Рішення від 09.11.2022 по справі 160/7025/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2022 року Справа № 160/7025/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лозицької І.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Міністерство юстиції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Міністерство юстиції України, в якому з урахуванням уточнень просить суд:

- визнати протиправною бездіяльності Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України щодо невиплати старшому інспектору Новокодацького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн. щомісячно, починаючи з 24 лютого 2022 року до дня припинення та/або скасування воєнного стану в Україні;

- зобов'язати Державну установу «Центр пробації» Міністерства юстиції України нарахувати та виплатити старшому інспектору Новокодаького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області ОСОБА_1 додаткову винагороду в розмірі 30 000 грн. щомісячно, починаючи з 24 лютого 2022 року до дня припинення та/або скасування воєнного стану в Україні.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в період з 24 лютого 2022 року - день початку військової агресії Російської Федерації проти України та до сьогоднішнього дня позивачу не виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, яка передбачена п. 1 Постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Позивач зазначає, що відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка”, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно. Виплата такої винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Позивач вказує, що зазначена додаткова винагорода не була їй виплачена з часу запровадження військового стану.

У зв'язку з цим, позивач вважає, що з Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України на її користь підлягає стягненню додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, починаючи з 24 лютого 2022 року.

Ухвалою суду від 22.06.2022 року, після усунення недоліків позовної заяви, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов та докази на його обґрунтування.

Також, 24.06.2022 року до суду через систему "Електронний суд" надійшло клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору - Міністерство юстиції України.

Ухвалою суду від 28.06.2022 року залучено до участі в адміністративній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору - Міністерство юстиції України.

Заперечуючи проти позову, відповідачем надано до суду письмовий відзив на позовну заяву, який долучено до матеріалів справи.

В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що Центр пробації утворено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 року №655-р «Про утворення державної установи «Центр пробації» та наказом Міністерства юстиції України від 28.12.2017 року №4322/5 «Про утворення Державної установи «Центр пробації». Наказом Міністерства юстиції України від 08.12.2020 року №4242/5 затверджено Положення про Державну установу «Центр пробації», відповідно до якого Центр пробації є неприбутковою державною установою, що створена для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України з питань пробації і безпосереднього спрямування та координації діяльності уповноважених органів з питань пробації, що належать до сфери управління Мін'юсту.

Відповідач зазначає, що відповідно до пункту 5 статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про Національну поліцію», а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських.

Відповідач звертає увагу на те, що особливий характер несення служби, який містить такі спеціальні умови як служба у святкові та вихідні дні, служба позмінно, служба з нерівномірним графіком, служба в нічний час на осіб начальницького складу, які проходять службу в уповноважених органах з питань пробації не розповсюджуються.

За поясненнями відповідача позивача було переведено з Академії Державної пенітенціарної служби до Центу пробації та призначено на посаду старшого інспектора Новокодацького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровської області.

Позивач не залучалась до виконання завдань, передбачених Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходів і повноважень, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, не несе службу у розумінні Закону України «Про Національну поліцію», а виконувала свої службові обов'язки, пов'язані з реалізацією завдань та функцій пробації відповідно до посадової інструкції, Положення про Новокодацький районний відділ філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області та колективного договору, а тому правові підстави для виплат позивачу додаткової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» відсутні.

Окрім цього, відповідач звертає увагу на те, що позивач наполягає у позовних вимогах про виплату винагороди з 24.02.2022 року. Однак, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 року №213-р Дніпропетровська область була включена до переліку територій, на яких надається допомога в рамках програми «єПідтримка» з 11.03.2022 року.

На підставі викладеного, відповідач просить у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Також відповідачем через систему «Електронний суд» надано до суду додаткові пояснення до відзиву.

Так, відповідач пояснює, що з метою урегулювання питання стосовно права осіб на одержання додаткової винагороди, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 01.07.2022 року №754 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168.

Зміни, що вносяться до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 в абзаці першому: слава «які несуть службу в органах установах зазначеної служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога програми «єПідтримка» змінено на слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні)»; після слова «щомісячно» доповнено словами «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяці)».

Відповідач звертає увагу, що відповідно до наказу від 25.04.2022 року №75 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) станом на 24.05.2022 року» (зі змінами), зареєстрованого Міністерством юстиції України 25.04.2022 року за №453/37789, Новокодацький район міста Дніпра не включений до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні), а позивач перебуває на посаді старшого інспектора Новокодацького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області.

