Справа № 712/8555/22
Провадження № 3/712/2842/22
19 жовтня 2022 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.156 КУпАП,
Згідно з протоколом від 17.09.2022 про адміністративне правопорушення серії ВАБ №841456, 17.09.2022 близько 20 год. 30 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 здійснила продаж спиртних напоїв, чим порушила п.п.43 п.2 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Ознайомившись з матеріалами справи, суддя дійшов таких висновків.
Згідно з ч.3 ст.7 КУпАП застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до п.п.1, 2 ст.278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя, в тому числі, повинен вирішити, чи належить до його компетенції розгляд даної справи та чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення і інші матеріали справи.
Згідно з ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Частиною третьою статті 156 КУпАП передбачено відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Суд звертає увагу на той факт, що протокол про адміністративне правопорушення, усупереч вимогам ст.256 КУпАП, не містить відомостей про те, кому саме ОСОБА_1 здійснювала продаж спиртних напоїв та у якому об'ємі.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначається про порушення ОСОБА_1 п.п.43 п.2 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Згідно з п.43 ч.2 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із: прийняття рішень про заборону торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Водночас, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано таке рішення про заборону торгівлі алкогольними напоями по м. Черкаси.
Санкцією частини третьої статті 156 КУпАП передбачено обов'язкову конфіскацію предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі. Однак, у матеріалах справи відсутні докази вилучення спиртних напоїв, їх кількості і отриманої виручки (акти вилучення), не зазначено місце їх зберігання.
Вищевстановлені недоліки протоколу позбавляють суд можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її у точній відповідності із законом.
В абзаці 2 пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» роз'яснено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи викладене, вважаю необхідним матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.156 КУпАП повернути до Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області для їх належного оформлення.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 7, 256, 278, 283 КУпАП, суддя-
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.156 КУпАП повернути до Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.Ю. Гоменюк