Рішення від 21.10.2022 по справі 440/4020/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/4020/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/4020/22 за позовом Управління Держпраці у Полтавській області до Приватного акціонерного товариства "Армапром" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

15.04.2022 позивач, Управління Держпраці у Полтавській області (надалі - Управління), звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Армапром" (надалі - ПрАТ "Армапром"), в якому просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення до усунення порушень виконання, а саме:

- робіт: в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000В, в зонах дії струму високої частоти; зберігання балонів із стисненим, вибухонебезпечним та інертним газом; монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки; ремонт, технічне обслуговування устатковання підвищеної небезпеки, що включає в себе систему газопостачання природним газом суб'єкта господарювання; вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів; виготовлення виробів та деталей із гуми на пресах, вулканізаторах; нанесення лакофарбових покрить, ґрунтовок та шпакльовок на основі нітрофарб, полімерних композицій (поліхлорвінілових, епоксидних тощо);

- обладнання: обладнання, що працює під тиском; газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВТ; вантажопідіймальні крани і машини, підйомники для підіймання працівників.

В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, бездіяльність відповідача в частині дотримання вимог законодавства у сфері промислової безпеки та охорони праці, що створює загрозу життю та здоров'ю працівників на робочому місці, чим порушуються їхні конституційні права на належні, безпечні і здорові умови праці.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду 19.04.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позов, що надійшов до суду 05.05.2022, відповідач висловив свої заперечення з приводу заявленого позову. Зазначив, що на момент надання Управлінням припису на усунення недоліків №ПЛ113/1301/А/П від 07.02.2022 виконати його не виявилося можливим, так як господарську діяльність підприємство не здійснювало, майно та обладнання перебувало у власності іншої юридичної особи - ТОВ "МАЗ "Армапром", до того ж були звільнені посадові особи, які відповідали за той чи інший напрямок виробництва на ПрАТ "Армапром". Вказані обставини повідомлялися членам комісії Управління, яка здійснювала перевірку. Незважаючи на отриману інформацію члени комісії здійснили свою перевірку відносно обладнання та персоналу, які не були власністю ПрАТ "Армапром" та не перебували з ним у трудових відносинах. Додав, що про неможливість виконання умов припису повідомлено начальника Управління листом №136 від 14.02.2022 (а.с. 49-53).

У відповіді на відзив представник позивача наголошує на тому, що актом планового заходу контролю №ПЛ113/1301/А від 07.02.2022 зафіксовано станом на 07.02.2022 загальну кількість працівників, що працюють на підприємстві, 83 особи. З актом в.о. директора ПрАТ "Армапром" був ознайомлений під підпис в день перевірки, жодних зауважень чи заперечень підписант не заявив. З приводу посилання відповідача на лист ПрАТ "Армапром" від 14.02.2022 №136, то таким лише повідомлено Управління про чисельність працівників у кількості 8 людей вже станом на 14.02.2022. При цьому, в листі не заперечувалося проти виявлених під час перевірки порушень, більш того зазначено, що порушення будуть усунуті при відновленні робіт. Зазначив також, що з відповідачем було узгоджено строки виконання усунення порушень, адже припис отримано та підписано без зауважень чи заперечень (а.с. 195-203).

Правом на подачу заперечень відповідач не скористався.

Розгляд справи, відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, здійснюється судом в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З відкритих джерел суд з'ясував, що ПрАТ "Армапром" (ідентифікаційний код 00218325) зареєстровано юридичною особою в установленому законом порядку 06.11.1997.

На підставі наказу Державної служби України з питань праці від 29.11.2021 №183 (а.с. 5), відповідно до повідомлення від 14.12.2021 №07.1-06/9597 (а.с. 6) та направлення від 10.01.2022 №17 (а.с. 7) Управлінням у період з 25.01.2022 по 07.02.2022 проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення ПрАТ "Армапром".

За результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) складено акт від 07.02.2022 №ПЛ113/1301/А (а.с. 8-29), яким зафіксовано порушення, зокрема:

1) не отриманий в установленому порядку в Держпраці (її територіальному органу) дозвіл на виконання небезпеки, а саме: робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи в діючих електроустановках i на кабельних лініях напругою понад 1000в, в зонах дії струму високої частоти; зберігання балонів iз стисненим, вибухонебезпечним та інертним газом; монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання пiдвищеної небезпеки; ремонт, технічне обслуговування устатковання підвищеної небезпеки, що включає в себе систему газопостачання природним газом суб'єкта господарювання; вантажно-розвантажувальнi роботи за допомогою машин і механізмів; виготовлення виробів та деталей iз гуми на пресах, вулканізаторах, чим порушено ст. 21 Закону України «Про охорону праці», п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107;

2) не отриманий в установленому порядку в Держпраці (її територіальному органу) дозвіл на експлуатацію машин, механiзмiв. устатковання підвищеної небезпеки, а саме: обладнання, що працює під тиском; газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 MBT; вантажопідіймальнi крани i машини, пiдйомники для підіймання працівників; устатковання напругою понад 1000B, чим порушено ст. 21 Закону України «Про охорону праці», п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107;

3) не подана в установленому порядку до Держпраці (її територіального органу) декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: нанесення лакофарбових покрить, грунтовок та шпакльовок на основі нітрофарб, полімерних композицій (поліхлорвінілових, епоксидних тощо), чим порушено ст. 21 Закону України «Про охорону праці», п. 21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107;

4) нe подана в установленому порядку до Держпраці оновлена декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на експлуатацію (застосування) машин, механiзмiв, устатковання підвищеної небезпеки, та виконання робіт Підвищеної небезпеки в зв'язку з реструктуризацією (змінились перелік обладнання, види робіт та інше), чим порушено ст. 21 Закону України «Про охорону праці», п. 21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107.

На підставі акта перевірки був складений припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення від 07.02.2022 №ПЛ113/1301/А/П (а.с. 30-41), яким виявлені в ході проведення заходу державного нагляду порушення 5-78 зобов'язано усунути до 21.02.2022.

Припис був вручений в.о. директора ПрАТ "Армапром" Ждану В.В. 07.02.2022, про що свідчить його особистий підпис у відповідному розділі (а.с. 41).

Факт неусунення у визначений строк зазначених вище порушень став підставою для звернення позивача до адміністративного суду з цим позовом з метою зупинення виконання робіт та обладнання до усунення порушень відповідно до статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Надаючи правову оцінку доводам позивача та запереченням відповідача, суд враховує наступне.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України від 14.10.1992 №2694 "Про охорону праці", державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, тощо.

Відповідно до п. 7 Положення, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Наказом Держпраці від 03.08.2018 №84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Полтавській області у новій редакції, згідно з пунктом 1 якого Управління Держпраці у Полтавській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі - Закон №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №877-V, планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок. Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року. Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.

Дана підстава зазначена у наказі Державної служби України з питань праці від 29.11.2021 № 183.

Згідно з направленням на проведення перевірки №17 від 10.01.2022 у період з 25.01.2022 по 07.02.2022 посадовими особами Управління проведено планову перевірку ПрАТ "Армапром".

Відповідно до вимог ст. 7 Закону №877-V, за результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства був складений акт від 07.02.2022 №ПЛ113/1301/А (а.с. 8-29), на підставі якого складений припис про усунення порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення від 07.02.2022 № ПЛ113/1301/А/П.

Зазначені документи були підписані без зауважень та заперечень.

Як передбачено частиною першою статті 21 Кодексу законів про працю України, роботодавець забезпечує працівнику серед іншого, умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю.

Законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.

У відповідності до статті 13 Закону України "Про охорону праці" роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Відповідно до статті 27 цього ж Закону, нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.

Статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Частиною 4 статті 4 Закону №877-V визначено, що повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг встановлюються виключно законами.

Права і відповідальність посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, регламентовані статтею 39 Закону України "Про охорону праці", абзацом 5 частини першої якої передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Загроза життю працюючих - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Статтею 21 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання.

Набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виконання або експлуатація (застосування) яких може здійснюватися на підставі такої декларації, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки" (надалі - Постанова №1107).

Відповідно до п. 6 Постанови №1107, дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №77.

Декларація відповiдностi матерiально-технічної бази вимогам законодавства - документ, яким суб'єкт господарювання повідомляє адміністратора або представника відповiдного дозвiльного органу про вiдповiднiсть своєї матерiально-технічної бази вимогам законодавства. У такий спосіб суб'єкт господарювання набуває права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської дiяльностi без отримання документа дозвiльного характеру.

Декларація подається за формою згiдно з додатком 8 до Постанови №1107. При цьому обов'язкове заповнення усіх полів, передбачених формою декларації. Найменування видiв робiт пiдвищеної небезпеки та/або найменування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки повинно вiдповiдати додаткам 6 та 7 Порядку №1107.

