконно отримані владні повноваження та управлінські можливості, надані їй державою-агресором, добровільно, діючи умисно, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та реалізуючи свій злочинний умисел, у співпраці з державою-агресором оприлюднила у публічному просторі власні відео звернення, адресовані необмеженому колу осіб, а також здійснила публічні виступи та надала інтерв'ю представникам журналістської та політичної спільноти держави агресора, призначені для публікації їх у пресі, показу на телебаченні чи з використанням інших засобів масової інформації, розповсюдження в мережі Інтернет чи з використанням інших засобів телекомунікаційного зв'язку, у тому числі трансляції на каналах мобільних додатків (месенджерів), під час яких систематично розповсюджувала інформацію антиукраїнської спрямованості, направлену на дискредитацію чинної влади, Збройних сил України та легітимних державних органів, а також на підтримку дій рф, пов'язаних зі збройною агресією, при цьому здійснюючи агітацію серед місцевого населення щодо визнання окупаційної влади, закликаючи на необхідності співпраці із окупаційною владою задля збереження «миру» на відповідній території. Зазначену інформаційну діяльність у співпраці з державою-агресором, направлену на популяризацію рф і її політичного керівництва, розповсюдження політики держави-агресора на тимчасово окупованій території, національних символів та валюти рф тощо, ОСОБА_1 спрямувала на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній та інформаційній безпеці України.
Так, ОСОБА_1 , о 21 год. 24 хв. 25.04.2022, перебуваючи у незаконно створеному органі влади на тимчасово окупованій території міста Василівка Запорізької області, діючи умисно, усвідомлюючи явну злочинність власних дій, шляхом опублікування власного відеозвернення у всесвітній мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2, публічно звернувшись до мешканців вказаного міста, створила і поширила у співпраці з державою-агресором інформацію на підтримку держави-агресора та її окупаційної адміністрації, збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, зокрема вказавши, що саме «После государственного переворота в 2014 году Киевский режим на Донбассе развязал кровавую бойню», що легітимні керівники органів державної влади самоусунулись від виконання своїх обов'язків щодо організації життєдіяльності у місті, і тому вона прийняла пропозицію очолити Василівську адміністрацію, що українські збройні сили цілеспрямовано обстрілюють місто Василівка, тим самим намагаючись зірвати укладення мирного життя. Одночасно з цим закликала до сприяння та підтримки створеної окупаційної адміністрації, очільником якої вона стала тощо. Зазначена інформація знайшла також своє поширення у відеосюжеті з логотипом «Риа Новости», тобто засобів масової інформації держави-агресора, та супроводжувалося демонстрацією стягу рф на будівлі міської адміністрації.
В подальшому ОСОБА_1 неодноразово створювала та поширювала інформацію подібного характеру, здійснюючи тим самим антиукраїнську пропаганду та сприяючи збройній агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації міста Василівка Запорізької області, уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, а також для вчинення дій, спрямованих на впровадження стандартів політики держави-агресора, що стала джерелом для ряду інформаційних продуктів у вигляді відео сюжетів на різноманітних інформаційних ресурсах, яка за їх допомогою доведена до необмеженого кола споживачів та фактично стала засобом впливу на населення окупованої території з метою його підкорення державі-агресору.
Так, ОСОБА_1 , виконуючи повноваження керівника Василівської адміністрації, в період з в період з 25.04.2022 по теперішній час, перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Василівка Запорізької області, неодноразово надавала інтерв'ю проросійським ЗМІ, де наголошувала про організацію роботи комунальних служб, виплату заробітної плати, початок роботи підприємств, аптек, ринків, про здійснення одноразових виплат, про отримання так званої гуманітарної допомоги від дснс російської федерації, про повернення місцевих жителів в місто, а також про реалізацію заходів щодо переходу окупованого міста Василівка Запорізької області в рубльову зону і очікування референдуму, дискредитуючи про цьому чинну українську владу та легітимних керівників державних органів, зазначаючи про необхідність співпраці із окупаційною владою задля збереження «миру» на зазначеній території, що стало предметом відеосюжетів, розміщених в різноманітних інформаційних ресурсах.
Також, ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки керівника адміністрації міста Василівка, 09.05.2022, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Василівка Запорізької області, спільно з представниками збройних сил держави-агресора, особи яких досудовим розслідуванням встановлюються, взяла участь в урочистих пропагандистських заходах, під час яких та у присутності громадськості військові рф вітали мешканців з Днем Перемоги, а також спільно з вказаними невстановленими досудовим розслідуванням особами з числа військових держави-агресора та у їх супроводі відвідала окремих мешканців міста Василівка за місцем проживання, привітавши зі святом та вручивши подарунки, що стало предметом відео сюжетів, розміщених в різноманітних інформаційних ресурсах.
