Постанова від 31.08.2006 по справі 7/322-АП-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Горького, 18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" серпня 2006 р. Справа № 7/322-АП-06

м. Херсон, зал судового засідання №324, 10 год. 00 хв.

Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Чуприні О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України, м.Київ

до Приватної фірми "Віоріка", м.Херсон

про стягнення 50935 грн. 74 коп.

за участю представників сторін:

від позивача: Кушнір Г.А. - гол. держподатінспектор, дов. №5067/21-09 від 08.08.06р.;

від відповідача: Гетьман А.А. - представник, дов. №181 від 21.08.06р.; Волкова Л.Г. - представник, дов. №180 від 21.08.06р.

Позивач (Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України, далі Департамент) звернувся з позовом, у якому просить суд стягнути з відповідача (ПФ "Віоріка") 50935 грн. 74 коп. штрафу за порушення абз. 3 ч.4 статті 11 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі Закон №481/95-ВР).

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що акт перевірки складено з порушенням вимог Порядку оформлення результатів документальних перевірок відносно додержання податкового та валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності - юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими окремими підрозділами.

В ході перевірки від 10.03.2006р. марки акцизного збору, якими марковано горілчану продукцію "Карат" не вилучалися та не передавалися на відповідальне зберігання ПФ "Віоріка", не було проведено контрольної закупівлі горілчаної продукції "Карат", що передбачено діючим законодавством, в зв'язку з чим марки акцизного збору, які було зафіксовано в додатку до акту перевірки відсутні, що унеможливлює перевірку їх достовірності.

В матеріалах перевірки відсутня інформація про отримання акцизних марок, відсутні документи, що підтверджують їх огляд та вилучення для проведення експертизи щодо автентичності акцизних марок.

Вилучення мало бути оформленим протоколом, оскільки тільки на таких умовах, вилучені документи мають юридичні наслідки.

Документацію, що стосувалася перевірки, підписано не уповноваженою особою.

Рішення про застосування фінансових санкцій є не об'єктивним та не обґрунтованим, оскільки прийнято на підставі матеріалів, які не мають доказової сили.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Уповноваженими представниками РУ ДААК ДПА України у Херсонській області 10 березня 2006р. проведено перевірку приватної фірми "Віоріка" (код 19225032) з питань дотримання вимог Закону №481 та Закону України від 15.09.95р. № 329 "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" (далі Закон №329).

В процесі проведення перевірки місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв, що належать відповідачу, було здійснено звірку наявності лікеро-горілчаних виробів торговельної марки "Карат", а також зроблено вибірковий перепис марок акцизного збору, що знаходилися на зазначеній алкогольній продукції виробництва ЗАТ "Карат" з метою з'ясування їх відповідності маркам акцизного збору встановленого зразка.

За наслідками перевірки складено акт № 210075 від 10.03.2006р.

Відповідно до акту експертизи № 105-03-06 від 20.03.2006р., управлінням по контролю за виробництвом цінних паперів, акцизних марок та документів суворої звітності зроблено висновок про те, що надані на дослідження марки акцизного збору нового зразка для маркування алкогольної продукції вітчизняного виробництва з реквізитами: ЛГП, 0,5 л, дата виготовлення 05/3, вміст спирту етилового 25% і більше об'ємних одиниць, регіон 04, серії АААР № 022192, серії ААБЦ № 023043 та серії ААБП № 023374 виготовлені не Державним підприємством "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів і є підробленими.

Крім того, до матеріалів справи додано копію листа РУ ДААК ДПА України в Дніпропетровській області 16.03.2006р. № 396/7/21-125, у якому повідомлено, що марки акцизного збору ЛГП 0,5 л: регіон 04, серії АААЗ № 064460, АААІ № 022402, АААЙ №063523, ААБА № 003778, АААП № 024644, АААУ № 003847, ААББ №023668, АААІ № 017775, ААБЦ № 059797, ААБЖ № 059534, АААЗ № 064439, АААШ № 062526, АААЇ № 062155, ААБФ № 064225, АААТ № 010904, ААБВ № 023656, ААБЩ №023127, АААЧ № 021182, ААБЦ № 023043, АААГ № 010150, АААД № 062188, видавалися виробнику ЗАТ "Карат" протягом 2005-2006 років, а дві акцизні марки серії ААБМ №080097 та ААБП № 080666 з датою виробництва 05/2 не видавалися зазначеному виробнику.

Перевіркою встановлено, що дві пляшки горілки були марковані марками акцизного збору, які не видавались виробнику ЗАТ "Карат", зокрема: горілка "Карат Медова з перцем" (серії ААБМ № 080097) вартістю 7,65 грн. пляшка і горілка "Карат Посольська" (ААБП № 080666) вартістю 9,69 грн. пляшка, а також марки акцизного збору серії ААБЦ № 023043 та серії ААБП № 023374, які знаходилися на пляшках горілки "Карат Пшенична" вартістю 7,65 грн. є підробленими. На момент проведення перевірки кількість горілки "Карат Пшенична" на складі підприємства складала 6656 пляшок (дані про кількість горілки вказані в Довідці бухгалтерії (додаток №3 до Акта перевірки). Дані про вартість алкогольної продукції зазначено у видаткових накладних від 07.03.2006р. № 31430 та від 10.03.2006р. №31503. Враховуючи викладене, сума фінансової санкції становить: (1 х 7,65) + (1 х 9,69) + (6656 х 7,65) = 50935,74грн.

Згідно з нормами абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995р. "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами та доповненнями) (далі - Закон України №481) алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку визначеному законодавством.

У пункті 19 та підпункті 4 пункту 20 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003р. №567 "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами та доповненнями) вказано, що маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками цієї продукції (п.19). Алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог цього Положення або марками, що не відповідають виду продукції та місткості тари та/або не видавалися безпосередньо виробнику (імпортеру) зазначеної продукції, вважаються немаркованими (абз. 4 п.20).

Відповідно до абз. 2 ч.2 ст.7 Закону України від 15 вересня 1995 року №329 "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" (із змінами та доповненнями): забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізації на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.

Зазначені вище норми законодавства зобов'язують суб'єктів підприємницької діяльності діяти згідно із встановленими у них правилами, невиконання яких є підставою для притягнення до юридичної відповідальності.

Оскільки, перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв з фальсифікованими марками акцизного збору на загальну суму 50935,74 грн., а за вказане порушення передбачено відповідальність абз. 13 ч.2 ст.17 Закону України №481, зокрема, у випадку здійснення, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка, з підробленими марками акцизного збору, до суб'єкта підприємницької діяльності застосовується штрафна санкція у розмірі - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 грн.

На підставі акту перевірки від 10.03.2006р. №1210075 Департаментом з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України прийнято рішення № 000040 від 31.05.2006р. про застосування до приватного підприємства "Віоріка" фінансової санкції у розмірі 50935,74 грн. за порушення ст.11 Закону України №481, відповідно до якої "алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору".

На підставі пункту 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону №481, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003р. №790, у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання, сума санкції стягується на підставі рішення суду.

Відповідач факт одержання рішення про застосування фінсанкцій не заперечує, у встановленому порядку зазначене рішення не оскаржено та нечинним не визнано.

З огляду на викладене, суд визнав позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Доводи відповідача до уваги не приймаються, зважаючи на такі обставини.

Підприємство посилається на необ'єктивність рішення та необґрунтованість застосованих на його підставі фінансових санкцій.

Натомість предметом позову є не визнання нечинним акту ненормативного характеру, а стягнення застосованих на підставі цього акту фінсанкцій.

За згодою сторін у судовому засідання проголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про дату і місце складення її повного тексту - 4 вересня 2006р. о 15 год. 00 хв.

Керуючись п.4 ст.157, 158, 160-163, 167, п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд

постановив:

1. Позов задовольнити.

Стягнути з приватної фірми "Віоріка" м.Херсон, вул.Паровозна, 31, код ЄДРПОУ 19225032, свідоцтво про державну реєстрацію від 19.11.1996р. № 375, р.рахунки не відомі, в дохід Державного бюджету, код платежу 23030300, р/р 31119106600002, банк УДК в Херсонській області, МФО 852010, код од. 24104230, штраф у розмірі 50935,74грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Н.О. Задорожна

Повний текст постанови

складено 04.09.2006р.