19 липня 2010 року < Текст > Справа № 2а-2344/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді О.В. Конишевої,
при секретарі судового засідання С.А. Даниловій,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя до Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер» про стягнення податкового боргу у сумі 2372 472 грн. 97 коп.,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя (далі - ДПІ у Заводському районі) до Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер» (далі - ЗДП «Кремнійполімер») у якій позивач просить суд стягнути з відповідача на користь Державного бюджету суму податкової заборгованості у розмірі 2792979 грн. 64 коп.
19.07.2010 представником позивача подане до суду уточнення до позовної заяви, у яких представник просить суд стягнути з відповідача на користь державного бюджету 2372472 грн. 97 коп.
19.07.2010 представник відповідача у судовому засіданні заявив клопотання про зупинення провадження до вирішення справи, за адміністративним позовом відповідача щодо оскарження , який як зазначив відповідач був поданий до Запорізького окружного адміністративного суду, однак на час розгляду клопотання доказів щодо відкриття провадження по справі не надав, представник позивача та прокурор заперечили проти заявленого клопотання. В задоволенні клопотання відповідача було відмовлено.
У судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах наполягав, зазначивши, що за відповідачем обліковується податкова заборгованість по земельному податку та пеня за порушення термінів розрахунків на загальну суму 2372472 грн. 97 коп.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі - стягнути з ЗДП «Кремнійполімер» на користь Державного бюджету суму податкової заборгованості.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, надав суду письмові заперечення, відповідно до яких представник вважає, що позивачем не надано жодних належних доказів, а саме розрахунків в обґрунтування вимог про стягнення податкового боргу. Крім того, зазначає, що до суми, яка включена до податкового боргу, входить сума заборгованості по пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД.
Представник відповідача посилаючись на свої заперечення у позові просить відмовити у повному обсязі.
Розглянувши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, вислухавши пояснення сторін, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Запорізьке державне підприємство «Кремнійполімер» (ідентифікаційний код 00203625) зареєстроване 14.09.1993 Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, номер запису 1 103 120 0000 002281, місцезнаходження юридичної особи: 60009, м. Запоріжжя, вул. Теплична, 7, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 197557.
Крім цього, судом встановлено, що 15.04.2009 позивачем проведено позапланову виїзну перевірку відповідача з питань дотримання валютного законодавства в частині взаємовідносин з нерезидентом «Spacar Enterprise Limited», про що складено акт № 56/08-03/00203625. Зазначеною перевіркою було встановлено порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а саме ненадходження в законодавчо встановлені строки валютної виручки по контракту № РР-1323/68-80007-196/25/4 від 25.04.2008 з нерезидентом «Spacar Enterprise Limited».
На підставі порушення, встановленого актом № 56/08-03/00203625, податковим органом прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» № 0000160803 від 24.04.2009 у розмірі 103029 грн. 85 коп. Зазначене рішення направлене та отримане відповідачем про що свідчить копія поштового повідомлення в матеріалах справи.
Згідно розрахунку заборгованості відповідач станом на 16.04.2010, за рахунок надходження коштів до бюджету у розмірі 27000 грн., сума боргу по пені у сфері ЗЕД, визначеного податковим органом до сплати відповідачу рішенням № 0000160803 від 24.04.2009, зменшилась та становить 76029 грн. 85 коп.
Відповідно до розрахунку заборгованості, який був зроблений відповідачем, станом на 16.04.2010, сума що підлягає стягненню з відповідача по земельному податку становить 2296443 грн. 12 коп.
Наявність зазначеної заборгованості підтверджується також актом звірки від 01.06.2010 між податковим органом та ЗДП «Кремнійполімер».
Таким чином, загальна заборгованість до бюджету складає 2 372 472,97 грн.
Судом був досліджений факт, включення до суми заборгованості,яка підлягає стягненню, 417 982, 30 грн. (основний борг-412 926, 71 грн. та пеня 5 055, 59 грн.), проти якої заперечує відповідач, яка Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 15.04.2010 по справі №12/58/09 визнана конкурсною вимогою позивача до відповідача. Згідно суми, яка заявлена у позові, пояснень представника позивача, який зазначив, що ця сума не включена до стягнення та не є предметом розгляду, суд зробив висновок, що заперечення відповідача є необгрунтовними.
Досліджувався у судовому засіданні факт включення до суми стягнення плати за торговий патент у сумі 24, 36 грн.
У листі від 09.02.2010 відповідач просив анулювати з 01.03.2010 торговий патент. А листом від 23.02.2010 просив зарахувати переплату по торговому патенту у сумі 491,60 грн.
Представник позивача, пояснив, що вищезазначена сума не включена до суми, яка підлягає стягненню по справі, яка розглядається.
Відповідно до п. 1 та п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Пунктом 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» передбачено обов'язок платників податків сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно п.п. 4.1.4 п. 4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Податкове зобов'язання та податковий борг згідно п.п.1.2., 1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, або у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Примусове стягнення податкової заборгованості - передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу України», органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах встановлених законами України.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя до Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер» про стягнення податкового боргу, що утворився внаслідок не сплати відповідачем самостійно визначених платником податку податкових зобов'язань та податкових зобов'язань визначених податковим органом, підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 158, 160 - 167 КАС України, суд
Адміністративний позов - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер» (ЄДРПОУ 00203625) до державного бюджету 2372472 (два мільйона триста сімдесят дві тисячі чотириста сімдесят дві) гривні 97 копійок суму податкового боргу на р/р 34129999700004, код платежу 00000000, банк ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, одержувач Держбюджет у Заводському районі, ЄДРПОУ 34677136.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена у повному обсязі 24.07.2010.
Суддя /підпис/ О.В. Конишева