Окрім того, ОСОБА_2 , виконуючи обов'язки керівника незаконного органу влади, 12.05.2022, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Василівка Запорізької області, спільно з представниками збройних сил держави-агресора, особи яких досудовим розслідуванням встановлюються, провела робочу нараду з невстановленим досудовим розсуванням представником незаконно створеного окупаційною владою рф органу поліції в м. Василівка Запорізької області, під час якої були визначені пріоритетні завдання для роботи поліції окупаційної влади, що стало предметом відеосюжетів, розміщених в різноманітних інформаційних ресурсах.
В подальшому, 05.08.2022, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_2 , виконуючи обов'язки керівника Василівської адміністрації Запорізької області, перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Василівка Запорізької області, спільно з представниками збройних сил держави-агресора, особи яких досудовим розслідуванням встановлюються, провела робочу зустріч з офіційним представником держави-агресора, ймовірно губернатором Новгородської області рф ОСОБА_3 , в ході якої були обговорені питання так званої взаємодії та допомоги медичним та освітнім закладам м. Василівка та Василівського району, що стало предметом відеосюжетів, розміщених в різноманітних інформаційних ресурсах.
04.10.2022 слідчим складено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та повідомлення про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 ч. 6 ст. 111-1 КК України.
04.10.2022 слідчим ОСОБА_1 було повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру за правилами ст.ст. 111, 133-135 КПК України шляхом опублікування повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру, а також повісток про виклик на 10, 11 та 12 жовтня 2022 року на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в друкованому засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» № 216 (7337) від 07.10.2022.
Також, на виконання вимог КПК України щодо повідомлення особи про підозру у вчиненні кримінального правопорушення на номер мобільного телефону НОМЕР_1 , яким особисто користується ОСОБА_1 , встановивши наявність зареєстрованого за вказаним номером мобільного телефону акаунту у месенджері «Whatsapp», здійснено відправлення повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру та 3-х повісток на 10.10.2022, 11.10.2022 та 12.10.2022 про виклик ОСОБА_1 , до Головного слідчого управління СБ України з метою вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій в якості підозрюваного.
Підозрювана ОСОБА_1 до Головного слідчого управління СБ України відповідно до вручених їй повісток не з'явивилася та про причини неявки не повідомила.
08.06.2022 постановою слідчого підозрювану ОСОБА_1 оголошено у розшук, здійснення якого доручено ДКР СБ України, оскільки на даний момент під час досудового розслідування встановлено, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, слідчий зазначає, що підозрювана ОСОБА_1 переховується від органів досудового розслідування та суду на на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
А тому, на думку слідчого, у органу досудового розслідування у кримінальному провадженні наявні достатні докази, які підтверджують скоєння підозрюваною ОСОБА_1 інкримінованих їй злочинів, при цьому, зважаючи на те, що остання переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, на виклики слідчого не з'являється, оголошений у розшук та перебуває натимчасово окупованій території України м. Василівка, Запорізької області, є всі підстави для здійснення спеціального досудового розслідування.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав у ньому наведених.
Захисник підозрюваної заперечував щодо задоволення клопотання та просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про наступне.
Так, в судовому засіданні встановлено, що у провадженні Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022080000000335 від 26.04.2022.
Як убачається з матеріалів клопотання, 04.10.2022 слідчим складено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та повідомлення про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 ч. 6 ст. 111-1 КК України. 04.10.2022 слідчим ОСОБА_1 було повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру за правилами ст.ст. 111, 133-135 КПК України шляхом опублікування повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру, а також повісток про виклик на 10, 11 та 12 жовтня 2022 року на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в друкованому засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» № 216 (7337) від 07.10.2022.
Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованих йому злочинів, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_1 могла вчинити інкриміновані їй правопорушення.
08.06.2022 постановою старшого слідчого в ОВС 2 відділу 1 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_9 підозрювану ОСОБА_1 , оголошено в розшук.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшук.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 КПК України.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, вчиненого підозрюваним, стосовно якого уповноваженим органом прийнято рішення про передачу його для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Положеннями ч. 2 ст. 297-2 КПК України, визначено, що у клопотанні про здійснення спеціального досудового розслідування зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; 4) відомості щодо оголошення особи у міждержавний та/або міжнародний розшук; 5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності; 6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що свідчать про причетність ОСОБА_2 до вищевказаних кримінальних правопорушень, а також, враховуючи той факт, що остання переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у розшук та знаходиться на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022080000000335 від 26.04.2022 відносно ОСОБА_1 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-1 та ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 2971-2974, 309, 372, 532 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_8., погоджене прокурором першого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6., про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження № 12022080000000335, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.04.2022 - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022080000000335, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.04.2022, за підозрою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Василівка Запорізької області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених чч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-1 та ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Роз'яснити, що у разі якщо підозрюваний, стосовно якого слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, затриманий або добровільно з'явився до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо нього здійснюється із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_4