Рішення від 24.10.2022 по справі 380/5934/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2022 року

справа №380/5934/22

провадження № П/380/5969/22

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі- позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) (далі - відповідач 1) Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (місцезнаходження: 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) (далі - відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення № 18/03-16 Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області від 15.02.2022р. № 913050163118 (69005, м.Запоріжжя, проспект Соборний, 158-Б. ідентифікаційний код 20490012) щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 1 лютого 2022 року відповідно до пункту 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея. 10, ідентифікаційний код 13814885) провести ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії з 1 лютого 2022р. шляхом збільшення пенсії на один процент заробітку, визначений згідно з ст.ст.27, 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за кожний рік роботи понад стаж встановлений п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (20років - для чоловіків, 15 років-для жінок), з врахуванням раніше виплаченої суми пенсії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи (2 категорії), отримує пенсію на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Вказує на те, що підставою для звернення з позовом до суду стало протиправно прийняте рішення відповідачем-2, яким відмовлено у перерахунку пенсії з 01.02.2022 однієї із її складових, пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач вважає таку відмову у перерахунку пенсії за кожен рік роботи понад 20 років стажу згідно з п. 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити.

Ухвалою судді від 11.04.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області 15.06.2022 подало до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що позивач отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначає, що за результатами розгляду заяви позивача від 18.03.2021, ОСОБА_1 проведено з 01.04.2021 перерахунок пенсії, а саме зараховано періоди з 01.03.2020 по 12.03.2020 та з 01.04.2020 по 31.12.2020, страховий стаж позивача становив 43 роки 00 місяців 14 днів. Вказує, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Таким чином відповідач вважає, що позивач не набув 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії, а також пройшло менше ніж два роки з моменту такого перерахунку, у позивача відсутні підстави для перерахунку пенсії з 1 лютого 2022 року шляхом збільшення пенсії на один процент заробітку, визначений згідно з ст.ст.27, 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за кожний рік роботи понад стаж встановлений п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того вказує, що на виконання рішень суду розмір доплати за понаднормовий стаж розрахований наступним чином: з 01.03.2021 - 3905,12 грн. (17750,56 грн. *22%); з 01.04.2021 - 4082,63 грн. (17750,56 грн. *23%). З огляду на викладене вважає, що, вимоги позивача є безпідставними і не ґрунтуються на чинному законодавстві.

Від Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області станом на дату розгляду справи відзиву на позовну заяву не надходило.

Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, що підтверджено посвідченням ліквідатора серії НОМЕР_2 , виданим Львівською держадміністрацією 28.12.1992, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 12.09.2015 та отримує пенсію за віком у відповідності до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Червоноградського міського суду Львівської області у справі №459/128/16-а від 08.02.2016 позов ОСОБА_1 задоволено повністю:

Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії в сумі 10771,18 грн., за кожний рік роботи відпрацьований понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 12.09.2015.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.05.2019 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області на постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 08 лютого 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії- повернуто особі, яка її подала.

На виконання даного судового рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача. На підставі розпорядження від 19.07.2015 з урахуванням частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-XII прийнято рішення збільшити ОСОБА_1 пенсію на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії в сумі 10771,18 грн., за кожний рік роботи відпрацьований понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 12.09.2015.

Відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №1.380.2019.001791 позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, здійснені 26.12.2018 щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.10.2017 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом п. 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітної плати, визначеної для обчислення розміру пенсії за віком станом на 12.09.2015 в сумі 10771,18грн.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, здійснені 26.12.2018 щодо перерахунку з 01.04. 2018 ОСОБА_1 пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітної плати, визначеної для обчислення розміру пенсії за віком станом на 12.09.2015 в сумі 10771,18 грн.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.03.2019 ОСОБА_1 пенсії, збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітної плати визначеної для обчислення розміру пенсії за віком станом на 12.09.2015 в сумі 10771,18 грн.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.10.2017 по 31.03.2018 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно з ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.10.2017 в сумі 13667,93 грн., за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.04.2018 по 28.02.2019 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно з ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.04.2018 в сумі 13667,83 грн. за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.03.2019 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно з ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.03.2019 в сумі 15991,49 грн. за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2019 року у справі №1.380.2019.001791 повернуто скаржнику.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду відповідач рішенням від 24.12.2019 провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

В подальшому рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 у справі №380/11498/20 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.05.2020 ОСОБА_1 пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, із заробітної плати застрахованої особи визначеної для обчислення розміру пенсії за віком з 01.03.2019 в сумі 15991,49 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.05.2020 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно ст.ст.27, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для перерахунку розміру пенсії за віком 01.05.2020 в сумі 17 750,566 грн., за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.04.2021 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернуто скаржнику.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 у справі №380/11498/20 відповідач рішенням від 26.05.2021 провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2020.

Вказані обставини встановлені рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі № 380/8216/21, яке набрало законної сили 30.08.2021, відтак такі відповідно до положень ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі № 380/8216/21 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.03.2021 ОСОБА_1 , пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, із заробітної плати застрахованої особи визначеної для обчислення розміру пенсії за віком з 01.05.2020 в сумі 17 750,56 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 березня 2021 по 31 березня 2021, із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно ст.ст.27,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.03.2021 в сумі 19703,12 грн, за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з врахуванням раніше виплаченої суми пенсії. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.04.2021 ОСОБА_1 пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із заробітної плати застрахованої особи визначеної для обчислення розміру пенсії за віком з 01.05.2020 в сумі 17 750, 56 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 квітня 2021, із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно ст.ст.27,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.04.2021 в сумі 19703,12 грн, за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Відповідно до перерахунку пенсії від 02.09.2021, позивачу здійснено перерахунок пенсії з розрахунку за понаднормовий стаж 23 роки (43 роки - 20 років). Зарахований період включно по 31.12.2020. загальний страховий страж становить 43 роки 0 місяців 14 днів.

У період з 01.01.2021 по 31.12.2021 позивач набув ще страховий стаж, зокрема за час роботи у СП «Київ-Захід» у формі ТзОВ (з 01.01.2021 по 30.04.2021) 3 місяці 29 днів та у ТзОВ «Мебель - Сервіс» (з 06.05.2021 по 31.12.2021) 7 місяців 25 днів, що підтверджується довідкою форми «ОК-5» від 04.02.2022.

08.02.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.02.2022 на підставі пункту 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За результатами розгляду заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області прийнято рішення №18/03-16 від 15.02.2022 №913050163118, яким відмовлено позивачу у перерахунку пенсії.

Рішення про відмову в перерахунку пенсії обґрунтоване тим, що згідно наданих документів, підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Не погоджуючись з рішенням відповідача-2 щодо відмови у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Вирішуючи даний спір суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

За змістом абзацу 2 пункту 13 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Статтею 28 Закону № 1058 визначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років - жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796-XII) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.

Аналіз наведених вище правових норм, якими врегульовано спірні правовідносини, надає суду підстави для висновку, що Закон № 796-XII визначає спеціальні норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Частиною 2 ст. 27 Закону № 1058 надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Для громадян, з числа ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII, як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Отже, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону № 796-XII, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.06.2008 у справі № 21-1748во07, від 07.07.2015 у справі № 21-727а15, від 20.09.2016 у справі № 1601/12900/12, а також Верховним Судом, зокрема, у постановах від 17.04.2018 у справі № 565/1270/17, від 02.04.2019 у справі № 565/871/17, від 26.11.2019 у справі № 572/1263/17, від 16.07.2020 у справі № 336/7176/16-а.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону № 1058-ІV із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є особою, потерпілою від Чорнобильської катастрофи 2 категорії, має загальний трудовий стаж роботи понад 20 років, а тому має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом № 796-ХІІ.

Суд також зазначає, що у Законі України № 2148-VIII від 03.10.2017 відсутнє застереження про те, що зміни, які вносяться до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII, поширюються на обчислення розміру пенсії особам, яким така пенсія призначена до набрання чинності такими змінами.

Відповідно до абз. 4 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV, якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Водночас згідно з ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Судом встановлено, що позивач за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 набув ще страховий стажу, зокрема за час роботи у СП «Київ-Захід» у формі ТзОВ (з 01.01.2021 по 30.04.2021) 3 місяці 29 днів та у ТзОВ «Мебель - Сервіс» (з 06.05.2021 по 31.12.2021) 7 місяців 25 днів.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі № 380/8216/21, відповідачем-2 здійснено перерахунок пенсії позивачу із загального страхового стажу 43 роки 00 місяців 14 днів, який був зарахований включно по 31.12.2020.

Відтак судом встановлено, що на момент звернення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, загальний страховий стаж позивача становив більше 44 років.

Отже, перерахунок пенсії повинен бути проведений за кожний повний рік стажу роботи, в даному випадку 24 роки, понад установлений мінімальний страховий стаж для призначення пенсії (20 років) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Таким чином рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області №18/03-16 від 15.02.2022 №913050163118 є протиправним та підлягає скасуванню.

Частиною 4 статті 45 Закону №1058-ІV встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як слідує з матеріалів справи позивач 08.02.2022 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до пункту 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Отже, перерахунок пенсії позивачу слід проводити з 01.02.2022.

Відтак, враховуючи відсутність будь-яких ефективних засобів правового захисту порушеного права позивача, окрім судового, суд дійшов висновку, що для ефективного захисту у цій справі суду слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.02.2022 шляхом збільшення пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням раніше виплаченої суми пенсії.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю.

Щодо судового збору, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, такий відповідно до ст.139 КАС України, поверненню позивачу не підлягає.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області №18/03-16 від 15.02.2022 №91305016311.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79000, Львівська область, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 01.02.2022 шляхом збільшення пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням раніше виплаченої суми пенсії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан