Постанова від 19.10.2022 по справі 640/7726/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/7726/21 Суддя (судді) першої інстанції: Добрівська Н.А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий суддя Грибан І.О.

судді: Ключкович В.Ю.

Парінов А.Б.

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача 1 щодо відмови у складанні довідки за формою додатку другого Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 у редакції чинній із 05 березня 2019 року;

- зобов'язати відповідача 1 скласти та встановленим порядком надіслати довідку про грошове забезпечення із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення встановлених за посадою (аналогічною посадою) позивача станом на 05 березня 2019 року;

- визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача 2 та зобов'язати з 01 січня 2018 року перерахувати розмір пенсії позивача із урахуванням максимального відсоткового її розміру встановленого законодавством на час призначення 77%, зобов'язати із 05 березня 2019 року виплачувати пенсію у повному розмірі - тобто у 100 відсотків суми її підвищення та виплатити недоплачену із 01 січня 2018 року частину пенсії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2022 року позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру його пенсії;

- зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві з 01 січня 2018 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум;

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не виплати з 05 березня 2019 року ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з урахуванням виплачених раніше сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовити у повному обсязі.

В обґрунтування своїх доводів зазначає, що перерахунок та виплата пенсії позивача здійснювався у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, скасування окремих положень якої у судовому порядку 05.03.2019 року не має ретроспективної дії. Наголошує, що у подальшому порядок виплат підвищення до пенсій, перерахованих відповідно до постанови Уряду України від 21.02.2018 року №103 було регламентовано приписами постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №804. Підкреслює, що максимальний розмір пенсії, яку призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати 70% грошового забезпечення.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2022 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2022 року та на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.

Відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив, що не перешкоджає її розгляду по суті.

Переглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги на предмет законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, колегія суддів виходить з наступного.

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та до 31 грудня 2017 року отримував пенсію у розмірі 77% грошового забезпечення, що підтверджено перерахунком пенсії з 01.12.2017 року.

На виконання Постанова №103 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 (далі - Постанова № 704) відповідач у березні 2018 року здійснив перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2018 року, розмір якої склав з 01.01.2018 року - 50%, з 01.01.2019 року - 75%, з 01.01.2020 року - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року.

Також з 01 січня 2018 року відповідач зменшив основний розмір пенсії позивача з 77% грошового забезпечення на 70 % грошового забезпечення.

Не погоджуючись з діями відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії за наслідками її перерахунку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги частково, виходив з того, що на момент ухвалення рішення у цій справі дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати саме з 05.03.2019, 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню. Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії суд першої інстанції прийшов до висновку, що перерахунок пенсії з 01.01.2018 позивачу був проведений у розмірі меншому, ніж передбачено законодавством з вини відповідача, отже перерахунок пенсії позивачу з урахуванням 77% від сум грошового забезпечення слід провести саме з 01.01.2018, тобто, з дня виникнення права на такий перерахунок.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Спірні відносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перерахунку пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону у редакції, яка була чинною на момент призначення пенсії Позивачу, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Водночас, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 08.07.2011 року, максимальний розмір пенсії згідно ч. 2 ст. 13 змінено з 90 процентів на 80.

Згодом, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності з 01.04.2014 року, внесено зміни до статті 13 Закону, зокрема, у частині другій цифри « 80» замінено цифрами « 70».

Таким чином, з 01.04.2014 року положення ч. 2 ст. 13 Закону щодо призначення військовослужбовцям пенсії від сум їх грошового забезпечення у розмірі не більше 80 відсотків заробітної плати втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї статті Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».

Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що підстави та порядок перерахунку раніше призначених пенсій регулює стаття 63 Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» змін не зазнавали.

Крім того, внесені вищезгаданим Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 13 Закону щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії військовослужбовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Таким чином, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90, а потім 80 і згодом 70 процентів грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у рішенні від 04.02.2019 року, яке набрало законної сили 16.10.2019 року, у зразковій справі №240/5401/18.

Враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, колегія суддів приходить до висновку про необхідність перерахунку та виплати Позивачу пенсії у редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії.

Відтак, з метою поновлення права позивача підлягає задоволенню вимога про зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням основного її розміру 77% грошового забезпечення і виплату недоотриманої суми пенсії, з урахуванням фактичних виплат.

Поряд з цим, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу, що згідно пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

У зв'язку зі скасуванням п. 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.

Згідно позиції Великої Палати Верховного Суду, сформульованої у постанові від 30.01.2019 року у справі №755/10947/17 : «… під час вирішення тотожних спорів суди мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду (постанова Верховного Суду від 31.03.2021 року у справі № 640/18475/20)».

Також, колегія суддів звертає увагу на те, що Верховним Судом, зокрема, у постанові від 22.09.2020 року у справі № 1540/4041/18 в аналогічних правовідносинах, висловлено правову позицію, про те, що «у період дії пунктів 1, 2 Постанови № 103 (з моменту набрання нею чинності - 24.02.2018 року до моменту набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 - 05.03.2019 року) вказані норми підлягали безумовному виконанню усіма суб'єктами владних повноважень, зокрема у частині забезпечення реалізації права особи на проведення з 01.01.2018 року перерахунку та виплати пенсії у передбаченому цими пунктами порядку (складові, які враховуються для перерахунку пенсії, та поетапність виплати підвищення такої пенсії). При цьому, розміри складових грошового забезпечення, що враховуються при видачі відповідних довідок регулюється Постановою №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року. Незастосування пунктів 1, 2 Постанови №103 у період їх дії допускається винятково у ситуації, за якої всупереч імперативним вимогам статті 22 Конституції України відбулося звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод особи в частині зменшення розміру пенсії, яку особа вже отримувала».

З урахуванням наведених вище висновків колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу, що підстави для зміни алгоритму виплати підвищення до пенсії, відмінного від того, про який зазначено у чинній до 05.03.2019 року Постанові №103, відсутні.

Крім іншого, колегією суддів враховується, що 14.08.2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 804, яка набрала чинності 04.09.2019 року (далі - Постанова №804).

Відповідно до п. 1 цієї постанови виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

З огляду на те, що Постанова № 804 набрала чинності 04.09.2019 року, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії є безпідставною у період з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року (включно).

Судом апеляційної інстанції враховується, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 року у справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020 року, визнано неправомірними дії Кабінету Міністрів України при прийнятті Постанови №804 та визнано цю постанову протиправною та нечинною повністю.

Відтак, на переконання судової колегії, у тому числі з урахуванням наведених вище висловлених Верховним Судом позицій про застосування аналогічних за змістом нормативних актів до спірних правовідносин, позовні вимоги з 04.09.2019 року по 31.12.2019 року задоволенню не підлягають, оскільки Відповідач протиправних дій при виплаті Позивачу підвищення до пенсії на підставі Постанови № 804, не вчиняв, а сама постанова визнана нечинною у 2020 році.

З урахуванням наведеного рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині визначення дати, з якої по яку ГУ ПФ в м. Києві повинно було здійснювати перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження суми підвищення, а саме - з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року включно.

Колегією суддів також враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції не врахував факту набрання року постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №804 чинності 04.09.2019, що мало наслідком помилкове визначення періоду, протягом якого позивач має право на отримання підвищення до пенсії у повному розмірі.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Приписи п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України визначають, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при прийнятті рішення неправильно застосовано норми матеріального права, що стали підставою для неправильного вирішення справи в частині періоду, до якого позовні вимоги в частині виплати доплати до пенсії у повному обсязі підлягають задоволенню. У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України м. Києві задовольнити частково, а рішення суду - змінити в частині.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задовольнити частково.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2022 року змінити, виклавши пункт 7 резолютивної частини рішення суду наступним чином:

«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з урахуванням раніше виплачених сум».

В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2022 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Головуючий суддя І.О. Грибан

Судді В.Ю. Ключкович

А.Б. Парінов

(повний текст постанови складено 19.10.2022р.)