Дата документу 27.10.2022Справа № 554/7110/22
Провадження № 1-кс/554/12605/2022
27 жовтня 2022 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
слідчого - ОСОБА_4 ,
підозрюваного - ОСОБА_5 ,
захисника - ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Полтаві клопотання прокурора у кримінальному провадженні - заступника керівника Полтавської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону ОСОБА_3 , про продовження строку дії процесуальних обов'язків стосовно підозрюваного ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні внесеного до ЄРДР за №42022171690000038 від 26.05.2022, за підозрою ОСОБА_5 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, визначених ухвалою слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтава від 02.08.2022 року,
Прокурор у кримінальному провадженні - - заступник керівника Полтавської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону ОСОБА_3 , подав клопотання про продовження строку дії процесуальних обов'язків стосовно підозрюваного ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні внесеного до ЄРДР за №42022171690000038 від 26.05.2022, за підозрою ОСОБА_5 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, визначених ухвалою слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтава від 02.08.2022 року.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 уклав контракт з Міністерством оборони України про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу та відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 16.08.2021 №228 призначений на посаду начальника восьмого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 уклав контракт з Міністерством оборони України про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу та відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 16.08.2021 №228 призначений на посаду начальника восьмого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно ст.ст. 6, 20 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством. На військових посадових осіб поширюються інші вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до положень Закону України «Про запобігання корупції», військовим посадовим
особам Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів військових формувань забороняється використовувати свої службові повноваження та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди або у зв'язку з прийняттям обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб.
Згідно ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ОСОБА_5 під час проходження військової служби повинен свято та непорушно дотримуватись Конституції України і законів України, додержуватись правил військової ввічливості та поведінки, не допускати негідних вчинків, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.
Відповідно до примітки 2 статті 368 КК України службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-2, 369 та 382 КК України є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 КК України, посади яких згідно із статтею 6 Закону України "Про державну службу" належать до категорії "Б", судді, прокурори, слідчі і дізнавачі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.
Так, відповідно до примітки 1 статті 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про Збройні Сили України» комплектування Збройних Сил України особовим складом, їх мобілізаційне та оперативне розгортання в особливий період, здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою та призовом громадян на військову службу забезпечує Кабінет Міністрів України.
Пунктом 1 Положення про Міністерство оборони України визначено, що Міністерство оборони України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.
Згідно із абзацом 16 ст. 1 Закону України «Про оборону України», до органів військового управління віднесено і територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Таким чином, Міністерство оборони України реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва як безпосередньо,
так і через органи військового управління, що перебувають у його підпорядкуванні.
Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення), що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п. 8 Положення завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Згідно п. 9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань окрім іншого:
-за сприяння місцевих держадміністрацій, виконавчих органів міських рад виконують рішення призовних комісій про призов громадян на строкову військову службу;
-ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
-забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного
-забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”, “Про захист персональних даних” та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України;
-взаємодіють з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
-здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;
-надають командирам військових частин інформацію про військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку, з метою добору громадян для проходження служби у військовому резерві та військової служби за контрактом;
-розробляють плани проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів, удосконалення системи оповіщення, збору та поставки зазначених мобілізаційних ресурсів на відповідній території;
-здійснюють контроль за проведенням на підприємствах, у закладах освіти роботи з ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
-виконують інші функції відповідно до законодавства.
Згідно п. 11 Положення районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення окрім іншого:
-здійснюють приписку допризовників до призовних дільниць;
-розподіляють призовників під час їх приписки до призовних дільниць і призову на строкову військову службу за видами (родами сил і військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями;
-оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік;
-здійснюють аналітичну обробку даних Реєстру;
-забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту та відповідність інформації, поданої державними органами, контролюють виконання рішень володільця та розпорядника Реєстру, мають доступ до статистичних відомостей Реєстру.
Згідно витягу із Положення про ІНФОРМАЦІЯ_3 , що затверджений наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 від 26.11.2021 №508, ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - Відділ) є структурним підрозділом територіального центру, який розташований в іншому населеному пункті, що забезпечує комплектування особовим складом Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації людських і транспортних ресурсів в особливий період на закріпленій території відповідальності, ведення бази даних Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, обслуговування та надання сервісних послуг окремим верствам населення.
Відділ у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства оборони України, наказами і дерективами Міністра оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, іншими правовими актами.
Відділ очолює начальник, який організовує діяльність відділу як структурного підрозділу територіального центру.
Завданням відділу відповідно до покладених обов'язків є ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на визначеній території відповідальності, контроль за його станом, у тому числі в органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на визначеній території відповідальності, проведення приписки громадян до призовної дільниці територіального центру, проведення відбору громадян на військову службу в мирний і воєнний час, участь у доборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, участь у проведенні в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів (в частині призначення, вивчення мобілізаційних ресурсів, здійснення їх оповіщення та організації доставки до ППЗВ, ППЗТ територіального центру, підготовки бази мобілізаційного розгортання на визначеній території відповідальності, забезпечення соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів із числа військовослужбовців Збройних сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Крім того Відділ відповідно до покладених до нього завдань, окрім іншого:
-здійснює підготовку і виконує за сприянням органів місцевого самоврядування рішення призовної комісії про призов громадян на строкову військову службу, подає молоде поповнення до територіального центру для формування команд;
-співпрацює з органами місцевого самоврядування з питань організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів та бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час.
Відділення обліку мобілізаційної роти в штаті Відділу виконує окрім іншого наступні основні завдання з питань мобілізаційної підготовки:
-забезпечення планування заходів мобілізаційної підготовки та мобілізації людських і транспортних ресурсів на території відповідальності на воєнний час;
-бере участь у відпрацюванні замислу ІНФОРМАЦІЯ_2 та документів плану проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів на території відповідальності;
-планує та організовує проведення заходів мобілізаційних тижнів.
Відповідно до Положення про ІНФОРМАЦІЯ_6 начальник відділу представляє інтереси Збройних Сил України у відносинах з органами місцевого самоврядування, іншими державними органами, підприємствами та громадянами на відповідній території.
Начальник відділу окрім іншого має право:
-подавати пропозиції начальнику ІНФОРМАЦІЯ_7 для винесення на розгляд ІНФОРМАЦІЯ_8 та органів місцевого самоврядування питання про залучення та відбір громадян для проходження військової служби за контрактом у Збройних Силах України, відбір кандидатів для вступу на навчання до ВВНЗ (ВНП ЗВО), приписку громадян до призовних дільниць, призов громадян на військову службу, підготовку і проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, соціальний і правовий захист військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори, ветеранів війни, пенсіонерів та членів їх сімей, про військово- патріотичну виховну роботу серед населення;
-здійснювати відповідно до своїх повноважень контроль за виконанням підприємствами вимог законодавства з питань мобілізації та оборони.
Начальник відділу керує службовою діяльністю підпорядкованого відділу. Начальник
відділу підпорядковуються начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 та є безпосереднім начальником для військовослужбовців, державних службовців та працівників підпорядкованого відділу.
Начальник відділу, окрім іншого:
-організовує роботу підпорядкованого відділу по відбору та направляє до ІНФОРМАЦІЯ_2 громадян, які відповідають вимогам проходження військової служби, для подальшого прийняття на військову службу за контрактом та вступу на навчання до ВВНЗ та ВНП ВНЗ;
-організовує розроблення та уточнення документів проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів на території відповідальності;
-в особливий період керує заходами мобілізації людських і транспортних ресурсів на території відповідальності.
Начальник відділу зобов'язаний і організовує:
-залучення та відбір громадян на військову службу за контрактом у ЗСУ у планових показниках, доведеними вищими штабами, їх вивчення, оформлення документів особової справи та направлення до військових частин (навчальних центрів) для прийняття на військову службу за контрактом та вступу на навчання ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
Таким чином, ОСОБА_5 будучи начальником восьмого відділу ІНФОРМАЦІЯ_9 , являється службовою особою, яка займає відповідальне становище, оскільки він є керівником одиниці органу державної влади.
Водночас, у порушення зазначених вище норм законодавства України начальник ІНФОРМАЦІЯ_9 підполковник ОСОБА_5 вирішив стати на злочинний шлях та вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією проти України в Україні введено воєнний стан, правовий режим якого триває по теперішній час.
У зв'язку з чим, 24.02.2022 Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 у зв'язку з військовою агресією проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено загальну мобілізацію, яка триває по теперішній час.
Для досягнення своєї злочинної мети ОСОБА_5 в березні 2022 року, більш точна дата досудовим слідством не встановлена, залучив до вказаної протиправної діяльності оперуповноваженого ВКП Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_7 , для вчинення злочину щодо отримання неправомірної вигоди від особи, яка підлягає призову на військову службу під час мобілізації за невжиття заходів щодо мобілізації останньої.
Так, ОСОБА_8 будучи особою, яка підпадає під дію Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від 24.02.2022, 03.03.2022 був оповіщений восьмим відділом ІНФОРМАЦІЯ_9 шляхом отримання повістки про виклик стосовно необхідності прибуття до указаного центру з метою проходження військово-лікарської комісії щодо визначення ступеню придатності до військової служби під час мобілізації, а також, за наявності підстав, здійснення мобілізації у команди для відправлення для проходження військової служби у Збройних Силах України згідно до військово-облікової спеціальності.
Так, на початку березня 2022 року, більш точну дату та місце слідством не встановлено, під час несення ОСОБА_8 служби на одному з блок-постів в АДРЕСА_1 ,
останній познайомився з начальником восьмого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , в результаті чого у вказаних осіб зав'язалась розмова на побутові теми.
В подальшому, в ході однієї з випадкових зустрічей з ОСОБА_5 в кінці березня 2022 року, більш точну дату, час та місце слідством не встановлено, ОСОБА_8 повідомив, що у разі більш масштабного просування військ окупантів по території України він має наміри залишатись у селищі за місцем проживання та брати участь у його захисті. Тоді, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_8 , що у разі небажання останнім бути призваним на військову службу під час мобілізації він повинен надати неправомірну вигоду, в цей час демонструючи на екрані мобільного телефону «50 000» за учинення підполковником ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_8 дій з використанням службового становища, пов'язаних із можливістю ухилення від призову на військову службу під час загальної мобілізації. ОСОБА_8 повідомив ОСОБА_5 про відсутність у нього такої суми грошових коштів, після чого ОСОБА_5 продемонстрував на екрані телефону цифру «40 000». ОСОБА_8 знову повідомив ОСОБА_5 про скрутний фінансовий стан. Тоді ОСОБА_5 сказав ОСОБА_8 перебувати на зв'язку.
Після описаних подій до ОСОБА_8 почали телефонувати з ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою виклику останнього до центру з метою призову останнього на військову службу по мобілізації.
Після чого, в кінці березня 2022 року, більш точну дату, час та місце слідством не встановлено, під час телефонної розмови підполковник ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_8 про необхідність прибуття до восьмого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 для більш детальної бесіди.
В кінці березня 2022 року, більш точну дату та час слідством не встановлено, ОСОБА_8 перебуваючи в службовому кабінеті підполковника ОСОБА_5 , що розташований в будівлі восьмого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_2 , по АДРЕСА_3 , запитав у останнього в чому виражається крайня необхідність його призову на військову службу. Після чого підполковник ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_8 , щоб останній перебував за місцем проживання та залишався на зв'язку.
Відповідно до рішення військово-лікарської комісією при восьмому відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 №402 від 18.04.2022 ОСОБА_8 визнано придатним до військової служби.
На початку травня 2022 року, більш точну дату слідством не встановлено, ОСОБА_7 діючи на виконання спільного з ОСОБА_5 злочинного умислу спрямованого на отримання неправомірної вигоди, зателефонував до ОСОБА_8 та домовився про особисту зустріч.
Під час обумовленої зустрічі того ж дня в смт. Машівка Полтавського району, біля будівлі СПД №1 ВП №3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, що по вул. Незалежності, точний час слідством не встановлено, ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_8 , про його обізнаність щодо розмов між ним та ОСОБА_5 , та наголосив на необхідності вирішення всіх питань через нього.
Вважаючи дії начальника восьмого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 та оперуповноваженого ВКП Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_7 по висловленню вимоги про надання неправомірної вигоди у розмірі 30 000 грн. кримінально-протиправними 24.05.2022 у денний час ОСОБА_8 звернувся до правоохоронних органів із письмовою заявою про учинення кримінального правопорушення.
Продовжуючи свої спільні кримінально-протиправні дії, 20.07.2022 року, ОСОБА_7 ,
перебуваючи в салоні автомобіля марки «BMW», що перебуває у користуванні ОСОБА_8 повідомив останньому, про зменшення суми неправомірної вигоди в зв'язку з попереднім наданням ОСОБА_8 добровільної допомоги Збройним Силам України до 18 000 грн. та повідомив останньому, що дату, час та місце коли необхідно буде передати неправомірну вигоду повідомить додатково.
26.07.2022 року під час телефонної розмови ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_8 , про необхідність особистої зустрічі в смт. Машівка 30.07.2022.
30.07.2022 року, ОСОБА_7 , діючи на виконання раніше розробленого з ОСОБА_5 плану спрямованого на протиправне збагачення, перебуваючи в салоні автомобіля «BMW» д.н.з. НОМЕР_2 , біля будівлі №119 по вул. Незалежності в смт. Машівка Полтавського району Полтавської області, близько 14 год 15 хв. одержав від ОСОБА_8 неправомірну вигоду у розмірі 18 000 грн. для себе та начальника восьмого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 за невчинення ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_8 дій з використанням наданої йому влади та службового становища, а саме за не включення до Поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені ІНФОРМАЦІЯ_6 у команду військової частини. В подальшому за допомогою месенджера «WhatsApp» ОСОБА_7 зателефонував в присутності ОСОБА_8 до ОСОБА_5 та повідомив останньому про одержання неправомірної вигоди, на що ОСОБА_5 повідомив, що питання щодо невключення ОСОБА_8 до Поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені ІНФОРМАЦІЯ_6 у команду військової частини буде вирішено позитивно.
31.07.2022 органом досудового розслідування складено письмове повідомлення ОСОБА_5 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, яке відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України вручено останньому.
Так, ухвалою слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтава від 02.08.2022 відносно ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави, строком до 30.09.2022, у зв'язку з наявністю ризиків, які в сукупності вивчались судом. У разі внесення застави на підозрюваного ОСОБА_5 покладено обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
-прибувати за викликом до слідчого, прокурора чи суду за першою вимогою;
-не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, а саме із м. Полтави, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
- утримуватися від спілкування із свідком ОСОБА_8 , підозрюваним ОСОБА_7 , а також з іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого йому злочину у всіх випадках, крім спільної участі у слідчих та процесуальних діях в межах кримінального провадження № 42022171690000038 від 26.05.2022.
03.08.2022 за ОСОБА_5 внесено заставу та 04.08.2022 останнього звільнено з-під варти.
У вчиненні кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Селещина, Машівського району Полтавської області, зареєстрований та проживаючий за адресою АДРЕСА_4 , громадянин України, начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вина підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженню доказами, а саме:
1.Заявою ОСОБА_8 від 24.05.2022;
2.Протоколами допиту свідка ОСОБА_8 від 01.06.2022, 25.07.2022 та від 31.07.2022;
3.Протоколом огляду речей від 01.06.2022;
4.Протоколом огляду, помітки та вручення заздалегідь ідентифікованих засобів - грошових купюр від 30.07.2022;
5.протоколом затримання ОСОБА_7 від 30.07.2022;
6.протоколом освідування ОСОБА_7 від 30.07.2022;
7.протоколом огляду місця події від 30.07.2022;
8.Протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 31.07.2022;
9.Протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 31.07.2022;
10.Протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 15.08.2022;
11.Протоколами за результатами проведення НСРД від 25.07.2022, 27.07.2022, 31.07.2022.
12.Іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Завершити досудове розслідування до закінчення строку дії попередньої ухвали суду, якою на ОСОБА_5 покладено певні процесуальні обов'язки, неможливо, оскільки внаслідок складності цього кримінального провадження необхідно виконати значний обсяг слідчих, процесуальний дій, що потребує додаткового часу, зокрема:
-отримати висновки призначених експертиз відео-, звукозапису та спеціальних хімічних речовин;
-призначити та отримати висновок технічної експертизи документів;
-отримати висновок лінгвістичної експертизи;
-провести слідчий експеримент за участі свідка;
-вирішити питання щодо проведення інших судових експертиз, необхідність у проведенні яких може виникнути за результатами проведення експертиз відео-, звукозапису, спеціальних хімічних речовин, технічної експертизи документів та лінгвістичної експертизи;
-провести слідчі експерименти зі свідком ОСОБА_8 ;
-встановити та допитати додаткових свідків події;
-в порядкуст. 93 КПК України отримати відповідь на запит, що скерований до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки з них будуть отримані відомості, які будуть використані як доказ факту та обставин, що підлягають встановленню під час кримінального провадження, зокрема лише після встановлення всіх обставин злочину, можливо визначити належну правову кваліфікацію вчиненого кримінального правопорушення, встановити коло осіб, причетних до вчинення злочину, а також надати оцінку доказам.
Вказані слідчі та процесуальні дії не могли бути виконані слідчими раніше з об'єктивних причин, а саме через їх значну кількість, необхідність забезпечення під час досудового розслідування послідовності проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, тривале проведення експертними установами судових експертиз та поетапністю їх призначення.
Підставою продовження строку дії покладених обов'язків на підозрюваного ОСОБА_5 є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення та наявність ризиків, врахованих при застосуванні вказаного запобіжного заходу, які на даний час не зникли та дають підстави вважати, що підозрюваний матиме можливість: переховуватися від органу досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків та експертів у кримінальному провадженні, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Сторона обвинувачення наголошує на тому, що продовження строку дії покладених на останнього обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України є єдиним, виключним і достатнім заходом, який зможе забезпечити належну поведінку підозрюваного на час здійснення досудового розслідування кримінального провадження.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання слідчого, просив суд його задовольнити.
В судовому засіданні підозрюваний та його захисник не заперечували проти задоволення клопотання про продовження строку дії процесуальних обов'язків.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання, додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, встановив наступне.
Судом встановлено, що Першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Полтаві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, здійснюється досудове розслідування кримінального провадження
№ 42022171690000038 від 26.05.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
У вчиненні кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Селещина, Машівського району Полтавської області, зареєстрований та проживаючий за адресою АДРЕСА_4 , громадянин України, начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вина підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженню доказами, а саме:
1.Заявою ОСОБА_8 від 24.05.2022;
2.Протоколами допиту свідка ОСОБА_8 від 01.06.2022, 25.07.2022 та від 31.07.2022;
3.Протоколом огляду речей від 01.06.2022;
4.Протоколом огляду, помітки та вручення заздалегідь ідентифікованих засобів - грошових купюр від 30.07.2022;
5.протоколом затримання ОСОБА_7 від 30.07.2022;
6.протоколом освідування ОСОБА_7 від 30.07.2022;
7.протоколом огляду місця події від 30.07.2022;
8.Протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 31.07.2022;
9.Протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 31.07.2022;
10.Протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 15.08.2022;
11.Протоколами за результатами проведення НСРД від 25.07.2022, 27.07.2022, 31.07.2022.
12.Іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Відповідно до ч. 2 ст. ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Нечипорук та Йонкало проти України» термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (також рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства», «К.Г. проти Німеччини»).
Ухвалою слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтава від 02.08.2022 відносно ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави, строком до 30.09.2022, у зв'язку з наявністю ризиків, які в сукупності вивчались судом. У разі внесення застави на підозрюваного ОСОБА_5 покладено обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
-прибувати за викликом до слідчого, прокурора чи суду за першою вимогою;
-не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, а саме із м. Полтави, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
-утримуватися від спілкування із свідком ОСОБА_8 , підозрюваним ОСОБА_7 , а також з іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого йому злочину у всіх випадках, крім спільної участі у слідчих та процесуальних діях в межах кримінального провадження № 42022171690000038 від 26.05.2022.
03.08.2022 за ОСОБА_5 внесено заставу та 04.08.2022 останнього звільнено з-під варти.
Так, 24 жовтня 2022 року до суду подано клопотання про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022171690000038 від 26.05.2022.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені ч.1 ст.177 КПК України.
Аналізуючи поведінку підозрюваного ОСОБА_5 та матеріали кримінального провадження, суд приходить до наступних висновків. У відповідності до п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України метою продовження процесуальних обов'язків є забезпечення виконання запобігання виникнення вказаним нижче ризикам.
ОСОБА_5 , через тяжкість інкримінованого йому кримінального правопорушення, може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, оскільки кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України є тяжким, за вчинення якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до десяти років.
Окрім того, відповідно до ст. 75 КК України, у разі засудження особи за корупційний злочин, суд не може прийняти рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням цієї особи, а також відповідно до ст. 69 КК України, у разі засудження особи за корупційний злочин, суд не може призначити основне покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, або перейти до іншого, більш м'якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу за цей злочин.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини. Зокрема, у справі «Ілійков проти Болгарії» від 26 липня 2001 року,Європейський суд з прав людини зазначив, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінюванні «ризиків переховування або повторного вчинення злочинів».
Таким чином, наявний ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, - переховування від органів досудового розслідування та суду.
Судом встановлено, що існує ймовірність ризику тиску та впливу на свідків та експертів з боку підозрюваного ОСОБА_5 , оскільки перебуваючи без дії процесуальних обов'язків, він може незаконно впливати як особисто, так і через третіх осіб з числа своїх співробітників, на учасників кримінального провадження, з метою запобігання надання ними правдивих показань, зокрема, на свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , чи інших свідків, з мотивів помсти їм за надані в ході досудового розслідування показання, чи з метою схилити їх у будь-який спосіб до зміни або відмови від раніше наданих ними показань.
Враховуючи викладене, існує ризик здійснення реального тиску на вказаних осіб з боку ОСОБА_5 .
Судом встановлено , що на даний час призначено та ще не отримано висновки призначених експертизи спеціальних хімічних речовин, експертизи відео-, звукозапису,не призначено та не отримано висновок технічної експертизи документів, а саме грошових коштів, які є предметом неправомірної вигоди.
Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки з них буде отримано відомості, які будуть використані як доказ факту та обставин, що підлягають встановленню під час кримінального провадження, зокрема лише після встановлення всіх обставин злочину, можливо визначити належну правову кваліфікацію вчиненого кримінального правопорушення, встановити коло осіб, причетних до вчинення злочину, а також надати оцінку доказам.
Вказані слідчі та процесуальні дії не могли бути виконані слідчими раніше з об'єктивних причин, а саме через їх значну кількість, необхідність забезпечення під час досудового розслідування послідовності проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, тривале проведення експертними установами судових експертиз та поетапністю їх призначення.
Враховуючи викладене, існує ризик здійснення реального тиску на експертів з боку ОСОБА_5 , з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Слідчий суддя вважає встановленим та доведеним стороною обвинувачення існування ризиків, передбачених ч.1 ст. 177 КПК України: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків та експертів, вищезазначені ризики, які враховано при застосуванні до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави не зменшилися та не перестали існувати з урахуванням того, що останній все ще підозрюється у тяжкому кримінальному правопорушенні, за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до десяти років.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку: з метою забезпечення дотримання встановленого законом строку досудового розслідування та виконання підозрюваним ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні 42022171690000038 від 26.05.2022 року покладених на нього процесуальних обов'язків, є доцільним продовження строку покладених обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, визначених ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 02.08.2022 року.
Керуючись ст. ст. 131, 176-178, 181, 183, 193-194, 196, 197, 199, 206, 372, ч.2 ст.376, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора у кримінальному провадженні - заступника керівника Полтавської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону ОСОБА_3 , про продовження строку дії процесуальних обов'язків стосовно підозрюваного ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні внесеного до ЄРДР за №420 від 26.05.2022, за підозрою ОСОБА_5 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, визначених ухвалою слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтава від 02.08.2022 року - задовольнити.
Продовжити строк дії процесуальних обов'язків стосовно підозрюваного ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні №42022171690000038 від 26.05.2022, визначених ухвалою Октябрського районного суду м. Полтава від 02.08.2022 року, до 5 - ти місяців, тобто до 30.12.2022 , а саме:
-прибувати за викликом до слідчого, прокурора чи суду за першою вимогою;
-не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, а саме із м. Полтави, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
-утримуватися від спілкування із свідком ОСОБА_8 , підозрюваним ОСОБА_7 , а також з іншими особа
-ми з приводу обставин вчинення інкримінованого йому злочину у всіх випадках, крім спільної участі у слідчих та процесуальних діях в межах кримінального провадження № 42022171690000038 від 26.05.2022, в межах строків досудового розслідування.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п'яти днів.
Повний текст ухвали виготовлено та проголошено 31.10.2022 року .
Слідчий суддя Октябрського
районного суду м.Полтави ОСОБА_1