27 жовтня 2022 року м. Ужгород № 260/1108/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Калинич Я.М.,
при секретарі судового засідання - Зейкан М.М.,
за участі:
представник позивача - не з'явився,
представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву позивача про ухвалення додаткового рішення у адміністративній справі №260/1108/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Піца Михайла Михайловича, звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Закарпатській області, в особі відділу з призначення та перерахунків пенсії №14 Управління застосування пенсійного законодавства, щодо відмови позивачу у призначенні пенсії державного службовця, як особі, яка досягла пенсійного віку та має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
2. Зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області, в особі відділу з призначення та перерахунків пенсії №14 Управління застосування пенсійного законодавства, призначити ОСОБА_1 з 11.07.2019 року пенсію державного службовця, як особі, яка досягла пенсійного віку та має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, згідно довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.07.2019 року за №2404/03.1 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
3. Стягнути з відповідача судові витрати у розмірі 6768,40 грн., в тому числі: 768,40 грн. - сплачений позивачем судовий збір та 6000,00 грн. - витрати на професійну правничу допомогу.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) призначити та здійснити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 11.07.2019 року. Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) понесені судові витрати у розмірі 6768,40 грн. (шість тисяч сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
03 жовтня 2022 року до суду від позивача надійшла заява про ухвалення додаткового рішення, оскільки суд не вирішив питання на підставі яких довідок слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити та здійснити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 11.07.2019 року.
21 жовтня 2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подало до суду пояснення у яких повідомляє, що з метою недопущення виплати позивачу пенсії у безпідставно завищеному розмірі, спеціалістами Головного управління ПФУ в Закарпатській області було приведено у відповідність матеріали пенсійної справи позивачки за рішення суду від 18.11.2019 року в межах покладених зобов'язань, а саме: здійснено перерахунок пенсії згідно Закону України «Про державну службу» з 11.07.2019 року без врахування довідки №2404/031 від 03.07.2019 року. Просить відмовити в задоволенні заяви позивачки.
Сторони в судове засідання не з'явились.
Представником позивача було подано до суду заяву про розгляд заяви у відсутності позивача та представника позивача. Заяву підтримують у повному обсязі та просять таку задовольнити.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення такого.
Відповідно до ч. 3 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути заяву про ухвалення додаткового рішення без участі представників сторін на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи та подану заяву про ухвалення додаткового судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Таким чином, підставою для прийняття додаткового рішення є, зокрема, суд вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Рішенням від 18.11.2019 року по справі №260/1108/19 Закарпатський окружний адміністративний суд позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнив, зокрема, серед іншого, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити та здійснити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 11.07.2019 року.
Листом від 19.09.2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повідомило позивачку про те, що довідка від 03.07.2019 року №2404/031 не врахована при перерахунку її пенсії на виконання вказаного вище рішення суду оскільки судом не розглядалось питання порядку та механізму врахування при призначення пенсії за Законом України «Про державну службу» довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, визначені за посадою, яку позивачка займала в організації надання послуг роботодавцям.
Що і стало підставою для звернення позивачки до суду з заявою про ухвалення додаткового рішення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, при здійсненні нарахування пенсійного забезпечення відповідно до статті 37 Закону №3723-XII орган в сфері пенсійного забезпечення повинен брати усі види заробітної плати, як державного службовця, а у випадку, якщо особа на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцем, усі види заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Закон України від 24.03.1995 №108-95-ВР «Про заробітну плату» визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функцій заробітної плати.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про заробітну плату» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно з частиною 2 статті 2 Закону України «Про заробітну плату» додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством: премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Відповідно до довідки Департаменту соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації від 03.07.2019 року №2404/03.1 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої ОСОБА_1 , за червень 2019 року середній розмір надбавок, премій та інших виплат становили 1553,67 грн. (премія - 648,00 грн., інші виплати - 905,67 грн.).
За змістом довідки Департаменту соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації від 03.07.2019 року №2404/03.1 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданої ОСОБА_1 , заробітна плата в Закарпатському обласному центрі зайнятості на посаді начальника відділу організації надання послуг роботодавцям станом на червень 2019 року становить 10220,00 грн. (посадовий оклад - 6480,00 грн., надбавка за ранг - 500,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 3240,00 грн.).
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб.
Пунктом 2 Порядку №622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу», зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
На виконання вимог Порядку №622 наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750 затверджений Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад.
За змістом пункту 7 вказаного Порядку довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №622.
Згідно з пунктом 2 Порядку №750 довідка про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку №622.
Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу», затверджені постановою від 17.01.2017 №1-3 Правління пенсійного фонду України.
Додані позивачкою до її заяви про призначення пенсії довідки складені відповідно до вказаної постанови та відповідають затвердженій формі.
Пенсійний орган зворотного не довів.
Оскільки вказані довідки є джерелом інформації про доходи позивачки, що впливають на правильність обчислення її пенсії, і відповідач не надав доказів щодо правових підстав не враховувати вказані в них відомості, відповідач допустив порушення права позивачки на належний розмір її пенсії.
Водночас, у резолютивній частині рішення від 18.11.2019 року суд не зазначив, призначити та здійснити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 11.07.2019 року слід з врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.07.2019 року за №2404/03.1 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, на чому наполягала ОСОБА_1 у позовній заяві.
Відтак, на переконання суду, наявні підстави для ухвалення додаткового рішення.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення у справі - задовольнити.
Ухвалити додаткове рішення у справі №260/1108/19, яким:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) призначити та здійснити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 11.07.2019 року, з врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.07.2019 року за №2404/03.1 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби».
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Додаткове рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане додаткове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст додаткового рішення виготовлено та підписано 31 жовтня 2022 року.
Суддя Я. М. Калинич