Миколаївський районний суд Одеської області
Справа № 508/739/22
Номер проведження 3/508/604/22
02 листопада 2022 року смт.Миколаївка
Суддя Миколаївського районного суду Одеської області Корсаненкова О.О., розглянувши матеріали, що надійшли від ВПД № 1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Стрюкове Миколаївського району Одеської області, громадянки України, проживаючої за адресою АДРЕСА_1 , непрацюючої, ідентифікаційний код НОМЕР_1 ,
у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП ,
встановила:
ОСОБА_1 22.10.2022 року о 23-12 годині по вул.Центральна в с.Стрюкове, керувала транспортним засобом CITROEN VISA ДНЗ НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння, зі згоди водія огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку із застосуванням приладу «Драгер», відеофіксація проводилась нагрудним відеофіксатором №028002, чим порушила вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП .
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного правопорушення не визнала та пояснила, що алкогольні напої не вживала. Вони разом зі своїм співмешканцем були у магазині, де вона вжила енергетичний напій Нон Стоп. Потім поїхали додому, де по дорозі їх зупинили працівники поліції.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне:
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП , при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд зобов'язаний встановити ряд обставин: чи було вчинене адміністративне правопорушення, винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року, поліція згідно з покладеними на неї завданнями, серед іншого, регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Як передбачено п.2.5 Правил дорожнього руху України водій зобов'язаний на вимогу працівників поліції пройти у встановленому порядку медичне обстеження для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних або токсичних речовин.
Пунктом 2.9 (а) Правил дорожнього руху водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин, (б) а також передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у вказаному стані, у хворобливому стані, у стані стомлення або під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу.
У зв'язку з набранням чинності вказаного Закону було підписано новий наказ Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 9 листопада 2015 року № 1452/735. Окрім наведених вище Закону та Інструкції №1452/735 питання огляду водіїв транспортних засобів на стан сп'яніння також врегульовується: Кодексом України про адміністративні правопорушення; законами України «Про дорожній рух» та «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними»; постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» (в редакції від 28 жовтня 2015 року).
Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
При цьому, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов спеціальну підготовку (тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання. Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції. Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. При цьому, не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
Відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно зі ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З пояснень ОСОБА_1 , доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, вбачається, що вона проживає за адресою АДРЕСА_2 , разом зі своїм співмешканцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Так, 22.10.2022 року вони поїхали на транспортному засобі CITROEN VISA ДНЗ НОМЕР_2 до магазину «Веселе містечко», який розташований по вул.Центральна-Ламброва в с.Стрюкове. Там, вони вживали алкогольні напої разом з ним, де він випив один бокал алкогольного пива, вона близько 100 мл. алкогольного напою «REVO» та 0,5 літри енергетичного напою «PITBUL». Після чого, ОСОБА_2 сів за кермо вищевказаного автомобіля та почав розвертати його, де в цей час під'їхала поліція на службовому автомобілі, але вони не зупинялися та поліція поїхала за ними, розвернулись біля мосту в с.Стрюкове за річкою по вул.Центральна з вул.Ламброва, ОСОБА_1 пересіла за кермо автомобіля. Потім, їх зупинили працівники поліції, та вона вийшла з водійського сидіння.
З пояснень ОСОБА_2 , доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, вбачається, що 22.10.2022 року він разом зі своєю співмешканкою ОСОБА_1 , поїхали на транспортному засобі CITROEN VISA ДНЗ НОМЕР_2 до магазину «Веселе містечко», який розташований по вул.Центральна-Ламброва в с.Стрюкове. Там, вони вживали алкогольні напої разом з нею, а саме він пиво в кількості 0,5 літри, вона рево та підбуль в кількості 0,5 літри. Після чого, близько 23-05 годині вони сіли в автомобіль, де ОСОБА_2 сів за кермо та почав розвертатися по вул.Ламброва. Внаслідок чого, їх зупинили працівники поліції за порушення комендантської години, останній повернув праворуч з вул.Ламброва на вул.Центральна, та його співмешканка пересіла за кермо і проїхала декілька метрів. Потім, вони зупинились та вийшли з автомобіля, де працівниками поліції було запропоновано пройти тест приладом «Драгер», на стан алкогольного сп'яніння, на який вони погодились.
Згідно із постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАР № 6063185 від 23.10.2022 року, ОСОБА_1 23.10.2022 року о 00-31 год., керувала транспортним засобом CITROEN VISA ДНЗ НОМЕР_2 по вул.Центральна в с.Стрюкове, не маючи права керування таким транспортним засобом, внаслідок чого вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст.126 КУпАП.
Посилання ОСОБА_1 про те, що вона не вживала алкогольних напоїв, а лише тільки енергетичні напої, спростовується відеозаписом 2022-11-02_11-27-26.mp4, що міститься на DVD-R диску, долученого до матеріалів справи, з якого вбачається, що ОСОБА_1 сама розповіла працівникам поліції про те, що у магазині вживала напій «REVO» та «PITBUL» , а також тестуванням на алкоголь.
Крім того, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №168055 від 22.10.2022 року, актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних закладів, тестуванням на алкоголь з результатом 0, 39% проміле, відеозаписом, доданим до протоколу.
Оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, враховуючи всі обставини адміністративної справи, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Обираючи вид і міру адміністративного стягнення, судом враховується, характер скоєного правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, майновий стан і обставини, що пом'якшують та обтяжують її відповідальність, а також те, що ОСОБА_1 не має відповідних документів на право керування транспортним засобом, що підтверджується постановою серії ЕАР № 6063185 від 23.10.2022 року про відсутність посвідчення водія на право керування транспортним засобом, суд вважає необхідним призначити правопорушниці адміністративне покарання у виді штрафу без позбавлення права керування транспортними засобами.
На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 , на користь держави підлягає стягненню судовий збір у визначеному законом розмірі.
Керуючись ст. 40-1, ч.1 ст.130 КУпАП , суддя
постановила:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винною у вчинені правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП .
Застосувати до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адміністративне стягнення за ч.1 ст.130 КУпАП у виді штрафу на користь держави (платіжні реквізити: отримувач ГУК в Одеській області/Одеська область/21081300, код за ЄДРПОУ 37607526, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача: UA848999980313080149000015001, код платежу 21081300), у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 гривень, без позбавленням права керування транспортними засобами.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 496,20 гривень (платіжні реквізити: отримувач коштів ГУК в Одеській обл./смт. Миколаївка/22030101 код за ЄДРПОУ 37607526; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача UA348999980313121206000015696; код платежу 22030101, призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Миколаївський районний суд Одеської області.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Постанова набрала законної сили __________ 2022 року.
Суддя Олена КОРСАНЕНКОВА