Постанова від 28.07.2010 по справі 2а-2686/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-2686/10/2370

28.07.2010 р. м. Черкаси

13 год. 26 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого - судді Гайдаш В.А.,

суддів: Чалої А.С., Тимошенко В.П.,

при секретарі - Зубалію В.Ю.,

за участю: позивачів: ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, позивач ОСОБА_4 -не з'явився, представник відповідача -не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом вкладників кредитної спілки «Джерело»м. Черкаси : ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання дій незаконними та розпорядження недійсним,-

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулися з позовом вкладники кредитної спілки «Джерело»м. Черкаси : ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання дій незаконними та розпорядження недійсним. Свої позовні вимоги обгрунтовують тим, що згідно розпорядження голови Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 944 від 10.12.2009 р., про схвалення рішення члена Комісії -директора інспекційного департаменту про виключення інформації про кредитну спілку «Джерело»з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи. Підставою для схвалення такого рішення було систематичне невиконання заходів впливу, застосованих Держфінпослуг до кредитної спілки «Джерело». Позивачі вважають, що дане розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України є незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки воно винесене всупереч вимогам ч.2 ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Позивачі просять суд постановити рішення, яким визнати незаконними дії Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України щодо прийняття ними рішення про виключення інформації про кредитну спілку «Джерело»з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи.

В судовому засіданні позивачі позовні вимоги, викладені у адміністративному позові, підтримали та просили їх задовольнити у повному об'ємі.

Відповідач в судове засідання не прибув, письмового пояснення суду не надав, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. 08.07.2010 року від відповідача надійшло письмове заперечення на адміністративний позов.

Згідно з ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів прийшла до висновку про розгляд справи у відсутності відповідача, який не повідомив суд про причини неприбуття, неодноразово викликався в судове засідання, та ухвалами суду зобов'язувався надати суду докази у справі, тому такі дії відповідача розцінюються як неповідомлення про причини неприбуття, а таке неприбуття - без поважних причин.

Вислухавши доводи позивачів, з'ясувавши обставини, на які посилаються позивачі як на підставу своїх вимог та заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд приходить до наступного.

Кредитна спілка «Джерело»була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності у виконавчому комітеті Черкаської міської ради 28.08.2004 року, код ЄДРПОУ 21366225 та набула статусу фінансової установи шляхом внесення інформації про неї до Державного реєстру фінансових установ.

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та свідоцтва про реєстрацію фінансової установи кредитної спілки «Джерело», її місцезнаходженням є: м. Черкаси, бульвар Шевченка, 242/1, к. 102. Весь час кредитна спілка «Джерело» до січня 2009 року перебувала за вказаною адресою.

Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 10.12.2009 р. за № 944 виключено з Державного реєстру фінансових установ та анульовано свідоцтво про реєстрацію фінансової установи (кредитної спілки «Джерело»м. Черкаси) у зв'язку з систематичним невиконанням заходів впливу, застосованих Держфінпослуг до кредитної спілки «Джерело».

Згідно листа ГУМВС України у Черкаській області від 30.11.2009 р. № 4/103-К01-82 вбачається, що починаючи з 2005 року відносно службових осіб кредитної спілки «Джерело» м. Черкаси були порушені кримінальні справи, а саме: 19.02.2005 р. кримінальна справа № 0110500017 по факту зловживанням службовим становищем службовими особами кредитної спілки «Джерело», виконавчий директор ОСОБА_5, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України; 14.03.2005 р. кримінальна справа № 0110500017 по факту зловживанням службовим становищем службовими особами кредитної спілки «Джерело» голови правління ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 364 КК України; 18.02.2009 р. кримінальна справа № 3600800023/3 відносно голови правління кредитної спілки «Джерело»ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 366 КК України; 02.07.2009 р. кримінальна справа № 3600800023/2 відносно голови правління кредитної спілки «Джерело»ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 191 КК України; 21.07.2009 р. кримінальні справи № 3600800023/10, № 3600800023/12 відносно голови правління кредитної спілки «Джерело»ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 191 КК України та № 3600800023/11 відносно голови правління кредитної спілки «Джерело»ОСОБА_6 за ч. 1 ст. 364 КК України та кримінальна справа № 3600800023/13 відносно голови правління ОСОБА_6 кредитної спілки «Джерело»ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 191 КК України.

Правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг в Україні регулюються Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»від 12.07.2001 р. № 2664-111 (надалі за текстом Закон № 2664-111).

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 2664-111 особа набуває статусу фінансової установи після внесення про неї запису до відповідного державного реєстру фінансових установ.

Згідно ч.1 ст. 13 Закону № 2664-111 реорганізація та ліквідація фінансових установ відбувається з додержанням вимог відповідних законів України та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Частиною 1 ст. 39 Закону № 2664-111 передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, уповноважний орган застосовує заходи впливу відповідно за закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 2664-111 уповноважений орган може застосовувати такі заходи впливу: уповноважений орган може застосовувати такі заходи впливу: зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення; вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи; накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону; тимчасово зупиняти або анулювати ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг; відсторонювати керівництво від управління фінансовою установою та призначати тимчасову адміністрацію; затверджувати план відновлення фінансової стабільності фінансової установи; порушувати питання про ліквідацію установи.

Згідно п. 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 04.04.2003 р. № 292/2003 державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Основними завданнями Комісії у межах її повноважень є здійснення державного регулювання та нагляд за наданням фінансових послуг і додержання законодавства у цій сфері.

Пунктом 4.1 п. 4 розділу 3 Положення про державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.08.2003 р. № 41, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02.02.2007 р. за № 92/13359 (далі -Положення) передбачено, що до Реєстру вноситься загальна інформація про заявника, яка включає інформацію: про юридичну особу (повне найменування, скорочене найменування /за наявності/ та найменування однією з іноземних мов /за наявності/, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ); про державну реєстрацію юридичної особи (дата проведення державної реєстрації, серія і номер свідоцтва про державну реєстрацію та ким воно видане), а також інформацію про державну реєстрацію припинення юридичної особи; про місцезнаходження юридичної особи (код території за КОАТУУ, поштовий індекс, область, район, населений пункт, вулиця, номер будинку, номер корпусу /за наявності/, номер офісу /квартири/ /за наявності/) та засоби зв'язку (міжміський код, номер телефону, номер факсу, адреса електронної пошти /за наявності/, адреса веб-сторінки /за наявності/); про банківські реквізити (найменування банку та його МФО, номер поточного рахунку заявника); про статутний фонд (статутний або складений капітал) - за наявності відповідно до законодавства: зареєстрований розмір; фактично сплачений розмір; розмір частки, що належить державі та/або нерезидентам (за наявності); про керівника юридичної особи та інших осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності - за наявності зазначених осіб (прізвище, ім'я та по батькові /далі - П. І. Б./, найменування посади); головного бухгалтера (П. І. Б.) або особу, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку (П. І. Б. для фізичної особи або повне найменування та ідентифікаційний код за ЄДРПОУ для юридичної особи); про організацію внутрішнього фінансового моніторингу (дата та номер документа про призначення працівника, відповідального за проведення внутрішнього фінансового моніторингу, та його П. І. Б.). Зазначена інформація вноситься відповідно до встановленого порядку призначення працівника, відповідального за проведення внутрішнього фінансового моніторингу; про види фінансових послуг, які надає чи планує надавати юридична особа.

Відповідно до п. 1 розділу 8 Положення підставами для виключення інформації про фінансову установу з Реєстру та анулювання Свідоцтва є: заява про виключення інформації про фінансову установу з Державного реєстру фінансових установ у зв'язку з припиненням надання фінансових послуг; припинення юридичної особи, крім перетворення; виявлення недостовірної інформації в поданих заявником документах, що передбачені пунктом 1 розділу IV цього Положення; інші підстави, передбачені нормативно-правовими актами для окремих видів фінансових установ.

У відповідності до ч. 1 ст. 21 Закону 2664-111, державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.

Згідно п. 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України за № 292/2003 від 04.04.2003 р. Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України -це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Статею 28 Закону 2664-111 передбачений вичерпний перелік повноважень Уповноваженого органу, а саме: розробляє і затверджує нормативно-правові акти, обов'язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринків фінансових послуг, їх об'єднаннями, контролює їх виконання; здійснює реєстрацію та веде Державний реєстр фінансових установ; видає фінансовим установам відповідно до законів з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг відповідні дозволи, а також ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг та затверджує умови провадження діяльності з надання фінансових послуг, здійснення яких потребує відповідної ліцензії чи дозволу, та порядок контролю за їх додержанням; встановлює обов'язкові нормативи достатності капіталу та інші показники і вимоги, що обмежують ризики по операціях з фінансовими активами; встановлює плату за реєстрацію документів та видачу ліцензій, надає інформацію за запитами юридичних осіб; дає висновки про віднесення операцій до того чи іншого виду фінансових послуг; встановлює обмеження на суміщення надання певних видів фінансових послуг; здійснює контроль за достовірністю інформації, що надається учасниками ринку фінансових послуг; проводить самостійно чи разом з іншими уповноваженими органами нагляду виїзні та безвиїзні перевірки діяльності фінансових установ; у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів Уповноваженого органу застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення; звертається до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги; надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідних документів; надсилає матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, що стали відомі під час проведення перевірок; надсилає матеріали в органи Антимонопольного комітету України у разі виявлення порушень антимонопольного законодавства; вимагає скликання зборів учасників фінансової установи; здійснює моніторинг руху капіталу в Україну та за її межі через ринки фінансових послуг; встановлює вимоги щодо програмного забезпечення та спеціального технічного обладнання фінансових установ, пов'язаного з наданням фінансових послуг; встановлює порядок розкриття інформації та складання звітності учасниками ринків фінансових послуг відповідно до законодавства України; визначає професійні вимоги до керівників та головних бухгалтерів фінансових установ та може вимагати звільнення з посад осіб, які не відповідають встановленим вимогам для зайняття відповідних посад; погоджує відповідно до законів з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг документи фінансових установ, що визначають вимоги щодо надання фінансових послуг.

Як передбачено з вищезазначеного переліку повноважень, Уповноважений орган не наділений правом щодо анулювання свідоцтва фінансової установи та виключення із реєстру фінансових установ.

Пунктом 8.1 Положення про Державний реєстр фінансових установ, підставами для виключення інформації про фінансову установу з Реєстру та анулювання Свідоцтва є: заява про виключення інформації про фінансову установу з Державного реєстру фінансових установ у зв'язку з припиненням надання фінансових послуг; припинення юридичної особи, крім перетворення; виявлення недостовірної інформації в поданих заявником документах, що передбачені пунктом 1 розділу IV цього Положення; інші підстави, передбачені нормативно-правовими актами для окремих видів фінансових установ.

Стаття 40 Закону № 2664-111 містить у собі вичерпний перелік заходів впливу.

Таким чином, анулювання свідоцтва фінансової установи та виключення з реєстру фінансових установ як захід впливу за правопорушення на ринку фінансових послуг чинним законодавством не передбачено.

Тому, аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що анулювання відповідачем свідоцтва про реєстрацію кредитної спілки «Джерело»м. Черкаси, як фінансової установи та виключення її з реєстру фінансових установ, як захід впливу за правопорушення на ринку фінансових послуг, чинним законодавством не передбачено.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, чинного законодавства України та матеріалів справи та враховуючи те, що відповідач в судові засідання не з'являвся, ухвали суду про надання доказів суду не виконував, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивачів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 -163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати дії посадових осіб Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України неправомірними.

Визнати нечинним розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 10.12.2009 року за № 944 про схвалення рішення члена Комісії -директора інспекційного департаменту про виключення інформації про кредитну спілку «Джерело»з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи.

Стягнути з державного бюджету на користь позивача ОСОБА_4 3 (три) гривні 40 копійок судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 02.08.2010 року.

Суддя В.А. Гайдаш