Рішення від 20.07.2010 по справі 6/195-НМ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "20" липня 2010 р.Справа № 6/195-НМ

Господарський суд Житомирської області у складі:

Головуючого судді

судді Терлецької-Байдюк Н.Я.

судді

за участю представників сторін

від позивача Аврамчук А.П. - довіреність від 01.07.2009р.

від відповідача не з'явився;

в порядку ст. 30 ГПК України - головний спеціаліст юрисконсульт Державної інспекції з контролю за цінами в Житомирській області: Ширма Ю.В. - доручення №17/12 від 11.01.2010р.

Розглянув справу за позовом Національного банку України (м. Київ)

до Малинського комунального підприємства "Паперовик" (м.Малин)

про зобов'язання вчинення певних дій та стягнення 209991,27 грн.

Позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання МКП "Паперовик" погодити, шляхом підписання протоколу погодження договірної ціни на 2009 рік, ціну за послуги по договору від 28.05.2002р. №31-ю на приймання і очищення стічних вод з розрахунку 2787,00 грн. без ПДВ за тисячу метрів кубічних та стягнути з МКП "Паперовик" 209991,27 грн. завданих збитків.

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 02.02.2010р. була прийнята до розгляду заява позивача №39-15-107/84 від 20.01.2010р. про збільшення розміру позовних вимог (а.с.78-79), відповідно до якої позивач просить суд зобов'язати відповідача погодити, шляхом підписання протоколу погодження договірної ціни, з 01.01.2010р. ціну за послуги згідно договору від 28.05.2002р. №31-ю на приймання і очищення стічних вод з розрахунку 3300,00грн. без ПДВ за тисячу метрів кубічних, а також стягнути з відповідача 314083,83 грн. збитків за послуги, надані у 2009 році.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог. Зокрема, вважає, що послуги, які надаються Національним банком України в особі фабрики банкнотного паперу за договором від 28.05.2002р.№31-ю на приймання і очищення стічних вод, укладеним з МКП "Паперовик", надаються з розрахунку по виробничій собівартості, не є житлово-комунальними (комунальними) послугами в розумінні Закону України "Про житлово-комунальні послуги", оскільки комунальні послуги є господарською діяльністю суб'єктів господарювання з метою отримання прибутку, що не відповідає функціям Національного банку України і прямо заборонено законом. А отже, вартість (ціна) послуги, яку надає НБУ, не є тарифом і не потребує погодження чи затвердження у будь-яких територіальних органах державної виконавчої влади та місцевого самоврядування і встановлюється за погодженням між сторонами на договірних засадах відповідно до чинного законодавства України.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.

Представник відповідача, що був присутній в судовом узасіданні 24.06.2010р. (Гузенко К.В. - директор), позов не визнав з підстав, зазначених у відзиві (а.с.95-97). Зокрема пояснив, що ст.31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено обов'язок виробників житлово-комунальних послуг здійснювати розрахунки економічно-обгрунтованих витрат на їх виробництво та подавати на затвердження органам місцевого самоврядування. Оскільки діяльність з очищення комунальних та інших стічних вод включена до комплексу господарської діяльності з централізованого водовідведення відповідно до ст.1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", а її результат спрямований на забезепечення умов проживання і перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках, спорудах, то позивач є виробником житлово-комунальних послуг і на нього розповсюджуються вимоги щодо надання економічно-обгрунтованих розрахунків вартості витрат цих послуг. Висновки щодо економічного обгрунтування витрат при формуванні цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів), надає Державна інспекція з контролю за цінами. Тому без відповідного висновку Держінспекції цін підприємство не може погодити позивачу запропоновану вартість послуг на приймання і очищення стічних вод. Крім того, відшкодування збитків є заходом цивільно-правової відповідальності, яка за вимогами ст.614 ЦК України настає лише за наявності вини як підстави відповідальності за порушення зобов'язання. А збитки, завдані правомірною відмовою від подальшого виконання зобов'язання, не підлягають відшкодуванню.

Судом в порядку ст.30 ГПК України в судове засідання викликався спеціаліст Державної інспекції з контролю за цінами в Житомирській області для дачі пояснень стосовно погодження ціни (тарифу), встановленого позивачем за послуги з приймання та очищення стічних вод.

Представник інспекції пояснила, що МКП "Паперовик" не зверталось до державної інспекції з контролю за цінами з розрахунковими матеріалами для надання висновків відносно економічної обґрунтованості планових витрат по наданню послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. Вважає, що послуги, які надаються позивачем по прийманню і очищенню стічних вод, відносяться до комунальних послуг.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

28.05.2002р. між Національним банком України в особі директора фабрики банкнотного паперу НБУ (Позивач) та Малинським комунальним підприємством "Паперовик" (Відповідач) був укладений договір №31-ю на приймання і очищення стічних вод, згідно якого фабрика (позивач) зобов'язалась забезпечити приймання і очищення міських, промислових стічних вод відповідача на очисних спорудах, що підпорядковуються фабриці, а Абонент (відповідач) у свою чергу бере на себе зобов'язання своєчасно оплачувати надані йому послуги у прийманні та очищенні міських, промислових стічних вод.

Відповідно до розділу 2 договору розрахунки за приймання та очищення стічних вод з дня підписання цього договору проводяться шляхом виставлення позивачем платіжної вимоги - доручення, згідно тарифів і обсягів теплоенергоресурсів по калькуляції , яка є невід'ємною частиною договору та оплачується позивачем на протязі 5 -ти робочих днів з дня її одержання.

В разі підвищення цін на хімікати, електроенергію, підвищення заробітної плати та інших витрат, ціна за очистку стічних вод буде замінена в сторону підвищення з послідуючим оформленням нового протоколу погодження цін.

У зв'язку із підвищенням вартості енергоносіїв і матеріалів 10.12.2008 року позивач на адресу відповідача направив лист з новим протоколом узгодження договірної (відпускної) ціни на 2009 рік.

24.03.2009 року відповідачу було направлено два примірники протоколу узгодження договірної (відпускної) ціни на 2009 рік.

Позивач вважає, що відповідач, відмовляючись погоджувати запропоновану йому нову ціну на послуги на приймання і очищення стічних вод за договором, порушує умови договору та свої зобов'язання за ним, а тому просить суд зобов'язати відповідача погодити, шляхом підписання протоколу погодження договірної ціни з 01.01.2010р. ціну за послуги згідно договору від 28.05.2002р. №31-ю на приймання і очищення стічних вод з розрахунку 3300,00грн. без ПДВ за тисячу метрів кубічних, а також стягнути з відповідача 314083,83 грн. збитків за послуги, надані у 2009 році.

Дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, господарський суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

У статті 1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" дано визначення поняття централізованого водовідведення як господарської діяльності із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов'язаних єдиним технологічним процесом. У зв'язку з відсутністю в комунальній власності міста очисних споруд, відведення, тобто забір та транспортування каналізаційних стоків, здійснює МКП "Паперовик", а очищення міських та промислових стічних вод на підставі договору №31-ю від 28.05.2002р. виконує Фабрика банкнотного паперу Національного банку України, яка єдина у місті Малині надає такі послуги.

Відповідно до статей 901, 903 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо).

Ціни (тарифи) на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом (ч. 2 ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Пунктом 52 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року № 959, із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2009 року № 1296, передбачено, що висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки.

Згідно з пунктом 3 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000о. № 1819, із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008р. № 951, основними завданнями Держцінінспекції є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів), проведення цінових спостережень на споживчому та товарних ринках.

Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить моніторинг цін і тарифів на товари і послуги споживчого ринку, узагальнює його результати, готує пропозиції щодо вжиття заходів до стабілізації цінової ситуації. Організовує роботу з підготовки висновків щодо економічного обґрунтування витрат при формуванні цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів) (підпункт 1,13 пункту 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами).

Відповідно до пункту 1 Порядку надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 07.03.2007р. № 67 (далі -Порядок), цей Порядок установлює процедуру надання Державною інспекцією з контролю за цінами або територіальними органами Державної інспекції з контролю за цінами висновків, що подаються до розгляду відповідному вповноваженому органу із затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення тощо.

Звернення виконавців/виробників до вповноваженого органу щодо перегляду тарифів подається за наявності висновків Державної інспекції з контролю за цінами або територіального органу Державної інспекції з контролю за цінами щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг. Для надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг виконавці/виробники подають до Державної інспекції з контролю за цінами або територіального органу Державної інспекції з контролю за цінами письмове звернення та документи за таким переліком (пункти 3,4 Порядку).

Відтак, тарифи на послуги з централізованого водовідведення можуть бути затверджені лише за наявності висновку Держцінінспекції, який має бути погоджений органом місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень органів місцевого самоврядування належить, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади.

Слід зазначити, що Міністерство з питань житлово-комунального господарства України у своїх листах №11/13-2486 від 19.03.2010р. (а.с.112) та №11/19-3186 від 09.04.10р. (а.с.124) зазначило, що очищення комунальних та інших стічних вод є складовою послуги з централізованого водовідведення, на розрахунки економічно обґрунтованих планових витрат цієї послуги має бути отриманий висновок Держінспекції з контролю за цінами або її територіальних органів. При цьому, тариф на зазначену послугу має бути погодженим виконавчим комітетом Малинської міської ради, відповідно до повноважень, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Враховуючи викладене, суд вважає, що за обставинами справи для зобов'язання відповідача погодити нову ціну послуги по прийманню і очищенню стічних вод обов'язковою умовою є наявність позитивного висновку Державної інспекції з контролю за цінами в Житомирській області стосовно економічного обгрунтування ціни на цю послугу. При цьому, тариф на зазначену послугу має бути погодженим виконавчим комітетом Малинської міської ради.

Вимога про стягнення з МКП "Паперовик" на користь Національного банку України 314083,83 грн. завданих збитків за послуги, надані у 2009 році, також задоволенню не підлягає, враховуючи наступне.

Згідно зі статтею 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору, зміна умов зобов'язання, сплата неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди.

Частиною 1 статті 220 Господарського кодексу України боржник, який прострочив виконання господарського зобов'язання, відповідає перед кредитором (кредиторами) за збитки, завдані простроченням, і за неможливість виконання, що випадково виникла після прострочення.

Відповідно до статті 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Сума збитків, яку заявляє позивач, визначена як різниця між ціною на послуги з очистки стічних вод (фактичною і запропонованою), надані протягом січня-грудня 2009 року.

Оскільки позивачем не доведено правомірність збільшення ціни на послуги з очистки стічних вод, відсутні підстави для стягнення заявлених збитків.

Керуючись ст.ст.33,43,44,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-ти денного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

СуддяТерлецька-Байдюк Н.Я.

Дата підписання рішення : 23 липня 2010 року.

Віддрукувати:

1 - в справу

2,3 - сторонам