26 жовтня 2022 року Справа 160/16652/22
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Соборного відділу у м.Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
24.10.2022 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Соборного відділу у м.Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій Головного Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд визнати протиправною відмову Головного Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Соборного відділу в м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області, викладену в листі від 20.10.2022 року №1212-836/1212-22, громадянці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 24.07.2013 року Жовтневим РВ у м. Дніпропетровську ГУ ДМС України в Дніпропетровській області, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , в обміні та видачі паспорту у вигляді «книжечки», у зв'язку із зміною прізвища на підставі свідоцтва про шлюб (Серія НОМЕР_3 ), відповідно до «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ; зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області в особі Соборного відділу в м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області здійснити обмін, у зв'язку із зміною прізвища на підставі свідоцтва про шлюб (Серія НОМЕР_3 ), та видати відповідно до «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ, громадянці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 24.07.2013 року Жовтневим РВ у м. Дніпропетровську ГУ ДМС України в Дніпропетровській області, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , паспорт у вигляді «книжечки» зразка 1994 року, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року №353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України».
Відповідно до ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи є передбачені нормами Кодексу адміністративного судочинства України підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Вивчивши подані позовні матеріали, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов подано з порушенням вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом; спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень".
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд встановив наступне.
У позові позивач зазначає відповідачем Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Соборного відділу у м.Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.
В прохальній частині позову позивач заявляє позовні вимоги до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Соборного відділу у м.Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області як суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст.42 КАС України, учасниками справи є сторони, треті особи.
Частиною 1 ст.46 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Пунктом 9 частини 1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Частиною 3 ст.46 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Отже, ст.42 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасниками справи є сторони та треті особи, процесуального статусу сторони, в даному випадку відповідача, як "в особі" Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено.
Відповідно до п.7 Положення "Про Державну міграційну службу України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. №360, ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні. На утворені територіальні органи та територіальні підрозділи ДМС може покладатися виконання окремих завдань за міжрегіональним принципом.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2011 р. №658 "Про утворення територіальних органів Державної міграційної служби", утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної міграційної служби, зокрема, Головне управління ДМС у Дніпропетровській області.
Таким чином, Головне управління ДМС у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної міграційної служби України, а Соборний відділ у м. Дніпрі ГУДМС в Дніпропетровській області є територіальним підрозділом Державної міграційної служби, тому позивач повинен визначитись із колом осіб, учасників справи, а саме належним відповідачем, до якого мають бути звернені позовні вимоги про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії.
З урахуванням зазначеного вище, суд вважає, що позивачу необхідно надати до суду: позовну заяву, оформлену у відповідності до вимог, передбачених ст. 160 КАС України з визначенням належного відповідача у справі та зазначенням у новій редакції позовної заяви відомостей про наявність або відсутність у відповідача офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти.
За таких обставин, суд вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху із наданням строку для усунення зазначених вище недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Соборного відділу у м.Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 листопада 2022 року.
Роз'яснити позивачу, що недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання до суду: позовної заяви, оформленої у відповідності до вимог, передбачених ст. 160 КАС України, із визначенням належного відповідача у справі та зазначенням у новій редакції позовної заяви відомостей про наявність або відсутність у відповідача офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти.
Суд роз'яснює позивачу, що у випадку, якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута. Залишення позовної заяви без руху не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Є.О. Жукова