А тому, на думку відповідача, у позивача відсутнє право на отримання додаткової винагороди.

15.09.2022 року від представника третьої особи - Міністерства юстиції України, засобами поштового зв'язку надійшли пояснення, які долучено до матеріалів справи.

Так, представник Міністерства юстиції України пояснює, що положення постанови №168 діють на період воєнного стану та спрямовані на стимулювання військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських на виконання своїх обов'язків в умовах посиленого графіку несення служби або суттєвої зміни умов несення служби.

У зв'язку з цим, абзацом третім пункту 1 постанови №168 передбачено, що виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників), які у свою чергу володіють даним щодо реального навантаження під час воєнного стану на персонал чи особовий склад підлеглих підрозділів чи структур.

Третя особа зазначає, що право на виплату додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, зокрема протягом лютого-травня поточного року залежить від місця проходження служби в органах і установах цієї служби, а її розмір визначається пропорційного та виплачується за фактичний час несення служби, розрахований у годинах,в розрахунковому (у годинах) місячному періоді проходження служби (24 години за добу).

Представник Міністерства юстиції України зазначає, що зазначена додаткова винагорода носить тимчасовий характер (на період дії воєнного стану), у розумінні абз. 2 п. 1 Постанови №168 є компенсаційною виплатою, та не є видом грошового забезпечення, зокрема осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, оскільки перелік видів грошового забезпечення визначений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та пунктом 3 розділу І Порядку «925/5.

Крім того, третя особа вказує, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року №204 було затверджено Перелік адміністративних-територіальних одиниць, на території яких платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках програми «єПідтримка».

При цьому, Дніпропетровська область була внесена до зазначеного переліку 11.03.2022 року (згідно із змінами, внесеними розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 року №213-р «Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року»), що спростовує твердження позивача про необхідність виплати додаткової винагороди з 24.02.2022 року.

Також, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 08.07.2022 року №147 «Про внесення змін до наказу Міністерства з питань реорганізації тимчасово окупованих територій від 25.04.2022 року №75», до таких територій Дніпропетровська область не входила.

Надалі, згідно зі змінами, внесеними до наказу від 25.04.2022 року №75, до Переліку було включено територіальні громади Дніпропетровської області: Криворізький район (Широківська селищна територіальна громада, Зеленодольська міська територіальна громада) (наказ Мінреінтеграції від 08.07.2022 року №147); Синельниківський район (Великомихайлівська сільська територіальна громада, Маломихайлівська сільська територіальна громада, Новопавлівська сільська територіальна громада, Покровська селищна територіальна громада) (наказ Мінреінтеграції від 08.07.2022 року №147).

Станом на 07.09.2022 року вказані територіальні громади Дніпропетровської області у зазначеному переліку не змінювались.

Отже, Новокодацький районний відділ філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України, що знаходиться за адресою: вул. Метробудівників, буд. 14, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49018 не належить до територій, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокування).

Крім того, третя особа зазначає, що право на отримання особою рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України додаткової винагороди відповідно до Постанови №168 та її розмір залежить від розташування місця несення служби (органів і установ служби) та фактичного часу безпосереднього несення служби цією особою.

На підставі зазначеного представник третьої особи вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 та доводи щодо наявності порушеного права, ґрунтуються виключно на неправильному, помилковому трактуванні поривачем норм матеріального права, що вкотре свідчить про безпідставність на невмотивованість позовних вимог.

Третя особа просить у задоволені позовної заяви відмовити у повному обсязі.

До суду від третьої особи - Міністерства юстиції України засобами поштового зв'язку надійшли додаткові пояснення, які долучені до матеріалів справи.

Третя особа зазначає, що повноваження персоналу органу пробації, в тому числі повноваження старшого інспектора Новокодацького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровської області, які випливають із завдань пробації, передбачених положеннями Закону України «Про пробацію», Кримінально-виконавчого кодексу України, не пов'язані із забезпеченням безпеки суб'єктів пробації захисту чи охорони режимних об'єктів та об'єктів критичної інфраструктури, участі у оперативних заходах, несенням варти, в тому числі у нічній час, несенням служби у наряді та інших заходах, спрямованих на забезпечення безпеки в умовах воєнного стану.

Крім того, зазначає, що фінансово-економічні розрахунки до постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 року №350 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168», якою була поширена дія Постанови №168 на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної служби здійснюється за бюджетною програмою 3601020 «Виконання покарань установами і органами Державної кримінально-виконавчої служби України».

