Постанова від 01.11.2022 по справі 400/12800/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2022 р.м.ОдесаСправа № 400/12800/21

Головуючий в 1 інстанції: Марич Є. В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача - Шляхтицького О.І.,

суддів: Семенюка Г.В., Домусчі С.Д.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.05.2022 по справі № 400/12800/21 за позовом ОСОБА_1 до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У грудні 2021 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просив:

- визнати протиправними дії щодо відмови у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов'язковим зазначенням посадового окладу за тарифним розрядом для здійснення обчислення пенсії та перерахунку пенсії з 01.04.2019;

- зобов'язати відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з обов'язковим зазначенням посадового окладу за 37 тарифним розрядом, тарифний коефіцієнт 3,92 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 було протиправно не враховано попередньо встановлений посадовий оклад за 37 тарифним розрядом.

17.01.2022 до суду першої інстанції надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач наполягає, що за даними позовними вимогами вже є рішення, яке набрало законної сили.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Миколаївський окружний адміністративний суд рішенням від 30.05.2022 по справі № 400/12800/21 за позовом ОСОБА_1 - задовольнив.

Визнав протиправними дії Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов'язковим зазначенням посадового окладу за 37 тарифним розрядом для здійснення обчислення пенсії та перерахунку пенсії з 01.04.2019.

Зобов'язав Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, із зазначенням посадового окладу за 37 тарифним розрядом, тарифний коефіцієнт 3,92 для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.04.2019.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення суду першої інстанції винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню в повному обсязі.

Апелянт, мотивуючи власну правову позицію, акцентує на таких обставинах і причинах незаконності і необґрунтованості оскаржуваного судового рішення:

- позивач вже звертався з аналогічним позовом, який розглянутий Миколаївським окружним адміністративним судом (справа № 400/4147/20), та фактично вдруге просить суд підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019;

- якщо позивач вважав протиправними рішення, дії чи бездіяльність відповідача, вчинені на виконання рішення суду від 07.12.2020 по справі №400/4147/20, то він мав звернутися до суду із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України;

- судом першої інстанції не було враховано, що позивач обґрунтовуючи свою вимогу встановити 37 тарифний розряд посилається на постанову Кабінету Міністрів України №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», однак вказана постанова не стосується виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 по справі №400/4147/20, оскільки перерахунок здійснювався відповідно до норм чинного законодавства з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особо займала на дату звільнення зі служби.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Обставини справи.

Суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 є пенсіонером відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262).

Відповідачем на виконання рішення суду у справі №400/4147/20 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.04.2019.

При виготовлені довідки відповідач зазначив посадовий оклад - 5920 грн, який відповідає 30 тарифному розряду, замість раніше встановленого 37 тарифного розряду з посадовим окладом - 6910 грн.

Позивач не погоджуючись із зазначеним у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 не вірного посадового окладу через неврахування 37 тарифного розряду, звернувся до суду з даним позовом.

Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.

Висновок суду першої інстанції.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що предметом розгляду у даній справі є дії відповідача щодо визначення посадового окладу при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.04.2019. Тобто, обов'язок щодо видачі довідки для перерахунку пенсії з 01.04.2019 вже встановлений рішенням суду, яке набрало законної сили. Відтак, у суду відсутні підстави вважати, що позивач вдруге звертається до суду з даними позовними вимогами, як зазначає відповідач.

Враховуючи, що відповідачем виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення, згідно якої його посадовий оклад становить 5920 грн., що відповідає тарифному розряду "30", за таких обставин, суд першої інстанції зазначив, що посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії згідно постанови №103 від 21.02.2018 повинен розраховуватись виходячи із співвідношення його посадового окладу встановленого до 01.01.2018, тобто 1377 грн. до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно додатку 23, 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 відповідає тарифному розряду "37".

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх такими, що відповідають вимогам статей 2, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 78 КАС України, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.

Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Згідно з частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приписами частини 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( далі - Закону № 2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.

Окрім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Так, відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01.03.2018 в розмірі 1350 - 1379 грн. відповідає тарифному розряду "37", що встановлюються з 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Згідно із тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є Додатком 1 до Постанови від 30.08.2017 за №704, тарифному розряду "37" відповідає тарифний коефіцієнт "3,92".

Як встановлено судом першої інстанції, починаючи з 01.01.2008 позивач отримував пенсію розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1377 грн., відтак, посадовий оклад позивача встановлений до 01.03.2018 в розмірі 1377 грн., відповідав тарифному розряду "37".

Відповідачем виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення, згідно якої його посадовий оклад становить 5920 грн., що відповідає тарифному розряду "30".

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії згідно постанови №103 від 21.02.2018, повинен розраховуватись виходячи із співвідношення його посадового окладу встановленого до 01.01.2018, тобто 1377 грн. до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно додатку 23, 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018 відповідає тарифному розряду "37".

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд погоджується із судом першої інстанції про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги.

Доводи апелянта стосовно того, що позивач вже звертався з аналогічним позовом, який розглянутий Миколаївським окружним адміністративним судом (справа № 400/4147/20), та фактично вдруге просить суд підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019 спростовуються висновком суду першої інстанції, в якому вказано, що предметом розгляду у даній справі є дії відповідача щодо визначення посадового окладу при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.04.2019. Тобто, обов'язок щодо видачі довідки для перерахунку пенсії з 01.04.2019 вже встановлений рішенням суду, яке набрало законної сили. Відтак, у суду відсутні підстави вважати, що позивач вдруге звертається до суду з даними позовними вимогами, як зазначає відповідач.

Аргументи скаржника в апеляційній скарзі щодо того, що судом першої інстанції не було враховано, що позивач обґрунтовуючи свою вимогу встановити 37 тарифний розряд посилається на постанову Кабінету Міністрів України №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», однак вказана постанова не стосується виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 по справі №400/4147/20, оскільки перерахунок здійснювався відповідно до норм чинного законодавства з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, колегія суддів зазначає, що згідно із тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є Додатком 1 до Постанови від 30.08.2017 за №704, тарифному розряду "37" відповідає тарифний коефіцієнт "3,92", а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки відповідач неодноразово вчиняв протиправні дії щодо визначення відповідного розміру пенсії прозивачу, що підтверджено судовим рішенням у справі №400/4147/20, яке набрало законної сили, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову у визначений ним спосіб.

Близьких за змістом висновків дійшов Верховний суд у постанові від 22 вересня 2022 року у справі № 380/12913/21.

Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін відповідно до приписів статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року по справі № 400/12800/21 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Шляхтицький О.І.

Судді Домусчі С.Д. Семенюк Г.В.