Рішення від 27.10.2022 по справі 140/6114/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2022 року ЛуцькСправа № 140/6114/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” (далі - ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль”, позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області (далі - ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій №13-Р від 06 червня 2022 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення прийняте за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яка проведена ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області на АЗС позивача, що знаходиться за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Карпенка-Карого, 1а, внаслідок чого був складений акт перевірки від 03.06.2022 №12/10-16. Як зазначає позивач, даний акт перевірки був складений без присутності представника підприємства, за відсутності пояснень чи заперечень товариства, оскільки про проведену перевірку дізнався після отримання цього акта поштовою кореспонденцією 07.06.2022. Також 07.06.2022 поштовою кореспонденцією товариство отримало рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій №13-Р від 06 червня 2022 року.

Оскільки директор ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” не був присутнім при здійсненні перевірки, жодних посадових осіб не уповноважував на вищевказане, а також не отримував направлення про проведення позапланового заходу, тому не мав змоги підписати акт та викласти будь-які зауваження з цього приводу. Також зазначає, що в акті перевірки відсутня відмітка про відмову у його підписанні керівником суб'єкта господарювання.

Позивач вважає, що відповідач порушив порядок проведення перевірки та складання акта перевірки, оскільки ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області належним чином не повідомило підприємство про дату та час проведення перевірки і не ознайомило уповноважену особу ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” із направленням на проведення позапланового заходу, внаслідок чого перевірка є неправомірною.

Позивач зазначає, що із змісту акта перевірки дізнався, що 23.05.2022 уповноваженому представнику суб'єкта господарювання було надіслано поштовим оператором “Нова пошта” кур'єрською доставкою (ТТН №59000822168642) вимогу про надання документів та інформації для проведення перевірки в строк до 27.05.2022. Згідно даних «Нова пошта» посилка була вручена 24.05.2022 о 13:37 год. за адресою: м. Володимир, вул. Мілашенкова, 35. Вказує на те, що дану вимогу позивач не отримував, оскільки місцем реєстрації та фактичне місце знаходження ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” є: 44761, Волинська область, Володимирський район, село Микуличі, вул. Мілашенкова, буд. 35, а не місто Володимир, вул. Мілашенкова, 35.

Також вказує на те, що застосовуючи до підприємства адміністративно господарську санкцію відповідно до приписів п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України “Про ціни і ціноутворення”, відповідач виходив з того, що підприємством створено перешкоди посадовій особи управління до здійснення державного нагляду в частині ненадання документів, які зазначені у вимозі, що унеможливило здійснення перевірки з питань дотримання вимог при роздрібному продажу пального. Проте відповідач, встановлюючи малий, обмежений час (пів дня) для збору, оформлення та надання документів, та ще у період війни, вчинив умисно та неросудливо, свідомо знаючи та розуміючи що підприємство в поставлені строки не виконає вимоги по наданню документів, тим самим однозначно буде застосовано штраф.

Наголошує, що підприємством, в рамках часового обмеження, надано всю інформацію, яка відповідно до чинного законодавства від нього вимагалась згідно вимоги про надання документів, а посилання перевіряючих на створення перешкод у частині несвоєчасного надання документів при умові, що такі документи були надані, визначає таку перевірку як неправомірною, а її результати у вигляді рішення про застосування штрафу підлягає скасуванню.

Крім того, відмічає, що розгляд справи про накладення на підприємство адміністративно-господарських санкцій має відбуватися у присутності керівника підприємства та/чи уповноваженої особи на розгляд справи. Проте жодного повідомлення про розгляд такої справи та запрошення на її участь на адресу підприємства не надходило.

Вищенаведене фактично позбавило можливості забезпечення присутності уповноваженої! особи на розгляді справи про застосування адміністративно-господарських санкцій та надання своїх пояснень, заперечень, доводів та міркувань стосовно проведення самої перевірки.

Також дії відповідача прямо суперечать статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, де вказано, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Таким чином, позивач вважає, що відповідач грубо порушив принцип забезпечення присутності особи при розгляді справи про застосування адміністративно-господарських санкцій, внаслідок чого рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій №13-Р від 06 червня 2022 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2022 року відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

У відзиві на позов відповідач не погоджується із позовними вимогами та просить відмовити у задоволенні позову повністю з наступних підстав.

Вважає, що направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю), акт про результати здійснення заходу державного нагляду контролю, вимога посадової особи, яка здійснювала такий захід, а також оскаржуване рішення складені у порядку та з підстав, передбачених діючим законодавством, а позивач намагається ввести суд в оману з метою уникнення відповідальності за допущені порушення. Твердження позивача щодо отримання направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) та вимоги про надання документів є суперечливими, оскільки позивач у своєму позові викладає чотири абсолютно протилежні та суперечливі одна одній обставини, які стосуються вимоги про надання документів та інформації, а саме:

1) протиправність рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій полягає у тому, що позивач не отримував такої вимоги, а тому не міг її виконати;

2) протиправність рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій полягає у тому, що позивач не виконав вимоги у зв'язку із незалежними від нього обставинами, що унеможливили її виконання, а саме встановлення малого та обмеженого строку для надання документів та інформації;

3) протиправність рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій полягає у тому, що позивач несвоєчасно, але виконав вимогу, а несвоєчасність її виконання позивач обґрунтовує незалежними від нього обставинами, які унеможливили своєчасне виконання цієї вимоги, зокрема, встановлення малого та обмеженого строку для надання документів та інформації;

4) протиправність рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій полягає у тому, що позивач виконав вимогу у встановлений у ній строк, а факти, викладені в акті перевірки та у рішенні про застосування адміністративно-господарських санкцій не відповідають дійсності, є надуманими та недостовірними.

Також відповідач вважає безпідставними посилання позивача на норми Кодексу України про адміністративні правопорушення при застосуванні до нього адміністративно-господарських санкцій, оскільки такі санкції застосовані до позивача на підставі Закону України “Про ціни і ціноутворення”. Створення перешкод для виконання покладених на органи державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення функцій передбачає не адміністративну відповідальність суб'єкта господарювання, а застосування до нього адміністративно-господарських санкцій.

Відповідач зазначає, що направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) та вимога про надання документів та інформації направлена ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області в одному конверті до початку проведення перевірки. Оскільки позивач не виконав вимогу про надання копій документів, необхідних для проведення зазначеної перевірки до 27 травня 2022 року, а також не надав такі документи до закінчення строку проведення перевірки (03 червня 2022 року), що створює перешкоду для виконання покладеної на Головне управління функції стосовно здійснення заходу державного нагляду (контролю) у сфері ціноутворення. Враховуючи вищенаведене, до позивача правомірно застосовано адміністративно-господарські санкції у сумі 34000,00 грн.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

20.05.2022 ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області видано наказ № 269-адм “Про проведення заходу державного нагляду (контролю)”, яким відповідно до статті 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, на виконання доручення Прем'єр-міністра України №11381/0/1-22 від 08 травня 2022 року наказано головному спеціалісту відділу ринкового та метрологічного нагляду Олені Абрамчук провести позапланову перевірку ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль”, місце провадження господарської діяльності АЗС за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Карпенка-Карого, 1а, з питань дотримання законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Також відповідачем видано направлення №258 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 20 травня 2022 року, яким головному спеціалісту відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту споживачів Олені Абрамчук доручено здійснити позаплановий захід державного нагляду (контролю) ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” (код ЄДРПОУ 41579579) за вищевказаною адресою з питань встановлення та застосування державних регульованих цін з 23.05.2022 по 03.06.2022. Підставою проведення перевірки зазначено: наказ ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області від 20.травня 2022 року №269-адм; доручення Прем'єр-міністра України №11381/0/1-22 від 08.05.2022.

Головним спеціалістом відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області Абрамчук О.О. 23 травня 2022 року оформлена письмова вимога ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль”, якою просить надати для проведення перевірки до 15:00 год. 27.05.2022 копії документів, завірені відповідно до законодавства, щодо реалізації пального за період з 12.05.2021 по 23.05.2022, зокрема по АЗС, яка знаходиться за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Карпенка-Карого, 1а, а саме: змінні звіти по АЗС форми 17НП; фіскальні звіти (чеки), щодо реалізації пального; інші документи щодо реалізації пального; інформація щодо реалізації пального в розрізі марок (А92, А95, ДП) за період з 12.05.2021 по 23.05.2022.

Як зазначає відповідач, вказану вимогу та направлення №258 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 20 травня 2022 року ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області надіслало 23.05.2022 ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” на адресу: Волинська область, м. Володимир, вул. Мілашенкова, 35, що підтверджується копією експрес-накладної поштового оператора “Нова пошта” №59000822168642 від 23.05.2022, а як слідує із роздруківки із сайту цього поштового оператора, ця посилка видана 24.05.2022 о 13:37 год. в м. Володимир, вул. Мілашенкова, 35.

03.06.2022 головним спеціалістом відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області Абрамчук О.О. складено акт № 12/10-16 за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким встановлено наступні порушення вимог законодавства. В ході проведення позапланового заходу контролю, з метою виконання покладених на ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області функцій із здійснення заходу державного контролю у сфері ціноутворення, 23.05.2022 уповноваженому представнику суб'єкта господарювання було надіслано вимогу про надання документів та інформації для проведення перевірки в строк до 27.05.2022 поштовим оператором “Нова пошта” кур'єрською доставкою (ТНТ №59000822168642) на юридичну адресу суб'єкта господарювання. Згідно даних “Нової пошти” відправлення отримано представником суб'єкта господарюванню 24.05.2022 о 13 год. 37 хв. Проте у вказаний вимозі строк, а також протягом усього строку проведення перевірки запитувані документи та матеріали надані не були, уповноважена особа суб'єкта господарювання на зв'язок не виходила, чим створено перешкоду для виконання покладених на ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області функцій із здійснення заходу державного контролю у сфері ціноутворення, чим порушено пункти 1, 2, 3 частини 1 статті 18 Закону України “Про ціни і ціноутворення”, статтю 11 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.

Вказаний акт перевірки надісланий ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області 03.06.2022 рекомендованим листом з описом вкладення на адресу ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль”: 44761, Волинська область, Володимир-Волинський район, с. Микуличі, вул. Мілашенкова, 35, який отриманий позивачем 07.06.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0505078142604.

06.06.2022 в.о. начальника ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області прийнято рішення № 13-р про застосування адміністративно-господарських санкцій за створення перешкод для уповноваженого органу при виконанні ним покладених на нього функцій, а саме ненадання документів та відомостей, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) застосовано до ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” штраф у розмірі 34 000,00 грн.

Оскаржуване рішення направлено ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області 06.06.2022 рекомендованим листом з описом вкладення на адресу ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль”: 44761, Волинська область, Володимир-Волинський район, с. Микуличі, вул. Мілашенкова, 35, який отриманий позивачем 07.06.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0505078646246.

Не погоджуючись із цим рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України “Про ціни і ціноутворення” від 21.06.2012 року №5007-VI (далі - Закон України № 5007) визначено основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Відповідно до ст. 2 Закону України № 5007, дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення. Дія цього Закону не поширюється на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”.

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України № 5007, реалізація державної цінової політики, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін, розроблення та внесення пропозицій щодо формування та реалізації державної цінової політики здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну цінову політику.

Статтею 16 Закону України № 5007 визначено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Статтею 18 Закону України № 5007 обумовлено, що уповноважені органи мають право:

1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу;

4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;

5) вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Пунктом 4 частини 1 статті 20 Закону України № 5007 передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та іншими законами.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 №667 (далі - Положення про Держпродспоживслужбу №667), - Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Приписами підпункту 11 пункту 3 Положення про Держпродспоживслужбу №667 обумовлено, що основними завдання Держпродспоживслужби у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін:

здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів);

надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відповідно до п.7 Положення про Держпродспоживслужбу № 667, ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

У свою чергу, Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V), визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Статтею 2 закону №877-V обумовлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Тобто, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, наділений повноваженнями для здійснення заходів державного нагляду, предметом яких є дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а обмеження визначені ч. 2 ст. 2 Закону № 877-V не розповсюджуються на повноваження відповідача.

Порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” № 877-V.

Відповідно до ст.1 Закону України № 877-V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушення вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах визначених законом. Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Отже, ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області є органом влади, уповноваженим здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосувань державних регульованих цін.

Частиною першою статті 4 Закону № 877-V визначено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Частиною третьою вказаної статті передбачено, що планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Частиною восьмою статті 4 Закону № 877-V обумовлено, що органи державного нагляду (контролю) та суб'єкти господарювання мають право фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу.

Разом з тим, частини дев'ять та десять статті 4 Закону № 877-V визначають, що невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

Посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.

Під час проведення заходів державного нагляду (контролю) не допускається вилучення у суб'єктів господарювання оригіналів їхніх фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, а також комп'ютерів, їх частин, крім випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.

Крім того, частиною одинадцятою вказаної статті обумовлено, що плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.

Згідно із статтею 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід;

перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України №877-V суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Як зазначалось раніше, плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи (п. 11 ст. 4 Закону №877-V).

Умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення планових або позапланових виїзних та фактичних перевірок визначено положеннями Закону України № 877-V.

З матеріалів справи слідує, що позаплановий захід державного нагляду (контролю) з питання дотримання законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” здійснено за відсутності керівника або уповноваженої особи даного суб'єкта господарювання. Акт перевірки від 03.06.2022 № 12/10-16 також складений за відсутності керівника або уповноваженої керівником особи ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль”. В акті перевірки відсутня відмітка про відмову від підписання керівником суб'єкта господарювання або уповноваженою ним особою, іншими особами. Тобто, суб'єкт господарювання був позбавлений можливості подати пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеної перевірки та складеного акта перевірки.

При цьому, матеріалами справи підтверджено, що акт перевірки від 03.06.2022 № 12/10-16 та рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій № 13-Р від 06.06.2022 вручені ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” 07.06.2022 поштовим зв'язком за місцезнаходженням юридичної особи: 44761, Волинська область, Володимирський район (колишній Володимир-Волинський район), с. Микуличі, вул. Мілашенкова, буд. 35, що не заперечується сторонами. Тобто, позивач на дату прийняття оскаржуваного рішення (06.06.2022) не отримав акт перевірки та був позбавлений можливості подати заперечення чи пояснення щодо встановленого в ньому порушення законодавства.

У зв'язку з цим суд вважає, що відповідач порушив порядок проведення перевірки, не надавши можливості суб'єкту господарювання подати пояснення щодо встановленого порушення законодавства. Крім того, в матеріалах справи відсутні належні докази повідомлення позивача про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю).

Як зазначалося судом вище, перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Однак таких доказів вручення направлення №258 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 20 травня 2022 року керівнику ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” або уповноваженій ним особі відповідач суду не надав. При цьому, суд зазначає, що не є належним доказом вручення даного направлення та вимоги від 23.05.2022 про надання копій документів та інформації експрес-накладна поштового оператора “Нова пошта” від 23.05.2022 №59000822168642, оскільки дане відправлення надіслане ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” на адресу: Волинська область, м. Володимир, вул. Мілашенкова, 35, що не відповідає місцезнаходженню даної юридичної особи. Як слідує із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням юридичної особи ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” є: 44761, Волинська область, Володимир-Волинський район, село Микуличі, вулиця Мілашенкова, будинок 35. Тобто, вищенаведені документи надіслані ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області не за адресою місцезнаходженням юридичної особи ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль”, а відтак неможливо встановити із даних сайту поштового оператора “Нова пошта” хто саме отримав ці документи 24.05.2022 о 13 год. 37 хв. Суд зауважує, що належним підтвердженням про отримання вищенаведених документів мають бути докази їх отримання уповноваженою особою суб'єкта господарювання. Однак такі документи в матеріалах справи відсутні. Суперечливі твердження позивача щодо отримання чи неотримання цих документів ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” суд перевіряє на підставі поданих сторонами доказів. Суд вважає, що відповідач не довів надіслання саме позивачу та отримання ним направлення №258 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 20.05.2022 та вимоги від 23.05.2022 про надання копій документів та інформації, оскільки подані відповідачем докази не містять інформації про перелік надісланих документів, а також їх вручення уповноваженій особі ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” за адресою місцезнаходження цієї юридичної особи.

З врахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення про застосування до адміністративно-господарських санкцій №13-Р від 06 червня 2022 року, дійшов до помилкового висновку про створення ТзОВ “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” перешкод для виконання покладених на ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області функцій, оскільки у відповідача на дату закінчення проведення перевірки та прийняття рішення були відсутні належні докази повідомлення позивача про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) та вручення вимоги про надання копій документів та інформації. Відтак, суд констатує порушення відповідачем порядку проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), що свідчить про процесуальну неналежність доказів виявлених порушень.

Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області про застосування адміністративно-господарських санкцій від 06 червня 2022 року № 13-Р.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 2 481,00 грн, що був сплачений згідно платіжного доручення №5281 від 19.09.2022..

Керуючись статтями 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області про застосування адміністративно-господарських санкцій від 06 червня 2022 року № 13-Р.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Паливно-торгова фірма “Укр-Петроль” (44761, Волинська область, Володимирський район, село Микуличі, вулиця Мілашенкова, будинок 35, код ЄДРПОУ 41579579) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Поліська Січ, 10, код ЄДРПОУ 40317441) судовий збір у сумі 2 481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.Д. Ковальчук