Рішення від 25.10.2022 по справі 520/27206/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

25 жовтня 2022 року № 520/27206/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати бездіяльність МВС України щодо підготовки та подання до ГУПФУ в Харківській області оновленої довідки про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.12.2019 по встановленій КМ України формі, за рівноцінною посадою, посаді, яку позивач обіймав на день звільнення, з повною реальною інформацією у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992, ст. 9 Закону України №2011-ХІІ від 20.12.1991 згідно його грошового атестату №251 від 06.12.2005 року та висновку УФРЕ УМВСУ в Харківській області про призначення пенсії «за вислугу років» від 15.12.2005 з врахуванням положень Закону №900-УІІІ від 23.12.2015, ч. 5 ст. 94 Закону №580-УІІІ від 02.07.2015, постанови КМ України №988 від 11.11.2015, наказу МВС України №260 від 06.04.2016, правових висновків Верховного Суду від 12.11.2019 по справі №826/3858/18 із обов'язковим зазначенням відомостей про основні і додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700 грн.; підвищення посадового окладу 50%; оклад за спеціальне звання - 2000 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років 40%; надбавка 100%; надбавка за особливі умови служби 50%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (таємність) 15%; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 53,38%; доплата від пенсії 50%; надбавка за безперервну службу 50%; премія 52,48%; індексація - ____ грн.; Усього: ____ грн. для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру пенсії позивача - протиправною;

- зобов'язати МВС України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та особисто позивачу, нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.12.2019 по встановленій КМ України формі, за рівноцінною посадою, посаді, яку він обіймав на день звільнення, з повною реальною інформацією у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992, ст. 9 Закону України №2011-ХІІ від 20.12.1991 згідно мого грошового атестату №251 від 06.12.2005 року та висновку УФРЕ УМВСУ в Харківській області про призначення пенсії «за вислугу років» від 15.12.2005 з врахуванням положень Закону №900-VIII від 23.12.2015, ч. 5 ст. 94 Закону №580-УІІІ від 02.07.2015, постанови КМ України №988 від 11.11.2015, наказу МВС України №260 від 06.04.2016, правових висновків Верховного Суду від 12.11.2019 по справі №826/3858/18 із обов'язковим зазначенням відомостей про основні і додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700 грн.; підвищення посадового окладу 50%; оклад за спеціальне звання - 2000 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років 40%; надбавка 100%; надбавка за особливі умови служби 50%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (таємність) 15%; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 53,38%; доплата від пенсії 50%; надбавка за безперервну службу 50%; премія 52,48%; індексація - ____ грн.; Усього: ____ грн. для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії та подати до суду звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання рішенням законної сили.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач набув права на підвищення пенсії з 01.12.2019, утім, відповідач не направив до пенсійного органу довідку зі складовими грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження по даній справі в порядку, передбаченому ст. 262 КАС України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття провадження по справі надіслана та отримана уповноваженою особою відповідача, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, що міститься в матеріалах справи.

Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, зазначивши, що питання стосовно видачі довідки про розмір грошового забезпечення для колишніх працівників міліції, які проходили службу в територіальних органах внутрішніх справ передано до територіальних медичних об'єднань Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києві, в даному випадку до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області". Отже, вчинення дій, що просить позивач у своєму позові, належить до компетенції іншого державного органу.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_2 , виданим УФРЕ УМВСУ в Харківській області 28.11.2005.

28 вересня 2021 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою щодо виготовлення оновленої довідки про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з проханням скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Харкова нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.12.20219.

Департамент МВС України листом №С-26703/22 від 21.10.2021 передав заяву за належністю до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області".

30.11.2021 позивачем у підрозділі Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" отримана довідка №100/28783 про розмір грошового забезпечення від 04.11.2021 №33/41-4105, що підтверджується матеріалами справи.

Вважаючи, що Міністерством внутрішніх справ України допущена протиправна бездіяльність, яка полягає у невиготовленні нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ.

Згідно з пунктом «б» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закон провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому, згідно вказаного пункту Порядку, на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) довідки видаються МВС.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року (далі - Порядок № 3-1).

Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.

Відповідно до правових положень Порядку № 3-1, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Разом з тим, пунктами 12 і 13 Порядку № 3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії (п. 16-18 Порядку № 3-1).

Виходячи з положень вищевказаного Порядку, на уповноважені структурні підрозділи покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Вирішуючи питання про визначення належного органу Міністерства внутрішніх справ України для розгляду питання щодо оформлення довідки про розмір грошового забезпечення суд зазначає наступне.

Наказом Міністерства внутрішніх справ від 17.09.2018 року № 760 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 10 жовтня 2018 року за № 1152/32604) «Про затвердження Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань» (далі - Інструкція №760), визначено повноваження, завдання та компетенція уповноваженого структурного підрозділу.

Таке, згідно з абзацом 4 пункту 3 розділу І, пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №760, визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів: організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1); повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення.

У відповідності до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760, при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 року №291 внесено зміни до п. 1 наказу від 25.02.2019 року №129, виклавши його в редакції, згідно з якою визначено в Міністерстві внутрішніх справ України:

1)Департамент персоналу уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних питань та соціальної роботи цього Департаменту;

2)територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.

Таким чином, з 16.04.2021 року (у зв'язку із внесенням змін до наказу від 25.02.2019 року №2129) уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії визначено територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях та м. Києву.

Отже, з цієї дати саме на територіальні медичні об'єднання Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" покладено обов'язок щодо складання довідок про розмір грошового забезпечення.

Тобто, згідно з наказом МВС України від 16.04.2021 № 291 "Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129", починаючи з 16.04.2021 функції з виготовлення довідки для перерахунку розміру пенсії позивача були покладені Міністерством внутрішніх справ України на Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області".

Таким чином, до повноважень та обов'язків саме Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області належить сприяння колишнім особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у оформленні та підготовці документів для призначення пенсії, в тому числі видача довідок про розмір грошового забезпечення.

При цьому, суд зазначає, що для здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2019 Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" було складено і направлено на адресу ГУ ПФ України в Харківській області оновлену довідку №100/28783 про розмір грошового забезпечення від 04.11.2021 №33/41-4105, по відповідній посаді станом на листопад 2019 року, для здійснення ГУ ПФ України в Харківській області перерахунку розміру пенсії позивача з 01.12.2019. Даний факт підтверджується матеріалами справи та зазначається позивачем у позові.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що оскільки Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" видана довідка про грошове забезпечення позивача, а тому позовні вимоги звернуті до Міністерства внутрішніх справ задоволенню не підлягають.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.М. Шляхова