Справа № 487/2734/22
Провадження № 3/487/1172/22
26 жовтня 2022 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва в складі головуючого судді - Сухаревич З.М., за участю секретаря - Сердюк В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи, що надійшли з Управління патрульної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
29 травня 2022 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №325202, в якому зазначено: 29.05.2022 року о 15 год. 00 хв. в м. Миколаїв, Заводський район, вул. Генерала Карпенка, 35, водій ОСОБА_1 керував т.з. Ford FOCUS д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився зі згоди водія у встановленому законом порядку на місці за допомогою тех. приладу Alkotest Drager 75410 ARLM 0376. Результат 2,49‰, тест 101, чим порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП. Водія відсторонено від керування шляхом залишення т.з. на місці зупинки.
24 жовтня 2022 року до суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі, яке підписано ОСОБА_1 та адвокатом Білим В.В. Клопотання обґрунтоване тим, що в матеріалах справи відсутні відеодокази та за повідомленням патрульної поліції відеофіксація правопорушення не здійснювалась. Враховуючи відсутність належних та допустимих доказів вчинення правопорушення, ст. 62 Конституції України, вважає, що провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Просив розглянути справу у відсутність сторін та провадження у справі закрити.
Враховуючи викладене, відсутність заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення передбачене статтею 130 КУпАП без присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає можливим провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та його захисника.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Згідно ч.1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією частини 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.9а Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Оцінка доказів здійснюється судом за правилами статті 252 КУпАП, відповідно до якої Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 2 статті 266 КУпАП передбачено, що під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
У протоколі зазначено, що до нього додається DVD-диск. Разом з тим, відповідних цифрових носіїв з відеозаписами суду не надано. Відсутні посилання на них і в описі сформованої справи, направленої до суду. При цьому у протоколі відсутня також інформація про свідків та їх пояснення не додані до протоколу.
Згідно з відповіддю Управління патрульної поліції в Миколаївській області вих. № 1393/41/16/02-2022 від 27.09.2022, відеозаписи з нагрудного відеореєстратора під час складання протоколу серії ААБ № 325202 від 29.05.2022 відсутні.
Таким чином, огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проведено з порушення вимог ч. 2 ст. 266 КУпАП, а тому в силу ч. 5 ст. 266 КУпАП є недійсним.
Отже, з наведеного вбачається, що працівниками поліції належним чином не задокументовано та не доведено належними і допустимими доказами факту порушення ОСОБА_1 Правил дорожнього руху.
Окремо протокол про адміністративне правопорушення не доводить вини ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
А відповідно до вимог ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи повинні тлумачитися саме на користь цієї особи.
Практика Європейського суду з прав людини вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом», яке має випливати із сукупності ознак чи непростовних презумпцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Проаналізувавши та оцінивши дослідженні в судовому засіданні фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що не доведено «поза розумним сумнівом» порушення ОСОБА_1 п.2.9а ПДР.
Підсумовуючи викладене, встановлено, що відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, провадження по справі підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 247 п.1, 283, 284 КУпАП, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Заводський районний суд м. Миколаєва протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Суддя: З.М. Сухаревич