Рішення від 25.10.2022 по справі 340/3881/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3881/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача: Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Чміленка, 41, ЄДРПОУ 40108709)

про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, викладене у формі листа від 19.07.2022 року №Л-53/05/28-2022 про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 22.06.2022 року в частині нарахування та виплати додаткової доплати до грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року за березень, квітень, серпень, грудень 2020 року та з 01 лютого по 22 листопада 2021 року;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення за березень, квітень, серпень, грудень 2020 року та з 01 лютого по 22 листопада 2021 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року “Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.08.2022 р. відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.27-28).

В обґрунтування позову позивач зазначив, що проходив службу з 07.11.2015 року в Національній поліції. Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області №526/ос від 22.11.2021 р. його було звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» через хворобу.

Позивач стверджує, що під час проходження служби у період з 09.02.2018 р. по 22.11.2021 р. він займав посаду Інспектора чергового чергової частини роти патрульної поліції особливого призначення «Святослав» та виконання його посадових обов'язків передбачало контакт з населенням. Позивач вказує, що йому нараховано та виплачено додаткову доплату до грошового забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року за період травень-листопад 2020 року та січень 2021 року. Однак, доплата до грошового забезпечення за березень-квітень, серпень, грудень 2020 року та з лютого по листопад 2021 року не виплачувалась. Хоча його посадові обов'язки не змінювались та весь час були пов'язані з безпосереднім контактом з населенням. Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області із заявою, в якій просив усунути порушення прав, а саме нарахувати та виплатити додаткову доплату до грошового забезпечення, як поліцейському, який мав безпосередній контакт з населенням у період дії карантину за весь період. Проте, відповідач листом від 19.07.2022 р. №Л-53/05/28-22 відмовив йому у нарахуванні та виплаті вказаної доплати до грошового забезпечення.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що позивач у період березень-квітень, серпень, грудень 2020 року не виконував роботи, яка відповідає критеріям, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року №375 “Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни” оскільки безпосередньо не забезпечував життєдіяльність населення, на період дії карантину, а тому права на такі виплати не має.

Також, відповідач вказує, що в 2021 році позивач з метою організації виконання службових (бойових) завдань неодноразово відряджався до районів проведення операцій Об'єднаних Сил, де виконував обов'язки поліцейських, які забезпечували правопорядок та безпеку громадян та внаслідок виконання своїх службових обов'язків мали безпосередній контакт з населенням, та за вказані періоди з 03.03.2021 р. до 14.05.2021 р., з 13.07.2021 р. до 14.09.2021 р. був включений до персонального переліку поліцейських.

Також, відповідач посилається на те, що доплати визначені пунктами 2 і 3 Постанови №375 здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів. У 2021 році фінансування для виплати додаткової доплати поліцейським виділялось за бюджетною програмою по КПКВ 1007070 за січень та частину лютого 2021 року, кошти використанні в повному обсязі та перераховані на карткові рахунки поліцейських. При цьому, фінансування для виплати додаткової доплати за інші періоди 2021 року не виділялось. Тому відповідач вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив службу на інспектора-чергового чергової частини роти патрульної служби поліції особливого призначення «Святослав» Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області та наказом начальника Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області №526/ос від 22.11.2021 р. звільнений зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про національну поліцію» (через хворобу) (а.с.48).

Відповідно до тимчасової посадової інструкції інспектора-чергового чергової частини роти патрульної служби поліції особливого призначення «Святослав» Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, затвердженої командиром роти патрульної служби поліції особливого призначення «Святослав» ГУНП в Кіровоградській області 09.07.2021 року, до завдань та обов'язків позивача входило забезпечувати, контролювати якісне й своєчасне виконання покладених на чергову частину завдань, здійснювати облік (розподіл) службового часу, вести облік чергувань працівників чергової частини в понаднормований час, а також нічний час доби, тощо (а.с.41-46).

В період з травня 2020 року по листопад 2020 року та в січні 2021 року йому нараховувалась та виплачувалась додаткова доплата до грошового забезпечення на підставі постанови КМУ №375. З лютого 2021 року нарахування та виплата такої доплати припинені.

Позивачем у позові заявлений період до виплати такої додаткової винагороди березень, квітень, серпень, грудень 2020 року та з 01 лютого по 22 листопада 2021 року.

