Справа № 420/13034/22
02 листопада 2022 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження по справі клопотання відповідача про зупинення провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, зобов'язання нарахувати та виплатити різницю втраченого заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання нарахувати грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної відпустки та додаткової відпустки, індексацію грошового забезпечення, середнього заробітку та моральної шкоди,-
До Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, зобов'язання нарахувати та виплатити різницю втраченого заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання нарахувати грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної відпустки та додаткової відпустки, індексацію грошового забезпечення, середнього заробітку та моральної шкоди.
28.10.2022 від відповідача, Військової частини НОМЕР_1 , надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до завершення воєнного стану в Україні з підстав того, що відповідач відповідно до директиви Головнокомандувача Збройних Сил України №314 від 04.03.2022 залучений до виконання завдань з відсічі військової агресії російської федерації проти України.
Суд вважає, що відсутні підстави для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у справі виходячи з наступного.
Перелік підстав, які зумовлюють зупинення провадження у справі передбачений ст. 236 КАС України.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідач по справі є суб'єктом владних повноважень.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації
Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 14.03.2022 року №133/2022, затвердженого Законом України №7168 від 16.03.2022 року воєнний стан продовжений до 25.04.2022.
Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 18.04.2022 року №259/2022, затвердженого Законом України №2212-ІХ від 21.04.2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Статтею 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 9 Закону встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Згідно зі ст. 12-2 Закону в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Крім того, питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано ст.26 Закону “Про правовий режим воєнного стану”, відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України (ч.1 ст.26).
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (ч.2 ст.26).
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається (ч.3,4 ст.26).
Аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить про те, що суди в умовах воєнного стану здійснюють правосуддя, скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
Крім того, в умовах воєнного стану органи державної влади також здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Відповідач не навів жодних об'єктивних обставин, які б не давали можливості йому здійснювати свої повноваження та перешкоджали б розгляду справи, вчинення процесуальних дій, тощо.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження по справі №420/13034/22 до моменту припинення або скасування на території України воєнного стану.
Керуючись ст.ст.236, 248, 256 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про зупинення провадження у справі - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та окремо від рішення суду не оскаржується.
Суддя: О.Я. Бойко