Постановою Уряду від 03.03.2020 №207 внесено зміни до Порядку видачі дозволів на виконання робіт пiдвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механiзмiв, устатковання підвищеної небезпеки.

Суттєво розширено перелік видів робіт підвищеної небезпеки, якi виконуються на пiдставi декларації (27 видів зазначених у додатку 6 до Порядку №1107) та перелік машин, механiзмiв, устатковання підвищеної небезпеки, які експлуатуються (застосовуються) на пiдставi декларації (13 в зазначених у додатку 7 до Порядку №1107).

Декларація за встановленою формою подається роботодавцем, виробником або постачальником не пiзнiше нiж за п'ять робочих днів до початку виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механiзмiв, устатковання підвищеної небезпеки.

Декларація подається роботодавцем, виробником або постачальником. повноваженою ним особою або надсилається поштою до територiального органу Держпраці або адмiнiстратора центру надання адмiнiстративних послуг у паперовій формі або в Електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним iнформацiйну систему Держпраці.

Так, під час проведення планового заходу на потужностях ПрАТ "Армапром" було виявлено відсутність дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та неподання декларації відповідності матерiально-технічної бази вимогам законодавства.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

В ході планового заходу Управлінням встановлено, що устаткування, яке використовує суб'єкт господарювання та роботи підвищеної небезпеки, що здійснюються не відповідають вимогам нормативних актів. Виконуючи роботи підвищеної небезпеки та експлуатуючи (застосовуючи) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, які не відповідають нормам правових актів, роботодавець наражає людей та працівників на небезпеки на робочому місці, чим порушує їх конституційне право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Тож враховуючи факти виявлення порушень, які є підставою для зупинення виконання робіт та обладнання суб'єкта господарювання - ПрАТ "Армапром" (код ЄДРПОУ 00218325), в Управління виникло право зупинення виконання:

робіт - в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000В, в зонах дії струму високої частоти; зберігання балонів із стисненим, вибухонебезпечним та інертним газом; монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки; ремонт, технічне обслуговування устатковання підвищеної небезпеки, що включає в себе систему газопостачання природним газом суб'єкта господарювання; вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів; виготовлення виробів та деталей із гуми на пресах, вулканізаторах; нанесення лакофарбових покрить, ґрунтовок та шпакльовок на основі нітрофарб, полімерних композицій (поліхлорвінілових, епоксидних тощо);

обладнання - обладнання, що працює під тиском; газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВТ; вантажопідіймальні крани і машини, підйомники для підіймання працівників, до усунення порушень.

У відзиві на позов представник відповідача стверджує, що обставини, встановлені в ході планового заходу не відповідають дійсності, оскільки господарську діяльність ПрАТ "Армапром" не здійснювало, майно та обладнання перебувало у власності іншої юридичної особи - ТОВ "МАЗ "Армапром", яке знаходиться за тією ж юридичною адресою, що й відповідач. До того ж відповідачем були звільнені посадові особи, які відповідали за той чи інший напрямок виробництва на ПрАТ "Армапром". При цьому у юридичною особи ТОВ "МАЗ "Армапром" були наявні всі необхідні дозвільні документи для здійснення своєї господарської діяльності.

На підтвердження обставин наявності у ТОВ "МАЗ "Армапром" необхідних дозвільних документів відповідач надав до відзиву висновок експертизи №32296072-0137.21 стану охорони праці та безпеки промислового виробництва пiд час виконання робіт підвищеної небезпеки від 08.07.2021р. (додаток 3); висновок експертизи №32296072-0138.21 стану охорони праці та безпеки промислового виробництва під час експлуатацiї машин, механiзмiв, устаткування підвищеної небезпеки від 08.07.2021; дозвіл Державної служби з питань праці №206.21.53 щодо виконання робіт підвищеної небезпеки; дозвіл Державної служби з питань праці №245.21.53 щодо експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; експертний висновок декларації безпеки №12.3-15-06-0089.21 від 21.12.2021; договір №408/01/17-00025132 обов'язкового страхування цивiльної відповідальності..... вiд 22.12.2021; декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці від 10.01.2022; декларацiя вiдповiдності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці в частині експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від 10.01.2022 (а.с. 67-103).

Представник відповідача також зазначив, що після отримання дозволів (ліцензій) ТОВ "МАЗ "Армапром" для організації та оптимізації виробництва на новоствореному підприємстві між ПрАТ "Армапром" та ТОВ "МАЗ "Армапром" укладені наступні договори: Договір поставки № 2/МАЗ щодо передачі ТОВ "МАЗ "Армапром" машин, устаткування та обладнання від 04.01.2022; договір оренди автонавантажувачів №ОАН/22-1 від 04.01.2022; договір оренди приміщень №22/01/ОП від 04.01.2022; договір купівлі-продажу промислового обладнання №22/01/ПМ вiд 04.01.2022 (а.с. 104-134).

3 урахуванням передачі вищезазначеного в договорах майна та споруд від ПрАТ "Армапром" до ТОВ "МАЗ "Армапром" з боку ПрАТ "Армапром" були видані накази про звільнення працівників: №1/K вiд 06.01.2022, №2/к вiд 06.01.2022, №7/K від 19.01.2022, №10/К від 31.01.2022, №11/К вiд 31.01.2022 (а.с. 135-160).

З метою організації виробництва на ТОВ "МАЗ "Армапром" звільнені з ПРАТ "Армапром" працівники в подальшому були прийняті на роботу в ТОВ "МАЗ "Армапром", що відображено в наступних наказах: №2/K вiд 06.01.2022, №3/к вiд 06.01.2022, №6/к вiд 19.01.2022, №8/к вiд 31.01.2022, №9/к вiд 31.02.2022 (а.с. 161-192).

На момент здійснення перевірки Управлiнням на ПрАТ "Армапром" чисельність працівників складала вісім осіб (директор, медична сестра, 1 чоловік на лікарняному, 1 чоловік проходить службу в ЗС України, 4 жiнки перебували у декретнiй вiдпустці).

З огляду на це представник відповідача стверджує, що на момент видання Управлінням припису на усунення недоліків №ПЛ113/1301/АП вiд 07.02.2022 виконати його на ПрАТ "Армапром" не було можливим, так як господарську діяльність пiдприємство не здійснювало, майно та обладнання перебувало у власності іншої юридичної особи та були відсутні (звільнені) посадові особи, які відповідали за той чи інший напрямок виробництва на ПрАТ "Армапром", про що було повідомлено членів комісії Управління, яка здійснювала перевірку.

У відповіді на відзив Управління наголошує на тому, що актом планового заходу контролю №ПЛ113/1301/А від 07.02.2022 було зафіксовано станом на 07.02.2022 загальну кількість працівників, що працюють на підприємстві, 83 особи. Після ознайомлення з актом в.о. директора ПрАТ "Армапром" жодних зауважень чи заперечень з приводу чисельності працівників не заявив.

Тобто, як встановлено судом у ході судового розгляду, ПрАТ "Армапром" під час планової перевірки не висловило своїх заперечень з приводу встановлених на час проведення планового заходу порушень.

При цьому надані до відзиву договори купівлі-продажу/поставки промислового обладнання від ПрАТ "Армапром" до ТОВ "МАЗ "Армапром" та накази про звільнення працівників з ПрАТ "Армапром" та прийняття їх на роботу в ТОВ "МАЗ "Армапром" не доводять факту усунення виявлених перевіркою порушень, а тому не знімають з відповідача обов'язку виконати законну вимогу органу Держпраці. Натомість доводи відповідача свідчать лише про намір уникнути відповідальності за порушення вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, що зафіксовані актом Управління від 07.02.2022 № ПЛ113/1301/А/П.

З огляду на встановлені обставини, беручи до уваги саму лише можливість створення загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди їх життю чи здоров'ю, суд приходить до висновку про необхідність застосування до ПрАТ "Армапром" заходів реагування у спосіб обраний позивачем, до усунення виявлених порушень, у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Управління Держпраці у Полтавській області до Приватного акціонерного товариства "Армапром" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

Застосувати до Приватного акціонерного товариства "Армапром" (вул. Хорольська, 35, м. Миргород, Полтавська область, 37600, код ЄДРПОУ 00218325) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення до усунення виявлених порушень:

- робіт: в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000В, в зонах дії струму високої частоти; зберігання балонів із стисненим, вибухонебезпечним та інертним газом; монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки; ремонт, технічне обслуговування устатковання підвищеної небезпеки, що включає в себе систему газопостачання природним газом суб'єкта господарювання; вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів; виготовлення виробів та деталей із гуми на пресах, вулканізаторах; нанесення лакофарбових покрить, ґрунтовок та шпакльовок на основі нітрофарб, полімерних композицій (поліхлорвінілових, епоксидних тощо);

- обладнання: обладнання, що працює під тиском; газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВТ; вантажопідіймальні крани і машини, підйомники для підіймання працівників.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун