Постанова від 04.08.2010 по справі 7/35

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

04 серпня 2010 року 11:00 № 7/35

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 ОСОБА_6

до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві

про визнання бездіяльності щодо перерахунку пенсії протиправною та зобов"язання вчинити певні дій

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він є військовим пенсіонером та знаходиться на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №594 від 28.03.2007 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році" та Наказу Міністра оборони України №175 від 14.04.2007 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України" з 1 квітня 2007 року 01.04.2007 змінилися розміри грошового забезпечення, згідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного із видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій всіх нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідач надав суду письмові заперечення на позовну заяву, які підтримав в судовому засіданні та просив в задоволенні позову відмовити, оскільки перерахунок пенсій проводиться органами Пенсійного фонду України відповідно до порядку, який встановлює Кабінет Міністрів України. Наказ Міністра оборони України №175 від 14.04.2007 року не є нормативним актом, який підлягає обов'язковому виконанню всіма іншими органами влади, в тому числі і відповідачем. Також зазначив, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, носить тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності передбачених підстав лише в межах видатків, встановлених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців у 2007 році.

27.12.2007 відповідно до Ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва провадження у справі зупинялось до набрання законної сили рішенням по адміністративній справі за позовом ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Міністра оборони України, треті особи -Пенсійний фонд України, Всеукраїнське громадське об'єднання “Комітет по захисту прав військовослужбовців та працівників МВС і СБ України “За справедливість”, про визнання недійсним міністерського акта - Наказом Міністра оборони України №175 від 14.04.2007р. "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України".

Оскільки в період апеляційного оскарження постанови Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 12/224 цим судом розглядалася справа № 7/243 за позовом ОСОБА_9 до Міністра оборони України про скасування дії наказу Міністра оборони України № 175 від 14.04.07, зобов'язання виплатити матеріальні збитки, провадження по справі було поновлено після набрання законної сили постановою у зазначеній справі.

Одночасно в Окружному адміністративному суді міста Києва знаходяться на розгляді справи за позовами ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2.

Адміністративні позови вказаних позивачів містять однорідні та аналогічні з позовом ОСОБА_1 позовні вимоги та правове обґрунтування. Тому 04.08.2010 у судовому засіданні судом було поставлено на обговорення питання про можливість об'єднати вказані позови в одне провадження.

Присутні у судовому засіданні позивачі -ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2 проти об'єднання позовів не заперечували. У зв'язку з цим судом було постановлено ухвалу про об'єднання для спільного розгляду позовів у справах № 7/35, № 7/41, № 7/261, № 7/257, № 7/247, № 7/239, в одне провадження по справі № 7/35.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Позивачі - ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2 є військовими пенсіонерами та перебувають на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві і отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби, та військової служби за контрактом, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, установлених законодавством.

Статтею 105 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" передбачено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців (осіб рядового і начальницького складу) затверджуються виключно Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №594 від 28.03.2007 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році" з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців Міністерству оборони України дозволено здійснювати у поточному році, починаючи з 01.04.2007р. преміювання військовослужбовців понад встановлений законодавством розмір в межах видатків, передбачених для грошового забезпечення в 2007 році.

Наказом Міністра оборони України №175 від 14.04.2007р. "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України" з 01.04.2007 року введені в дію граничні розміри премії, які можуть бути виплачені у відсотках від грошового забезпечення.

Позивачі зверталися до Управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №594 від 28.03.2007р. та наказу Міністра оборони України №175 від 14.04.2007р.

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачам в задоволенні заяви, зазначивши, що підстав для перерахунку пенсії немає, оскільки постановою Кабінету Міністрів України №594 від 28.03.2007р. не передбачено змін до інших нормативно-правових актів в частині розміру фонду преміювання, і тому, що наказ Міністра оборони України №175 від 14.04.2007р. не зареєстрований Міністерством юстиції України.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного із видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій всіх нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону.

Аналіз змісту вищезазначених норм права свідчить про те, що преміювання військовослужбовців, визначене постановою Кабінету Міністрів України №594 від 28.03.2007р. не може бути підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, оскільки носить тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності передбачених підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців лише у 2007 році.

Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 28.02.2008р. по справі №12/224 за позовом ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Міністра оборони України, треті особи - Пенсійний фонд України, Всеукраїнське громадське об'єднання “Комітет по захисту прав військовослужбовців та працівників МВС і СБ України “За справедливість”, про визнання недійсним міністерського акта - Наказу Міністра оборони України №175 від 14.04.2007р. "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України", а також Постановою у справі № 7/243 від 03.09.2008 за позовом ОСОБА_9 до Міністра оборони України про скасування дії наказу Міністра оборони України № 175 від 14.04.07, зобов'язання виплатити матеріальні збитки, відмовлено в задоволенні позовних вимог. Зазначені постанови ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2009 та від 17.12.09 залишені без змін.

Як вбачається зі змісту вказаних вище постанов від 28.02.2008 та від 03.09.2008 суд дійшов висновку, що Наказ Міністра оборони України №175 від 14.04.2007 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України" не є нормативно-правовим актом.

Крім цього, як з'ясовано судом під час розгляду та вирішення справи, постанова Кабінету Міністрів України №594 від 28.03.2007 та наказ Міністра оборони України №175 від 14.04.2007 втратили чинність.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачами не доведено факту бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві та порушення їхніх прав і законних інтересів.

Згідно з ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач по справі обов'язок щодо доказування виконав в повному обсязі.

Беручи до уваги встановлені судом факти і відповідні правовідносини, а також оцінюючи надані докази, суд вважає, що в діях відповідача відсутні ознаки порушення вимог ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, та приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Р.О. Арсірій