21.10.2022 Справа № 756/8970/22
Справа № 756/8970/22
Провадження № 3/756/5168/22
21 жовтня 2022 року м. Київ
Суддя Оболонського районного суду м. Києва Тиха О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Туреччини, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, який не працює, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ст. 124 КУпАП,
30.09.2022 року о 17 год. 45 хв. у м. Києві на перехресті вул. Лугова та вул. Коноплянська, навпроти будинку №12 по вул. Коноплянській, водій ОСОБА_1 (ОСОБА_1), керуючи транспортним засобом Toyota Avalon, номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_5 , не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з автомобілем KIA Ceed, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_6 , який рухався попереду. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим порушив вимоги п. 12.1; 13.1 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_3 30.09.2022 року о 17 год. 45 хв. у м. Києві на перехресті вул. Лугова та вул. Коноплянська, навпроти будинку №12 по вул. Коноплянській, керуючи транспортним засобом Renault Symbol, номерний знак НОМЕР_3 , був неуважним, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з транспортним засобом Toyota Avalon, номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_5 , під керуванням ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ). Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим порушив вимоги п. 12.1; 13.1 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. Клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило. Будучи обізнаним про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, не вжив заходів для явки до суду, не подав письмових заперечень щодо протоколу, тому суд вважає, що наведена поведінка особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є такою, що направлена на затягування розгляду справи, з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Разом із тим, рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Приймаючи до уваги те, що судом вжиті необхідні заходи для забезпечення участі у судовому засіданні ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), однак останній у судове засідання не з'явився, не надав клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку з чим причини неявки останнього до суду визнані неповажними, а також беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, суд вважає за можливе провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів. Крім того, стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за статтею124 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_3 у судовому засіданні вину у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, визнав, пояснив, що водій автомобіля Toyota Avalon, номерний знак НОМЕР_1 , зіткнувся з автомобілем, що рухався попереду нього, та у зв'язку з цим різко загальмував. Він, керуючи автомобілем Renault Symbol, номерний знак НОМЕР_3 , у свою чергу, не встиг вчасно зреагувати на зміну обстановки та скоїв зіткнення з автомобілем Toyota Avalon, номерний знак НОМЕР_1 .
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, повинен повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа, у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Статтею 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно з п. 1.1 Правил дорожнього руху України вони, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Відповідно до п. 1.9 Правил дорожнього руху України, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язанні знати і неухильно дотримуватися вимог цього закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Згідно з п. 12.1 ПДР України під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Крім того, відповідно до п. 13.1. ПДР водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вислухавши пояснення водія ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи, а саме: протоколи про адміністративні правопорушення серії ААД № 375727, серії ААД № 375726; схему місця ДТП, на якій відображено напрямок руху транспортних засобів, а також локалізація пошкоджень транспортних засобів; письмові пояснення ОСОБА_6 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (ОСОБА_1) суд приходить до висновку про порушення обома водіями вимог ПДР України та вбачає, що ОСОБА_1 (ОСОБА_1), керуючи транспортним засобом Toyota Avalon, номерний знак НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з автомобілем KIA Ceed, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_6 , який рухався попереду; у свою чергу, водій ОСОБА_3 керуючи транспортним засобом Renault Symbol, номерний знак НОМЕР_3 , був неуважним, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з транспортним засобом Toyota Avalon, номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ).
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
В адміністративно-деліктному праві принцип змагальності породжує право особи на пред'явлення своїх доказів на противагу тим доказам, які надані органом, який складав матеріали про адміністративне правопорушення. Так, ані ОСОБА_3 , ані ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не надано суду об'єктивних доказів на спростування фактів, викладених у протоколах про адміністративні правопорушення, правом на заявлення клопотання про призначення експертизи останні не скористалися.
Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати у справі О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства від 29.06.2007 року зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що в діях водіїв ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, винуватість водіїв повністю доведена і підтверджується всією сукупністю доказів по справі.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення в судовому засіданні не встановлено.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе застосувати до ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) адміністративне стягнення у виді штрафу.
Крім того, в порядку ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 496,20 грн.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе застосувати до ОСОБА_3 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Крім того, в порядку ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_3 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 496,20 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 124, 247, 251, 279, 283-285 КУпАП, суддя
Накласти на ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) адміністративне стягнення за ст. 124 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Накласти на ОСОБА_3 адміністративне стягнення за ст. 124 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя О.О. Тиха