Третя особа впевнена, що підстави для нарахування та виплати позивачу з 24.02.2022 року до дня припинення та/або скасування воєнного стану в Україні як осіб начальницького складу, яка проходить службу у відокремленому структурному підрозділі державної установи «Центр пробації» (Новокодацького районного відділу філії державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області), додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень щомісячно відповідно до Постанови №168, відсутні.

24.10.2022 року від відповідача через систему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення, які долучені до матеріалів справи.

Відповідач в додаткових поясненнях вказує, що зміни внесені до Постанови №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (зі змінами) є підтвердженням того, що особи начальницького складу Центру пробіції не мають права на отримання додаткової винагороди.

Відповідач звертає увагу, що для нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди відповідно до Постанови №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (зі змінами) у Центру пробації повинні бути наступні правові підстави: наказ командира (начальника) служби про виплату додаткової винагороди позивачу; здійснення позивачем заходів і повноважень, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, передбачених Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходів і повноважень, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Крім того, відповідач вказує, що позивач у період з 30.05.2022 року по 16.06.2022 року перебувала у щорічній основній оплачуваній відпустці, з 17.06.2022 року перебувала у відпустці без збереження грошового забезпечення за сімейними обставинами, у період з 01 по 14 серпня у щорічній основній оплачуваній відпустці.

Також, вказує, що до адміністративного позову позивачем не надано доказів, які б підтверджували право позивача на нарахування та виплату додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168.

Тому, відповідач просить у задоволені позовних вимог відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи й вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що наказом Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України від 08.02.2019 року №13 К призначено як таку, що прибула згідно з персональним розподілом після закінчення Академії Державної пенітенціарної служби по філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області: лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_1 (Д-013500) на посаду старшого інспектора Новокодацького районного відділення з 11.02.2019 року.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022р.

Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022р.

Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022р.

Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 573/2022 від 12.08.2022р.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022р. прийнято Постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Позивач вважаючи протиправною бездіяльність Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України щодо невиплати старшому інспектору Новокодацького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн. щомісячно, починаючи з 24 лютого 2022 року до дня припинення та/або скасування воєнного стану в Україні звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022 року.

Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022 року.

Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022 року.

Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 573/2022 від 12.08.2022 року.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнято Постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Згідно з пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі також Постанова № 168), яка набрала чинності 28.02.2022, у першій редакції установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановою Кабінету Міністрів України № 217 від 07.03.2022 року в абзаці першому пункту 1 Постанови № 168 виключено слова «(крім військовослужбовців строкової служби)».

Постановою Кабінету Міністрів України № 350 від 22.03.2022 року, яка набрала чинності 24.03.2022 року та застосовується з 24.02.2022 року, доповнено абзац перший пункту 1 Постанови № 168 після слів «та поліцейським» словами «а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка»».

Постановою Кабінету Міністрів України № 400 від 01.04.2022 року внесено зміни до пункту 1 Постанови № 168 щодо виплати додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 204-р від 06.03.2022 року «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка» затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка» згідно з додатком.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 213-р від 11.03.2022 року внесено зміни у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року № 204, доповнивши його позицією «Дніпропетровська область».

Постановою Кабінету Міністрів України № 754 від 01.07.2022 року, яка набрала чинності 08.07.2022 року та застосовується з 01.06.2022 року, внесено такі зміни до пункту 1 Постанови № 168 в абзаці першому: слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка» замінити словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)»; після слова «щомісячно» доповнити словами «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)».

Відповідно до наказу від 25.04.2022 року №75 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) станом на 24.05.2022 року (зі змінами), зареєстрованого Міністерством юстиції України 25.04.2022 року за №453/37789, Новокодацький район міста Дніпра не включений до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні), а позивач перебуває на посаді старшого інспектора Новокодацького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області.

Згідно з Наказом від 01.07.2022 року № 143 «Про внесення змін до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75» до Переліку було включено територіальні громади Дніпропетровської області: Криворізький район (Широківська селищна територіальна громада, Зеленодольська міська територіальна громада) (наказ Мінреінтеграції від 08.07.2022 року №147); Синельниківський район (Великомихайлівська сільська територіальна громада, Маломихайлівська сільська територіальна громада, Новопавлівська сільська територіальна громада, Покровська селищна територіальна громада) (наказ Мінреінтеграції від 08.07.2022 року №147).

