Рішення від 07.11.2022 по справі 380/11699/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/11699/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, у якому заявлено позовні вимоги: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області від 14.01.2022 про утримання з 01.02.2022 надміру виплачених ОСОБА_1 сум пенсій в розмірі 20 % від пенсії щомісяця та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області повернути ОСОБА_1 утриману частину пенсії на підставі оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області від 14.01.2022 № 8.

Позовні вимоги мотивовані наступним: ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Львівській області та отримує пенсію за віком. Починаючи з лютого 2022 року позивачка виявила, що з її пенсії утримується частина коштів, у зв'язку з чим звернулась до відповідача. Листом від 29.06.2022 № 8022-7091/Т-52/8-1300/22 відповідач повідомив, що у позивача виникла переплата пенсії за період з 01.01.2020 по 31.12.2021 у сумі 7896,27 грн через те, що відповідач провів перерахунок пенсії позивачки за її заявою у зв'язку з працевлаштуванням з 01.04.2019. Органами Пенсійного фонду винесено рішення від 14.01.2022 № 8 про утримання з 01.02.2022 надміру виплачених сум пенсій в розмірі 20 % від пенсії щомісяця. За період з 01.02.2022 по 30.06.2022 утримано переплату в сумі 2319,78 гр. Залишок переплати станом на 01.07.2022 складає - 5576,49 грн. У відповіді від 12.08.2022 № 1300-5901-8/71431 на адвокатський запит відповідач повідомив, що за період з 01.02.2022 по 31.08.2022 утримано пенсії у розмірі 3266, 30 грн, залишок переплати складає 4629,97 грн та надав копію оскаржуваного рішення. Позивачка не погоджується з вищевказаним рішенням та вважає його протиправним.

Позивачка наголошує, що , уповноважений призначати пенсії, мав достеменно встановити факт переплати пенсії у зв'язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано такі суми соціальних виплат. У діях позивача були відсутні свідомі, активні та навмисні дії, які призвели до надмірної виплати її пенсії. Відповідач, маючи постійний та безпосередній доступ до системи персоніфікованого обліку та після появи там інформації про сплату внесків, мав можливість провести відповідний перерахунок пенсії, не чекаючи відповідної заяви пенсіонера.

Позивачка просить врахувати, що: 1) за період з 01.01.2020 по 31.12.2021 розмір нарахованої заборгованості дорівнює 7896,27 грн (у середньому 329,01 грн переплати за 1 місяць); 2) розмір пенсії позивача після проведення відповідачем перерахунку у період з 01.01.2020 по 31.12.2021 мав коливатись в діапазоні 2020-2200 грн; 3) станом на зараз розмір пенсії позивача дорівнює 2366,29 грн (з яких утримується 20 % за рішенням відповідача); 4) позивач є вдовою, а тому прожити самостійно з таким розміром пенсії без працевлаштування фактично неможливо.

Позивачка просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 29.08.2022 залишено позовну заяву без руху.

Ухвалою від 07.09.2022 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Відповідач не погодився з заявленими позовними вимогами, подав відзив на позовну заяву, у якому вказує, що позивачка перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 20.12.2009 як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 09.12.2021 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про призначення/перерахунок пенсії та подала документ про працевлаштування з листопада 2021 року. При перерахунку пенсії позивачки, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виявлено, що згідно даних Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, підтверджено факт роботи позивачки з квітня 2019 р. в ТзОВ Управляюча компанія «Веселка» та з червня 2019 р у ТзОВ Управляюча компанія «Ескомбуд-сервіс».

Відповідач стверджує, що позивачка свідомо подала невірні дані про початок її працевлаштування, тому прийнято рішення від 14.01.2022 № 8 про утримання з 01.02.2022 надміру виплачених пенсій у розмірі 20% від пенсії щомісяця. За період з 01.02.2022 по 31.08.2022 утримано переплату в сумі 3266,30 грн., залишок переплати пенсії станом на 01.09.2022 складає 4629,97 грн.

Відповідач вважає свої дії правомірними, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд виходив з наступного.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 20.12.2009 як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

09.12.2021 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про призначення/перерахунок пенсії та подала документ про працевлаштування з листопада 2021 року.

При перерахунку пенсії позивачки, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виявлено, що згідно даних Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування підтверджено факт роботи позивачки з квітня 2019 в ТзОВ Управляюча компанія «Веселка» та з червня 2019 у ТзОВ Управляюча компанія «Ескомбуд-сервіс».

14.01.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій від 14.01.2022 № 8, відповідно до якого, розглянувши пенсійну справу і особовий рахунок ОСОБА_1 , яка отримує пенсію за віком у розмірі 2200 грн. на місяць, встановлено, що сума переплати 7896,27 грн. за період з 01.01.2020 по 31.12.2021, яка утворилась у зв'язку з працевлаштуванням, підлягає поверненню.

Відповідно до інформації органу пенсійного фонду, за період з 01.02.2022 по 31.08.2022 з пенсії позивачки утримано переплату в сумі 3266,30 грн., залишок переплати пенсії станом на 01.09.2022 складає 4629,97 грн.

Не погодившись рішенням відповідача, позивачка звернулась до суду.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058 застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Положеннями пункту 3 частини 2 статті 16 вказаного Закону передбачено, що застрахована особа зобов'язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення.

У відповідності до пункту 2.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року 22-1 (далі - Порядок), у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання).

Згідно з абзацом 2 пункту 2.21 Порядку у разі працевлаштування (початку діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи - підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання заяви. Заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або надсилається поштовим відправленням. При цьому відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про зайнятість населення", до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно та які мають доходи від такої зайнятості.

Статтею 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.

Відповідно до пункту 3 Порядку відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 року 6-4, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.

Згідно зі статтею 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав.

Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями, про які йому було достовірно відомо.

Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 25.10.2016 у справі 686/26486/14-а, та постановах Верховного Суду від 25.09.2018 у справі 340/644/15-а та від 21.02.2020 у справі 173/424/17(2-а/173/41/2017).

Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.

Верховний Суд у постанові від 25 жовтня 2021 року у справі № 554/4736/17 дійшов до наступних правових висновків: «Законодавством визначено дві самостійні підстави для відшкодування зайво сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб'єкта, на якого покладається такий обов'язок в залежності від того, хто із цих суб'єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера - обов'язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником - обов'язок відшкодування зайвих виплат покладається на цього страхувальника. Відповідальність може бути покладена на громадянина на підставі частини першої статті 103 Закону № 1788-ХІІ виключно в наслідок зловживання з боку пенсіонера, яке може полягати, зокрема, в поданні ним документів з явно неправильними відомостями. Тобто, умовою є свідомі, активні та навмисні дії з боку пенсіонера, які призвели до надмірної виплати йому пенсії…

Приписами ч. 1 статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб і персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застраховані особи. Іншими словами органи Пенсійного фонду повинні вести деталізований облік відомостей про кожну застраховану особу. Відповідно до ч. 2 статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на кожну застраховану особу відкривається персональна облікова картка, до якої заносяться особові дані, страховий стаж, заробітна плата (доход), сума сплачених страхових внесків, виплата пенсій за рахунок коштів пенсійного фонду і т.д. Таким чином, оскільки органи Пенсійного фонду ведуть персоніфікований облік всіх застрахованих, а відтак працевлаштованих осіб, то у відповідача наявна інформація про факт працевлаштування позивачки, що виключає зловживання з боку останньої в частині не повідомлення про своє місце роботи.»

Суд встановив, що 09.12.2021 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про призначення/перерахунок пенсії та подала документ про працевлаштування з листопада 2021 року. При перерахунку пенсії позивачки, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виявлено, що згідно даних Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування підтверджено факт роботи позивачки з квітня 2019 в ТзОВ Управляюча компанія «Веселка» та з червня 2019 у ТзОВ Управляюча компанія «Ескомбуд-сервіс».

Враховуючи правове регулювання спірних правовідносин, практику Верховного Суду, та те, що відповідачем у встановленому законом порядку не доведено факт зловживань з боку позивачки, її вини чи недобросовісності щодо надання недостовірних даних та отримання переплати пенсії, суд дійшов висновку, що підстави для стягнення з пенсіонера надміру виплачених сум пенсії відсутні. Тому оскаржуване рішення слід визнати протиправним та скасувати.

Оскільки на підставі рішення від 14.01.2022 № 8 із пенсії позивачки, починаючи з лютого 2022 року, неправомірно відраховано частину суми призначеної пенсії слід зобов'язати відповідача повернути незаконно утримані суми пенсії.

За наведених підстав, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.139 КАС України судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача на суму 992,40 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області від 14.01.2022 про утримання з 01.02.2022 з пенсії ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсій.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 утриману частину пенсії на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області від 14.01.2022 № 8.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір на суму 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Крутько О.В.