Рішення від 02.11.2022 по справі 640/13290/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2022 року м. Київ № 640/13290/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Підприємства «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК»

до Відокремленого підрозділу Головного управління ДПС у місті Києві

про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень від 03.05.2019 року №0021781406 та №0021811406,-

ВСТАНОВИВ:

Підприємство «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» (далі також - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі також - відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення ГУ ДФС у м. Києві від 03.05.2019 року:

- №0021781406 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: ввізне мито на товари, що ввозяться суб'єктами господарювання в сумі 215 664,16 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням 172 531,33 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 43 132,83 грн.;

- №0021811406 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів в сумі 43 132,84 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням 34 506,27 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 8626,57 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.07.2019 року адміністративний позов залишено без руху.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.08.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що відповідач документальною невиїзною перевіркою з питань державної митної справи, яка проводилась на підставі наказу ГУ ДФС у м. Києві від 20.03.2019 року №3532, відповідач прийшов до необґрунтованих висновків про порушення позивачем вимог Митного кодексу України, правил інтерпретації УКТ ЗЕД в частині правильності класифікації товару за кодом УКТ ЗЕД при декларуванні товару (розподільник добрив) за митною декларацією від 26.01.2019 року №UA305100/2019/394.

Так, у акті перевірки від 12.042019 року відповідачем зроблений висновок про заниження Підприємством «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» податкового зобов'язання зі сплати ввізного мита на суму 172531,33 грн. та податку на додану вартість на суму 34 506,27 грн., оскільки всупереч вимогам УКТ ЗЕД класифікацією задекларованого товару - «машини для сільського господарства: Високопродуктивний причіпний розподільник добрив... арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro...», позивач задекларував цей товар за кодом УКТ ЗЕД 8432401000, тоді як за висновком податкового органу він повинен був мати код 8716200000. Згодом, на підставі висновків перевірки відповідачем прийняті оскаржені податкові повідомлення-рішення, які, на думку позивача, є протиправними.

Також зазначає, що правомірність класифікації імпортованого підприємством товару за кодом УКТЗЕД підтверджено також експертним висновком ДНД ЕКЦ МВСУ від 14.05.2019 року №19/13/1-52/ЕД/19. Просить задовольнити позов.

02.09.2019 року засобами поштового зв'язку, позивачем подано заяву про зміну підстав позову. Так, Підприємство «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК», просить суд врахувати, що на даний час відсутні будь-які підстави для висновків в законодавчому полі щодо заниження Підприємством «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» грошового зобов'язання з податку на додану вартість та ввізного мита, визначених спірними податковими повідомленнями-рішеннями, у зв'язку з видачею Експортером товару сертифікат EUR.l nr А 622113 (виданий 21 травня 21.05.2019 року на Amazone ZG -TS 8200 Hydro у листу позицій виробу MRN 19DE300398702148E3) та переведенням ввезеного товару в преференційний режим (отримано від митного органу аркуш коригування митної декларації з урахуванням поданої заяви та сертифікату). Підприємству «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» 21.05.2019 року видано Експортером товару сертифікат EUR.l nr А 622113, на товар Amazone ZG -TS 8200 Hydro у листу позицій виробу MRN 19DE3 00398702148ЕЗ. Графіком ставок ввізного мита на 2019 рік у відповідності до Угоди між Україною та ЄС доведеного листом ДФС України від 27.12.2018 року № 2655/99-99-19-03-01-18 «Про графіки зниження ввізних та вивізних (експортних мит) «визначено « 0» ставка митних платежів для товарів, що класифікуються за кодом як 8432 так й 8716, тобто у випадку класифікації ввезеного товару за будь-яким з цих кодів при розмитненні в преференційному режимі відсутній об'єкт оподаткування податком на додану вартість та ввізним митом.

06.09.2019 року засобами поштового зв'язку, відповідачем надано письмовий відзив, у якому останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважає їх безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню. Відповідачем проведена документальна невиїзна перевірка дотримання підприємством «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» вимог законодавства України з питань державної митної справи у частині правильності класифікації товару «машини для сільського господарства: Високопродуктивний причіпний розподільник добрив... арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro...» за кодом 8432 40 10 00 згідно з УКТ ЗЕД за митною декларацією (далі - МД) ІМ 40 АА від 26.01.2019 №UA305100/2019/394.

Відповідач зазначає, що відповідно до офіційного каталогу компанії Amazone «Руководство по експлуатации Amazone ZG-TS 8200 Hydro» встановлено наявність стрічкового транспортера, бункера та механізму розподілу з розподільними дисками. До стрічковому транспортеру розподільчий матеріал передається з бункеру до розподільчого апарату.

Класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД (далі - ОП1) та характеристик товару, визначальних для його класифікації, які встановлюються за результатами вивчення технічної документації, паспортних даних на товар, товаросупровідних документів, результатів лабораторних досліджень конкретного товару, інформації про товар розміщеної у відкритому доступі мережі Інтернет. На підставі вищевикладеного, з урахуванням правил 1 та 6 ОПІ, Пояснень до товарної позиції 8716, товар «машина для сільського господарства: високопродуктивний причіпний розподільник добрив... арт. 3086765 ZG-TS 8200 Hydro, торгівельної марки Amazone» підлягає класифікації у товарній позиції 8716 за кодом 8716 20 00 00 згідно з УКТ ЗЕД (ставка ввізного мита 10 %). Відповідач зазначає про те, що розкидач добрив мав бути задекларований під кодом 8716 20 0000 ґрунтуються на примітках до товарної позиції 8716.

09.09.2019 року засобами поштового зв'язку, позивачем надано відповідь на відзив відповідача, в якому вказує, що відповідачем не спростовано жодних положень позовної заяви (з урахуванням заяви про зміну підстав позову) яким підприємством було обґрунтовано протиправність винесених податкових повідомлень-рішень.

Через канцелярію суду 06.12.2021 року відокремленим підрозділом ДПС ГУ ДПС у м. Києві подано клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на те, що у провадженні Господарського суду міста Києва перебуває справа №910/13597/21 про банкрутство Підприємства «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» (код ЄДРПОУ 0025284010).

Крім того, заявник просить здійснити процесуальне правонаступництво відповідача з огляду на реорганізацію податкових органів.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.01.2022 року клопотання відокремленого підрозділу Державної податкової служби України Головного управління ДПС у місті Києві про заміну сторони задоволено. Замінено відповідача у справі Головне управління ДПС у місті Києві на правонаступника - відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головного управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ ВП:44116011). Зобов'язано відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головного управління ДПС у місті Києві надати суду у дводенний строк з дня отримання цієї ухвали докази направлення примірника клопотання про закриття провадження у справі на адресу позивача. Запропоновано Підприємству «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» надати суду свою правову позицію щодо доводів, викладених відповідачем про наявність підстав для закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України у десятиденний строк з дня отримання примірника клопотання про закриття провадження у справі. Клопотання про закриття провадженні у справі вирішити після надходження правової позиції позивача, або у десятиденний строк після спливу такого строку.

Через канцелярію суду 24.01.2022 року Підприємством «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» подані заперечення на клопотання про закриття провадження у справі з підстав задоволення постановою Північного апеляційного господарського суду від 10.02.2022 року у справі №910/13597/21 апеляційної скарги Підприємства «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» про скасування ухвали Господарського суду міста Києва від 18.10.2021 року про відкриття провадження у справі №910/13597/21 про банкрутство Підприємства «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК».

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.02.2022 року клопотання відокремленого підрозділу Державної податкової служби України Головного управління ДПС у місті Києві про закриття провадження у справі №640/13290/19 повернуто заявнику без розгляду.

Через канцелярію суду 07.02.2022 року відповідачем подано клопотання про долучення додаткових доказів.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне. Підприємством «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» у 2019 році ввезено на митну територію України товар "Роозподільник добрив" новий арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro- 1 шт.» Виробник AMAZONE - ZA-M Profis: Accessories.», який було класифіковано та задекларовано за кодом товару згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності 8432 40 10 00 (застосована ставка ввізного мита - 0%) . Міністерством Аграрної політики та продовольства України ДП «УкрЦВТ» видано підприємству «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» реєстраційне посвідчення від 17.01.2019 року № РУ 004702522150-16/1, дійсне до 03.01.2021 року про внесення технічного засобу застосування пестицидів та агрохімікатів розподільник мінеральних добрив ZG -TS 8200 Hydro, код УКТЗЕД 8432 до державного реєстру технічних засобів застосування пестицидів і агрохімікатів, які дозволені до застосування на території України. Виробник «AMAZONEN -WERKE H.Dreyer GmbH end KG» Німеччина, код УКТЗЕД 8432 даного товару.

До митного оформлення позивачем подано митну декларацію від 26.01.2019 року №UA305100/2019/394, якою встановлено оформлення товару «МАШИНИ ДЛЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА: «Високопродуктивний причіпний розподільник добрив, що тягнеться за трактором, змонтований на колесах, обладнаний розподільним механізмом у виді відцентрованих дисків та бункером, новий арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro- 1 шт.». В частково розібраному стані. Серійний номер:ZG00000495. Торгівельна марка: "AMAZONE", Виробник AMAZONE - ZA-M Profis: Accessories.» за кодом 8432 40 10 00 (ставка ввізного мита 0% від митної вартості) згідно з УКТ ЗЕД. Загальна митна вартість становить 1 725 313,31 гривень. При доставці зазначеного вантажу на митну територію України застосовувались умови поставок згідно ІНКОТЕРМС -FCA.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 351 Митного кодексу України від 13.03.2012 року № 4495- VI (із змінами та доповненнями) (далі - МКУ), наказом Головного управління ДФС у м. Києві від 20.03.2019 року №3532, ГУ ДФС у м. Києві проведена документальна невиїзна перевірка дотримання Підприємством «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» вимог законодавства України з питань державної митної справи у частині правильності класифікації товару «МАШИНИ ДЛЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА: Високопродуктивний причіпний розподільник добрив... арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro...» за кодом 8432 40 10 00 згідно з УКТ ЗЕД за митною декларацією (далі - МД) ІМ 40 АА від 26.01.2019 року № UA305100/2019/394.

За результатами перевірки було оформлено акт від 12.04.2019 року № 26-15-14-06-06/25284010.

Згідно висновків акту перевірки ГУ ДФС у м. Києві встановлено порушення вимог: Закону України «Про митний тариф України» від 19.09.2013 року № 584-V11 (із змінами і доповненнями", ОПІ 1 та 6, ч. 1 та підпункту г) пункту 5 частини 8 статті 257 МКУ, що стосується неправильної класифікації товару, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита на суму 172531,33 грн.; підпункту 190.1 статті 190 ПК України, що призвело до заниження податкового зобов'язання по сплаті податку на додану вартість на суму 34506,27 грн. Загальна сума заниження податкових зобов'язань 207037,60 грн.

Підприємством «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» 22.04.2019 року №138 були подані до ГУ ДФС у м. Києві заперечення на акт перевірки від 12.04.2019 року № 26-15-14-06-06/25284010.

Листом від 26.04.2019 року № 80542/10/26-15-14-06-06-16 Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві повідомило позивача, що висновки в акті перевірки від 12.04.2019 року № 26-15-14-06-06/25284010 відповідають нормам чинного законодавства України, а заперечення залишає без задоволення.

На підставі акту перевірки ГУ ДФС у м. Києві 03.05.2019 року винесено податкові повідомлення - рішення, а саме: - №0021781406 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: ввізне мито на товари, що ввозяться суб'єктами господарювання в сумі 215664,16 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням 172 531,33 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 43132,83 грн.;

- №0021811406 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів в сумі 43132,84 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням 34506,27 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 8626,57 грн.

Підприємством «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» було замовлено експертний висновок ДНД ЕКЦ МВСУ від 14.05.2019 року за №19/13/1-52/ЕД/19 щодо класифікації розподільника добрив ZG -TS 8200 Hydro.

