Справа № 127/12938/20
Провадження № 4-с/127/68/22
03 листопада 2022 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романюк Л.Ф., розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 за участі заінтересованих осіб:Ямпільського районного відділу державної виконавчої служби Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), ОСОБА_2 на дії та бездіяльність державного виконавця Кабака Романа Миколайовича у ВП № 68964976 від 09.05.2022 року,-
ОСОБА_1 за участі заінтересованих осіб:Ямпільського районного відділу державної виконавчої служби Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), ОСОБА_3 звернувся до суду з скаргою на дії та бездіяльність державного виконавця Кабака Романа Миколайовича у ВП № 68964976 від 09.05.2022 року.
Згідно п.13 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №6 від 07.02.2014 року «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» скарга має відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннями ЦПК, та містити відомості, зокрема зміст оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби та норму закону, яку порушено, а також обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги. Якщо скарга за формою і змістом не відповідає таким вимогам, то застосовуються положення ЦПК про залишення позову без руху.
Згідно ч.5 ст.177 ЦПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
ОСОБА_1 просить суд, встановити судовий контроль за виконанням ухвали суду № 127/12938/20, не конкретизуючи, якої саме ухвали суду.
Крім того, відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
ЦПК України, на відміну від ст. 382 КАС України, не містить норми, яка передбачає встановлення судового контролю за виконанням судових рішень у цивільних справах.
Скаржнику в заяві належить зазначити певну статтю ЦПК України, яка передбачає, що суд, який ухвалив судове рішення в цивільній справі, може зобов'язати сторону, не на корись якої ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, дану скаргу слід залишити без руху та надати заявнику п'ятиденний строк для усунення зазначених недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 95, 175, 177, 185, 260, 261 ЦПК України суддя, -
Скаргу ОСОБА_1 за участі заінтересованих осіб:Ямпільського районного відділу державної виконавчої служби Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), ОСОБА_2 на дії та бездіяльність державного виконавця Кабака Романа Миколайовича у ВП № 68964976 від 09.05.2022 року - залишити без руху.
Надати заявникам строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення скарги без руху, роз'яснивши, що в іншому випадку вона буде вважатись неподаною і буде повернута заявникам.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: