Справа № 600/267/21-а Головуючий у 1-й інстанції: Брезіна Т.М.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
02 листопада 2022 року м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Курка О. П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому просив:
- визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області щодо відмови у проведені перерахунку пенсії, з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, на підставі інформаційної довідки Головного управління ДФС у Чернівецькій області №352/10/24-97-08-13 від 23.10.2020 р.;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області здійснити з 30.11.2019 р. перерахунок пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%); надбавка за особливості проходження служби (50%); премія (30%), на підставі інформаційної довідки Головного управління ДФС у Чернівецькій області № 352/10/24-97-08-13 від 23.10.2020 р.;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області виплатити різницю між нарахованою та отриманою пенсією за період з 30.11.2019 р. по день з якого починається виплата пенсії, з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, згідно інформаційної довідки Головного управління ДФС у Чернівецькій області №352/10/24-97-08-13 від 23.10.2020 року.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2021 року позов задоволено частково.
А саме, суд визнав неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії, з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, на підставі інформаційної довідки Головного управління ДФС у Чернівецькій області №352/10/24-97-08-13 від 23.10.2020 року та зобов'язав Головне Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області здійснити з 01.12.2020 р. перерахунок пенсії позивачу на підставі інформаційної довідки Головного управління ДФС у Чернівецькій області № 352/10/24-97-08-13 від 23.10.2020 р., з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Водночас, судом першої інстанції зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області виплатити ОСОБА_1 різницю між нарахованою та отриманою пенсією за період з 01.12.2020 р. по день з якого починається виплата пенсії, з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, згідно інформаційної довідки Головного управління ДФС у Чернівецькій області №352/10/24-97-08-13 від 23.10.2020 року.
В задоволенні решти позовних вимог судом першої інстанції відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Позивач скористався своїм правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу, де виклав свої заперечення проти доводів апелянта та просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши, суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
23.10.2020 р. Головне управління ДФС у Чернівецькій області склало довідку №352/10/24-97-08-13 з визначенням грошового забезпечення позивача за нормами, чинними, станом на 01.07.2020 р., яка включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років (45 %); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%); надбавка за особливості проходження служби (50%); премія (30%). (а.с. 34).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки наданої Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області.
Листом від 15.12.2020 р. відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для перерахунку його пенсії, оскільки копія інформаційної довідки не є документом, згідно з яким проводиться перерахунок пенсії, та не відповідає зразку, який затверджений Додатком 2 до Порядку.
Також, відповідачем зазначено, що нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після дати набрання рішенням суду у справі №826/3858/18 законної сили, окрім рішень Уряду від 14.08.2018 року №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" та від 24.12.2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" не приймалось, а отже, з урахуванням вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата вищевказаних пенсій продовжується у встановлених розмірах.
Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом
Приймаючи оскаржуване рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що з 05.03.2019 року, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстав для перерахунку пенсії позивачу, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому, суд першої інстанції відзначив, що зазначення у довідці «Інформаційна довідка» замість «довідка» є формальною невідповідністю, яка не впливає на її зміст, а саме на зазначення у ній грошового забезпечення позивача, а тому відповідач зобов'язаний провести перерахунок пенсії на підставі такої довідки Головного управлінням ДФС у Чернівецькій області.
Згідно ч.1 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не надає оцінку висновкам суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог, оскільки останні не є предметом апеляційного оскарження.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції щодо задоволених позовних вимог з наступних підстав.
Так, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (Закон №2262-ХІІ), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
При цьому, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.
Проте, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Згідно п. 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Таким чином, з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв'язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Із матеріалів справи встановлено, що 03.09.2020 року позивач звернувся до начальника Головного управління ДФС у Чернівецькій області із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за посадою завідувача сектору ГУ ДФС в Чернівецькій області, з якої звільнений на пенсію у липні 2013 року.
Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області видано оновлену інформаційну довідку від 23.10.2020 №352/10/24-97-08-13 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.07.2020, згідно з якою позивачу для обчислення пенсії враховано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років (45%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); премія (30%); надбавка за особливості проходження служби (50%).
При цьому, слід звернути увагу, що Верховний Суд в рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку про те, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача. Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
В пункті 55 вказаного рішення зазначено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких, зокрема: спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії. Врахування грошового забезпечення на іншу дату даним рішенням суду не передбачено.
Тобто, позивачем надано довідку про розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01 липня 2020 року, що не узгоджується з висновками Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19.
Таким чином, в діях відповідача не вбачається протиправних дій щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки ГУ ДФС у Чернівецькій області від 23.10.2020 №352/10/24-97-08-13.
З огляду на викладене, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції безпідставно зобов'язав відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01.12.2020 року на підставі довідки від 23.10.2020 року №352/10/24-97-08-13 про розмір грошового забезпечення станом на 01 липня 2020 року, виданої ГУ ДФС у Чернівецькій області. З цих же підстав суд апеляційної інстанції вважає необгрунтованими доводи позовної заяви.
Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції не дав належної оцінки вказаним обставинам та прийшов до помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову.
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Відтак, судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області задовольнити повністю.
Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2021 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 .
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.
Головуючий Біла Л.М.
Судді Гонтарук В. М. Курко О. П.