Рішення від 26.10.2022 по справі 420/9255/22

Справа № 420/9255/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача - Солдатова С.Є., представника відповідача - Попаз Ю.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “БУДПРОЕКТ” до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Будпроект” звернулося до суду з позовом до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, в якому просить: визнати протиправними та скасувати постанови Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради № 072/21/396-вих від 09.11.2021 року про накладення штрафу в розмірі 35685 грн., за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою визнано ТОВ “Будпроект” винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 1 ч.6 ст.2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” та № 077/21/435-вих від 03.12.2021 року про накладення штрафу в розмірі 37215 грн., за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою визнано ТОВ “Будпроект” винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз.2 п.1 ч.6 ст.2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”.

Ухвалою від 08.07.2022 року визнано неповажними причини пропуску Товариством з обмеженою відповідальністю “Будпроект” строку звернення до суду з даним позовом. Позов залишено без руху та роз'яснено позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом: звернення до суду із заявою про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, з вказівкою інших поважних причин його пропуску та доданням до заяви доказів поважності причин пропуску цього строку.

14.07.2022 року позивачем подано клопотання про поновлення строку звернення до суду.

Ухвалою від 18.07.2022 року визнано поважними причини пропуску Товариством з обмеженою відповідальністю “Будпроект” строку звернення до суду з даним позовом. Поновлено Товариству з обмеженою відповідальністю “Будпроект” строк для звернення до суду з даним позовом. Прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 03.08.2022 року за заявою відповідача ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

08.08.2022 року представник відповідача подав заяву про залишення позову без розгляду у зв'язку з порушенням позивачем строку звернення до суду.

Ухвалою від 02.09.2022 року заяву Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про залишення позову без розгляду задоволено частково. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Будпроект” до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради №072/21/396-вих від 09.11.2021 року про накладення штрафу в розмірі 35685 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою визнано ТОВ “Будпроект” винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 1 ч.6 ст.2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” - залишено без розгляду. У задоволенні решти заяви відмовлено.

Ухвалою від 02.09.2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 18.10.2022 року на 14:30 годину, з'явилися представник позивача та представник відповідача.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підставою для винесення постанови №077/21/435-вих від 03.12.2021 року є невиконання припису про порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №405/21 від 02.11.2021 року.

В оскаржуваній постанові зазначено, що управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради було направлено лист-вимогу №01-10/340-ЗГ від 19.11.2021 року (поштове відправлення з повідомленням ПАТ «Укрпошта» №6503000050770 від 19.11.2021 року), в якому було повідомлено про час і дату проведення позапланової перевірки, а саме 26.11.2021 року об 11 годині 00 хвилин. Проте, трекінг ПАТ «Укрпошта» повідомляє що поштове відправлення за №6503000050770 від 19.11.2021 року в системі не зареєстроване та нікому не відправлялось.

Акт, складений за результатами проведення перевірки від 26.11.2021 року №000927, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності передбаченого абз.2 п.1 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 26.11.2021 року та припис про порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №470/21 від 26.11.2021 року на адресу ТОВ «Будпроект» не надходили. Зазначені документи були складені без участі законних представників ТОВ «Будпроект».

Повідомлення про розгляд справи та постанова №077/21/435-вих від 03.12.2021 року про накладення штрафу до ТОВ «Будпроект» не надходили. Копія зазначеної постанови була отримана позивачем 28.06.2022 року у Другому Малиновському відділі державної виконавчої служби у місті Одесі.

Таким чином, ТОВ «Будпроект» не було повідомлено про проведення позапланової перевірки та про розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Не повідомлено також підстави проведення позапланової перевірки та не надано направлення на проведення перевірки.

Також позивач зазначив, що оскаржувана постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №077/21/435-вих від 03.12.2021 року була складена та підписана заступником начальника управління - начальником інспекційного відділу №1 Управління ДАБК Одеської міської ради Єфремовим В.Ю.

Зважаючи на те, що заступник начальника Управління ДАБК ОМР - Єфремов В.Ю. не є керівником Управління, а ним є Авдєєв О.Р. згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, то накладення штрафу було здійснено не уповноваженою на це посадовою особою.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, вважав позов необґрунтованим, просив у позові відмовити з підстав, викладених у відзиві.

08.08.2022 року представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив таке.

Підставою для здійснення перевірки, в рамках якої винесена постанова від 03.12.2021 №077/217435-вих, є відповідно до абз.6 п.7 Порядку №553 перевірка виконання суб'єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю від 02.11.2021 №465/21.

Відповідач вказав, що обов'язок надсилання повідомлення про проведення перевірки суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, покладається на орган державного архітектурно-будівельного контролю лише у випадку проведення планового заходу. Водночас, ані приписами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ані Порядку №553, не передбачають обов'язку органу державного архітектурно-будівельного контролю попередньо попередити суб'єкта містобудування про намір проведення позапланового заходу.

На підставі наказу Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради №01-13/488ДАБК від 19.11.2021 та на підставі перевірки виконання вимог припису Управління №405/21 від 02.11.2021, відповідно до п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553, Управлінням проводилась позапланова перевірка за адресою: м. Одеса, Малиновський район, вул. Космонавтів, 64-А (ТОВ «БУДПРОЕКТ», код ЄДРПОУ 03059123).

Однак, під час проведення комісійного заходу державного архітектурно-будівельного контролю з виїздом на місце 26.11.2021 року за участю представників Управління та Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, керівник ТОВ «Будпроект» - Червінський В.І. або його уповноважена особа повторно не забезпечила доступ до об'єкту містобудування та не надали відповідні документи і матеріали для проведення позапланової перевірки, про що було складено відповідний акт обстеження.

За результатом позапланового заходу було складено: відповідний акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 06.11.2021 року, протокол про адміністративне правопорушення від 26.11.2021 року, передбачений п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та видано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 26.11.2021 року №470/21.

Матеріали вказаної перевірки надіслано позивачу супровідним листом №01-18/135 и/в від 26.11.2021 року за номером поштового відстеження №6503000064266.

У подальшому, за результатом розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, заслухавши осіб, які брали участь у розгляді справи, а саме: головного спеціаліста інспекційного відділу №2 Управління Ташматову Н.Л., винесено постанову від 03.12.2021 №077/21/435-вих.

Вищевказана постанова була надіслана позивачу супровідним листом № 01-10/340-ЗГ від 06.12.2021 року за номером поштового відстеження №6503000072030.

Також відповідач зазначив, що відповідно до посадової інструкції заступника начальника управління-начальника інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Єфремова Вячеслава Юрійовича, для виконання своїх завдань та обов'язків ним здійснюється розгляд відповідно до закону справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил під час будівництва, порушенням законодавства під час планування та забудови території та невиконанням законних вимог (приписів) посадових осіб органів Держархбудконтролю; розгляд відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності із прийняттям відповідних рішень. Також на підтвердження повноважень Єфремова В.Ю. відповідач послався на п.4.6 Положення про Управління ДАБК Одеської міської ради, затверджене рішенням Одеської міської ради від 03.11.2021 року № 671-VIII, та затверджений наказом в.о. начальника Управління ДАБК від 26.01.2017 року № 01-13/15ДАБК розподіл функціональних обов'язків.

Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що 21.10.2021 року Управлінням Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (далі за текстом - Управління ДАБК ОМР), відповідно до ст.41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та Порядку №553 винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким висунуто вимогу усунути порушення вимог містобудівного законодавства у термін до 03.11.2021 року шляхом забезпечення безперешкодного доступу посадових осіб Управління ДАБК та надання необхідних документів для проведення перевірки на об'єкті «Реконструкція будівлі з надбудовою додаткових поверхів за адресою: м. Одеса, Малиновський район, вул. Космонавтів, 64-А» (а.с. 86-87).

Наказом начальника Управління ДАБК ОМР від 26.10.2021 року №01-13/437ДАБК “Про проведення позапланової перевірки”, відповідно до ст.41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, ст.7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, відповідно до Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеського міської ради №3043-VIІ від 21.03.2018 року та на підставі перевірки виконання вимог припису Управління №375/21 від 21.10.2021 року, наказано провести позапланову перевірку на об'єкті: «Виконання будівельних робіт з реконструкції будівлі за адресою: м. Одеса, Малиновський район, вул. Космонавтів, 64-А, замовник будівництва - Товариство з обмеженою відповідальністю “БУДПРОЕКТ”, код ЄДРПОУ 03059123, місцезнаходження: 65031, Одеська область, м. Одеса, Малиновський район, вул. Промислова, 25. Предмет перевірки: перевірка виконання вимог припису Управління №375/21 від 21.10.2021 року (а.с. 85 зворотній бік).

02.11.2021 року посадовою особою Управління ДАБК ОМР було складено Акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (а.с. 92 зворотній бік - 101).

02.11.2021 року Управлінням ДАБК ОМР, відповідно до ст.41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та Порядку №553 винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким висунуто вимогу усунути порушення вимог містобудівного законодавства у термін до 16.11.2021 року шляхом забезпечення безперешкодного доступу посадових осіб Управління ДАБК та надання необхідних документів для проведення перевірки на об'єкті «Реконструкція будівлі з надбудовою додаткових поверхів за адресою: м. Одеса, Малиновський район, вул. Космонавтів, 64-А» (а.с. 103-104).

У подальшому наказом начальника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 19.11.2021 року №01-13/488ДАБК “Про проведення позапланової перевірки”, відповідно до ст.41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, п.7 та 71 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, відповідно до Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеського міської ради від 03.11.2021 року №671-VIІІ та на підставі перевірки виконання вимог припису Управління №402/21 від 02.11.2021 року, наказано провести позапланову перевірку на об'єкті: «Виконання будівельних робіт з реконструкції будівлі за адресою: м. Одеса, Малиновський район, вул. Космонавтів, 64-А, замовник будівництва - Товариство з обмеженою відповідальністю “БУДПРОЕКТ”, код ЄДРПОУ 03059123, місцезнаходження: 65031, Одеська область, м. Одеса, Малиновський район, вул. Промислова, 25. Предмет перевірки: перевірка виконання вимог припису Управління №405/21 від 02.11.2021 року (а.с. 109 зворотній бік).

25.11.2021 року для здійснення позапланової перевірки на на об'єкті «Виконання будівельних робіт з реконструкції будівлі за адресою: м. Одеса, Малиновський район, вул. Космонавтів, 64-А» щодо дотримання суб'єктом містобудування ТОВ «БУДПРОЕКТ» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, було видано направлення №000927 для проведення планового (позапланового) заходу у період з 26.11.2021 року по 26.11.2021 року (включно) (а.с. 109).

26.11.2021 року посадовою особою Управління ДАБК ОМР було складено Акт №000927 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (а.с. 111-119).

Вказаним актом встановлено, що ТОВ «БУДПРОЕКТ» не виконало вимоги припису Управління №405/21 від 02.11.2021 року, а саме: не забезпечено доступ до об'єкту містобудування та не надано відповідні документи і матеріали для проведення позапланової перевірки, чим порушено п.п. «а» п.3 ч.3 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п.3 п.11 постанови КМУ №553 від 23.05.2011 року «Про затвердження порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю».

26.11.2021 року Управлінням ДАБК ОМР, відповідно до ст.41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та Порядку №553 винесено припис про усунення вимог містобудівного законодавства у термін до 10.12.2021 року шляхом забезпечення безперешкодного доступу посадових осіб Управління ДАБК та надання необхідних документів для проведення перевірки на об'єкті «Реконструкція будівлі з надбудовою додаткових поверхів за адресою: м. Одеса, Малиновський район, вул. Космонавтів, 64-А» (а.с. 121 зворотній бік - 122).

26.11.2021 року Управлінням ДАБК ОМР стосовно ТОВ «БУДПРОЕКТ» складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, в якому зафіксовано, що ТОВ «БУДПРОЕКТ» в особі керівника ОСОБА_1 , за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 64-А, не забезпечено доступ до об'єкту містобудування та не надано відповідні документи і матеріали для проведення позапланової перевірки, чим порушено п.п. «а» п.3 ч.3 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п.3 п.11 постанови КМУ №553 від 23.05.2011 року «Про затвердження порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю». Зазначено, що відповідальність за виявлене правопорушення передбачена абз.2 п.1 ч.6 ст.2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”. У протоколі вказано, що розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться о 14:00 год. 03.12.2021 року у приміщенні Управління ДАБК ОМР за адресою: м. Одеса, вул. Черняховського, 6 (а.с. 120-121).

Вищезазначені Акт, протокол та Припис від 26.11.2021 року листом від 26.11.2021 року за №01-10/340-зг були надіслані позивачу (а.с. 123-124). Вказаним листом позивача повідомлено про розгляд справи про правопорушення 03.12.2021 року о 14:00 годині у приміщенні Управління.

За результатами розгляду матеріалів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (акт, протокол, припис), 03.12.2021 року заступником начальника управління - начальником інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Єфремовим В.Ю. винесено постанову №077/21/435-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ТОВ «БУДПРОЕКТ» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.2 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф в розмірі 37215 грн. (а.с. 124 зворотній бік - 126).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності з ч.1 ст.41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17.02.2011 року №3038-VI, державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.2 ст.41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”).

Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:

1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;

2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок №553).

Відповідно до абз. 1 п.1 Порядку №553, цей Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками, сертифікованими відповідальними виконавцями робіт, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта будівництва, та експертними організаціями (далі - суб'єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Згідно з п.5 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відповідно до п.7 Порядку №553, позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, виявлення факту самочинного будівництва об'єкта.

Згідно абзаців 1, 4 п. 9 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

У випадку, коли суб'єкти містобудування або його представники, які будують або збудували об'єкт будівництва та були належним чином повідомлені про дату і час проведення перевірки, не прибули на об'єкт будівництва для проведення перевірки, перевірка проводиться із залученням представників органів місцевого самоврядування.

Відповідно до підпунктів 1, 2, 3, 8 п.11 Порядку №553, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право:

- безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню;

- складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону;

- у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо, зокрема, усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил;

- одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Пунктом 12 Порядку №553, зокрема, передбачено, що у разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки, відмови суб'єкта містобудування в наданні документів, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, відсутності суб'єкта містобудування, якому у визначений цим Порядком строк було надіслано повідомлення про проведення перевірки, або його уповноваженої особи (за довіреністю) на об'єкті під час перевірки складається відповідний акт.

Згідно п.14 Порядку №553 суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання ними порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; одержувати примірник припису органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу; виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали, зокрема через електронний кабінет, з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до п.17 Порядку №553 у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис).

У приписі обов'язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.

Згідно абз.2 пункту 19 Порядку № 553 припис підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку.

Згідно п.21 Порядку №553, якщо суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід'ємною частиною такого акта.

У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припису, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис.

У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню.

Згідно п.п. «а» п.3 ч.3 ст.41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил.

Згідно абз.2 п.1 ч.6 ст.2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”, суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: невиконання приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил - у розмірі п'ятнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються: 1) виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад; 2) структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; 3) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

При цьому, частиною 2 ст.3 вказаного Закону передбачено, що накладати штраф в межах та відповідно до вимог, визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", мають право від імені: 1) органів державного архітектурно-будівельного контролю: керівники виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад; керівники структурних підрозділів з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; 2) органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду - головні інспектори будівельного нагляду.

Відповідно до пункту 2 постанови КМ України “Про затвердження Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” від 06.04.1995 р. №244, справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відповідно до повноважень, визначених статтею 7 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, розглядаються такими органами державного архітектурно-будівельного контролю:

1) виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад;

2) структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;

3) Держархбудінспекцією.

Накладати штраф від імені органів, визначених в абзацах другому-четвертому пункту 2, мають право: керівники виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад; керівники структурних підрозділів з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; головні інспектори будівельного нагляду.

Отже, наведеними вище нормами як Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”, так і постанови КМ України від 06.04.1995 р. №244, які регулюють спірні відносини між сторонами, в редакції, чинній на момент виникнення цих відносин, чітко передбачено, що накладати штрафи в межах та відповідно до вимог, визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", від імені виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад має право виключно керівник виконавчого органу з питань державного архітектурно-будівельного контролю міської ради.

Це положення закону та підзаконного нормативного акту (постанови КМУ) не допускає інших трактувань, виключень або можливості розширення повноважень на підставі актів органів місцевого самоврядування.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувана постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №077/21/435-вих від 03.12.2021 року була складена та підписана заступником начальника управління - начальником інспекційного відділу № 1 Управління ДАБК Одеської міської ради Єфремовим В.Ю.

Отже, наведені відповідачем у відзиві акти органу місцевого самоврядування (Розподіл функціональних обов'язків, затверджений наказом Управління ДАБК Одеської міської ради від 26.01.2017 року № 01-13/15ДАБК, посадова інструкція заступника начальника управління - начальника інспекційного відділу № 1 Управління ДАБК Одеської міської ради Єфремова В.Ю, затверджена в.о. начальника Управління ДАБК, Положення про Управління ДАБК ОМР, затверджене рішенням Одеської міської ради від 03.11.2021 № 671-VIII) в частині покладення повноважень з розгляду відповідно до закону справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності із прийняттям відповідних рішень (п.3.8 Розподілу функціональних обов'язків та п.2.4 посадової інструкції, п.4.6 Положення про Управління) суперечать законодавчим актам вищої юридичної сили, що має наслідком неможливість їх застосування у спірних правовідносинах.

Тому суд відповідно до приписів ч.3 ст.7 КАС України застосовує до спірних правовідносин відповідні положення Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” та постанови КМ України від 06.04.1995 р. №244, які мають вищу юридичну силу, ніж акти органів місцевого самоврядування.

Суд бере до уваги доводи позивача, що зважаючи на те, що заступник начальника Управління ДАБК ОМР - Єфремов В.Ю. не є керівником Управління, а ним є Авдєєв Олександр Робертович згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, то накладення штрафу за постановою №077/21/435-вих від 03.12.2021 року було здійснено неуповноваженою на це посадовою особою.

Таким чином, оскільки оскаржувана постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №077/21/435-вих від 03.12.2021 року була складена та підписана із порушенням приписів пункту 1 частини 2 статті 3 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” та абзаців 5, 6 пункту 2 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого Постановою КМ України від 06 квітня 1995 р. № 244, вона підлягає визнанню протиправною та скасуванню.

Крім того, суд зазначає, що однією з гарантій дотримання чинного законодавства під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю є дотримання прав суб'єктів містобудування, закріплених у п.13 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553. Зокрема, у пп. 3-5 п.13 Порядку №553 встановлено, що суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право: бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним органом державного архітектурно-будівельного контролю; подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного органом державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.

Окрім того, у п.21 Порядку №553 також зазначено, що якщо суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід'ємною частиною такого акта.

Разом з тим, суд бере до уваги доводи позивача, що ТОВ «Будпроект» не було повідомлено про проведення позапланової перевірки та про розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Посилання в оскаржуваній постанові від 03.12.2021 року №077/21/435-вих. на те, що управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради було направлено позивачу лист-вимогу №01-10/340-ЗГ від 19.11.2021 року (поштове відправлення з повідомленням ПАТ «Укрпошта» №6503000050770 від 19.11.2021 року), в якому було повідомлено про час і дату проведення позапланової перевірки, а саме 26.11.2021 року об 11 годині 00 хвилин - суд до уваги не бере, оскільки ані копії такого повідомлення, ані доказів його надіслання чи вручення позивачу відповідач суду не надав.

Отже, твердження відповідача про невиконання позивачем припису Управління щодо забезпечення доступу до об'єкту містобудування є безпідставними, оскільки позивач не міг прибути на об'єкт та забезпечити до нього доступ, не будучи обізнаним про дату і час проведення позапланової перевірки.

Решта доводів учасників справи висновків суду не спростовують.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “БУДПРОЕКТ” слід задовольнити повністю.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “БУДПРОЕКТ” (адреса: вул. Промислова, буд. 25, м. Одеса, 65031, код ЄДРПОУ 03059123) до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (адреса: вул. Черняховського, буд. 6, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 40199728) - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради №077/21/435-вих від 03.12.2021 року про накладення штрафу в розмірі 37215 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою визнано ТОВ “БУДПРОЕКТ” винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз.2 п.1 ч.6 ст.2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “БУДПРОЕКТ” судовий збір у розмірі 2481 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 26 жовтня 2022 року.

Суддя В.В. Андрухів