Позивач звернувся зі скаргою від 15.05.2019 року №142 до Державної фіскальної служби України про скасування вказаних податкових повідомлень-рішень від 03.05.2019 року №0021781406 та №0021811406.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 10.07.2019 року №3172/6/99-99-11-06-03-28 податкові повідомлення-рішення від 03.05.2019 року №0021781406 та №0021811406 без змін, а скаргу позивача залишено без задоволення.

Підприємству «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» 21.05.2019 року видано Експортером товару сертифікат EUR.l nr А 622113, на товар Amazone ZG -TS 8200 Hydro у листу позицій виробу MRN 19DE3 00398702148ЕЗ.

Позивач не погодившись із результатами адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень від 03.05.2019 року №0021781406 і №0021811406 та вважаючи їх протиправними, звернувся до суду із даним позовом.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, відповідь на відзив, заперечення, додаткові пояснення по суті справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі пункту сьомого частини першої статті 336 Митного кодексу України встановлено, що митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами органів доходів і зборів, в тому числі шляхом проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів.

Відповідно до частини третьої статті 345 Митного кодексу України, органи доходів і зборів мають право здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо: 1) правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів; 2) обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування; 3) правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення.

Особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, є декларант. Якщо декларування товарів здійснюється особою, уповноваженою на це декларантом, на таку особу покладається обов'язок із сплати митних платежів солідарно з декларантом. Особою, на яку покладається обов'язок із сплати донарахованих митних платежів - податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки, є відповідний платник податків (ч.1,2 статті 293 МК України).

Згідно з частиною першою статті 297 Митного кодексу України, у разі ввезення товарів на митну територію України суми митних платежів, нараховані органом доходів і зборів, підлягають сплаті до Державного бюджету України платником податків до або на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення, крім випадків, якщо відповідно до МКУ товари ввозяться на митну територію України із звільненням від оподаткування митними платежами.

При цьому суми митних платежів, нараховані органом доходів і зборів, підлягають сплаті до державного бюджету платником податків безпосередньо на єдиний казначейський рахунок (ч.1 ст. 298 Митного кодексу України).

В свою чергу, у разі несплати або неповної сплати митних платежів у встановлений строк такі платежі стягуються в порядку та строки, визначені Податковим кодексом України.

Фактично предметом спору у даній справі є правильне визначення коду товару за УКТ ЗЕД, який було ввезено на митну територію України, що впливає на застосування до товару тарифних та нетарифних заходів.

Так, податкові повідомлення-рішення були винесені відповідачем у зв'язку з неправильною класифікацією «МАШИНИ ДЛЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА: «Високопродуктивний причіпний розподільник добрив, що тягнеться за трактором, змонтований на колесах, обладнаний розподільним механізмом у виді відцентрованих дисків та бункером, новий арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro- 1 шт.». В частково розібраному стані. Серійний номер:ZG00000495. Торгівельна марка: "AMAZONE",Виробник AMAZONE - ZA-M Profis: Accessories.»

Вказаний Товар задекларовано позивачем за кодом Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - "УКТ ЗЕД") 8432 40 10 00, проте відповідач зазначає, що товар має класифікуватися за кодом 8716 20 00 00.

Статтею 257 Митного кодексу України встановлено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії. Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, засвідченої електронним цифровим підписом, та інших електронних документів або їх реквізитів у встановлених законом випадках.

При цьому, згідно частини першої статті 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в Українській класифікації товарів зовнішньо економічної діяльності (далі - УКТЗЕД).

Згідно частиною другою статті 69 Митного кодексу України органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД.

Частиною четвертою статті 69 Митного кодексу України передбачено, що у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари. Рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими (ч. 7 ст. 69 Митного кодексу України).

Класифікація товарів для цілей митного оформлення товарів здійснюється згідно з вимогами УКТЗЕД, яка є товарною номенклатурою митного тарифу України, затвердженого Законом України "Про Митний тариф України" від 19.09.2013 р. № 584-VІІ, а саме, із врахуванням Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації.

Згідно до частин першої, другої статті 67 Митного кодексу України УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

Товари в УКТЗЕД систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду.

Отже, з наведеного вбачається, що класифікацію товарів за УКТ ЗЕД здійснює особа, яка подає митну декларацію. В той же час, орган доходів і зборів наділений повноваженням здійснення контролю за такою класифікацією та може самостійно визначити код задекларованого товару лише в тому разі, коли виявить порушення правил класифікації з боку декларанта. Повноваження органу доходів і зборів щодо самостійного визначення коду товару обумовлені наявністю порушення правил класифікації з боку декларанта.

Основні правила інтерпретації УКТЗЕД викладені в додатку до Закону № 584-VІІ, тобто мають силу законодавчого акту.

Відповідно до Правила 1 Основних правил інтерпретації назви розділів, груп та підгруп наводяться лише для зручності користування. Для юридичних цілей класифікація товарів проводиться виходячи з найменувань товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп, і якщо такі тексти назв та примітки не вимагають іншого відповідно до таких положень.

Згідно Правила 3 Основних правил інтерпретації у разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:

(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;

(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;

(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.

Правило 4 Основних правил інтерпретації визначає, що товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.

В силу Правила 6 Основних правил інтерпретації для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.

Приймаючи оскаржувані рішення, відповідач наголошував на тому, що технічна документація до товарів «МАШИНИ ДЛЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА: «Високопродуктивний причіпний розподільник добрив, що тягнеться за трактором, змонтований на колесах, обладнаний розподільним механізмом у виді відцентрованих дисків та бункером, новий арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro- 1 шт.». В частково розібраному стані. Серійний номер: ZG00000495. Торгівельна марка: "AMAZONE", Виробник AMAZONE - ZA-M Profis: Accessories.»" містить пункт "Стрічковий транспортер, бункера та механізму розподілу з розподільними дисками", тобто наявність стрічкового транспортера у конструкції забезпечує виконання функції рухомого днища для розвантаження різних вантажів.

затвердженими наказом Державної фіскальної служби України від 09.06.2015 року №401 "Про затвердження Пояснень до УКТ ЗЕД" до товарної позиції 8432 включаються машини сільськогосподарські, садові або лісогосподарські для підготовки або оброблення ґрунту; котки для газонів або спортивних майданчиків:

8432 40 - розкидачі та розподільники органічних та мінеральних добрив:

8432 40 90 00 - інші.

До цієї товарної позиції включаються машини незалежно від виду тяги, застосовувані замість ручних інструментів для виконання перерахованих нижче видів сільськогосподарських, садових або лісогосподарських робіт:

(I) Підготовка ґрунту для вирощування культурних рослин (розчищення земель, підйом цілини, оранка, розпушування і т.п.).

(II) Розкидання або внесення в ґрунт добрив, включаючи гній або інші органічні речовини, для поліпшення фізико-хімічних властивостей ґрунту.

(III) Садіння або сіяння.

(IV) Обробіток або доглядання за ґрунтом у період вегетації (культивація, прополювання, проріджування сходів і т.п.).

До численних машин цієї товарної позиції відносяться, зокрема, розкидачі органічних та мінеральних добрив. Розкидачі органічних та мінеральних добрив (мінеральних речовин, компосту і т.п.), іноді змонтовані на колесах, зазвичай містять ємності, обладнані розподільним механізмом, наприклад, зсувними донними пластинами, шнековим живильником, безперервними ланцюгами або відцентровими дисками; портативні механічні апарати, застосовувані з такими ж цілями, також включаються до цієї товарної позиції.

Проте, причепи з рухомим днищем і пристроєм, що подрібнює та розкидає, які дозволяють їм у процесі розвантаження працювати як розкидачі твердих і рідиноподібних добрив, з ємністю на колесах, зазвичай обладнану пластинами, що розкидають, або жолобами (лопатами), включаються до товарної позиції 8716.

До товарної позиції 8716 включаються причепи та напівпричепи; інші несамохідні транспортні засоби; їх частини:

8716 20 00 00 - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів.

До цієї товарної позиції включаються, зокрема, саморозвантажні причепи для перевезення різних вантажів (фуражу, гною і т.п.) з рухомою підлогою для розвантаження; такі транспортні засоби можна укомплектовувати різними пристроями (пристроєм для подрібнювання гнойової маси, для січення фуражу і т.п.) для того, щоб пристосувати їх для використання як розкидач гною, фуражного кузову чи причепу для перевезення коренеплодів.

Проте, відповідно до технічних характеристик товару МАШИНИ ДЛЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА: «Високопродуктивний причіпний розподільник добрив, що тягнеться за трактором, змонтований на колесах, обладнаний розподільним механізмом у виді відцентрованих дисків та бункером, новий арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro- 1 шт.». В частково розібраному стані. Серійний номер: ZG00000495.Основна маса 3620 кг, допустиме вертикальне завантаження 2000 кг, допустиме навантаження на задню вісь 9500 кг, допустимий тиск в системі 210 бар, рік виготовлення- 2018. Торгівельна марка: "AMAZONE", Виробник AMAZONE - ZA-M Profis: Accessories.»". Відповідно до пункту 5 каталогу Amаzone ZG-TS високопродуктивний причіпний розподільник добрив, що тягнеться за трактором, змонтований на колесах, обладнаний розподільним механізмом у виді відцентрованих дисків та бункером, новий арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro - являє собою розподільник добрив з об'ємом бункера від 5200 до 8200 літра. В сільському господарстві ZG-TS застосовується для внесення гранульованих добрив. По стрічковому транспортеру матеріал передається з бункеру крізь керуючі заслінки в предбункер. Звідти через воронкоподібні наконечники добриво подається до розподільних дисків. Ширина захоплення, залежно від розподільного диска, може становити максимум 48 м.

Дана машина для сільського господарства не с транспортним засобом, основним призначенням якого є перевезення вантажів, а саме: самозавантажним причепом для сільського господарства, саморозвантажним причепом для перевезення різних вантажів та іншим причепом для перевезення вантажів, оскільки не оснащена відповідними пристроями та механізмами для самостійного завантаження та самостійного розвантаження вантажів, не містить рухомого днища з пристроєм, що подрібнює та розкидає.

Відповідно до технічної документації обладнання для дозування, розкидання та контролю за даними процесами є основними вузлами, що спеціально створені для даних машин та постійно вмонтовані у розкидачі добрив даного типу.

Отже, як вбачається з вищевикладеного, призначення товару «МАШИНИ ДЛЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА: Високопродуктивний причіпний розподільник добрив моделі арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro. Серійний номер:ZG00000495. Торгівельна марка: "AMAZONE",Виробник AMAZONE - ZA-M Profis: Accessories.»" - якісне розкидання мінеральних, або інших сипучих добрив на поверхню поля, з їх чітким дозуванням.

Крім того, суд зазначає, що якщо товар за своїми первинними характеристиками вже обладнаний виробником готовим механізмом, який дозволяє розкидати та розподіляти відповідні органічні та мінеральні добрива та саме зазначене є його основною функцією відповідно до цільового призначення та без будь-якого додаткового дообладнання, то такий товар є саме розподілювачем добрив, а тому повинен бути класифікований відповідно до товарної позиції 8432 згідно УКТЗЕД, тоді як за кодом 8716 УКТЗЕД товар може бути класифікований у випадках, коли за своїми відповідними технічними характеристиками він є саме причепом, однак в цілому може бути придатним і для додаткового укомплектування різними пристроями, і для того, щоб пристосувати його для використання в якості розкидача.

Також судом не приймаються посилання відповідача на те, що товар МАШИНИ ДЛЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА: «Високопродуктивний причіпний розподільник добрив, арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro. Серійний номер: ZG00000495. Торгівельна марка: "AMAZONE"» має функцію саморозвантаження, що виключає можливість віднесення його до товарної позиції 8432, оскільки зазначені машини виконують функцію розкидання, а не розвантаження добрив, адже функція розвантаження передбачає наявність механізму для підйому причепу та вивантаження вантажу в одному конкретному місці, проте вказаний розкидач такого механізму не містить та вказаної функції не виконує.

