Справа №:755/10676/22
Провадження №: 1-кс/755/2088/22
"27" жовтня 2022 р. м. Київ Слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 12022100040001954 від 26.07.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України,
26.10.2022 року старший слідчий Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого в АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 . Клопотання погоджено з прокурором Дніпровської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 .
Клопотання мотивоване тим, що до Дніпровського УП звернулася ОСОБА_5 , із заявою про те, що її земельна ділянка на якій розміщено збудований нею будинок за адресою: АДРЕСА_2 , на праві власності відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно належить іншій особі.
У ході досудового розслідування допитано ОСОБА_5 , яка повідомила, що 26.01.2007 року, згідно договору купівлі -продажу земельної ділянки, вона придбала земельну ділянку АДРЕСА_3 , кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:66:598:0030.
Того ж дня, 26.01.2007 року, був заключений «Договір іпотеки» між ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ЄДРПОУ НОМЕР_2 та ОСОБА_5 на суму кредиту 85000 доларів США строком повернення кредиту до 01 січня 2007 року під процентну ставку 12,5 % річних.
Згідно п.1.3. вказаного іпотечного договору предметом іпотеки є: майнові права на земельну ділянку площею 0,0620 га, кадастровий номер 8000000000:66:598:0030.
Вищевказані грошові кошти ОСОБА_5 отримувала на купівлю земельної ділянки під будівництво будинку, який вона розпочала будувати у 2008 році на підставі Розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.03.2008 року № 227 «Про надання дозволу на будівництво садового будинку на земельній ділянці АДРЕСА_4 » та згідно з висновками усіх інстанцій та погодженням правління с/т «ДВРЗ».
Крім того, в ході досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що у 2009 році відносно ОСОБА_5 , працівниками ІНФОРМАЦІЯ_4 було порушено кримінальну справу № 13-3556 за кримінальне правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 185 КК України.
10.08.2009 року на підставі постанови слідчого Києво-Святошинського РВ ГУМВС України у Київській області ОСОБА_6 на земельну ділянку АДРЕСА_3 , кадастровий № 8000000000:66:598:0030, було накладено обтяження, у вигляді арешту вищевказаної земельної ділянки.
Крім цього, ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_7 в 2010 році, було накладено арешт на земельну ділянку в рамках виконання вироку Києво-Святошинського суду від 14.04.2010 року.
Також встановлено, що 27.05.2016 року ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », передав предмет іпотеки, а саме, земельну ділянку АДРЕСА_3 , кадастровий № 66:598:0030, факторинговій компанії « ІНФОРМАЦІЯ_6 », яка того ж дня, передала вищевказану ділянку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
30.12.2016 року у Державному Реєстрі речових правна на нерухоме майно, незважаючи на арешт майна, до Державного реєстру речових прав було внесено зміни, а саме власника земельної ділянки № НОМЕР_3 площею 0,0620 га, що розташована в АДРЕСА_2 , кадастровий номер: 8000000000:66:598:0030 ОСОБА_5 змінено на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
За наявності обтяження на земельну ділянку, відбувалось несанкціоноване втручання в автоматизовану систему Державного реєстру речових прав і як наслідок - зміна власника земельної ділянки. Крім того, зміною власника земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:66:598:0030 ОСОБА_5 було обмежено у користуванні об'єктом незавершеного будівництва, що розташований на цій ділянці, який фактично перейшов у розпорядження ТОВ “ ІНФОРМАЦІЯ_7 ”.
Відповідно до тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_8 », було здійснено виїмку інформаційних довідок №192758867 та довідки №194048853 на основі яких, ОСОБА_8 здійснила реєстрацію права власності на компанію « ІНФОРМАЦІЯ_7 ». Вивчивши дану інформацію стало зрозуміло, що відповідно до довідки №192758867, в ній міститься інформація по земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:66:798:0030, умисно було зазначено неправильний кадастровий номер, у зв'язку з цим останній вдалось в подальшому зареєструвати право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:66:598:0030, обійшовши арешт майна.
Окрім цього, опрацювавши інформацію, яка була надана Державним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_8 », на підставі ухвали Дніпровського районного суду, стало відомо, що відповідно до відомостей сформованих документів в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки кадастровий номер: 8000000000:66:598:0030 приватний нотаріус ОСОБА_8 , 22.12.2016 року та 29.12.2016 року, здійснювала перевірку в базі даних про реєстрацію прав по правильному кадастровому номеру, де пересвідчилась про те, що на земельній ділянці наявний арешт.
29.04.2020 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 345 «Про реалізацію експериментального проекту щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг», на виконання якої 29.05.2020 року Центральним засвідчуваним органом внесено відповідні зміни до Довірчого списку кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг (далі - Довірчих список).
Внаслідок зазначених змін ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 », на базі якого як кваліфікований надавач електронних довірчих послуг функціонував « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (до 07.11.2018 року мав статус акредитованого центру сертифікації ключів), з 14.05.2020 року припинив надавати кваліфіковані довірчі послуги, а центральним засвідчуваним органом до Довірчого списку внесено відомості щодо зміни найменування юридичної особи надавача та замінено ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (далі - ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 »).
Також, відповідно до спільного наказу Міністерства юстиції України та Міністерства цифрової трансформації України від 15.05.2020 року № 1176/7/71 «Про передачу окремого індивідуально визначеного майна та деякі заходи для забезпечення захисту прав користувачів електронних довірчих послуг, що надавалися кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг державним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_8 »», відбувалася передача від ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » програмно-технічного комплексу та інших засобів, які входять до інформаційно-телекомунікаційної системи, що забезпечувала виконання ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » функцій, пов'язаних з наданням кваліфікованих електронних довірчих послуг.
Слідчий у клопотанні вказує, що при проведенні досудового слідства виникла необхідність дослідити документи та інформацію, яка перебуває у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого в АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 стосовно об'єкта нерухомого майна з кадастровим номером 8000000000:66:798:0030, з кадастровим номером 8000000000:66:598:0030 та об'єкту з реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 1139732980000.
Вказана інформація має важливе доказове значення у кримінальному провадженні.
Слідчий у судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд клопотання у її відсутність. ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » повідомлялася про дату та час розгляду клопотання, однак їх представник до суду не з'явився. Відповідно до ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи без поважних причин або неповідомлення про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Вивчивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного.
Згідно ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходами забезпечення кримінального провадження є зокрема тимчасовий доступ до речей і документів (ч. 2 ст. 131 КПК України). Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні (ч. 4 ст. 132 КПК України). Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів. Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
У клопотанні зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження (ч. 2 ст. 160 КПК України). Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що зазначені документи знаходиться у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого в АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , та те, що за допомогою доступу до речей та документів, може бути підтверджений або спростований факт кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання та необхідність його задоволення. На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 110, 159, 163-165, 309, 369-372 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 12022100040001954 від 26.07.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України - задовольнити. Надати дозвіл слідчому СВ Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 на тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення копій та інформацію, які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого в АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , стосовно об'єкта нерухомого майна з кадастровим номером 8000000000:66:798:0030, з кадастровим номером 8000000000:66:598:0030 та об'єкту з реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 1139732980000, а саме: інформацію про ІР- адресу комп'ютера, з якого у період часу з 20.12.2016 року по 01.01.2017 року, було проведено з'єднання (здійснено доступ) з Єдиними та Державними реєстрами, у тому числі з Державним реєстром речових прав та їх обтяжень, а також з Єдиним реєстром заборон відчуження об'єктів нерухомого майна Міністерства юстиції України приватним нотаріусом ОСОБА_8 ; інформацію з приводу електронного ключа за допомогою якого приватним нотаріусом ОСОБА_8 , у період часу з 20.12.2016 року по 01.01.2017 року було проведено з'єднання (здійснено доступ) з Єдиними та Державними реєстрами, у тому числі з Державним реєстром речових прав та їх обтяжень, а також з Єдиним реєстром заборон відчуження об'єктів нерухомого майна ІНФОРМАЦІЯ_11 , та надати копії (або в електронному вигляді) документів, які долучалися для отримання вище зазначеного ключа; інформацію про перелік Єдиних та Державних реєстрів Міністерства юстиції України, доступ до яких, у період часу з 20.12.2016 року по 01.01.2017 року, був наданий приватному нотаріусу ОСОБА_8 та якими вона користувалася з 20.12.2016 року по 01.01.2017 року; документи, що слугували підставою для видачі приватному нотаріусу ОСОБА_8 , ідентифікаторів доступу до автоматизованої інформаційної системи Єдиних та Державних реєстрів Міністерства юстиції України, відповідно до яких остання здійснювала нотаріальну діяльність станом з 20.12.2016 року по 01.01.2017 року. У разі невиконання ухали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання зазначених речей і документів. Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення. Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1