03 серпня 2010 рокуСправа № 2а-1660/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
при секретарі судового засідання Годунок Т.О.
з участю представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача Сорокопуда М.О., Глазиріна О.Б., Давидова О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Луцьку адміністративну справу за позовом підприємця ОСОБА_5 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
Підприємець ОСОБА_5 звернулася з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001452303 від 18.02.2010 р.
Представник позивача в судовому засіданні усно уточнив позовні вимоги і просить визнати нечинним рішення Луцької ОДПІ № 0001452303 від 18.02.2010 р. в частині застосування штрафних санкцій в сумі 5950грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним:
- жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов'язок суб'єкта господарювання зберігати в місці проведення розрахунків та відпуску товарів оригіналів накладних (прихідних) на товар, що реалізується;
- позивачем належним чином вівся облік товарних запасів, що відображено в книзі обліку доходів і витрат;
- всі первинні документи, що підтверджують придбання товарів, зазначених у додатку №1 до акту перевірки як необліковані були в наявності і знаходились за місцем реєстрації підприємця, оскільки в перевіреному закладі бухгалтерія відсутня, і, крім того, перевірка проводилась в нічний час, що також унеможливлювало об'єктивність висновків проведеної перевірки.
Представники позивача в судових засіданнях уточнені позовні вимоги підтримали повністю.
Відповідач у своєму запереченні з приводу заявлених вимог та представник відповідача в судових засіданнях просять в задоволенні адміністративного позову відмовити, мотивуючи тим, що порушення при проведенні перевірки були встановлені і зафіксовані в акті, позивачем не надано достатніх доказів про їх спростування, а тому оскаржуване рішення є таким, що ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Розглянувши доводи викладені позивачем у позовній заяві, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку про задоволення позову. При цьому судом враховано наступне:
06.02.2010р. працівниками ДПА у Волинській області згідно направлення на перевірку від 03.02.2010р. №204674 була здійснена перевірка бару «Корида», що розташований за адресою: АДРЕСА_1, та належить підприємцю ОСОБА_5 (АДРЕСА_2, зареєстрована як платник податків в Луцькій ОДПІ), по питанню дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено акт від 06.02.2010р.
Перевіркою встановлено ряд порушень, в тому числі:
1) порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації - в наявності знаходився необлікований товар на суму 2975грн., на який відсутні накладні, а саме: горілка Віват (ємн. 0,5 л) в кількості 15 пляшок на суму 750грн., горілка Немиріф (ємн. 0,5 л) в кількості 4 пляшки на суму 240грн., шампанське «Советское» (ємн. 0,75 л) в кількості 8 пляшок на суму 440грн., енергетик «Булліт» (ж/б) в кількості 27 банок на суму 405грн., пиво «Оболонь» (ємн. 0,5 л) в кількості 86 пляшок на суму 860грн., пиво «Львівське 1715» (ємн. 0,5 л) в кількості 35 пляшок на суму 280грн.;
2) порушення порядку ведення КОРО - на реєстраційній сторінці відсутній запис коли розпочата дана КОРО;
3) не забезпечено щоденне друкування фіскального звітного чека (Z-звіта) за 25.11.2009р.
За результатами перевірки Луцькою ОДПІ до підприємця ОСОБА_5 рішенням №0001452303 від 18.02.2010р. застосовано штрафні санкції в сумі 6630грн. за порушення пунктів 9, 12 статті 3 та ст.8 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. №265/95-ВР (далі - Закон №265/95-ВР), в т. ч.: 5950грн. - на підставі ст.21 Закону, 340грн. (17грн. Х 20) - на підставі п.3 ст. 17 Закону та 340грн. (17грн. Х 20) на підставі п.4 ст. 17 Закону.
ДПА у Волинській області було частково задоволено скаргу позивача та скасовано рішення Луцької ОДПІ №0001452303 від 18.02.2010р. в частині застосування до підприємця ОСОБА_5 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 340грн. за порушення порядку ведення КОРО.
В судовому засіданні представник позивача визнав порушення позивачем п.4 ст. 17 Закону №265/95-ВР щодо нероздрукування фіскального звітного чека (Z-звіта) за 25.11.2009р., в зв'язку з чим вважає обґрунтованим застосування до підприємця ОСОБА_5 штрафних санкцій в сумі 340грн. за вказане порушення, відповідно судом досліджувалась правомірність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5950грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.
Згідно з пунктом 12 статті 3 Закону України №265/95-ВР передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести у порядку, передбаченому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до ст.6 Закону №265/95-ВР облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Пунктом 2 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат громадян - суб'єктів підприємницької діяльності (з особливостями її ведення для сфери торгівлі) ф. №10, затвердженого листом ДПА України від 05.11.1997р. №17-0117/10-8886, передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності забезпечують облік руху товарів; громадяни, які самостійно (безпосередньо) здійснюють підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, графи 1, 2, 3, 4, 5 і 6 заповнюють за кожний день реалізації з виведенням підсумків по закінченні кожного дня, при цьому в графі 2 зазначається товар, який призначено для продажу в цей день; книга повинна знаходитись на місці здійснення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг протягом всього робочого дня та пред'являтись для перевірки представникам податкової служби на першу їх вимогу.
Представник Луцької ОДПІ в судовому засіданні зазначив, що книга обліку доходів і витрат при проведенні перевірки не була пред'явлена, однак в акті перевірки даний факт не знайшов відображення, будь-які записи про вимогу надати чи відмову від пред'явлення такої книги відсутні, в той час як розділом 4 Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затверджених наказом ДПА України від 12 серпня 2008 року №534, передбачено, що в описовій частині акту зазначається інформація про наявність останньої використаної книги обліку розрахункових операцій, використаних контрольних стрічок РРО, касової книги та інших документів, наданих до перевірки.
Надана позивачем на вимогу суду «Книга обліку валових доходів і витрат суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи, яка працює на загальній системі оподаткування, обліку та звітності (торгівельна діяльність)» за реєстраційним номером №29200 від 13.11.2006р. (продовжений) містить інформацію про придбання груп товарів, зокрема й тих, що зазначені у додатку №1 до акта перевірки від 06.02.2010р. Крім того, позивачем також надано оригінали документів, що підтверджують придбання даних товарів - накладні, видаткові накладні, фіскальні чеки.
Посилання відповідача на відсутність даних документів під час проведення перевірки судом до уваги не приймається й з тих підстав, що перевірка була проведена у нічний час, за відсутності суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_5, при цьому придбання товарів було відображено в книзі обліку доходів і витрат.
За таких обставин суд не вбачає порушення позивачем порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, відповідно вважає неправомірним рішення Луцької ОДПІ №0001452303 від 18.02.2010р. в частині застосування до підприємця ОСОБА_5 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5950 гривень.
Враховуючи, що позивач відмовився від позову щодо скасування оспорюваного рішення в частині застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій в сумі 340грн., суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету на користь останнього лише частину сплаченого судового збору в розмірі 3грн.
Керуючись статтями 2, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», наказу ДПА України «Про затвердження Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків державними податковими адміністраціями», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 18.02.2010р. №0001452303 в частині застосування до підприємця ОСОБА_5 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5950 (п'ять тисяч дев'ятсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з Державного бюджету на користь підприємця ОСОБА_5 3грн. в повернення витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В.Дмитрук