Рішення від 25.10.2022 по справі 200/2041/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2022 року Справа№200/2041/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Арестової Л. В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (місцезнаходження: пр-т. Нахімова, буд. 86, м. Маріуполь, Донецька область; код ЄДРПОУ 40109058) про визнання бездітності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

03.02.2022 ОСОБА_1 , позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області з позовними вимогами про:

- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби в Національній поліції України з 04.01.2017 по 17.08.2020;

- зобов'язання Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення, за період проходження служби в Національній поліції України з 04.01.2017 по 17.08.2020 із застосуванням базового місяця - листопад 2015 року, з урахуванням фактично виплачених сум індексації.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.02.2022 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездітності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

27.05.2022 Головне управління Національної поліції в Донецькій області заявило клопотання про зупинення провадження у справі №200/2041/22.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13.06.2022 суддею Арестовою Л. В. прийнято до провадження адміністративну №200/2041/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездітності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, витребувано у відповідача встановлені судом докази по справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13.06.2022 відмовлено задоволенні клопотання Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 27.05.2022 про зупинення провадження у справі №200/2041/22.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.10.2022 повторно витребувано у відповідача встановлені судом докази по справі.

18.10.2022 відповідач надав до суду витребувані докази по справі.

Інших клопотань від сторін до суду не надходило.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022.

Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 на 30 діб.

Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.

Указом Президента України від 12.08.2022 №573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 №2500-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб.

02.03.2022 опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

Відповідно до наказу голови Донецького окружного адміністративного суду від 26.02.2022 №14/І-г «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи» запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.

За правилами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.\

Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до частини п'ятої статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відтак, відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що під час проходження служби, у період з 04.01.2017 по 17.08.2020, у встановленому законом порядку йому не нараховувалась не виплачувалась, зокрема, в повному обсязі індексація грошового забезпечення, яка згідно Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, повинна була проводитись за період з 04.01.2017 по 17.08.2020, із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - листопад 2015 року.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує його права та охоронювані законом інтереси. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.

Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим 20.10.2015.

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 26.01.2017 №56о/с «По особовому складу» призначено майора поліції ОСОБА_1 , який прибув з Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України - старшим оперуповноваженим 1-го міжрайонного відділу управління протидії наркозлочинності Головного управління Національної поліції в Донецькій області з 05.01.2017.

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 03.05.2017 №215о/с «По особовому складу» призначено майора поліції ОСОБА_1 - старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах відділу оперативних розробок та організації агентурно-оперативної роботи управління протидії наркозлочинності Головного управління Національної поліції в Донецькій області, увільнивши його з посади старшого оперуповноваженого 1-го міжрайонного відділу управління протидії наркозлочинності Головного управління Національної поліції в Донецькій області.

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 14.08.2020 №348о/с «По особовому складу» відповідно до розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої статті 77 (у зв'язку з скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) майора поліції ОСОБА_1 - старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу оперативних розробок та організації агентурно-оперативної роботи управління протидії наркозлочинності Головного управління Національної поліції в Донецькій області з 17.08.2020.

09.12.2021 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Донецькій області із заявою в якій просив, зокрема, нарахувати та виплатити йому на картковий рахунок індексацію грошового забезпечення, за період проходження служби в Національній поліції України з 07.11.2015 по 17.08.2020 із застосуванням базового місяця - листопад 2015 року.

05.01.2022 відповідач надав відповідь на заяву позивач в якій зазначив, зокрема, що за період з листопада 2017 року по серпень 2020 року позивачу нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення з урахуванням базового місяця - листопад 2015 року. Підстави для проведення перерахунку індексації грошового забезпечення за період проходження служби в Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області з 04.01.2017 по 31.10.2017 відсутні.

Відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Донецькій області №8 від 05.01.2022 про нарахування та виплату грошового забезпечення із зазначенням індексації доходів за період з 05.01.2017 по грудень 2017 року ОСОБА_1 нараховано індексацію за листопад 2017 року - 373,85 грн., за грудень 2017 року - 458,12 грн.

Відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Донецькій області №9 від 05.01.2022 про нарахування та виплату грошового забезпечення із зазначенням індексації доходів за період з січня 2018 року по грудень 2018 року ОСОБА_1 нараховано індексацію за січень, лютий 2018 року по 458,12 грн., за березень-червень 2018 року по 533,89 грн., за липень-жовтень 2018 року по 557,82 грн., за листопад 2018 року - 653,56 грн., за грудень 2018 року - 681,96 грн.

Відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Донецькій області №10 від 05.01.2022 про нарахування та виплату грошового забезпечення із зазначенням індексації доходів за період з січня 2019 року по грудень 2019 року ОСОБА_1 нараховано індексацію за січень-квітень 2019 року по 762,64 грн., за травень, червень 2019 року по 849,08 грн., за червень-листопад 2019 року по 887,09 грн., за грудень 2019 року - 929,08 грн.

Відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Донецькій області №11 від 05.01.2022 про нарахування та виплату грошового забезпечення із зазначенням індексації доходів за період з січня 2020 року по серпень 2020 року ОСОБА_1 нараховано індексацію за січень-травень 2020 року по 929,08 грн., за червень 2020 року - 1023,67 грн., липень 2020 року - 1069,94 грн., за серпень 2020 року - 586,74 грн.

Відповідно до наданої відповідачем інформації від 17.10.2022 №216 про нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби Головного управління Національної поліції в Донецькій області з 05.01.2017 по 17.08.2020 відповідач зазначає, зокрема, що Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, не було передбачено проведення індексації грошового забезпечення поліцейських.

З метою проведення індексації грошового забезпечення поліцейських постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 внесені зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, доповнивши абзац 5 такою категорію осіб як поліцейські.

Так, починаючи з листопада 2017 року грошове забезпечення поліцейських включено до переліку осіб, чиї грошові доходи, які одержані в гривнях на території України і не мають разового характеру, підлягають індексації.

Підстави для проведення нарахування індексації до листопада 2017 року відсутні.

Базовий місяць для проведення індексації грошового забезпечення поліцейським - листопад 2015 року, місяць створення Головного управління Національної поліції в Донецькій області та введення в дію постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою затверджено схему посадових окладів поліцейськими та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Враховуючи вищезазначене, індексація грошового забезпечення за період з 11.11.2017 по 17.08.2020 ОСОБА_1 нараховувалась в наступному розмірі з урахуванням базового місяця - листопад 2015 року: листопад 2017 року - 373,85 грн.; грудень 2017 року - 458,12 грн.; січень, лютий 2018 року по 458,12 грн.; березень-червень 2018 року по 533,89 грн.; липень-жовтень 2018 року по 557,82 грн.; листопад 2018 року - 653,56 грн.; грудень 2018 року - 681,96 грн.; січень-квітень 2019 року по 762,64 грн.; травень, червень 2019 року по 849,08 грн.; червень-листопад 2019 року по 887,09 грн.; грудень 2019 року - 929,08 грн.; січень-травень 2020 року по 929,08 грн.; червень 2020 року - 1023,67 грн.; липень 2020 року - 1069,94 грн.; серпень 2020 року - 586,74 грн.

Позивач не погоджується з такою бездіяльністю відповідача, тому звернувся з даним позовом до суду.

Судом встановлено, що відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 17.10.2022 №215 про середній розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 середньоденний розмір грошового забезпечення позивача складає 526,49 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII), Законом України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Відповідно до частин першої, другої статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно із статтею 94 Закону №580-VIII, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 № 669/28799, затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» (далі - Порядок № 260).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 260 до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно із частиною п'ятої статті 94 Закону № 580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ) визначено, що індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно із частиною першою статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (частина п'ята статті 2 Закону №1282-ХІІ).

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (частина перша статті 9 Закону №1282-ХІІ).

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІІІ визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зістаттею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає «Порядок проведення індексації грошових доходів населення», затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно із пунктом 2 Порядку №1078 (у редакції до 24.10.2017) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру:

- пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку;

- стипендії;

- оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер;

- грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби;

- розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі;

- суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхова виплата дитині, яка народилась інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності);

- суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782, яка набрала чинності 24.10.2017, внесено зміну до пункту 2 Порядку №1078, доповнивши абзац п'ятий після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських».

Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно із абзацом 8 пункту 4 Порядку №1078 у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Згідно із пунктом 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню:

1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів;

2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;

3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів;

4) індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету;

6) індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються;

7) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.

З аналізу наведених вище нормативно-правових актів, убачається що на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

Матеріали справи містять докази нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з листопада 2017 року по серпень 2020 року із застосуванням базового місяця листопад 2015 року, про що свідчать довідки №8, 9, 10, 11 від 05.01.2022 та інформація відповідача від 17.10.2022 №216. Отже, відповідач правильно нараховував та виплачував позивачу індексацію грошового забезпечення у період з листопада 2017 року по серпень 2020 року із застосуванням базового місяці листопад 2015 року.

Разом із цим, посилання відповідача на те, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з листопада 2017 року після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, якою абзац 5 пункту 2 Порядку №1078, після слова «військовослужбовців» доповнено словом «поліцейських», є неприйнятними, оскільки індексацію доходів поліцейських передбачено положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Так у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 31.01.2019 в справі №823/2249/18, які відповідно до частини п'ятої статті 242 КСУ України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Тому, відповідач повинен був нараховувати та виплачувати позивачу індексацію грошового забезпечення, починаючи з 05.01.2017, тобто з дати його призначення відповідно до наказу начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 26.01.2017 №56о/с «По особовому складу», а не з 04.01.2017, як помилково визначив позивач.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Враховуючи вищезазначене, оскільки, право позивача на належне грошове забезпечення, а саме на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення, порушено, тому воно підлягає захисту та відновленню в судовому порядку шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 05.01.2017 по 17.08.2020 та зобов'язання Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 05.01.2017 по 17.08.2020 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - листопад 2015 року, з урахуванням раніше виплачених сум індексації.

Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.

Оскільки, позивач в даній категорії справ звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, виходячи з положень статті 139 КАС України судові витраті розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (місцезнаходження: пр-т. Нахімова, буд. 86, м. Маріуполь, Донецька область; код ЄДРПОУ 40109058) про визнання бездітності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 05.01.2017 по 17.08.2020.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 05.01.2017 по 17.08.2020 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - листопад 2015 року, з урахуванням раніше виплачених сум індексації.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 25.10.2022.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».

У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.В. Арестова