Матеріали справи містять розрахунковий лист за листопад 2021 року (місяць звільнення) про здійснені на користь ОСОБА_1 нарахувань, однак доказів його отримання позивачем відсутні.

Представник позивача звернулася до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області із адвокатським запитом від 28.01.2022 року, в якому просив надати інформацію, зокрема, чи нараховувалась та виплачувалась ОСОБА_1 додаткова доплата до грошового забезпечення передбачена Постановою КМУ від 29.04.2020 р. №375, з чого слідує що позивач довідку (розрахунок) про нарахування перед звільненням не отримав, обізнаним про те, які складові виплат ввійшли в такий розрахунок, не був (а.с.13).

У відповідь на запит, Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області повідомило, що ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась додаткова доплата передбачена постановою КМУ №375 за період травень-листопад 2020 р. та січень 2021 р. (а.с.11-12).

Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити доплату передбачену Постановою №375 за період з березень, квітень, серпень, грудень 2020 року та з 01 лютого по 22 листопада 2021 року (а.с.10).

Листом від 19.07.2022 року Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області повідомило позивача, що нарахування та виплата вказаної додаткової доплати здійснюється на підставі списків поліцейських, що формуються керівниками підрозділів за наявності підстав визначених у вказаних нормативно-правових актах (а.с.6-7).

У відзиві на позовну заяву, відповідач вказує, що позивач в період з 03.03.2021 р. до 14.05.2021 р., з 13.07.2021 р. до 14.09.2021 р. був включений до списків осіб, що виконували обов'язки із забезпечення життєдіяльності населення, зокрема, шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян і безпосередньо контактували з населенням (а.с.33).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.08.2022 р. суд зобов'язував відповідача надати, зокрема, документальні докази нарахування та виплати позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення за вказаний період відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року №375 “Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни” в період березень, квітень, серпень, грудень 2020 року та з 01 лютого по 22 листопада 2021 року (за наявності).

На виконання вимог ухвали суду в цій частині, відповідачем надано довідку від 13.09.2022 року в якій зазначено, що позивач в період з 03.03.2021 р. до 14.05.2021 р., з 13.07.2021 р. до 14.09.2021 р. був включений до персонального переліку поліцейських, які забезпечували правопорядок та безпеку громадян та внаслідок виконання своїх службових обов'язків мали безпосередній контакт з населенням (а.с.42).

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII “Про Національну поліцію” (далі - Закон № 580).

На підставі частин першої та другої статті 94 Закону № 580 поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з пунктом 1постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено з 12 березня на усій території України карантин.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 342 “Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (далі - Постанова № 342) установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.

На виконання “Прикінцевих і перехідних положень” Закону України №540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" (далі - Закон №540), яким доручено Кабінету Міністрів України встановити додаткові, до встановлених законодавством, доплати до заробітної плати працівникам сфери соціального захисту населення, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування отримувача соціальних послуг (вдома), у розмірі до 100 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів прийнята постанова КМУ №375.

Відповідно до пункту 1постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року №375 “Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни” (далі - Постанова № 375) установлено, що на період дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

На підставі пунктів 2-5 Постанови № 375 встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 485 “Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я” затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок №485).

Пунктом 1 Порядку №485 визначено, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: “Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками” (далі - бюджетні кошти).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 485 головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).

На підставі абзаців 1 та 2 пункту 4 Порядку № 485 кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 “Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину”, яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

При цьому для оцінки того, чи відповідають такі обов'язки визначеним постановою №375 критеріям, визначальним фактом є не безпосередній контакт з населенням під час несення служби зокрема, а забезпечення життєдіяльності населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) через безпосередній контакт з населенням.

Таким чином, суд звертає увагу на те, що на додаткову доплату за Постановою № 375 мають право, зокрема, лише поліцейські, які внаслідок забезпечення життєдіяльності населення мають з ним безпосередній контакт.

Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, які здійснюються центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.

Громадський порядок - урегульована правовими та іншими соціальними нормами система суспільних відносин, що забезпечує захист прав і свобод громадян, їх життя і здоров'я, повагу честі та людської гідності, дотримання норм суспільної моралі. У широкому значенні громадський порядок - це система, порядок суспільних відносин, що складаються під впливом соціальних норм при провідній ролі правових норм. У вузькому значенні громадський порядок - це система відносин, що складаються при знаходженні громадян у громадських місцях: на вулицях, площах, у садах, у громадському транспорті, видовищних заходах, підприємствах торгівлі та громадського харчування і т.п. Для громадських місць, як зазначалося, є характерним: доступність їх для населення, необхідність забезпечення громадян можливістю користуватися правами, що їм належать, захисту їхнього життя і здоров'я, честі, гідності та майна. Саме в даному випадку компетентні органи виконавчої влади шляхом поліцейського нагляду забезпечують безпеку і правомірну поведінку громадян в громадських місцях, вільне використання ними своїх прав і свобод, а також упорядження громадських місць, яке сприяє трудовій діяльності та відпочинку громадян.

У відповідності до ч.2 чт.11 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” від 6 квітня 2000 року №1645-III організацію та проведення профілактичних і протиепідемічних заходів у межах територій, об'єктів, частин і підрозділів, підпорядкованих центральним органам виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах оборони і військового будівництва, охорони громадського порядку, виконання кримінальних покарань, захисту державного кордону, Службі безпеки України, забезпечують зазначені органи, підпорядковані їм установи державної санітарно-епідеміологічної служби, медичні служби, а також керівники зазначених об'єктів, частин, підрозділів.

Відповідно до п.28-31 Постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 22 липня 2020 р. №641 поточний контроль за перебуванням особи в місці самоізоляції (далі - поточний контроль) здійснюється за вибором особи в один із таких способів: працівниками Національної поліції, Національної гвардії відповідно до внутрішнього порядку заходів з контролю за самоізоляцією, державних установ Міністерства охорони здоров'я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування; з використанням системи через мобільний додаток.

Особа вважається такою, що обрала здійснення поточного контролю з використанням системи через мобільний додаток, з моменту авторизації в ній. До моменту авторизації поточний контроль здійснюється працівниками Національної поліції, Національної гвардії, державних установ Міністерства охорони здоров'я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування.

Поточний контроль з використанням системи через мобільний додаток здійснюється за допомогою сукупності інформації, зокрема шляхом перевірки відповідності фотографії обличчя особи еталонній фотографії, зробленій під час встановлення мобільного додатка, та геолокації мобільного телефона в момент фотографування.

Після встановлення мобільного додатка в будь-який час протягом доби особа отримує повідомлення (push-повідомлення). У разі отримання повідомлення особа повинна протягом 15 хвилин з використанням мобільного додатка зробити фотографію свого обличчя.

У разі невідповідності геолокації або фотографії, відсутності зв'язку з особою через мобільний додаток, видалення, встановлення обмежень щодо передачі інформації за допомогою мобільного додатка до органів Національної поліції надсилається повідомлення про випадок порушення зобов'язання щодо самоізоляції. Надсилання повідомлення є підставою для подальшого здійснення органами Національної поліції, Національної гвардії контролю за виконанням зобов'язання щодо самоізоляції.

Поточний контроль працівниками Національної поліції, Національної гвардії, державних установ Міністерства охорони здоров'я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування, здійснюється шляхом проведення перевірки фактичного перебування осіб за зазначеними ними адресами самоізоляції.

З метою здійснення поточного контролю на вулицях, у парках, інших громадських місцях працівники Національної поліції, Національної гвардії, посадові особи, уповноважені органами місцевого самоврядування, проводять вибіркову перевірку документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус. На електронний запит зазначених уповноважених осіб за допомогою системи надається інформація про те, чи потребує особа самоізоляції (зокрема про поширення на особу винятків, передбачених пунктом 34 цієї постанови).

Судом встановлено, що позивач отримував доплату до грошового забезпечення, передбачену постановою №375, з травня по листопад 2020 року та за січень 2021 року, що ним не заперечувалось та підтверджується відповідними доказами.

В ході розгляду справи, встановлено, що п.28-31 Постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 22 липня 2020 р. №641 втратили чинність 19.12.2020 року.

В своєму відзиві відповідач вказав, що позивач у квітні-березні, серпні та грудні 2020 року у службових відрядженнях не перебував, службу ніс за постійним місцем дислокації підрозділу за своїм основним напрямком службової діяльності, під час якої безпосереднього контакту з населенням не мав, тому згідно з вимогами доручення Голови Національної поліції України від 25.06.2020 №7789/01/29-2020 до персонального переліку поліцейських, які забезпечували правопорядок та безпеку громадян та внаслідок виконання своїх службових обов'язків мали безпосередній контакт з населенням не включався. В 2021 році був включений до переліку лише в період з 03.03.2021 р. до 14.05.2021 р., з 13.07.2021 р. до 14.09.2021 р.

У своїй позовній заяві позивач окрім посилань на те, що він виконував свої обов'язки, передбачені посадовою інструкцією, жодних пояснень та доказів того, що він був задіяний у виконанні заходів із забезпечення життєдіяльності населення - правопорядку і безпеки громадян, шляхом виконання завдань із поточного контролю на вулицях, у парках, інших громадських місцях, забезпечення контролю за виконанням протиепідемічних вимог під час здійснення пасажирських перевезень та інших функцій забезпечення безпеки та порядку з метою дотримання правил і норм, передбачених Законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, тощо в періодах крім тих, що вказує відповідач, позивач не надає. Матеріали справи доказів зворотного не містять.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З огляду на те, що доплата до грошового забезпечення, передбачена Постановою №375, належна не усім поліцейським, які мають спілкування та контакти з населенням, а лише тим, які у період карантину забезпечували життєдіяльність населення - правопорядку і безпеки громадян, шляхом виконання завдань із поточного контролю за перебуванням осіб в місцях самоізоляції, контролю на вулицях, у парках, інших громадських місцях, забезпечення контролю за виконанням протиепідемічних вимог під час здійснення пасажирських перевезень та інших функцій забезпечення безпеки та порядку з метою дотримання правил і норм, передбачених Законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, за відсутності поданих списків та інших доказів, які би свідчили про задіяння конкретних поліцейських у відповідні дні та час у виконанні таких заходів, що повинні були бути подані за наявності підстав у визначеному порядку, за відсутності доказів безпосереднього виконання позивачем таких заходів, зважаючи на те, що позивач був включений до персонального переліку поліцейських, які забезпечували правопорядок та безпеку громадян та внаслідок виконання своїх службових обов'язків мали безпосередній контакт з населенням лише в періоді з 03.03.2021 р. до 14.05.2021 р., та з 13.07.2021 р. до 14.09.2021 р., беручи до уваги відсутність доказів того, що ОСОБА_1 був задіяний у виконанні вказаних заходах в інших періодах, охоплених позовними вимогами, суд вважає наявними підстави для часткового їх задоволення.

Позовна заява містить вимогу про стягнення витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 8500 грн.

Відповідно до ч.1, 3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу надано: договір про надання правничої правової) допомоги №2206/01-2022 від 22.06.2022 року, ордер серії ВА №1037563, свідоцтво про зайняття адвокатською діяльністю, квитанція до прибуткового касового ордеру на суму 8500 грн. (а.с.5, 17-20).

Відповідно до п.3.3 договору визначено, що сторони дійшли згоди, що розмір гонорару адвоката за надання правової допомоги за проведення консультацій, досудову підготовку матеріалів та під час розгляду справи судом першої інстанції, встановлюється у фіксованому розмірі та становить 8500 грн.

Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Частиною першою статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За приписами ч.ч.3, 4 ст.134 КАС України розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина четверта статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України).

На момент ухвалення рішення детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат суду та акт приймання-передачі виконаних робіт до матеріалів справи позивачем не подано.

При вирішенні питання щодо розподілу витрат, пов'язаних з правничою допомогою адвоката, суд враховує те, що позивачем для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат не подано детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина четверта статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України) що виключає можливість їх дослідити на предмет доцільності, реальності та співмірності, а тому підстави для їх компенсації на разі відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області у нарахуванні та виплаті додаткової доплати до грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року за період з 03.03.2021 року по 14.05.2021 року включно та за період з 13.07.2021 року по 14.09.2021 року включно.

3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року за період з 03.03.2021 року по 14.05.2021 року включно та за період з 13.07.2021 року по 14.09.2021 року включно.

4. В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова