Ухвала від 27.10.2022 по справі 140/5859/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відстрочення виконання судового рішення

27 жовтня 2022 року ЛуцькСправа № 140/5859/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши у порядку письмового провадження заяву Колківської селищної ради про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Колківської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.08.2021, яке набрало законної сили 10.09.2021, у даній справі позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Колківської селищної ради щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.12.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га, що розташована на території Четвертнянського старостату Колківської ОТГ; зобов'язано Колківську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.12.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га, що розташована на території Четвертнянського старостату Колківської ОТГ та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Колківської селищної ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн.

15.11.2021 Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи №21290/2021 та №21291/2021 (для примусового виконання зобов'язальної частини рішення та в частині стягнення судових витрат відповідно).

З матеріалів справи встановлено, що рішення суду в частині стягнення з боржника на користь ОСОБА_1 судових витрат виконано.

03.10.2022 до суду надійшло клопотання (заява) Колківської селищної ради про відстрочення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.08.2021на період дії воєнного стану. Заява мотивована тим, що Колківська селищна рада не може виконати рішення суду у справі у зв'язку із внесенням Законом України від 24 березня 2022 року №2145-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану” (далі - Закон №2145-ІХ) змін до Земельного кодексу України (далі - ЗК України), за змістом яких під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Ухвалою суду від 18.10.2022 заяву про відстрочення виконання судового рішення (після усунення заявником недоліків заяви на підставі ухвали суду від 04.10.2022) призначено до судового розгляду у судовому засіданні на 15:00 год 27.10.2022.

В судове засідання учасники справи не прибули, хоча суд у встановленому порядку повідомив їх про дату, час і місце розгляду заяви, тому з урахуванням положень частини четвертої статті 229, частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд вказаної заяви проведено судом в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заяву про відстрочення виконання судового рішення належить задовольнити з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частиною третьою статті 378 КАС України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Згідно з частиною четвертою статті 378 КАС України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (частина п'ята статті 378 КАС України).

Норми КАС України не встановлюють вичерпного переліку обставин, за наявності яких суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може за заявою сторони відстрочити або розстрочити виконання судового рішення. Водночас обов'язковою умовою відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є доведення заявником факту існування обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення та/або роблять його неможливим.

Як обґрунтовує заявник свою заяву, основною обставиною, що перешкоджає виконанню судового рішення, є внесення змін до ЗК України, які встановлюють особливості регулювання земельних відносин у період дії воєнного стану, і така обставина виникла з 07.04.2022.

Так 07.04.2022 набрав чинності Закон №2145-ІХ, яким розділ Х “Перехідні положення” ЗК України доповнено пунктами 27 і 28 та за змістом підпункту 5 пункту 27 розділу Х “Перехідні положення” ЗК України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Тобто, Закон №2145-IX встановлює беззаперечну заборону під час дії воєнного стану на вчиненні дій щодо безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, а також надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі та формування земельної ділянки.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі строк дії воєнного стану продовжено Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” (затвердженим Законом України від 14.03.2022 №2119-ІХ), Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” (затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-ІХ), Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022 (затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ). Востаннє строк дії воєнного стану в Україні продовжено Указом Президента України від 12.08.2022 №573/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” (затвердженим Законом України від 15.08.2022 №2500-ІХ) - з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Отже, на час розгляду заяви про відстрочення виконання рішення суду в Україні діє воєнний стан (згідно з останнім Указом Президента України від 12.08.2022 №573/2022 - до 21.11.2022), а надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі земельної ділянки у власність заборонено на підставі підпункту 5 пункту 27 розділу Х “Перехідні положення” ЗК України і така обставина існує з 07.04.2022 (з дня набрання чинності Законом №2145-ІХ). При цьому законодавець не встановив особливостей застосування зазначеної заборони щодо надання дозволів на розроблення документації із землеустрою (на виконання рішення суду або у загальному порядку).

Судом враховано, що відстрочення виконання рішення суду не передбачає звільнення боржника від виконання судового рішення, а є лише відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення суду на певний строк та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об'єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке. Строки відтермінування перебувають у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду.

Незважаючи на те, що за рішенням суду від 10.08.2021відповідача зобов'язано лише розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.12.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, виконання цього рішення відповідачем у бажаний для позивача спосіб (шляхом задоволення її заяви та надання відповідного дозволу) вочевидь є неможливим через встановлену законодавчу заборону у наданні відповідних дозволів, а прийняття відповідачем іншого рішення (про відмову в наданні дозволу) не буде відповідати очікуваним інтересам позивача.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про існування на даний час обставин, які унеможливлюють належне виконання відповідачем рішення суду в зобов'язальній частині, а тому відповідно до частини третьої статті 378 КАС України наявні підстави для відстрочення виконання судового рішення в цій частині до завершення (скасування) воєнного стану в Україні.

Керуючись статтями 229, 248, 256, 378 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву про відстрочення виконання рішення суду задовольнити.

Відстрочити виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2021 року у справі №140/5859/21 за позовом ОСОБА_1 до Колківської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії (в частині зобов'язання Колківську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 грудня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га, що розташована на території Четвертнянського старостату Колківської ОТГ та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом) до завершення (скасування) воєнного стану в Україні.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О. О. Андрусенко