Ухвала від 01.11.2022 по справі 640/29923/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про роз'яснення судового рішення

01 листопада 2022 року м. Київ № 640/29923/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Балась Т.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про роз'яснення рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови мені, ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у відповідності до положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» та виданої МВС України довідки про розмір грошового забезпечення № 22/6-2558 від 11.06.2021р. з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби в розмірі 75% до посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років 50%, надбавки за почесне звання «заслужений», а також розміру премії 268,92 %;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки МВС України за № 22/6-2558 від 11.06.2021р. з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби в розмірі 75% до посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років 50%, надбавки за почесне звання «заслужений» 10%, а також розміру премії 268,92% із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.12.19 р. до моменту здійснення перерахунку пенсії у повному обсязі без обмежень.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.07.2022 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 11.06.2021 № 22/6-2558 про розмір його грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на 19.11.2019.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві (ідентифікаційний код 42098368) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 11.06.2021 № 22/6-2558 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на 19.11.2019 за прирівняною посадою поліцейського, а також провести виплати з урахуванням раніше сплачених сум.

В задоволенні іншої частини вимог відмовлено.

25.10.2022 від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшла заява про роз'яснення рішення суду, в якій відповідач просить суд надати роз'яснення з якої саме дати необхідно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , оскільки в резолютивній частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.07.2022 у справі № 640/29923/21 дана інформація відсутня.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено.

Зважаючи на те, що рішення у справі №640/29923/21 було ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (письмового провадження), то заява про роз'яснення судового рішення також підлягає розгляду в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим судове засідання не призначалось.

Вирішуючи заяву про роз'яснення по суті, суд виходить з наступного.

Суд зазначає, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим Кодекс адміністративного судочинства України не містить, а зі змісту приписів статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.

В пункті 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 «Про судове рішення в адміністративній справі» зазначено, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Суд вказує на те, що необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.

Згідно з пунктом 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» № 7 від 20.05.2013 зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.

Суд зазначає, що підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням судового рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. Водночас суд, роз'яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.

У даному випадку питання, порушене відповідачем у заяві про роз'яснення судового рішення питання, стосується по суті дати, з якої необхідно провести перерахунок ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 11.06.2021 № 22/6-2558.

Отже, суд вважає за доцільне роз'яснити судове рішення у справі №640/29923/21 та зазначає наступне.

Як зазначено в тексті рішення від 29.07.2022 у справі №640/29923/21, з 19 листопада 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Водночас, частиною 2 статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Таким чином, враховуючи, що судом встановлено порушене право позивача на перерахунок пенсії з 19 листопада 2019 року, то перерахунок пенсії на підставі нової довідки Департаменту персоналу МВС України від 11.06.2021 № 22/6-2558 слід здійснити починаючи з 01 грудня 2019 року, тобто першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з метою уникнення непорозумінь при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 11.06.2021 № 22/6-2558, суд вважає за необхідне задовольнити заяву відповідача та роз'яснити судове рішення таким чином, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 11.06.2021 № 22/6-2558 слід здійснити 01.12.2019.

Керуючись ст. ст. 254, 241, 243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про роз'яснення рішення суду - задовольнити.

2. Роз'яснити рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.07.2022 у справі №640/29923/21 в частині дати, з якої необхідно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 11.06.2021 № 22/6-2558 таким чином, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 11.06.2021 № 22/6-2558 слід здійснити з 01.12.2019.

Відповідно до вимог ст. ст. 293 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, встановлених ст. 294 цього Кодексу.

Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.П. Балась