Справа № 504/1229/20
Номер провадження 2/504/430/22
02.11.2022смт.Доброслав
Комінтернівський районний суд Одеської області в складі: головуючого судді
Жовтан П.В., за участю секретаря судових засідань Сокурцової Т.О., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні позовну заяву ТОВ «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ Україна» до Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ТОВ «Ега» про визнання протиправними та скасування рішень, визнання договору недійсним, застосування наслідків недійсності правочину,
В провадженні Комінтернівського районного суду Одеської області перебуває цивільна справа за позовомТОВ «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ Україна» до Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ТОВ «Ега» про визнання протиправними та скасування рішень, визнання договору недійсним, застосування наслідків недійсності правочину
Представник відповідача ОСОБА_2 - адвокат Царева Н.А. надала заяву про закриття провадження у справі, оскільки, на її думку, справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
В судове засідання представники сторін не з'явилися, про дату, час та місце проведення якого були сповіщені своєчасно, належним чином, про що є підтвердження в матеріалах справи, тому суддя вважає можливим розглянути клопотання в їх відсутності.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку:
Відповідно до частини другої статті 2 КАС до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Статтею 8 Земельного кодексу України передбачені повноваження обласних рад у галузі земельних відносин, до яких належить: розпорядження землями, що знаходяться у спільній власності територіальних громад; забезпечення реалізації державної політики в галузі використання та охорони земель; погодження загальнодержавних програм використання та охорони земель, участь у їх реалізації на відповідній території; затвердження та участь у реалізації регіональних програм використання земель, підвищення родючості ґрунтів, охорони земель; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; організація землеустрою; внесення до Верховної Ради України пропозицій щодо встановлення та зміни меж районів, міст; встановлення та зміна меж сіл, селищ; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Суд нагадує, що при здійсненні повноважень власника орган місцевого самоврядування (територіальна громада) є не суб'єктом владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у пункті 1 частини першої статті 17 КАС, а рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землями які є у власності громади.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 КАС справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позов, предметом якого є перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно земельної ділянки та передачі відповідних прав щодо неї, не може бути розглянуто за правилами КАС.
Тобто, у тому разі, якщо суб'єктом владних повноважень прийнято рішення про передачу у власність земельної ділянки (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою у власність цієї самої земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Таким чином підстав для закриття провадження у справі цивільної юрисдикції не має.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.260, 261, 353 ЦПК України, 17,19 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви представника відповідача ОСОБА_2 - адвоката Царевої Н.А. про закриття провадження у справі - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає
Суддя Жовтан П. В.