Постанова від 31.10.2022 по справі 560/6177/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/6177/22

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Матущак В.В.

Суддя-доповідач - Мацький Є.М.

31 жовтня 2022 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мацького Є.М.

суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 липня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. В червні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просила:

1.1. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.05.2022 року № 4.

1.2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 09.06.2021 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з віднесенням до пільгового стажу доярки періодів її роботи на посадах "телятниця", "робітниця ферми ВРХ".

2. В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що на звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", отримала відмову, мотивовану тим, що відсутній необхідний пільговий стаж роботи. Не погодившись із таким рішенням, позивач подала заяву про підтвердження стажу для призначення пенсій разом із заявою про виклик свідків для підтвердження стажу роботи та заявою про присутність під час розгляду заяви свідків. Листом від 23.09.2021 №8764-7826/К-03/8-2200/21 відповідач повідомив про звернення до територіального органу Пенсійного фонду для підтвердження стажу роботи. Рішенням комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 11.05.2022 №4 позивачу відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періоди роботи: з 01.05.1979 по 30.04.1984, 08.05.1986 по 13.03.2000, оскільки згідно первинних документів позивач працювала телятницею, робітницею ферми ВРХ, робота на яких не дає право на пільгове пенсійне забезпечення; з 01.05.1984 по 07.05.1986 оскільки відсутні відомості про роботу.

3. Позивачка вважає, що відмова комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є протиправною, оскільки в період з 01.05.1979 по 17.03.2003 фактично працювала дояркою, а роботодавець неправильно вказував найменування її посади.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

4. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 липня 2022 року позов задоволено частково.

4.1. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.05.2022 року №4.

4.2. Зобов'язано комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.08.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду щодо зарахування до стажу роботи на пільгових умовах періоду роботи з 01.05.1979 по 07.05.1986 на посаді "телятниця" та з 08.05.1986 по 13.03.2000 на посаді "робітниця ферми ВРХ".

4.3. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

4.4. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДОВОДІВ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

5. Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області / надалі-апелянт/, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а також на невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до невірного вирішення справи, подав апеляційну скаргу.

6. В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що рішенням від 13.07.2021 №2200-0304-8/35942 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність необхідного пільгового стажу роботи, оскільки згідно поданих документів та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивачки становить 22 роки 4 місяці 24 дні, що недостатньо для призначення пенсії за віком відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України №1058-IV. Зазначає, що згідно пункту 17, 18 Порядку №637 свідки можуть підтвердити лише загальний стаж роботи що дає право на призначення пенсії за віком, однак підтвердити періоди роботи на пільгових умовах свідки не можуть, оскільки свідки не наділенні повноваженнями робити висновки щодо пільгового характеру роботи.

ІІ. ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

7. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 09.06.2021 звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

8. При зверненні за призначенням пенсії за віком позивачка надала зокрема архівні довідки про заробітну плату від 28.09.2020 №1037, №1038 видані Новоушицьким трудовим архівом, архівну довідку про стаж від 07.08.2020 №849, видану Новоушицьким трудовим архівом, витяги з наказів по радгоспу "Комунар" та СТОВ "Перемога", згідно яких ОСОБА_1 працювала на посадах телятниці, робітниці ферми ВР та доярки ферми, при цьому трудової книжки та довідок уточнюючих характер роботи позивачка не надала.

9. Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №221150001158 від 17.06.2021 позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 28 років, про що позивачку повідомлено листом головного управління Пенсійного фонду країни в Хмельницькій області №2200-0304-8/35942 від 13.07.2021.

10. Згідно поданих документів та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивачки становить 22 роки 4 місяці 24 дні, що недостатньо для призначення пенсії за віком.

11. До страхового стажу ОСОБА_1 враховано періоди роботи:

- з 15.03.1979 по 31.03.1979, з 15.05.1979 по 15.10.1980, з 15.01.1981 по 15.04.1981, з 15.01.1982 по 31.01.1982, з 15.11.1983 по 15.12.1983, з 15.04.1984 по 30.04.1984 та з 15.04.1986 по 06.05.1986 згідно архівних довідок про заробітну плату від 28.09.2020 №1037, №1038, виданих Новоушицьким трудовим архівом;

- з 07.05.1986 по 17.03.2003 згідно архівної довідки про стаж від 07.08.2020 № 849, виданої Новоушицьким трудовим архівом.

12. До страхового стажу не враховано період роботи з 16.10.1980 по 09.01.1981 згідно архівної довідки від 07.08.2020 №849, оскільки відсутні дані про звільнення ОСОБА_1 .

13. Періоди з 10.01.1981 по 14.01.1981, з 16.04.1981 по 14.01.1982, з 01.02.1982 по 14.11.1983, з 16.12.1983 по 14.04.1984, з 01.05.1984 по 11.01.1985 враховано до страхового стажу як догляд за дітьми до досягнення ними 3-річного віку згідно свідоцтва про народження дитини серії НОМЕР_1 від 24.01.1982 та згідно свідоцтва про народження дитини серії НОМЕР_2 від 15.08.1988.

14. 31.08.2021 ОСОБА_1 звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про підтвердження стажу роботи та призначення пенсії на пільгових умовах.

15. Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.09.2021 №8764-7826/К-03/8-2200/21 ОСОБА_1 роз'яснено право звернутись з заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для розгляду документів на Комісії щодо можливості зарахування до пільгового стажу періодів роботи на посаді доярки, за умови наявності зазначених вище документів.

16. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.11.2021, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2022, по справі №560/13890/21 зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області передати заяву ОСОБА_1 від 31.08.2021 на розгляд комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

17. На виконання зазначеного рішення, головним управлінням передано заяву ОСОБА_1 від 31.08.2021 на розгляд комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

18. Рішенням комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.05.2022 №4 відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи згідно пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

- з 01.05.1979 по 30.04.1984, з 08.05.1986 по 13.03.2000, оскільки згідно первинних документів позивачка працювала телятницею, робітницею ферми ВРХ, робота на яких не дає право на пільгове пенсійне забезпечення;

- з 01.05.1984 по 07.05.1986, оскільки відсутні відомості про роботу.

19. Не погодившись з такою відмовою пенсійного органу, позивач звернулася до суду з даним позовом

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

20. Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

21. Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

22. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

23. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

24. Поряд з цим, пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

25. Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі Закон №1788-XII) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

26. Статтею 12 Закону №1788-XII визначено, що право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

27. Згідно із пунктом "д" частини 1 статті 13 Закону №1788-XII, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

28. Аналогічні приписи містяться у пункті 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

29. Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1).

30. Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

31. Згідно з пунктом 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (надалі - Порядок №637). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

32. Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

33. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

34. При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

35. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

36. Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 62 Закону №1788-XII).

37. На виконання зазначеного Закону постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок №637).

38. За приписами пунктів 1 та 2 Порядку №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

39. Пунктом 20 цього Порядку №637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

40. Пунктом 17 Постанови № 637 передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

41. За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника (пункт 18 Постанови № 637).

V. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

42. Вирішуючи питання обґрунтованості апеляційної скарги колегія суддів зазначає наступне.

43. Так, судом першої інстанції, що основний документ, який підтверджує стаж позивачки - трудова книжка відсутній.

44. На підтвердження безпосередньої зайнятості позивачки в період з 01.05.1979 по 18.04.1991 в радгоспі "Комунар", згодом ВАТ "Комунар", яке відповідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області ліквідоване у зв'язку з банкрутством та з 19.04.1991 по 13.03.2000 в радгоспі "Перемога", згодом КСП "Перемога", СТОВ "Перемога", яке згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області ліквідоване у зв'язку з банкрутством, позивач надала архівні довідки про заробітну плату від 28.09.2020 №1037, №1038 видані Новоушицьким трудовим архівом, архівну довідку про стаж від 07.08.2020 №849, видану Новоушицьким трудовим архівом, витяги з наказів по радгоспу "Комунар" та СТОВ "Перемога", згідно яких ОСОБА_1 працювала на посадах телятниці, робітниці ферми ВР та доярки ферми. Трудової книжки та довідок уточнюючих характер роботи позивачка не надала.

45. В архівних документах дійсно не вказано про те, що позивачка в спірні період працювала саме дояркою, та фактично з цих підстав відповідач відмовив позивачу у призначенні їй пенсії на пільгових умовах та відповідно не зарахував пільговий стаж її роботи на вказаному підприємстві у період з 01.05.1979 по 30.04.1984, 08.05.1986 по 13.03.2000.

46. Позивачем вживались всі можливі заходи з метою підтвердження стажу роботи у спірний період. Однак, отримати пільгову довідку за період роботи з 01.05.1979 по 30.04.1984, 08.05.1986 по 13.03.2000 неможливо, оскільки підприємства ліквідовані.

47. Крім цього, суд зазначає про те, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, що не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку на загальних підставах.

48. Наведене в повній мірі узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній у постанові №687/975/17 від 21.02.2018.

49. Також, трудовим законодавством України не передбачено обов'язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести і негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки.

50. Крім того, суд враховує приписи частини 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, за якими органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

51. Відповідно до пункту 3.3 Порядку №22-1, орган, що призначає пенсію, надає, зокрема, допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

52. Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається обсяг прав та обов'язків в органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.

53. Апелянтом, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду доказів надання позивачу допомоги в одержанні відсутніх документів для зарахування пільгового стажу його роботи у спірний період.

54. При цьому, як підтверджується матеріалами справи, на підтвердження наявності у позивача права на пільгову пенсію, у відповідності до п.11 Порядку, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року № 18-1 (далі Порядок №18-1), позивач надав до Пенсійного фонду клопотання про виклик свідків, а саме: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

55. Пунктом 3 Порядку №18-1 визначено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

56. Відповідно до пункту 6 Порядку № 18-1 основними завданнями Комісії є, зокрема, розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.

57. З метою виконання покладеного завдання згідно з пунктом 7 Порядку №18-1 комісія має право: заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи (далі - заявник), або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально; запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій; отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку; інформувати органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції комісії.

58. Пунктами 15-16 Порядку №18-1 передбачено, що Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення. Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

59. Між тим, судом встановлено, що Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років свідки не викликалися та не заслуховувалися.

60. Пунктом 10 роз'яснення Вищого адміністративного суду України від 14.08.2008 №1406/100/13-08 зазначено, що помилковими є висновки, що для підтвердження спеціального стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах приймаються виключно уточнюючі довідки підприємств або організацій і безпідставно не беруться до уваги при цьому показання свідків, які працювали з позивачами на одному підприємстві. Знищення документів у зв'язку із закінченням строку їх зберігання не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

61. Також, Верховний Суд у постанові від 06.03.2018 у справі №754/14898/15-а зазначив, що підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний стаж роботи, а не дотримання всіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. ПФУ не врахував, що не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

62. З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач, при розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії, належним чином не з'ясувало того, чи є підстави для задоволення поданої заяви, що в свою чергу являється, покладеним на нього законом обов'язком, чим позбавило позивача можливості на реалізацію права на пенсійне забезпечення. Тому рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.05.2022 № 4, прийнято безпідставно, у зв'язку із чим підлягає скасуванню.

63. Враховуючи встановлені у справі обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

V. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.

64. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

65. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

66. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

67. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

68. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 липня 2022 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Мацький Є.М.

Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.