ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
01 листопада 2022 року м. Київ № 640/3684/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву" №4098 від 23.11.2021, виданої станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови КМ України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.";
2) зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві перерахувати та виплачувати з 01.04.2019 пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву" №4098 від 23.11.2021, виданої станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 05.03.2019 року по день проведення перерахунку.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що відповідно ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) позивачу призначено пенсію.
Додає, що Територіальним медичним об'єднанням МВС України по м. Києву було надіслано до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 (за посадою - начальник військового наряду в/ч 2260 ВВ МВС України), у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», «із обов'язковим зазначенням» відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії Позивача.
З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії.
Однак, як зазначено у позові, позивачу відмовлено у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.
Позивач, вважає протиправними дії Відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії і такими, що порушують вимоги статей 3, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та гарантоване йому статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.
Зокрема, позивач посилається на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Проте, як зазначає позивач, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак, як вважає позивач, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Позиція відповідача.
Відповідач відзиву не надав.
У той же час, копія ухвали про відкриття провадження у справі отримана представником ГУ ПФУ 21.02.2022, в Електронний кабінет вона доставлена 26.02.2022.
Між тим, з відповіді на ім'я позивача вбачається позиція відповідача, який зазначив, що визнання нечинними в подальшому пунктів 1, 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком визнання протиправними дій ГУ щодо перерахунку пенсії, які були вчинені відповідачем до визнання нечинною Постанови № 103. Підстави для перерахунку відпали і на даний час відсутні.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалу від 02.02.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами ст. 263 КАС України. Як вже зазначалося, вказана ухвала (копія) вручена представнику ГУ ПФУ та доставлена в Електронний кабінет ГУ ПФУ у лютому 2022. Станом на час розгляду справи відзиву на позов не надано.
Встановлені судом обставини.
Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення звільнення позивача з посади начальник військового наряду в/ч 2260 ВВ МВС України (ст. прапорщик), призначення пенсії виходячи з цього та на підставі Закону № 2262-ХІІ, отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за зазначеною посадою за березень 2019 з урахуванням постанови КМ України № 704, звернення до ГУ ПФУ із заявою від 25.11.2021 «Про визнання права» щодо направленої представником позивача на адресу ГУ ПФУ оновленої довідки та щодо проведення перерахунку на її підставі, а також обставини відмови ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки, що оформлено у формі листа від 22.12.2021.
При цьому, відповідно до вказаної довідки від 23.11.2021 № 4098: посадовий оклад - 3170,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням (ст. прапорщик) - 1020,00 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 1466,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) - 2828,25 грн., премія (125%) - 3962,50 грн., всього 12447,25 грн.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Перш за все, слід зазначити, що відповідно до підпункту 3 пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 13.03.2014 №876-VII "Про Національну гвардію України" дія цього Закону в частині соціального і правового захисту військовослужбовців Національної гвардії України поширюється на осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку із складу внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України.
Таким чином, на позивача, як на особу, звільнену з військової служби із складу внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України поширюється дія положень Закону України від 13.03.2014 №876-VII "Про Національну гвардію України", які регулюють питання соціального і правового захисту військовослужбовців Національної гвардії України. Частиною 8 статті 21 Закону України від 13.03.2014 №876-VII "Про Національну гвардію України" передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України здійснюється відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У свою чергу, щодо відмови ГУ ПФУ здійснити перерахунок на підставі нової довідки, слід зазначити, що враховуючи уставлену судову практику, а також положення: ст. 9, ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, п. 2 Постанови КМ України № 704, ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, ч. 3 ст. 51 згаданого Закону, пункту 1 Порядку № 45, абз. 1 п. 5 Порядку №45 (у редакції постанови КМ України № 103), додатку № 2 до Порядку № 45 (містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також рішення ОАС м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 5 березня 2019 року (визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМ України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45), слід дійти висновку, що оскільки зміни, внесені постановою КМ України № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (щодо складових грошового забезпечення військовослужбовців), були визнані судом протиправними та нечинними, з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Відтак, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, в силу того, що відновилась дія форми довідки (а відтак і складових грошового забезпечення), яка діяла до внесення до неї змін Постановою КМУ № 103, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої уповноваженим органом.
При цьому, враховуючи приписи пункту 4 Порядку № 45, ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, що застосовно і до даного випадку.
Відповідно до ст. 10 Закону № 2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
До моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Спору щодо наявності в органу, який видав довідку, таких функціональних повноважень у даному випадку - немає.
При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
Видача оновленої довідки пов'язана із реалізацією постанов КМ України № 103 та 704, з наслідками подальшого визнання нечинною постанови № 103 у частині, тобто видача оновленої довідки спрямована на поновлення прав позивача, пов'язаних з відповідними рішенням КМ України щодо проведення перерахунку пенсії, а відтак видача вказаної довідки за своєю суттю є формою реалізації рішень Уряду, але у правовому полі України.
Відтак, на підставі вказаної довідки, з урахуванням звернення позивача, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, однак, протиправно відмовився вчинити ці, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
На підставі ст. 139 КАС України на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368), яка оформлена листом від 22.12.2021, провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі довідки від 23.11.2021 № 4098 про розмір грошового забезпечення, яка видана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368) провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі довідки від 23.11.2021 № 4098 про розмір грошового забезпечення, яка видана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву».
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368) на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) 992,40 грн. на відшкодування судового збору, сплаченого за квитанцією № ПН15204С1 від 25.01.2022.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до приписів статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 111 «Перехідні положення»).
Суддя О.А. Кармазін