Постановою Кабінету Міністрів України № 793 від 07.07.2022 року, яка набрала чинності 19.07.2022 року та застосовується з 24.02.2022 року, внесено такі зміни до пункту 1 Постанови № 168: в абзаці першому слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць».

Постановою Кабінету Міністрів України № 1146 від 08.10.2022 року, яка набрала чинності 18.10.2022 року та застосовується з 01.09.2022 року, внесено такі зміни до пункту 1 Постанови № 168: абзаці першому: слова «а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)» та «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)» виключити; доповнити абзац реченням такого змісту: «Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах».

Статтею 1 Закону України «Про пробацію» від 5 лютого 2015 року № 160-VIII визначено, що орган пробації - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері пробації; персонал органу пробації - працівники, які відповідно до повноважень, визначених цим Законом та іншими законами України, виконують завдання пробації.

Відповідно до ст. 18 цього Закону орган пробації у межах своїх повноважень організовує: забезпечення суду досудовими доповідями про обвинувачених; здійснення нагляду за засудженими; виконання покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт; реалізацію пробаційних програм стосовно осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням; соціально-виховну роботу із засудженими; підготовку до звільнення засуджених, які відбувають покарання у виді обмеження волі та позбавлення волі на певний строк.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про пробацію» права, обов'язки, відповідальність, правовий та соціальний захист персоналу органу пробації визначаються Законом України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та цим Законом.

Державну установу «Центр пробації» утворено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України № 655-р від 13.09.2017р. та наказом Міністерства юстиції України № 4322/5 від 28.12.2017р.

Відповідно до Положення про Державну установу «Центр пробації», затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 4242/5 від 08.12.2020р., Центр пробації є неприбутковою державною установою, що створена для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України з питань пробації і безпосереднього спрямування та координації уповноважених органів з питань пробації, що належить до сфери управління Мін'юсту.

Відповідно до Положення про Новокодацький районний відділ філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної установи «Центр пробації» № 758/ОД-21 від 07.09.2021 року, Новокодацький районний відділ філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області є уповноваженим органом з питань пробації, який безпосередньо забезпечує виконання у межах адміністративно-територіальної одиниці певних видів адміністративних стягнень та кримінальних покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, та пробації. До складу персоналу входять працівники, які працюють за трудовим договором, та особи начальницького складу, що були переведені з Державної кримінально-виконавчої служби України.

Згідно з посадовою інструкцією старшого інспектора Новокодацького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області, затвердженої начальником філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області 20.07.2020 року, основною метою діяльності старшого інспектора є забезпечення виконання завдань, покладених на Новокодацький районний відділ, зокрема, щодо реалізації в межах компетенції державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, реалізація заходів досудової, наглядової та пенітенціарної пробації, пробаційних програм, організація взаємодії з державними та громадськими організаціями, забезпечення контролю за дотриманням прав людини і громадянина при виконанні покарань, не пов'язаних з позбавленням волі.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» від 23.06.2005р. № 2713-IV Державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.

Згідно з ч. 1 ст. 14 цього Закону до персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України належать особи рядового і начальницького складу (далі - особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби), спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Державній кримінально-виконавчій службі України (далі - працівники кримінально-виконавчої служби).

Суд зазначає, що Постановою № 168 у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, було передбачено виплату додаткової винагороди в розмірі 30000 грн щомісячно особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка».

Як зазначено вище, Державна установа «Центр пробації» є державною установою, що створена для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України з питань пробації і безпосереднього спрямування та координації уповноважених органів з питань пробації, що належить до сфери управління Мін'юсту.

ОСОБА_1 , як особа начальницького складу, що переведена з Державної кримінально-виконавчої служби України, входить до складу персоналу Новокодацького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області, який є уповноваженим органом з питань пробації.

За таких обставин, судом не встановлено наявності підстав, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року, для виплати ОСОБА_1 . Державною установою «Центр пробації» Міністерства юстиції України з 24.02.2022 року додаткової винагороди, виплата якої передбачена особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В свою чергу, Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 25.06.2020 року у справі №520/2261/19 вказала, що визначений статтею 77 КАС обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

За таких обставин, системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що на підставі ст. 139 КАС України, враховуючи рішення суду про відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати зі сплати судового збору у справі не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Міністерство юстиції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Судові витрати у справі не розподіляються.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 09.11.2022 року.

Суддя І.О. Лозицька