вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
13.10.2022м. ДніпроСправа № 904/2394/22
Господарський суд Дніпропетровської області у складі:
судді Колісника І.І.
за участю секретаря судового засідання Попової Я.В.
та представників:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: Цалин Р.В. - адвокат;
від третьої особи: не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АПК Енергія", м. Дніпро
до Межиріцької сільської ради, с. Межиріч Павлоградського району Дніпропетровської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Павлоградська районна державна адміністрація, м. Павлоград Дніпропетровської області
про визнання недійсною додаткової угоди до договору оренди землі.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АПК Енергія" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Межиріцької сільської ради, в якому просить визнати недійсною додаткову угоду до договору № б/н від 07.12.2017 оренди земельної ділянки площею 60,5816 га з кадастровим номером 1223584500:01:003:0829, укладену 04.06.2020 між Межиріцькою сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "АПК Енергія".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Межиріцька сільська рада, укладаючи спірну додаткову угоду, перевищила передбачені законом повноваження.
Посилаючись на положення статей 122 - 124 Земельного кодексу України, статті 5, 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", позивач зазначає, що належним розпорядником спірної земельної ділянки є Павлоградська районна державна адміністрація.
Ухвалою суду від 17.08.2022 відкрито провадження у справі; залучено Павлоградську районну державну адміністрацію до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача; постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 15.09.2022.
29.08.2022 від третьої особи засобом поштового зв'язку надійшли пояснення по суті справи із заявою розглянути справу без участі її представника.
У своїх письмових поясненнях третя особа зазначає, що у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" Павлоградська райдержадміністрація з 01.01.2019 не розпоряджалася землями, які перебували у колективній власності, а отже не мала права укладати додаткові угоди до договорів оренди.
За твердженням третьої особи землі колективної власності перейшли у власність громад за законом із дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні".
09.09.2022 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заперечення відповідача обґрунтовані тим, що позовну заяву подано без дотримання вимог, викладених у статтях 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з чим позовна заява відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 ГПК України повинна бути залишена судом без руху. Зокрема, відповідач вважає, що позивачем не вмотивовано заяву про залучення Павлоградської районної державної адміністрації третьою особою у справі.
Також відповідач зазначає, що позивачем не доведено своє право на звернення до суду та не обґрунтовано й не мотивовано посилання на визначені статтями 203, 215 ЦК України підстави недійсності додаткової угоди від 04.06.2020 до договору оренди землі б/н від 07.12.2017.
При цьому відповідач стверджує, що під час укладення 04.06.2020 з позивачем додаткової угоди до договору оренди землі № б/н від 07.12.2017 Межиріцька сільська рада діяла в межах наданих чинним законодавством повноважень, визначених статтею 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)".
Так, відповідно до вказаної статті Закону (в редакції, чинній на момент укладення додаткової угоди), земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.
Відповідач зауважує, що у зв'язку з переходом до Межиріцької сільської ради права надання в оренду невитребуваних паїв та прийняття рішення Межиріцькою сільською радою від 10.07.2019 № 590-15/VII "Про затвердження розмірів орендної плати за користування земельними ділянками на території Межиріцької сільської ради на 2020 рік" орендодавець (відповідач) і орендар (позивач) погодилися змінити й доповнити договір оренди землі від 07.12.2017, а тому 04.06.2020 уклали додаткову угоду до договору оренди землі № б/н від 07.12.2017.
З огляду на наведене відповідач вважає позовну заяву необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Ухвалою суду від 15.09.2022 підготовче засідання відкладено на 27.09.2022.
15.09.2022 від представника відповідача засобом електронного зв'язку надійшла заява про залишення позовної заяви без руху, обґрунтована тими ж обставинами, що наведені ним у відзиві на позовну заяву.
Протокольною ухвалою суду від 27.09.2022 заяву представника відповідача про залишення позовної заяви без руху за клопотанням представника відповідача залишено без розгляду.
Ухвалою суду від 27.09.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.10.2022.
Представники позивача та третьої особи у судове засідання не з'явилися; про дату, час та місце судового засідання всі учасники справи були повідомлені належним чином.
