Рішення від 02.11.2022 по справі 600/1831/22-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/1831/22-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.05.2022 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправним та скасувати рішення щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" за заявою від 27.01.2022 №901 та доданими до неї документами;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити за заявою ОСОБА_1 від 27.01.2022 №901 та доданими до неї документами з 27.01.2022 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", зарахувавши до стажу державної служби стаж роботи в податкових органах з 29.02.1996 по 20.05.2013 та з 24.12.2013 по 26.01.2022, та здійснити виплату цієї пенсії з 27.01.2022 з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що пенсійним органом протиправно відмовлено у призначенні пенсії за віком державного службовця, оскільки стаж державної служби станом на 01.05.2016 року складає більше ніж 10 років, що дає йому право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII. При цьому, позивач посилався на те, що відповідачем зараховано до стажу державної служби лише періоди проходження служби в податкових органах з 06.12.1993 по 28.02.1996 та з 21.05.2013 по 23.12.2013, натомість періоди з 29.02.1996 по 20.05.2013 та з 24.12.2013 по 26.01.2022 не зараховано.

На думку позивача, відмовляючи в зарахуванні до стажу для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХХІ періодів роботи в органах державної податкової служби, відповідач грубо порушив право позивача на соціальне забезпечення не взявши до уваги норми чинного законодавства щодо обчислення стажу державної служби.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що за даними трудової книжки позивач працювала в Державній податковій інспекції у м. Чернівці з 06.12.1993 по 26.01.2022. До стажу державної служби можливо зарахувати лише період з 06.12.1993 по 28.02.1996 та з 21.05.2013 по 23.12.2013. На думку відповідача відсутні підстави для зарахування періодів роботи в Державній податковій інспекції у м. Чернівці з 29.02.1996 по 20.05.2013 та з 24.12.2013 по 26.01.2022 до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби. Вказував, що станом на 01.05.2016 позивач не обіймала посаду державної служби, а тому відсутній необхідний стаж на посадах, віднесених до категорій посад державної служби. Разом із цим, відповідач зазначав, що позивачці призначено пенсію за віком згідно норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV з 27.01.2022. Відповідач звертав увагу на те, що підставою для прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії є відсутність права на даний вид пенсії, оскільки у позивача відсутній необхідний стаж на посадах віднесених до категорій посад державної служби, а не стаж державної служби.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 09.05.2022 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Чернівецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 27.01.2022.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії трудової книжки серії НОМЕР_1 позивачу 01.03.1996 присвоєно спеціальне звання "Інспектор податкової служби ІІ рангу", 30.10.2000 присвоєно спеціальне звання "Інспектор податкової служби І рангу", 03.04.2009 присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби ІІІ рангу", 24.12.2013 присвоєно спеціальне звання "Радник податкової та митної служби ІІІ рангу" (а.с. 17, 20, 26, 31).

27.01.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою №901 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт; довідку №9 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); заяву про спосіб виплати пенсії; пам'ятку пенсіонера; трудову книжку (а.с. 13).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 12.03.2022 №798/02 позивача повідомлено про відмову у призначенні пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу", у зв'язку із відсутністю необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби. Разом із цим, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області посилалось на те, що основним критерієм, який визначає підстави для зарахування періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. За нормами Податкового кодексу України посадовим особам контролюючих органів присвоюються спеціальні звання, тому ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби.

Не погоджуючись із відмовою у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", позивач звернулась до суду із цим позовом.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті пору.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно частини першої статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Водночас, згідно з статтею 46 Закону №889-VIII визначені особливості стажу державної служби зокрема у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу".

Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, в цьому випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283.

Абзацами 2 та 3 пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994 передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової та контрольно-ревізійної служби, а також на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

Згідно пункту 342.4 статті 342 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Статтею 344 Податкового кодексу України чітко встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Згідно статті 343 Податкового кодексу України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: інспектор податкової служби I рангу; інспектор податкової служби II рангу; радник податкової служби III рангу.

Виходячи з наведеного суд дійшов висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Таким чином, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєні спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію.

Пунктом 4 Порядку №283 передбачено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Відповідно до відомостей трудової книжки позивача судом встановлено, що у період з 06.12.1993 по 26.01.2022 позивач безперервно працював в органах державної податкової служби, при цьому присягу Державного службовця склав 12.07.1994, що свідчить про набуття на дату 26.01.2022 стажу державної служби більш ніж 10 років і на час досягнення пенсійного віку працював на посаді державної служби та має 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Разом із цим, судовим розглядом також встановлено, що позивачу присвоєно спеціальне звання "Інспектор податкової служби ІІ рангу", 30.10.2000 присвоєно спеціальне звання "Інспектор податкової служби І рангу", 03.04.2009 присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби ІІІ рангу", 24.12.2013 присвоєно спеціальне звання "Радник податкової та митної служби ІІІ рангу".

Таким чином, суд дійшов висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію.

Отже, період роботи позивача в органах державної податкової служби зараховується до стажу державної служби.

З огляду на безперервність перебування позивача на службі в податкових органах на різних посадах, беручи до уваги те, що стаж роботи позивача на посадах державної податкової служби становить не менш як 10 років, на час досягнення пенсійного віку працював на посаді державної служби маючи при цьому 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а відтак, на думку суду, є всі підстави для призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

За таких обставин, суд приходить до висновку, що період державної служби позивача в податкових органах зараховується до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з підстав не зарахування до стажу державної служби періодів роботи в органах державної податкової служби є неправомірною.

Щодо позовних вимог стосовно зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити за заявою ОСОБА_1 від 27.01.2022 №901 та доданими до неї документами з 27.01.2022 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", зарахувавши до стажу державної служби стаж роботи в податкових органах з 29.02.1996 по 20.05.2013 та з 24.12.2013 по 26.01.2022, та здійснити виплату цієї пенсії з 27.01.2022 з урахуванням виплачених сум, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що спірним питанням у даній справі є не зарахування відповідачем до стажу державної служби позивача періоду його роботи з 29.02.1996 по 20.05.2013 та з 24.12.2013 по 26.01.2022 на різних посадах державної податкової служби.

Судом встановлено, що позивач має достатній стаж роботи на посадах державної служби, дотримані усі умови та є всі підстави для призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Статтею 45 Закону №1058-IV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком 27.01.2022 року, відтак саме з цієї дати необхідно здійснити призначення.

Застосовуючи механізм захисту права позивача на пенсію, порушеного відповідачем як суб'єктом владних повноважень, суд вважає, що з урахуванням повноважень, наданих суду частиною другою статті 245 КАС України, в частині позовної вимоги зобов'язального характеру позов належить задовольнити шляхом прийняття рішення про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області призначити позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 27.01.2022.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до вимог пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 5 Порядку №622 визначено, що форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Таким чином, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України №889-VIII, пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.

Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 (далі - Постанова №1-3), зокрема:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Отже, здійснюючи призначення позивачу пенсії за віком відповідач повинен враховувати документи про страховий стаж, заробітну плату та додаткові документи, що є у пенсійній справі.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та дій і докази, надані стороною позивача, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення позову повністю.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком згідно із Законом України "Про державну службу.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

призначити ОСОБА_1 з 27 січня 2022 року пенсію за віком відповідно до Закону України "Про Державну службу" відповідно до заяви ОСОБА_1 від 27.01.2022 №901, зарахувавши до стажу державної служби стаж роботи в податкових органах з 29.02.1996 по 20.05.2013 та з 24.12.2013 по 26.01.2022, та здійснити виплату цієї пенсії з 27.01.2022 з урахуванням виплачених сум.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 992,40 грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, площа Центральна, 3, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002).

Суддя В.О. Григораш