Провадження № 3-в/742/5/22
Єдиний унікальний № 742/2261/22
Постанова
іменем України
25 жовтня 2022 року м. Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Фетісової Н.В., за участю секретаря судового засідання Шептун В.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про відстрочення сплати штрафу у справі про притягнення до адміністративної відповідальності,
за ч.1 ст.130, ч.1 ст. 122-2 КУпАП,
20 жовтня 2022 року постановою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130, ч.1 ст. 122-2 КУпАП та застосовано на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. на користь держави, стягнуто судовий збір в розмірі 496 грн. 20 коп.
24 жовтня 2022 року ОСОБА_1 подано заяву про відстрочення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення від 20 жовтня 2022 року в частині штрафу в розмірі 17 000 грн., строком на шість місяців, оскільки відразу сплатити таку суму він не має можливості в зв'язку із скрутним матеріальним становищем, так як на даний час ніде не працює, та у зв'язку із запровадженим військовим станом в Україні, найближчим часом не зможе працевлаштуватися. Крім того, на часткове виконання постанови надав копію квитанції про сплату судового збору.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності, приходить до наступних висновків.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст. 298 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно ст. 304 КУпАП, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Положеннями ст. 307 КУпАП передбачено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) визначені Законом України «Про виконавче провадження».
У відповідності до приписів п.6 ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» постанова про накладення адміністративного стягнення є виконавчим документом.
Відповідно до частини першої статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Згідно ч.2 ст. 301 КУпАП, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
На підставі вищевикладеного, враховуючи майновий стан особи правопорушника ОСОБА_1 , суд приходить до висновку, що є підстави, які ускладнюють виконання останнім постанови суду в частині сплати штрафу в розмірі 17 000 грн. на протязі п'ятнадцяти днів, а тому заява про відстрочку виконання постанови Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 20 жовтня 2022 року в частині сплати штрафу підлягає задоволенню, а сплата суми штрафу в розмірі 17 000 грн. підлягає відстроченню терміном на 6 (шість) місяців до 25 квітня 2023 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.7, 130, 301 КУпАП, суд
Заяву ОСОБА_1 про відстрочення сплати штрафу у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130, ч.1 ст. 122-2 КУпАП - задовольнити.
Виконання постанови Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 20 жовтня 2022 року в адміністративному провадженні №3/742/971/22 (єдиний унікальний №742/2261/22) відносно ОСОБА_1 , відповідно до якої він визнаний винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ч.1 ст. 122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн., в частині сплати штрафу в розмірі 17 000 грн. відстрочити терміном на 6 (шість) місяців до 25 квітня 2023 року.
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку відстрочки.
Після спливу строку, на який відстрочено виконання постанови, у разі не сплати штрафу особою, яка притягнута до адміністративної відповідальності, постанову звернути до примусового виконання у загальному порядку.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області.
Суддя Наталія ФЕТІСОВА