про залучення третіх осіб
25 жовтня 2022 року справа № 320/8675/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Кудінової В.О., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області про визнання протиправною бездіяльності, протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області щодо невинесення наказу про виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової винагороди в розмірі 30000,00 грн., встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022;
- визнати протиправними дії Територіального управління Служби судової охорони у м.Києві та Київській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової щомісячної винагороди у розмірі 30000,00 грн., встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, у період з 24.02.2022 по 01.06.2022;
- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) додаткову щомісячну винагороду у розмірі 30000,00 грн., встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, за період проходження служби з 24.02.2022 по 01.06.2022.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.09.2022 відкрито провадження в адміністративній справі №320/8675/22, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче судове засідання на 25.10.2022.
У підготовче судове засідання, призначене на 25.10.2022, з'явились позивач та представник відповідача.
Суд зазначає, що на адресу суду надійшло клопотання відповідача - Територіального управління Служби судової охорони у місті Києві та Київській області про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Службу судової охорони (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, тел. (044) 272-11-16, код ЄДРПОУ 42902258), Державну судову адміністрацію України (001021, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 00013480, email: inbox@court.gov.ua); Міністерства фінансів України (04071, м. Київ, вул. Межигірська, 11, код ЄДРПОУ 00013480, infomf@minfin.gov.ua), оскільки відповідач вважає, що рішення у справі може вплинути на їх права та обов'язки.
Виходячи з меж заявленого клопотання, системного аналізу положень чинного законодавства України і матеріалів справи, суд звертає увагу на таке.
Згідно із частиною сьомою статті 161 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок та умови фінансування державних установ визначений Бюджетним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють цю сферу суспільних відносин.
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України Служба судової охорони та територіальні управління є бюджетними установами як органи державної влади, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок державного бюджету.
Згідно з Порядком складання, розгляду, затвердження та основними вимогами до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року №228, для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів (далі - розпорядники) (пункт 6 Порядку складання кошторисів).
За обсягом наданих повноважень розпорядники поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів (далі - головні розпорядники) та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (пункт 7 Порядку складання кошторисів).
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності Служби судової охорони здійснює Державна судова адміністрація України.
Служба є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня щодо Держаної судової адміністрації України, а територіальні управління Служби є розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, що належать до сфери управління Служби.
Крім того, відповідно до пункту 1 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішення Вищої ради правосуддя від 17.01.2019 № 141/0/15-19, Державна судова адміністрація України (ДСА України) є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом.
Пунктом 6 Положення визначено, що ДСА України відповідно до визначених завдань, зокрема, здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів (крім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів), Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони, ДСА України та її територіальних управлінь.
Предмет позову у цьому випадку стосується ненарахування та невиплати позивачу додаткової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168.
Також суд звертає увагу на те, що згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" Міністерству фінансів України було доручено опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.
Відповідно до ч.ч. 2, 5 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Таким чином, суд вважає, що рішення у даній справі може вплинути на права, інтереси або обов'язки Служби судової охорони, Державної судової адміністрації України, та Міністерства фінансів України.
Крім того, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державну казначейську службу України, виходячи з такого.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Відповідно до пункту 3 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215, основними завданнями Казначейства є:
1) реалізація державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів;
2) внесення на розгляд Міністра фінансів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що Державна казначейська служби України здійснює реалізацію державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, в тому числі щодо сум, що є спірними за заявленим позовом.
З огляду на положення вказаних норм та враховуючи те, що рішення, прийняте у даній справі, може вплинути на права та обов'язки Служби судової охорони, Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України та Державної казначейської служби України, суд з метою всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи вважає за необхідне залучити вказаних юридичних осіб до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, проти чого присутні учасники процесу не заперечували.
Згідно із пунктом 3 частини 2 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, зокрема, в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Беручи до уваги викладене, з урахуванням залучення третіх осіб, суд вважає за необхідне відкласти підготовче судове засідання на іншу дату.
Керуючись статтями 49, 80, 181, 240, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Клопотання відповідача - Територіального управління Служби судової охорони у місті Києві та Київській області про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - задовольнити.
2. Залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
- Службу судової охорони (ідентифікаційний код 42902258; юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5; фактична адреса: вул. Вознесенський узвіз, 10-Б, м. Київ, 04053, адреса електронної пошти: inbox.cou@sso.gov.ua );
- Державну судову адміністрацію України (ідентифікаційний код 00013480; 01601, м.Київ, вул. Липська, 18/5; email: inbox@court.gov.ua);
- Міністерство фінансів України (ідентифікаційний код 00013480; 04071, м. Київ, вул. Межигірська, 11; email: infomf@minfin.gov.ua).
3. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
- Державну казначейську службу України (ідентифікаційний код 37567646, місцезнаходження: 01601, м.Київ, вулиця Бастіонна, будинок 6).
4. Зобов'язати позивача невідкладно направити на адресу третіх осіб (Службі судової охорони - за фактичною адресою) копію позовної заяви із усіма доданими до неї документами, докази чого надати суду (чеки про відправку рекомендованого поштового відправлення тощо) протягом 3 днів з дня отримання копії даної ухвали.
5. Запропонувати третім особам у 10-денний термін з дня отримання копії позовної заяви надати письмові пояснення по суті позову.
6. Витребувати докази у справі від Служби судової охорони (ідентифікаційний код 42902258; 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5);
- копію Порядку виплати співробітникам Служби судової охорони додаткової винагороди на період дії воєнного стану, затвердженого наказом Служби судової охорони від 30.03.2022 №124; докази чинності вказаного наказу станом на день розгляду справи;
від Державної судової адміністрації України (ідентифікаційний код 00013480; 01601, м.Київ, вул. Липська, 18/5; email: inbox@court.gov.ua):
- копії наказів, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України №793 від 07.07.2022 в частині визначення керівникам ДСА України порядку і умов виплати додаткової винагороди (п. 2.1 постанови №168 від 28.02.2022).
7. Відкласти підготовче судове засідання у справі на 29 листопада 2022 року о 14:00 год.
8. Викликати для участі у підготовчому судовому засіданні учасників справи (їх представників).
9. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам) зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Кушнова А.О.