25 жовтня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3728/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Кравчук О.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (РНКОПП - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до
відповідача - 1: Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 26621024; адреса: вул. Паркова, 2, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006)
відповідача - 2: Військової частини НОМЕР_2 ( дані - невідомі)
про визнання протиправними та скасування наказів,
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд :
- визнати протиправним та скасувати Наказ начальника Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про призов ОСОБА_1 та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_3 ;
- визнати протиправним та скасувати Наказ командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 108 від 06.03.2022 року в частині (п. 2.19) зарахування та прийняття у військову частину НОМЕР_2 ОСОБА_1 на посаду стрільця-санітара 2 мотопіхотного відділення 1 мотопіхотного взводу 3 мотопіхотної роти.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що він має статус багатодітного батька та не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, однак був призваний на таку службу згідно наказу начальника Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 10 жовтня 2022 року від відповідача-1 витребуваний наказ Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки наказ про призов позивача та направлення його для проходження військової служби.
Відповідачі своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористались.
Розглянувши позовну заяву, подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 є батьком трьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та має статус багатодітного батька, що підтверджується посвідченням НОМЕР_4 .
Наказом начальника Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 114/1 від 31.03.2022 року про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації (пункт 8) позивач був призваний на військову службу по мобілізації згідно Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року “Про загальну мобілізацію”.
Наказом командира військової частини (по стройовій частині) № 108 від 06.03.2022 року ОСОБА_1 було зараховано до військової частини НОМЕР_2 та призначено стрільцем-санітаром 2 мотопіхотного відділення 1 мотопіхотного взводу 3 мотопіхотнї роти військової частини НОМЕР_2 .
Наголошуючи, що як батько трьох неповнолітніх дітей призову на військову службу без власної згоди не підлягає, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.
Розділом ІІ Конституції України визначені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина. Зокрема, статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12.08.2022 №573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15.08.2022 №2500-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
При цьому, Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Також Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
Статтею 1 Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ) мобілізація визначена як комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Частиною другою статті 4 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлено, що загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
У відповідності до частин п'ятої та шостої статті 4 Закону №3543-ХІІ вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації.
Статтею 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
У свою чергу, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ “Про військовий обов'язок і військову службу” (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин, далі - Закон №2232-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з частиною другою статті 2 Закону №2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 24 Закону №2232-ХІІ початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України - для громадян, призваних на військову службу піл час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Початком проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період є день, визначений статтею 24 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”.
Разом із тим, відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (в редакції, чинній на час призову позивача на військову службу) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання).
Отже, за змістом вказаної норми військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації лише за їх згоди.
Судом встановлено, що на утриманні ОСОБА_1 перебувають троє його неповнолітніх дітей до 18 років, а саме: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 ; що підтверджується свідоцтвами про народження серії НОМЕР_5 від 14 липня 2013 року, серії НОМЕР_6 від 09 січня 2019 року та серії НОМЕР_7 від 19 вересня 2011 року.
З огляду на викладене, на час виникнення спірних правовідносин позивач відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягав призову на військову службу під час мобілізації. Єдиний виняток - його згода, при умові, що військова служба буде за місцем проживання позивача.
Будь-яких доказів, які засвідчили б волевиявлення позивача вступити на військову службу та стати на захист України, відповідачі не надали.
Свого бажання щодо захисту Вітчизни від збройної агресії Російської федерації позивач не підтвердив і під час розгляду цієї адміністративної справи.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, та беручи до уваги те, що на час виникнення спірних правовідносин позивач відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” підлягав призову на військову службу під час мобілізації тільки за його згодою і тільки за місцем проживання, а згоди на призов він не надавав, Кропивницьким районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки порушено вимоги Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а тому пункт 8 наказу начальника Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 114/1 від 31.03.2022 року про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації є протиправним та підлягає скасуванню.
Як похідна, підлягає задоволенню вимога позивача про визнання протиправним та скасування Наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 108 від 06.03.2022 року в частині п. 2.19 щодо зарахування та прийняття у військову частину НОМЕР_2 ОСОБА_1 на посаду стрільця-санітара 2 мотопіхотного відділення 1 мотопіхотного взводу 3 мотопіхотної роти.
Судові витрати у справі, які підлягали б розподілу відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у справі відсутні.
Разом з тим, надміру сплачений позивачем судовий збір підлягатиме поверненю позивачеві за його заявою у порядку, що визначений КАС України та Законом України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 139, 241, 242, 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНКОПП - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 26621024; адреса: вул. Паркова, 2, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006) та військової частини НОМЕР_2 ( дані - невідомі) про визнання протиправними та скасування наказів - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Наказ начальника Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 114/1 від 31.03.2022 року про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації в частині пункту 8, що стосується ОСОБА_1 .
Визнати протиправним та скасувати Наказ командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 108 від 06.03.2022 року в частині п. 2.19 щодо зарахування та прийняття у військову частину НОМЕР_2 ОСОБА_1 на посаду стрільця-санітара 2 мотопіхотного відділення 1 мотопіхотного взводу 3 мотопіхотної роти.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, а у разі початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. Кравчук