Справа № 522/9847/22
Провадження № 3/522/8561/22
Іменем України
24 жовтня 2022 року місто Одеса
Суддя Приморського районного суду міста Одеси Науменко А.В. розглянувши матеріали справи, які надійшли з Відділення поліції №1 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Приморського районного суду м. Одеси, 04 серпня 2022 року надійшли матеріали про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, серії ВАВ № 108382 від 29.07.2022 року, вбачається, що 29.07.2022 року о 12 годині 30 хвилин було встановлено, що гр. ОСОБА_1 , у кафе "Хотті Дог", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , здійснювала провадження господарської діяльності без ліцензії на право роздрібної торгівлі пивом, чим порушила порядок провадження господарської діяльності, та вчинила правопорушення передбачене ст. 164 КУпАП.
В судове засідання 06 травня 2022 року ОСОБА_1 не з'явилась. 15 серпня 2022 року та 21 жовтня 2022 року до суду надані письмові пояснення адвоката Таранової Н.В. в інтересах ОСОБА_1 , в яких просили закрити провадження по справі, у зв'язку із відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Зазначили, що ОСОБА_1 не є суб'єктом даного правопорушення, оскільки не є суб'єктом господарювання, який здійснює господарську діяльність у даному закладі, та не є відповідальною особою, в тому числі, і за отримання ліцензії на провадження діяльності з продажу алкогольних напоїв. Також звернули увагу на відсутність у матеріалах справи належної фіксації факту здійснення продажу алкогольних напоїв. Просили проводити розгляд справи за їх відсутності, на підставі матеріалів, що містяться у ній.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення суд дійшов до наступних висновків.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КпАП України).
За змістом ч.1 ст.164 КУпАП відповідальність за цією нормою закону настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такою повідомлення передбачена законом, або без одержання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у діяльності, що містить ознаки господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, є зокрема у даному випадку, суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність.
Відповідно до ст. 55 ГК України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАІІ вбачається, що вона не зареєстрована, як фізична особа-підприємець та не є суб'єктом господарювання (у розумінні ст. 55 ГК України та ст. 164 КУпАП), який здійснює господарську діяльність у кафе " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 . В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено посада, «адміністратор». З матеріалів справи вбачається, що у кафе " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_2 .
У заяві ФОП ОСОБА_2 , яка надана адвокатом для приєднання до матеріалів справи, повідомляє, що не перебувала та не перебуває на даний час з громадянкою ОСОБА_1 у трудових відносинах, та не укладала будь-яких цивільно-правових угод.
З відеозапису, який також наданий адвокатом, вбачається, що розмова з ОСОБА_1 та складання матеріалів відбувається на вулиці біля приміщення кафе. Факту продажу будь-якої продукції ОСОБА_1 не вбачається.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Також суд вважає за необхідне, звернути увагу, на те що продаж (торгівля) алкогольними напоями, передбачає дії особи, пов'язані з відчуженням товару, або передачею його іншій особі, що має оплатний характер.
Однак матеріали справи не містять відповідних доказів, які б вказували на факти даної цивільно-правової угоди.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень ст.252 КУпАП - орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до приписів положення ст. 280 КпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний зокрема з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положення ст. 245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При цьому, на підставі задекларованого принципу, що міститься в ст. 7 КпАП України, кожній особі щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності гарантовано, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Отже, суд, керуючись ст. 252 КпАП України, повинен надати належну оцінку всім наявним в матеріалах справи доказам, ґрунтуючись на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись при цьому лише законом та правосвідомістю.
Оцінюючі у сукупності усі фактичні обставини даної справи суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КпАП України.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Малофєєва проти Росії», серед іншого зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Виходячи з того, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), оскільки наявні у ньому дані не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 року).
Відповідно до ст. 62 Конституції України, «обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь».
За таких обставин, з урахуванням того, що суд позбавлений можливості збору доказів, провадження у цій справі підлягає закриттю через відсутність в діях ОСОБА_1 складу інкримінованого правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а сама ОСОБА_3 звільненню від адміністративної відповідальності, а вилучений товар - поверненню особі, у якої він був вилучений.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.164,ст.7,247,254,279 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення закрити на підставі ч.1 ст. 247 КУпАП України, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , складу адміністративного правопорушення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги або протесту прокурора до апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси.
Суддя: А.В. Науменко