Справа №932/6302/22
Провадження №2-о/932/148/22
27 жовтня 2022 року м. Дніпро
Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді: Овчиннікової О.С.,
за участю секретаря судового засідання Киричок Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
Представник заявниці звернувся до суду з вищеназваною заявою, у якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме: що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Красний Луч, Луганська область, Україна (тимчасово окупована територія України) народилася дитина жіночої статі ОСОБА_2 , матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, а батьком є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.
В обґрунтування заяви зазначив, що ОСОБА_1 фактично проживає на тимчасово окупованій території України за адерсою: АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила дитину - ОСОБА_2 . Батьком дитини є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який також проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Фактично ОСОБА_1 та ОСОБА_3 перебувають у цивільному шлюбі. При народженні доньки заявниці було видано медичне свідоцтво про народження, однак його оригінал було подано до т.з. «Відділу запису актів цивільного стану Краснолуцького міського управління юстиції Міністерства юстиції ЛНР» для реєстрації народження у м. Красний Луч. У заявниці зберіглась лише копія вказаного медичного свідоцтва. Також ОСОБА_1 було видано Свідоцтво про народження дитини, але відповідно до законодавства України воно є недійним. Тож, станом на сьогодні у заявниці відсутні документи, які дозволяють їй зареєструвати народження дитини згідно вимог національного законодавства та отримати свідоцтво про народження дитини встановленого Україною зразка.
Заявниця у судове засідання не з'явились, проте її представник подав заяву в якій просив справу слухати у відсутності заявниці та її представника, заяву просив задовольнити в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)в судове засідання не з'явився, про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з копією медичного свідоцтва про народження серії № 78 від 06.03.2022 року, виданим Державною установою «Краснолуцький перинатальний центр» ЛНР, ІНФОРМАЦІЯ_5 о 06 год. 50 хв. ОСОБА_1 народила у пологовому відділенні лікарні у м. Красний Луч першу дитину - дівчинку, вагою 2860 гр.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 01 квітня 2022 року, Відділом запису актів цивільного стану Краснолуцького міського управління юстиції Міністерства юстиції ЛНР, батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 записані: батько - ОСОБА_3 , громадянин України та мати - ОСОБА_1 , громадянка України.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення факту народження дитини має для заявниці юридичне значення, оскільки дозволить їй в подальшому вирішувати питання в інтересах своєї доньки.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стан», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована відразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно ч. 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, будь-які органи, їх посадові особи та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не визначеному законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження доньки є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянці України свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України.
Керуючись ст.ст. 13, 76-81, 89, 263-265, 293, 294, 315-317, 430 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Красний Луч, Луганська область, Україна від батьків: матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України та батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
Рішення про встановлення факту народження підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.С. Овчиннікова