Рішення від 09.11.2022 по справі 200/3290/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2022 року Справа№200/3290/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 у період з 01.01.2022 року по 31.02.2022 року, стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованість з невиплати пенсії у період з 01.01.2022 року по 31.02.2022 року.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 у період з 01.01.2022 року по 31.02.2022 року, стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованість з невиплати пенсії у період з 01.01.2022 року по 31.02.2022 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2022 року суд відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що вона є пенсіонером та отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Позивач зазначає, що у порушення діючого законодавства України відповідач безпідставно припинив нарахування пенсії з 01.08.2017 року. З січня 2022 року відповідач поновив позивачу виплату пенсії, проте, заборгованість, що виникла у період з 01.08.2017 року по 31.12.2021 року у сумі 94692,93 грн. не виплатив. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують вимоги Конституції України та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у зв'язку з чим просила суд задовольнити її позовні вимоги.

Відповідач через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Відповідач вказує, що перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону №1058. Виплата пенсії проведена по 31.07.2017 року. З 01.08.2017року виплату пенсії ОСОБА_1 призупинено на підставі статті 12 Закону України від 20.10.2014 №1706 «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», якою передбачено, що у разі неповідомлення про повернення до покинутого місця проживання приймається рішення про скасування дії довідки на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання. Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця проживання є дані, отримані з відповідних державних реєстрів та в результаті обміну інформацією з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідач наголошує, що на виконання рішення суду Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області № 233/4008/17 від 20.09.2017 року ОСОБА_1 поновлено нарахування пенсії з 01.02.2018 року.

При цьому відповідач зазначає, що з 01.01.2019 виплату пенсії ОСОБА_1 призупинено на підставі статті 12 Закону №1706. Відповідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846, заява про поновлення виплати пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Згідно заяви №5939 від 22.11.2021 проведено поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто з 21.11.2018 року. Відповідач зазначає, що сума невиплачених пенсійних коштів складає 94692,93 грн. за період з 01.02.2018 року по 31.12.2021 року.

Також відповідачем надано до суду додаткові пояснення, відповідно до яких представник відповідача наголосив, що на виконання постанови Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 20.09.2017 року, постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.11.2017 року по справі №233/4008/17 поновлено виплату пенсії з 01.08.2017 року. Заборгованість з пенсії за період з 01.08.2017 по 31.12.2021 в сумі 105136,08 грн. нарахована та обліковується в органах Пенсійного фонду. Відповідач вказує, що з 01.01.2019 виплату пенсії ОСОБА_1 призупинено на підставі статті 12 Закону України від 20.10.2014 №1706 «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Відповідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846, заява про поновлення виплати пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

На підставі особистої заяви про поновлення виплати пенсії від 22.11.2021 року поновлено виплату пенсії з 01.01.2022 року здійснюється нарахування місячного розміру пенсії та включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк».

