Справа № 521/16577/22
Провадження № 2-о/521/311/22
про відмову у відкритті провадження
03 листопада 2022 року місто Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Гуревський В.К. розглянувши матеріали цивільної справи за заявою Нгуєн Ту Фионг, заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Одеського міського управління юстиції, про встановлення факту неправильності в актовому записі про народження та зобов'язання внести зміни до актового запису, -
Заявник звернувся до суду у межах окремого провадження із заявою, зо якою просить суд встановити факт неправильності в актовому записі про народження №5615 від 10 червня 2014 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міського управління юстиції на дитину Нгуєнг Фионг Чанг 04.04.2014, в графі «Громадянство відомості про батька» «Громадянин України», замість правильного «Громадянин Соціалістичної Республіки В'єтнам»; зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження №5615 від 10 червня 2014 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 вказавши правильно громадянство батька «Громадянин Соціалістичної Республіки В'єтнам»,
У ч. 2 ст. 315 ЦПК України, йдеться про умови, за яких можливе встановлення інших юридичних фактів, крім тих, які перераховані у ч. 1 ст. 315 ЦПК України. До таких умов віднесено:
1. Встановлюваний факт повинен бути юридичним, тобто від його встановлення у особи виникають, змінюються або припиняються особисті чи майнові права;
2. Коли законом не визначено іншого порядку їх встановлення;
3. Заявник не має іншої можливості одержати документ, що посвідчує юридичний факт;
4. Встановлення факту не посвідчується з наступним вирішенням спору про право.
В п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року з змінами «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» указано: при вирішенні питання про підвідомчість справи суди мають право враховувати норми законодавчих актів, якими передбачено несудовий порядок встановлення певних фактів або визначено факти, які в даних правовідносинах можуть підтверджуватися рішенням суду. Відмова відповідного органу в установленні такого факту може бути оскаржена заінтересованою особою до суду.
На підставі цієї Постанови в п.4 Листа Верховного Суду України від 01.01.2012«Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказано, що при вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов'язаний з'ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, на підставі ч. 2 ст. 122 ЦПК (ЦПК 2017 року ч. 1 ст. 186), а коли справу вже відкрито - закриває провадження в ній.
Як вбачається з заяви, заявник просить про внесення змін в актовий запис про народження. Заявником не надана відмова Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Одеського міського управління юстиції про внесення змін у актовий запис, хоча він посилається на таку відмову у зв'язку з його зверненням.
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актівцивільного стану», внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п. п. 1.15, 2.16.7, 2.18 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку; на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду; зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану. Відповідно до пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.
Згідно із п. 2.16.7. Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Таким чином, для звернення до суду з такою заявою необхідною підставою є відмова органу державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актового запису. За таких підстав, заява подана передчасно, без отримання відповіді органу, до компетенції якого належить внесення виправлень у актову запис.
Після отримання такої відмови, надалі заявник може звернутись до суду в порядку позовного провадження за захистом своїх прав для розгляду справи в порядку адміністративного судочинства.
На підставі ч. 4 ст. 315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, оскільки з заяви про встановлення юридичного факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право.
Частинами 1 і 2 ст. 315 ЦПК України передбачено перелік справ про встановлення факту, а також що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Зміст цих правових норм відповідає положенням ст. 293 ЦПК України, яка визначає поняття окремого провадження, як виду непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Тому внесення зміни до актового запису може бути тільки в позовному провадженні.
Системне тлумачення цих статей свідчить про те, що не підлягає розгляду в судовому порядку справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо законом визначено інший порядок їх встановлення.
Так, заявник фактично просить внести зміни до актового запису і в даному випадку є спір про внесення змін до актового запису, який розглядається у порядку позовного провадження.
Таким чином, законом встановлено інший порядок встановлення неправильності у актових записах і внесення в них змін після відповідної відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно - правові спори, зокрема: спори фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій, чи бездіяльності.
При цьому, ВП Верховного Суду України в своїй постанові від 14.11.2018 у справі №425/2737/17 вказала наступне. У висновках щодо застосування норм права ВП ВС роз'яснила, що суди за правилами цивільного судочинства повинні встановлювати обставини, що підтверджують або спростовують факт народження особи, та залежно від встановлених обставин вирішувати питання про неправильність актового запису про дату народження особи і зобов'язання відповідача внести зміни до цього запису, вказавши вірну дату.
Натомість, у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто, з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану, зокрема і факт реальної дати народження особи.
При цьому ВП Верховного суду звернула увагу на те, що позивач зазначала, що дії відповідача законні та правомірні та оскільки немає первинних документів, відповідач не може зробити зміни в актовому записі (якщо би були первинні документи, і відповідач відмовився внести зміни, то тоді його дії треба було оскаржувати в порядку адміністративного судочинства).
Таким чином, в залежності від підстав відмови заявник може звернутись до суду в позовному провадженні в порядку адміністративного чи цивільного судочинства про внесення змін до актових записів. Заявник не позбавлений можливості подати позов до суду в установленому законом порядку.
Тому, заява про встановлення такого факту не підлягає розгляду в судах у порядку окремого провадження, тому, що існує спір про право на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права, що відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 186, ч. 6 ст. 294, ч. 4 ст. 315 ЦПК України, є підставою для відмови у відкритті провадження у справі.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 186, ч. 6 ст. 294, ч. 4 ст. 315 ЦПК України,
У відкриті провадження по справі за заявою Нгуєн Ту Фионг, заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Одеського міського управління юстиції, про встановлення факту неправильності в актовому записі про народження та зобов'язання внести зміни до актового запису - відмовити.
Ухвалу невідкладно надіслати заявнику разом із заявою та всіма доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в 15- денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.
Суддя