справа № 380/15492/22
про відкриття загального позовного провадження в адміністративній справі
04 листопада 2022 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 160, 161 КАС України за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фрам - Лайн" до Головного управління ДПС у місті Києві, Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фрам - Лайн" (далі - позивач, ТОВ "Фрам-Лайн", Товариство) звернулося до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у місті Києві (далі - відповідач-1), Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач-2), у якому просить визнати протиправним та скасувати:
- рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві від 08.12.2021 № 218805;
- рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві від 29.12.2021 № 231093;
- рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 27.01.2022 № 2776;
- рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 08.02.2022 № 4608;
- рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 17.02.2022 № 7453;
- рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 27.05.2022 № 36273.
- зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області виключити товариство з обмеженою відповідальністю "Фрам-Лайн" з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.
Разом із адміністративним позовом ТОВ "Фрам-Лайн" подало заяву про поновлення строку звернення до суду у зв'язку із поважністю причин пропуску такого строку, покликаючись на таке. 08.12.2021, 29.12.2021 відповідач-1 та 27.01.2022, 08.02.2022, 17.02.2022 відповідач-2 прийняли рішення № 218805, 231093, 2776, 4608, 7453 про віднесення ТОВ "Фрам-Лайн" до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості. З метою врегулювання питання віднесення Товариства до ризикових, позивач неодноразово звертався до відповідачів (16.12.22021, 19.01.2022, 31.01.2022, 09.02.2022, 21.02.2022) із заявами про виключення його з переліку ризикових, надаючи відповідні документи. Однак, жодних відповідей на свої звернення позивач не отримав. 27.05.2022 податковий орган повторно прийняв рішення № 36273, яким ТОВ "Фрам-Лайн" віднесено до ризикових. На думку позивача, такі строки розгляду його звернень обумовлені особливостями діяльності податкових органів після введення воєнного стану в Україні. 08.09.2022 позивач надіслав відповідачу-2 повідомлення про надання інформації та копії відповідних документів, за наслідками чого податковий орган надіслав Товариству квитанцію № 2, в якій причину неприйняття повідомлення вказав "Не платник податку на додану вартість 359189426553 анульовано 28.09.2021". 16.09.2022 ТОВ "Фрам-Лайн" звернулося до відповідача-2 зі скаргою на рішення про включення платника до переліку ризикових, втім, податковий орган не прийняв до розгляду дану скаргу. 11.10.2022 Товариство надіслало повідомлення про надання інформації з додатками.
Позивач наголошує, що Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", в Україні введений воєнний стан, який триває по сьогодні. Відтак, з 24.02.2022 господарська діяльність підприємства у сфері будівництва та виробництва металевих конструкцій фактично була зупинена. У зв'язку з введенням бойових дій та постійною загрозою ракетних обстрілів, директор та бухгалтер товариства вимушені були виїхати з міста Києва та України у більш безпечне місце. Належного доступу до документів у позивача не було. Господарська діяльність позивача була значно обмежена, а керівний склад та працівники направили всі свої зусилля на допомогу по захисту країни та зміцнення обороноздатності України.
Окрім цього, 31.12.2021 позивач змінив місцезнаходження (юридичну адресу) з місто Київ, вул. Рибальська, будинок 13 на місто Львів, вул. Курмановича В, 9. Тобто, з 2022 року місцем обліку позивача є Головне управління ДПС у Львівській області. Зміна місця податкового обліку позивача також відобразилось на організаційних аспектах діяльності товариства, враховуючи фактичне знаходження офісу в місті Києві, а виробничих потужностей в Чернігівській області. Як стверджує позивач, дані обставини вплинули на звернення до суду із цим позовом у передбачені законодавством строки, відтак є поважними причинами пропуску строку звернення до суду.
Надаючи оцінку поважності причин пропуску позивачем строку звернення до суду, слід врахувати таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За правилами ч. 4 ст. 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Разом із цим, відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 11.10.2019 у справі № 640/20468/18, спеціальні строки для звернення до суду з позовом про скасування рішень контролюючих органів, що не пов'язані з нарахуванням грошових зобов'язань, зокрема, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН та інші, після проведення процедури адміністративного оскарження та отримання рішення про залишення скарги без задоволення, нормами ПК України не визначені, тобто не врегульовують спірне в цій справі питання. З прийняттям чинної редакції КАС України та відмінним правовим регулюванням, визначеним ч. 4 ст. 122 КАС України, інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов'язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абз. 3 п. 56.18 ст. 56 ПК України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки:
а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;
б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів встановлено, що відповідачі не надали відповіді на жодне зі звернень позивача з приводу незаконності рішень від 08.12.2021 №218805, від 29.12.2021 № 231093, від 27.01.2022 № 2776, від 08.02.2022 № 4608, від 17.02.2022 № 7453 та від 27.05.2022 № 36273. Також відповідач-2 не надав відповіді на скаргу ТОВ "Фрам-Лайн", датовану 16.09.2022.
Беручи до уваги викладене вище, варто зауважити, що бездіяльність відповідачів щодо не розгляду звернень позивача не перешкоджали ТОВ "Фрам-Лайн" звернутися до суду строки, передбачені ч. 4 ст. 122 КАС України та абз. 3 п. 56.18 ст. 56 ПК України (шість місяців з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення (16.12.2021, 19.01.2022, 31.01.2022, 09.02.2022, 21.02.2022).
У свою чергу, звернувшись до суду 01.11.2022 із вимогою про визнання протиправним та скасування рішення від 27.05.2022 № 36273, позивач не пропустив строку звернення до суду.
Втім, зважаючи на введення в Україні з 24.02.2022 воєнного стану, що визнано форс-мажорною обставиною, зміну місцезнаходження та переміщення виробничих потужностей та керівництва Товариства в інші області України, дані обставини є підставою для визнання поважними причин пропуску звернення до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Таким чином, існують підстави для поновлення позивачу строку звернення до суду.
Зазначений спір згідно із ст. 19 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 122, 160, 161, 171 КАС України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України, немає.
Відповідно до ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес.
Враховуючи значення справи для сторін, категорію та складність справи, а також зважаючи на значний суспільний інтерес цього спору, на підставі положень статті 257 КАС України, дану справу доцільно розгляду за правилами загального позовного провадження.
Згідно зі ст. 175 КАС України, відповідач надсилає відзив на позовну заяву та всі письмові докази у строк, встановлений судом, копію відзиву та доданих до нього документів надсилається іншим учасникам справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162, ч. 2 ст. 175 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Керуючись ст. ст. 171, 173, 175, 176, 179, 243, 248 КАС України,
Поновити товариству з обмеженою відповідальністю "Фрам - Лайн" процесуальний строк звернення до суду.
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фрам - Лайн" до Головного управління ДПС у м. Києві та Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.
Справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
Підготовче засідання призначити на 08 грудня 2022 року о 11:00 год, яке відбудеться у приміщенні Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул.Чоловського, 2).
Встановити відповідачам п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України. До відзиву обов'язково додається копія документу, що підтверджує його надіслання позивачу.
Зобов'язати Головне управління ДПС у місті Києві разом із відзивом на позовну заяву надати суду належним чином завірені копії документів, що стали підставою для прийняття рішень від 08.12.2021 № 218805, від 29.12.2021 № 231093, а також рішення від 28.09.2021 про анулювання ТОВ "Фрам - Лайн" реєстрації платника ПДВ.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області разом із відзивом на позовну заяву надати суду належним чином завірені копії документів, що стали підставою для прийняття рішень від 27.01.2022 № 2776, від 08.02.2022 № 4608, від 17.02.2022 № 7453 та від 27.05.2022 № 36273.
Встановити позивачу триденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачам триденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Викликати для участі в підготовчому засіданні учасників справи (їх представників).
Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/.
Ухвала про відкриття провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена лише з підстав порушення судом правил підсудності безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення (підписання).
Суддя Кисильова О.Й.