З огляду на зазначені обставини відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2022 року визнано не поважними причини пропуску строку Головним управлінням пенсійного фонду України в Донецькій області встановлені в ухвалі суду від 06.06.2022 року для надання документів. Продовжено відповідачу строк для надання додаткових доказів - на строк протягом п'ятнадцяти днів після отримання даної ухвали. Витребувано у відповідача матеріали пенсійної справи позивача, а саме: заяви про поновлення виплати пенсії, рішення про поновлення виплати пенсії, усі рішення про припинення виплати пенсії, постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області № 233/4008/17 від 20.09.2017 року та докази виконання постанови, докази призупинення виплати пенсії з 01.01.2019 року на підставі статті 12 Закону № 1706, докази поновлення виплати пенсії на підставі заяви від 22.11.2021 р. з 21.11.2018 р. (як зазначено у відзиві відповідачем) довідку з розшифруванням за які місяці позивачу була нарахована сума заборгованості по пенсії в розмірі 94692,93 грн. та виплачена із визначенням розміру пенсії за кожний місяць.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2022 року суд зобов'язав Пенсійний фонд України (код ЄДРПОУ 00035323, місцезнаходження: 01014, м. Київ, вул. Бастіонна, буд. 9) надати суду протягом п'яти днів після отримання даної ухвали роз'яснення та докази на підтверджень цих роз'яснень (рішення, розпорядження та т.і.) щодо: прийняття Пенсійним фондом України рішень (розпоряджень) на підставі Постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану” від 12 березня 2022 року № 263 - щодо обмеження доступу територіальних органів Пенсійного фонду України до електронних пенсійних справ, наявних в базі централізованих інформаційних технологій Пенсійного фонду; строку дії таких обмежень (у випадку їх запровадження); щодо меж таких обмежень (категорій документів) - враховуючи, що певні документи з пенсійних справ пенсіонерів пенсійними органами суду надаються, певні - ні); зазначення належного органу, який має повний доступ до пенсійних справ - для вирішення судом питання стосовно направлення до визначеного органу ухвали про витребування документів з пенсійної справи сторони по справі, а також у разі наявності можливості надати матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , а саме: усі заяви про поновлення виплати пенсії, усі рішення про поновлення виплати пенсії, усі рішення про припинення виплати пенсії, постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області № 233/4008/17 від 20.09.2017 року та докази виконання постанови, докази призупинення виплати пенсії з 01.01.2019 року на підставі статті 12 Закону № 1706, докази поновлення виплати пенсії на підставі заяви від 22.11.2021 р. з 21.11.2018 р. (як зазначено у відзиві відповідачем), довідку з розшифруванням за які місяці позивачу була нарахована сума заборгованості по пенсії в розмірі 94692,93 грн. та виплачена із визначенням розміру пенсії за кожний місяць.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2022 року зобов'язано позивача надати суду постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області № 233/4008/17 від 20.09.2017 року, зобов'язати відповідача та Пенсійний фонд України надати суду матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області № 233/4008/17 від 20.09.2017 року та докази виконання постанови, докази призупинення виплати пенсії з 01.01.2019 року на підставі статті 12 Закону № 1706, докази поновлення виплати пенсії на підставі заяви від 22.11.2021 р. з 21.11.2018 р. (як зазначено у відзиві відповідачем), довідку з розшифруванням за які місяці позивачу була нарахована сума заборгованості по пенсії в розмірі 94692,93 грн. та виплачена із визначенням розміру пенсії за кожний місяць.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2022 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області № 233/4008/17 від 20.09.2017 року, письмові пояснення стосовно того чи була нарахована заборгованість з пенсії в розмірі 94692,93 грн. нарахована відповідачем на виконання вимог постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області № 233/4008/17 від 20.09.2017 року, письмові пояснення стосовно того чи була припинена виплата пенсії позивач з 01.01.2019 року (про що відповідач наголошує у відзиві на позовну заяву) та надати докази, які підтверджують вказані обставини, докази поновлення виплати пенсії на підставі заяви від 22.11.2021 р. з 21.11.2018 р. (як зазначено у відзиві відповідачем).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2022 року закрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 у період з 01.08.2017 року по 31.12.2021 року, стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованість з невиплати пенсії у період з 01.08.2017 року по 31.12.2021 року у сумі 105136,08 грн.

За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд зазначає, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, постановлено часткову зміну ст.1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.

Відповідно до Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 17.05.2022 № 341/2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, та відповідно до Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 12.08.2022 № 573/2022 ще

З огляду на збройну агресію Російської Федерації, а також необхідність витребування додаткових доказів для встановлення усіх обставин справи, дана справа судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін 09 жовтня 2022 року.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 була взята на облік як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, а саме: з м. Дебальцеве Донецької області до м. Костянтинівка Донецької області, що підтверджується відповідною довідками управління соціального захисту населення від 01.03.2016 року № 1425052333, від 19.11.2021 року № 1425-5000413258.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком, про те з 01.08.2017 року виплата виплату пенсії їй була припинена на підставі статті 12 Закону України від 20.10.2014 №1706 «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», що не спростовується стронами.

Судом встановлено, що постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 20 вересня 2017 року у справі № 233/4008/17 позовні вимоги ОСОБА_1 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнано протиправними дії Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з серпня 2017 року.

Зобовязано Костянтинівське обєднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з квітня 2017 року з перерахуванням її на рахунок в АТ «Ощадбанк».

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року у справі № 233/4008/17 апеляційну скаргу Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 20 вересня 2017 року по справі № 233/4008/17 задоволено частково, постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 20 вересня 2017 року по справі № 233/4008/17 змінено.

Змінено третій абзац резолютивної частини постанови Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 20 вересня 2017 року по справі № 233/4008/17, шляхом заміни словосполучення «з квітня 2017 року» на «з серпня 2017 року».

В іншій частині постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 20 вересня 2017 року по справі № 233/4008/17 залишено без змін.

Постанова Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 20 вересня 2017 року у справі № 233/4008/17 суду набрало законної сили 28 листопада 2017 року.

У наданих до суду додаткових поясненнях відповідач наголошував, що на виконання постанови Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 20 вересня 2017 року по справі № 233/4008/17 відповідачем проведено нарахування пенсії за період з 01.08.2017 року по 31.12.2021 року в сумі 105136,08 грн.

Згідно наданих відповідачем розпоряджень про призначення пенсії від 03.12.2021 року та від 23.09.2022 року встановлено, що позивачу призначено пенсію на підставі рішення суду (постанови Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 20 вересня 2017 року по справі № 233/4008/17) з 01.08.2017 року по довічно.

Згідно розрахуноку нарахованої та виплаченої пенсії ОСОБА_1 за період з 01.08.2017 року по 31.12.2021 року встановлено, що позивачу за період з 01.08.2017 року по 31.12.2021 року була нарахована пенсії в розмірі 105136,08 грн., однак не виплачена.

Відповідно до відзиву та додаткових пояснень, які були надані відповідачем у справі, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області наголошувало про те, що 01.01.2019 року позивачу була припинена виплата пенсія, проте, відповідач не надає суду доказів, які підтверджували викладені обставини.

З матеріалів справи встановлено, що позивач 22.11.2021 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про поновлення виплати пенсії.

На підставі особистої заяви про поновлення виплати пенсії від 22.11.2021 року поновлено виплату пенсії з 01.01.2022 року здійснюється нарахування місячного розміру пенсії та включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк».

Зазначені обставини також підтверджуються позивачем у позовній заяві, а саме позивач вказує, що з січня 2022 року їй поновлено виплату пенсії.

Враховуючи зазначені обставини, суд приходить висновку, що спірним питанням даної справи є протиправні дії відповідача щодо не виплати пенсії позивачу за період з 01.01.2022 року по 31.02.2022 року.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право відповідно до ч. 2 ст. 46 Конституції України гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел, і забезпечується ч. 2 ст. 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058 (далі по тексту - Закон № 1058) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за /днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно ч. 1 ст. 47 Закону № 1058 пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 ст. 7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території” від 15.04.2017 року № 1207, виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсій та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок та умови отримання пенсій пенсіонерами, які зареєстровані на тимчасово захопленій території України, на території якої органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, передбачено Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, Порядком формування і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 05.11.2014 року “Про здійснення соціальних виплат особами, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції”, Тимчасовим порядком фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 07.11.2014 року № 595.

Відповідно до п. 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.

Приписами п. 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей визначено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296), пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що пенсіонери з населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження мають право на одержання пенсії за умови переміщення в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі і звернення до структурного підрозділу місцевої державної влади з питань соціального захисту населення та взяття на облік, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. З відповідною довідкою пенсіонер має праве звернутися до територіального підрозділу Пенсійного фонду України в населеному пункті, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу на підставі особистої заяви про поновлення виплати пенсії від 22.11.2021 року поновлено виплату пенсії з 01.01.2022 року здійснюється нарахування місячного розміру пенсії та включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк».

З огляду на викладене суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Приписами частини 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідачем є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно ч. 1, 2, 3 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

До суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.

Отже, судовому захисту в адміністративних судах України підлягає лише порушене право, а отже предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків, а також встановлені законом умови їх реалізації.

Також, суд зазначає, що адміністративний суд під час прийняття рішень у справі перевіряє правомірність рішень, дій чи наявність допущеної бездіяльності суб'єктами владних повноважень.

Виходячи із системного аналізу наведених норм КАС України, особа, яка звертається до адміністративного суду з позовом має довести наявність порушення оскаржуваним рішенням, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень саме її прав та інтересів у сфері публічно-правових відносин, які потребують судового захисту.

Судом встановлено, що позивачу з 01.01.2022 року поновлено виплату пенсії, яка виплачується станом на час розгляду справи.

З огляду на те, що виплата пенсії позивачу поновлена з 01.01.2022 року, суд зазначає про відсутність спору між сторонами, права позивача не порушені, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 у період з 01.01.2022 року по 31.02.2022 року, стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованість з невиплати пенсії у період з 01.01.2022 року по 31.02.2022 року.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2022 року суд відстрочив позивачеві сплату судового збору до ухвалення судового рішення.

Оскільки, позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі та в зв'язку з тим, що суд прийшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету України судовий збір за розгляд даної справи в розмірі 992,40 грн.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 у період з 01.01.2022 року по 31.02.2022 року, стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованість з невиплати пенсії у період з 01.01.2022 року по 31.02.2022 року - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Державного бюджету України судовий збір за розгляд справи у суді в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.

Повний текст рішення складено та підписано 09 листопада 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Олішевська