Перед початком судового засідання від представника позивача адвоката Туманова С.Г. надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю в іншому судовому процесі. При цьому відповідних доказів заявником до свого клопотання не долучено.
За результатом обговорення зазначеного клопотання, проти задоволення якого представник відповідача заперечував, судом визнано зазначене клопотання необґрунтованим та можливим розпочати розгляд справи по суті за відсутності представника позивача, що знайшло своє відображення в протоколі судового засіданні від 13.10.2022.
За змістом частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
За викладених обставин та з урахуванням заяви Павлоградської районної державної адміністрації суд розглядає справу за відсутності представників позивача та третьої особи за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 13.10.2022 представник відповідача надав пояснення по суті спору.
За наслідком судового засідання судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд
Між Павлоградською районною державною адміністрацією як орендодавцем (далі - третя особа) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АПК Енергія" як орендарем (далі - позивач, орендар) був укладений договір оренди землі № б/н від 07.12.2017 (далі - договір).
За умовами цього договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 60,5816 га за рахунок земель, які перебували в колективній власності КСП "Межиріч" та були розпайовані між його членами та не передані у власність, для ведення підсобного сільського господарства, з кадастровим номером 1223584500:01:003:0829, яка знаходиться на території Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, за межами населеного пункту (пункт 1.1 договору).
Згідно з пунктом 2.1 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 60,5816 га - багаторічні насадження, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення державної власності, із земель, кі перебували в колективній власності КСП "Межиріч" та були розпайовані між його членами та не передані у власність, з кадастровим номером 1223584500:01:003:0829, для ведення підсобного сільського господарства (код КВЦПЗ 01.04), на території Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту.
На земельній ділянці об'єкти нерухомого майна, а також інші об'єкти
інфраструктури відсутні (пункт 2.2 договору).
Нормативну грошову оцінку земельної ділянки не проведено. Нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Дніпропетровській області за 1,0 (один) га станом на день підписання цього договору становить 32525,99 грн (пункт 2.3 договору).
Відповідно до пункту 3.1 договору цей договір укладено на строк 25 років з дати набрання чинності цим договором. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у триденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки за цим договором за актом її приймання-передачі (пункт 3.2 договору).
Пунктом 4.1 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі (в національній валюті України - гривня). Орендна плата на рік встановлюється відповідно до статей 277, 288 Податкового кодексу України на рівні 1% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Дніпропетровській області.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (пункт 4.2 договору).
Орендна плата вноситься орендарем щомісячно по 1/12 частині від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем звітного місяця (пункт 4.3 договору).
Орендар земельної ділянки забезпечує за власний рахунок проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки у термін 1 рік з дати державної реєстрації договору та подає орендодавцю витяг із затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, проведеної відповідно до законів України "Про оцінку земель", "Про державну експертизу землевпорядної документації" та Податкового кодексу України, для внесення змін до договору оренди землі щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати. Невиконання Орендарем зазначених умов є підставою для його дострокового розірвання в односторонньому порядку відповідно до закону та умов договору (пункт 4.4 договору).
За змістом пункту 4.5 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- в інших випадках, передбачених законом.
У разі внесення змін до Податкового кодексу України щодо зміни розмірів орендної плати орендодавець автоматично перераховує розмір орендної плати на новий у тому ж місяці, а орендар сплачує за новим розміром орендну плату та протягом 10 днів з дня набрання чинності такими змінами зобов'язаний звернутися до орендодавця для укладання додаткової угоди. Невиконання орендарем цього пункту є підставою для дострокового розірвання договору у порядку, встановленому законом (пункт 4.7 договору).
Згідно з пунктами 5.1, 5.2 договору земельна ділянка передається в оренду для ведення підсобного сільського господарства; цільове призначення земельної ділянки: код КВЦПЗ 01.04 - для ведення підсобного сільського господарства.
Пунктом 11.1 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.
За умовами пункту 11.6 договору будь-які зміни або доповнення до цього договору здійснюються у письмовій формі та підписуються належним чином уповноваженими представниками сторін.
Відповідно до пункту 13.1 договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів державну реєстрацію права оренди. Невід'ємною частиною цього договору є акт приймання-передачі об'єкта оренди, розрахунок розміру орендної плати.
Право оренди земельної ділянки, кадастровий номер 1223584500:01:003:0829, строком на 25 років, підставою виникнення якого у позивача є договір оренди землі № б/н від 07.12.2017, зареєстроване 07.12.2017 (номер запису про речове право - 45476070), що підтверджується наявною у справі Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 306166488 від 29.07.2022 (а.с. 16-17).
У подальшому між Межиріцькою сільською радою Павлоградського району Дніпропетровської області (сторона-1) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АПК Енергія" (сторона-2) було підписано додаткову угоду від 04.06.2020 до договору оренди землі №б/н від 07.12.2017.
Згідно з пунктом 1 додаткової угоди від 04.06.2020 сторони у зв'язку з переходом права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення від держави до Межиріцької сільської ради та прийняттям рішення Межиріцькою сільською радою "Про затвердження розмірів орендної плати за користування земельними ділянками
на території Межиріцької сільської ради на 2020 р." № 590-15/VІІ від 10.07.2019 р. погодилися змінити й доповнити договір оренди землі № б/н від 07.12.2017, зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 23863149 від 07.12.2017.
У пункті 2 додаткової угоди від 04.06.2020 сторони змінили в преамбулі договору найменування орендодавця на Межиріцьку сільську раду Павлоградського району Дніпропетровської області.
Згідно з пунктом 3 додаткової угоди від 04.06.2020 сторони також погодили внесення змін у пункти 2.3, 4.1, 4.3 договору шляхом викладення їх у наступні редакції:
« 2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 60,5816 га кадастровий номер 1223584500:01:003:0829 відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №97-4-0.181-643/181-20 від 27.03.2020 року, становить - 396672,34 грн» (п. 3.1 додаткової угоди від 04.06.2020);
« 4.1. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі на рівні 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення Межиріцької сільської ради "Про затвердження розмірів орендної плати за користування земельними ділянками на території Межиріцької сільської ради на 2020р." № 590 -15/VII від 10.07.2019 року» (п. 3.2 додаткової угоди від 04.06.2020);
« 4.3. Орендна плата вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі у розмірі 1/12 частини від 10% нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рахунок Р/р №UA708999980334149812000004515 УК у м. Павлоград /ОТГ с. Межиріч, 18010600, Казначейство України (ЕАП, код ЄДРПОУ 37936856)» (п. 3.3 додаткової угоди від 04.06.2020).
Пунктами 4, 5 додаткової угоди визначено, що ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору та набирає чинності з моменту її підписання сторонами і здійснення державної реєстрації відповідно до статті 126 Земельного кодексу України.
Цю додаткову угоду укладено в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів її державну реєстрацію (у випадку, передбаченому чинним законодавством) (п. 6 додаткової угоди від 04.06.2020).
З наявної у справі Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 306166488 від 29.07.2022 вбачається, що за Межиріцькою сільською радою Павлоградського району Дніпропетровської області 01.12.2021 зареєстроване право комунальної власності на земельну ділянку, кадастровий номер 1223584500:01:003:0829, площею 60,5816 га (номер запису про право власності 45475917) (а.с. 16-17). Підставою для державної реєстрації є рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 1122-12/VIII, видане 18.08.2021, видавник - Межиріцька сільська рада Павлоградського району Дніпропетровської області.
Позивач зазначає, що організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначено Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Статтею 13 цього Закону встановлено, що нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Водночас частиною другою статті 5 указаного Закону визначено, що сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.
Земельна ділянка, що перебуває в оренді Товариства з обмеженою відповідальністю "АПК Енергія" площею 60,5816 га є земельною ділянкою для ведення підсобного сільського господарства із земель реформованого КСП "Межиріч" на території Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, за межами населеного пункту.
Тож, на думку позивача, належним розпорядником спірної земельної ділянки до моменту волевиявлення її власника є Павлоградська районна державна адміністрація.
Тому позивач вважає, що Межиріцька сільська рада Павлоградського району Дніпропетровської області, укладаючи всупереч вимогам Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" та Земельного кодексу України додаткову угоду від 04.06.2020 до договору оренди землі № б/н від 07.12.2017, розпорядилася землями сільськогосподарського призначення, що знаходяться за межами населених пунктів, з перевищенням своїх повноважень.
Наведені обставини позивач вважає підставою для визнання додаткової угоди від 04.06.2020 до договору оренди землі № б/н від 07.12.2017 (далі - оспорювана угода) недійсною, з чим не погоджується відповідач, що й стало причиною спору між сторонами.
Предметом доказування у цій справі є обставини правомірності укладення сторонами додаткової угоди від 04.06.2020 до договору оренди землі № б/н від 07.12.2017, що потребує з'ясування наявності/відсутності у відповідача повноважень в силу закону на вчинення відповідного правочину.
Згідно з частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
За приписом частини третьої статті 215 Цивільного кодексу України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Частинами першою, другою статті 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків.
Правовідносини сторін у цій справі, що виникли з приводу оренди нерозподіленої земельної ділянки сільськогосподарського призначення, регулюються, зокрема, положеннями Земельного кодексу України, Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні".
Частинами першою, другою статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.
Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) ведення водного господарства;
б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;
в) індивідуального дачного будівництва.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначені Законом України № 899-IV від 05.06.2003 "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Відповідно до статті 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" в редакції, що діяла до 01.01.2019, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Згідно з частиною другою статті 5 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" в редакції, що діяла до 01.01.2019, сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.
01 січня 2019 року набрав чинності Закон України № 2498-VІІ від 10.07.2018 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні", відповідно до статті 6 якого у статтю 5 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" внесено зміни, а саме: у назві виключено слова "та районних державних адміністрацій"; у частині першій в абзаці першому виключено слова "та районні державні адміністрації"; виключено частину другу цієї статті.
Крім того, Законом України № 2498-VІІ від 10.07.2018 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 21 такого змісту:
"21. Установити, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності".
З наведених норм закону вбачається, що починаючи з 01.01.2019 Павлоградська районна державна адміністрація вже не розпоряджалася землями, які перебували у колективній власності, незалежно від місця розташування (у межах населених пунктів чи за межами), а відтак не мала права укладати додаткові угоди до чинних договорів оренди таких земель.
У той же час, з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" землі колективної власності перейшли у власність громад згідно із законом.
Відповідно земельна ділянка площею 60,5816 га, кадастровий номер 1223584500:01:003:0829, що перебуває у користуванні позивача на праві оренди згідно з договором оренди землі № б/н від 07.12.2017, перейшла у власність Межиріцької територіальної громади.
Статтею 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
За приписом статті 26 цього Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин належить до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад і здійснюється виключно на пленарних засіданнях відповідних рад.
З огляду на те, що станом на дату укладення додаткової угоди до договору земельна ділянка площею 60,5816 га, кадастровий номер 1223584500:01:003:0829, перейшла у власність Межиріцької територіальної громади, повноваження в сфері земельних відносин від імені якої за законом здійснює Межиріцька сільська рада, оспорювана угода є такою, що укладена з дотриманням вимог чинного законодавства та в межах належних відповідачу повноважень.
За приписами частини третьої статті 13 та частини першої статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно зі статтями 76, 77 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування; обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Позивачем у передбаченому законом порядку не доведено тих обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог, у зв'язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору в сумі 2481,00 грн покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "АПК Енергія" до Межиріцької сільської ради про визнання недійсною додаткової угоди до договору № б/н від 07.12.2017 оренди земельної ділянки площею 60,5816 га з кадастровим номером 1223584500:01:003:0829, укладеної 04.06.2020 між Межиріцькою сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "АПК Енергія".
Судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2481,00 грн за подання позову покласти на позивача.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 21.10.2022.
Суддя І.І. Колісник