справа № 380/11601/22
З ПИТАНЬ РОЗ'ЯСНЕННЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ
04 листопада 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника відповідача від 25 жовтня 2022 року про роз'яснення судового рішення у справі № 380/11601/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ПЕТРОЛ ГРУП» (вул. Лінтура Петра, 10г/19, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ПЕТРОЛ ГРУП» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, в якому із урахуванням заяви від 06 вересня 2022 року про уточнення позовних вимог просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Львівській області № 409-РЛ від 28 червня 2022 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним Товариству з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ПЕТРОЛ ГРУП» реєстраційний номер ліцензії 13160314201900310, місце роздрібної торгівлі: Україна, Львівська область, Львівський р-н, м. Городок, вул. Львівська, будинок 657а.
- зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 13160314201900310, яка видана Товариству з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ПЕТРОЛ ГРУП», та поновити інформацію (внести відомості) до Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним про ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 13160314201900310, яка видана Товариству з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ПЕТРОЛ ГРУП», місце роздрібної торгівлі: Україна, Львівська область, Львівський р-н, м. Городок, вул. Львівська, будинок 657а.
Ухвалою судді від 09 вересня 2022 року відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.
Ухвалою суду від 19 вересня 2022 року заяву представника позивача від 15 вересня 2022 року про забезпечення позову задоволено.
Забезпечено позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ПЕТРОЛ ГРУП» (вул. Лінтура Петра, 10г/19, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 41333808) до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79026, код ЄДРПОУ 43968090) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії у спосіб:
- зупинити дію розпорядження Головного управління Державної податкової служби у Львівській області № 409-РЛ від 28 червня 2022 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, виданої Товариству з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ПЕТРОЛ ГРУП», реєстраційний номер ліцензії 13160314201900310, місце роздрібної торгівлі: Україна, Львівська область, Львівський район, м. Городок, вул. Львівська, будинок 657а, до набрання рішенням суду в адміністративній справі № 380/11601/22 законної сили.
25 жовтня 2022 року від представника відповідача через систему «Електронний суд» надійшла заява від 25 жовтня 2022 року про роз'яснення судового рішення, яка мотивована тим, що розпорядження Головного управління Державної податкової служби у Львівській області № 409-РЛ від 28 червня 2022 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним повністю реалізоване, тобто вичерпало свою дію фактом його виконання (ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 13160314201900310 анульована), тому не може бути зупинено податковим органом після його виконання. З огляду на те, що, на думку представника відповідача, законодавством не передбачений порядок зупинення розпоряджень про анулювання ліцензій, просить суд роз'яснити ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2022 року у справі № 380/11601/22 в частині, що стосується зобов'язання вчинити дії у спосіб: зупинити дію розпорядження Головного управління Державної податкової служби у Львівській області № 409-РЛ від 28 червня 2022 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
При постановленні ухвали суд виходить з наступного.
Відповідно до частин першої-другої статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Суд зазначає, що підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення його недоліків є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше.
Таким чином, роз'яснено може бути судове рішення у разі, якщо без такого роз'яснення його важко зрозуміти та виконати внаслідок неясності (незрозумілості) його резолютивної частини.
Відповідно до пункту 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20 травня 2013 року «Про судове рішення в адміністративній справі» за правилами КАС України роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Отже, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового рішення, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше, однак без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Разом з тим ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв'язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині.
У контексті викладеного суд відзначає, що ухвала Львівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2022 року у справі № 380/11601/22 про забезпечення позову в цілому, як і її резолютивна частина зокрема, є чіткою та зрозумілою, містить виклад мотивів, з яких суд виходив при її прийнятті, а також покликання на положення закону, якими він керувався.
У той же час зі змісту поданої заяви слідує, що представник відповідача фактично просить суд надати роз'яснення щодо способу виконання ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2022 року у справі № 380/11601/22 про забезпечення позову, що виходить за межі питань роз'яснення судового рішення, встановлених статтею 254 КАС України.
Суд зазначає, що чинним законодавством передбачено механізм надання роз'яснення змісту судового рішення, а не роз'яснення порядку чи способу виконання судового рішення.
В силу приписів статті 378 КАС України за наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом) суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може встановити чи змінити спосіб або порядок виконання такого рішення.
Отже, законодавцем розмежовано порядок «роз'яснення судового рішення якщо таке є незрозумілим» (стаття 254 КАС України) та «встановлення способу і порядку виконання судового рішення в разі наявності обставин, що ускладнюють його виконання» (стаття 378 КАС України).
Також суд наголошує на обов'язковості виконання судових рішень (стаття 14 КАС України), які набрали законної сили, всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Таким чином, зі змісту поданої представником відповідача заяви про роз'яснення ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2022 року у справі № 380/11601/22 про забезпечення позову слідує, що порушені у ній заявником питання стосуються лише роз'яснення порядку та способу виконання цього судового рішення, а тому до них не може бути застосовано механізм, визначений статтею 254 КАС України.
Ураховуючи приписи статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що ухвала Львівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2022 року у справі № 380/11601/22 про забезпечення позову є чіткою і зрозумілою, в тому числі її резолютивна частина, жодних суперечливих або невизначених положень, які були б незрозумілими та викликали труднощі під час її виконання не містить, а тому в задоволенні заяви представника відповідача від 25 жовтня 2022 року про роз'яснення судового рішення у справі № 380/11601/22 належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 254, 255, 378, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, -
У задоволенні заяви представника відповідача від 25 жовтня 2022 року про роз'яснення судового рішення у справі № 380/11601/22 - відмовити.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України, з урахуванням п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складено 04 листопада 2022 року.
Суддя Клименко О.М.