Проте, згідно Додатку до Закону України «Про митний тариф України», до товарної позиції 87 включаються засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання.

Відповідно до примітки групи 87 Розділу XVII Закону України «Про митний тариф України», а саме додаткових приміток, до товарної позиції 871620 включаються - причепи та напівпричепи з самозавантаженням або саморозвантаженням, для використання у сільському господарстві.

Крім того, згідно Пояснень до УКТ ЗЕД, затверджених наказом Міндоходів України від 14.01.2014 року № 15 (чинних на момент виникнення спірних правовідносин), до Примітки (3) до товарної позиції 871620 включаються саморозвантажні причепи для перевезення різних вантажів (фуражу, гною і т.п.) з рухомою підлогою для розвантаження; такі транспортні засоби можна укомплектовувати різними пристроями (пристроєм для подрібнювання гнойової маси, для січення фуражу і т.п.) для того, щоб пристосувати їх для використання як розкидач гною, фуражного кузову чи причепу для перевезення коренеплодів.

Разом з тим, згідно з поясненнями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених Наказом ДФС від 09.06.2015 року №401, до причепів/напівпричепів/розкидачів за кодом товарної позиції 8716 відносяться «несамохідні транспортні засоби (без механічного приводу), що мають одне колесо чи більше і які призначені для перевезення вантажів або людей. Сюди також включаються немеханічні транспортні засоби, які не обладнані колесами (наприклад, сани, спеціальні сани для пересування по дерев'яних напрямних).» В свою чергу, високопродуктивний причіпний розподільник добрив, «арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro. Серійний номер: ZG00000495. Торгівельна марка: "AMAZONE"»", абсолютно не призначений для здійснення перевезення вантажів, що підтверджується його конструкцію, а також технологією його застосування.

Його конструкція, а саме відсутність рухомого днища, натомість наявність розподільних дисків до яких через воронкоподібні наконечники подається добриво, технології застосування, відносять розкидач саме до товарної групи 84: «Машини сільськогосподарські, садові або лісогосподарські для підготовки або оброблення ґрунту; котки для газонів або спортивних майданчиків: розкидачі та розподільники органічних та мінеральних добрив; інші».

Тобто, з урахуванням описаних характеристик товару - високопродуктивний причіпний розподільник добрив, «арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro. Серійний номер: ZG00000495. Торгівельна марка: "AMAZONE"» можна стверджувати, що таке сільськогосподарське обладнання (машина сільськогосподарська несамохідна) не відноситься до категорії транспортних засобів, які, серед іншого, призначені для перевезення вантажів та людей, відтак, не може кваліфікуватися за товарною групою УКТ ЗЕД 8716 20 00 00.

Крім цього, цільове призначення товару та його первинні функції, а саме розподілення мінеральних добрив та внесення їх у рядки, відносять високопродуктивний причіпний розподільник добрив, «арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro. Серійний номер: ZG00000495» саме до коду товарної позиції 8432. Якщо порівнювати положення товарної позиції 8432 з 8716, то остання характеризується перевезенням різних вантажів.

Отже, товар може бути класифікований за кодом 8716 тоді, коли за своїми інженерно-технічними характеристиками він є саме причепом, однак в цілому є також придатним і для додаткового укомплектування різними пристроями, для того, щоб пристосовувати його для використання в якості розкидача. Якщо ж товар за своїми первинними характеристиками вже обладнаний виробником готовим механізмом, який дозволяє розкидати та розподіляти органічні та мінеральні добрива, вносити їх у рядки, і саме це є його основною функцією відповідно до цільового призначення та без будь-якого додаткового дообладнання, такий товар є саме розподілювачем добрив, а не причепом, тому повинен бути класифікований відповідно до товарної позиції 8432.

Відповідно до у пункту 10 Порядку роботи відділу номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці, митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці, митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Державної митної служби України від 07.08.2007 року № 667, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.08.2007 року за № 968/14235 (далі - Порядок № 667), встановлено, що рішення про визначення коду товару приймається відділом номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці (відділом контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці) на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару згідно з вимогами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Задекларований позивачем товар, за сукупністю своїх основних технічних та експлуатаційних характеристик та властивостей, повністю відповідає заявленому коду товарної позиції 8432 (ставка ввізного мита 0%), що свідчить про вірну його класифікацію.

Суд також звертає увагу, що Підприємству «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» 21.05.2019 року видано Експортером товару сертифікат EUR.l nr А 622113, на товар Amazone ZG -TS 8200 Hydro у листу позицій виробу MRN 19DE3 00398702148ЕЗ.

Графіком ставок ввізного мита на 2019 рік у відповідності до Угоди між Україною та ЄС доведеного листом ДФС України від 27.12.2018 року № 2655/99-99-19-03-01-18 «Про графіки зниження ввізних та вивізних (експортних мит) «визначено « 0» ставка митних платежів для товарів, що класифікуються за кодом як 8432 так й 8716.

Суд також зазначає, що правомірність класифікації імпортованого товару за зазначеним кодом УКТ ЗЕД підтверджено висновком експертного дослідження Державного Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 14.05.2019 року №19/13/1-52/ЕД/19, згідно якого: високопродуктивний причіпний розподільник добрив, "AMAZONE арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro. Серійний номер: ZG00000495, виходячи з його споживчого призначення, технічних характеристик та інших властивостей відповідає ознакам товарної групи згідно з УКТЗЕД: з кодом 8432 40 90 00: машини сільськогосподарські, садові або лісогосподарські для підготовки або оброблення ґрунту; котки для газонів або спортивних майданчиків (копія міститься в матеріалах справи).

Враховуючи встановлені обставини справи, що імпортований позивачем «високопродуктивний причіпний розподільник добрив, «арт. 3086765 ZG- TS 8200 Hydro. Серійний номер: ZG00000495. Торгівельна марка: "AMAZONE"»», виходячи з його модифікації, сукупності наявних технічних характеристик та будови, при відсутності факторів (а саме функції саморозвантаження, рухомої підлоги, неможливість використання для інших цілей крім основної) при яких можливо б було віднести даний розкидач до причепів та напівпричепі несамохідних транспортних засобів для використання у сільському господарстві, суд дійшов висновку про обґрунтованість віднесення позивачем придбаного товару за кодом УКТ ЗЕД 8432 40 90 00».

Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 31 травня 2019 року у справі №814/1511/17.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність винесення оскаржуваних рішень, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті другої Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Підприємства «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» підлягає задоволенню.

Згідно з частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно наявного у матеріалах справи платіжного доручення від 12.07.2019 року №4493, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 3 234,96 грн, що підлягає стягненню на користь Підприємства «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» за рахунок бюджетних асигнувань відокремленого підрозділу Головного управління ДПС у місті Києві.

На підставі вище викладеного, керуючись 2, 6, 8,9,77, 243-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Підприємство «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» задовольнити повністю. 2. Визнати протиправними та скасувати визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення ГУ ДФС у м. Києві від 03.05.2019 року:

- №0021781406 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: ввізне мито на товари, що ввозяться суб'єктами господарювання в сумі 215664,16 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням 172 531,33 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 43132,83 грн.;

- №0021811406 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів в сумі 43132,84 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням 34506,27 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 8626,57 грн.

3. Стягнути на користь Підприємства «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» (Код ЄРПОУ 0025284010, адреса: 01133, м. Київ, бульвар Ліхачова, 1/27) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 3234,96 (три тисячі двісті тридцять чотири гривні дев'яносто шість копійок) за рахунок бюджетних асигнувань відокремленого підрозділу Головного управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ ВП: 44116011, адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка 33/19).

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до пункту 4 статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України:

Позивач: Підприємство «ДОЙЧЕ АГРАРТЕХНІК» (Код ЄРПОУ 0025284010, адреса: 01133, м. Київ, бульвар Ліхачова, 1/27).

Відповідач: Відокремлений підрозділ Головного управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ ВП: 44116011, адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка 33/19).

Повне судове рішення складено 02.11.2022 року.

Суддя Л.О. Маруліна