ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/12705/22
провадження № 3/753/6001/22
"28" жовтня 2022 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Сирбул О.Ф., без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_2, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: м. Львів, громадянина України, місце служби: ІНФОРМАЦІЯ_2, інспектор відділення повсякденної діяльності, за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Інспектор відділення повсякденної діяльності, солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - особа, що притягається до адміністративної відповідальності), будучи військовослужбовцем, 19.10.2022 о 09:45 год. в умовах особливого періоду, знаходився з ознаками алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків на території військової частини НОМЕР_2 , за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КпАП.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності у судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений у встановленому законом порядку. У матеріалах справи наявна особиста заява ОСОБА_1 про розгляд справи у його відсутність, вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав.
Суддя дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП настає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
У відповідності з положеннями ст. 280 КпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 КпАП висновок про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно ст. 251 КпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє по цей час.
Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджених Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), знати ти виконувати свої службові обов'язки, що визначають обсяг завдань доручених йому за посадою.
Незважаючи на вищезазначені вимоги, 19.10.2022 о 09:45 год. в умовах особливого періоду під час виконання службових обов'язків на території військової частини НОМЕР_2 , майором ОСОБА_2 , був виявлений солдат ОСОБА_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння.
Факт перебування солдата ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння підтверджується висновком КМНКЛ «Соціотерапія», щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння №005726 від 19.10.2022.
Так, військовослужбовець ОСОБА_1 , внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідальності, своїми умисними діями, усвідомлюючи їх характер, порушуючи військову дисципліну, завідомо знаючи про відповідальність, порушив імперативні вимоги ст. ст. 9, 11, 16, 49, 41 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.172-20 КУпАП, тобто знаходився з ознаками алкогольного сп'яніння на території військової частини НОМЕР_2 в умовах військового стану.
Підстав для призначення правопорушнику стягнення у виді арешту з утриманням ОСОБА_1 на гауптвахті, передбаченого санкцією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, суддя не вбачає.
Таким чином, будучи військовослужбовцем ОСОБА_3 , у порушення вимог ст. ст. 11, 12, 14, 16, 49, 200 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», нехтуючи своїми функціональними обов'язками, вчинив діяння в умовах особливого періоду, оскільки перебував на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, за що підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
При накладені адміністративного стягнення, на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, враховуючи обставини визначені ст. 33 КУпАП, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, визнання вини, суддя вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у межах санкції ст. 172-20 КпАП, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 38, ч. 3 ст. 172-20, 221, 247, 279-280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», суддя, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, притягнути його до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі двохсот п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3655 (три тисячі шістсот п'ятдесят п'ять) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь держави судовий збір в розмірі 496 грн. 20 коп.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Дарницький районний суд м. Києва.
Штраф має бути сплачено добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а у разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна у порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 308 КпАП України, у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та витрати на облік правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя: