Справа № 201/7202/22
Провадження № 1-кс/201/2647/2022
іменем України
05.10.2022 р. м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі клопотання слідчого відділу 3 ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях лейтенанта юстиції ОСОБА_5 , погоджене процесуальним керівником у кримінальному провадженні-прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022130000000230 від 20.06.2022 р. відносно,-
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Марківка Марківського району Луганської області, громадянки України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,-
До Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання слідчого відділу 3 ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях лейтенанта юстиції ОСОБА_5 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні, внесеному 20.06.2022 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022130000000230 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисник в судовому засіданні вирішення питання щодо задоволення клопотання залишив на розсуд суду.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчими слідчого відділу 3 управління (з дислокації у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування, а Луганською обласною прокуратурою - нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 22022130000000230 від 20.06.2022 за фактом добровільного зайняття громадянкою України ОСОБА_6 так званої посади «головного бухгалтера державної установи т.зв. «ЛНР» «Станції по боротьбі з хворобами тварин Марківського району», незаконно створеної на тимчасово-окупованій території Луганської області., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022
«Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із
05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 22.05.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
В результаті ведення агресивної війни з боку російської федерації проти України, яку розпочато 24.02.2022, смт. Марківка Старобільського району Луганської області з лютого 2022 року захоплено збройними силами російської федерації та підконтрольними їм незаконними збройними формуваннями т.зв. «ЛНР». На підтвердження контролю над вказаною територіальною громадою, на будівлі Марківської селищної ради Луганської області, розташованої за адресою: вул. Центральна, буд. 18, смт. Марківка Старобільського району Луганської області незаконними збройними формуваннями встановлено прапор так званої «ЛНР».
На окупованій території смт. Марківка Старобільського району Луганської області незаконними збройними формуваннями т.зв. «ЛНР», підконтрольними державі-агресору РФ, у березні 2022 року організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, зокрема т.зв. «Государственного учреждения «Станции по борьбе с болезнями животных Марковского района» (мовою оригінала).
У відповідності до Закону т.зв. «ЛНР» «О системе исполнительных органов государственной власти Луганской Народной Республики» (надалі - Закон) визначено систему виконавчих органів державної влади та основні повноваження державної влади т.зв. «ЛНР».
Згідно статті 8 вказаного т.зв. «Закону» виконавчий орган державної влади т.зв. «луганської народної республіки» користується правами юридичної особи, має печатку з зображенням т.зв. «Державного герба» «луганської народної республіки» і своїм найменуванням, а також відповідні бюджетні та інші рахунки, відкриті в встановленому законодавством порядку.
Права юридичної особи можуть бути також надані державним органам, які входять в структуру виконавчого органу державної влади т.зв. «луганської народної республіки».
Так, відповідно до п. 5 ст. 9 т.зв. «Закону» до системи виконавчих органів державної влади т.зв. «ЛНР» входять служби т.зв. «ЛНР».
Згідно статті 12 Закону визначено, що «служба ЛНР» - виконавчий орган державної влади «ЛНР», виконуючий функції по контролю і нагляду, а також спеціальні функції у встановленій сфері діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону виконавчі органи державної влади луганської народної республіки можуть створювати свої територіальні органи. Територіальні органи створюються для реалізації компетенції відповідного виконавчого органа державної влади «луганської народної республіки» на даній території або для виконання повноважень з окремим направленням його діяльності.
Так, наказом т.зв. «Государственной службы ветеринарной медицины Луганской народной республики» від 21.05.2022 № 120 затверджений «Устав Государственного учреждения Луганской Народной Республики «Станции по борьбе с болезнями животных Марковского района» (надалі - Устав), яким визначені його загальні положення, предмет, цілі та організація діяльності, визначено майно та фінансове забезпечення установи, порядок внесення змін в устав та ліквідація і реорганізація установи.
Відповідно до пункту 1.1 вищевказаного Уставу «Государственное учреждение Луганской народной республики «Станции по борьбе с болезнями животных Марковского района», створено відповідно до Указу Уряду «ЛНР» від 19.05.2022 649-р/22, та фактично розташоване за адресою: т.зв. «ЛНР», Марківский район, смт Марківка, вул. Горького, буд. 46.
Згідно п. 1.5 Уставу визначено, що установа відноситься до державної служби ветеринарної медицини т.зв. «ЛНР», яка виконує функції та повноваження засновника установи, в встановленому законодавством т.зв. «ЛНР» порядку.
Відповідно до п. 1.7 установа є юридичною особою, має свою печатку з зображенням Державного герба т.зв. «ЛНР», зі своїм найменуванням і кодом, іншими печатками, штампами і бланками встановленого зразка, рахунками, відкритими згідно з законодавством т.зв. «луганської народної республіки».
Пунктом 2.1 Уставу визначено основну мету діяльності установи - організація та проведення заходів щодо охорони території Марківського району від занесення карантинних та інших хвороб тварин, захисту населення від хвороб, загальних для тварин та людей, контроль за обігом тварин, кормів, продуктів та сировини тваринного, а на ринках рослинного походження, дотриманням ветеринарно-санітарних вимог при транспортуванні, зберіганні, реалізації, переробки сировини тваринного походження та виробництва харчових продуктів на підконтрольній території.
Викладене свідчить, що «Станция по борьбе с болезнями животных Марковского района» є структурним підрозділом (складовою частиною) органу державної влади т.зв. «ЛНР» з особливим статусом «Государственное учреждение ЛНР», а отже зайняття посад в вказаному структурному підрозділі є фактичним зайняттям посади в органі влади створеному на тимчасово окупованій території.
У кінці травня 2022 року (більш точного часу встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим) громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області в смт. Марківка Старобільського району Луганської області, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалася приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, достовірно знаючи про незаконність дій співучасників збройних формувань т.зв. «ЛНР» та окупаційної адміністрації РФ на тимчасово окупованій території Луганської області, діючи з єдиним злочинним умислом з мотивів заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, з метою зміни меж території України та поширення на неї впливу РФ, перешкоджання євроінтеграційному курсу розвитку України, встановлення контролю РФ над політичними та економічними процесами в Україні, маючи умисел на зайняття посади, пов'язаної з виконанням адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території в смт. Марківка Старобільського району Луганської області, надала свою добровільну згоду на призначення її на посаду «головного бухгалтера Державної установи «ЛНР» Станції по боротьбі з хворобами тварин Марківського району т.зв. «Державної служби ветеринарної медицини Луганської Народної Республіки».
Реалізуючи вказаний умисел, ОСОБА_6 , з кінця травня 2022 року (більш точного часу встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим), будучи громадянкою України, перебуваючи на території смт. Марківка Старобільського району Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної влади держави-агресора - Російської Федерації та представників незаконних збройних формувань т.зв. «ЛНР», ОСОБА_6 приступила до виконання обов'язків головного бухгалтера Державної установи «ЛНР» Станції по боротьбі з хворобами тварин Марківського району т.зв. «Державної служби ветеринарної медицини Луганської Народної Республіки», тобто зайняла посаду пов'язану з виконанням адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупаційній території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора - в т.зв. «Державній службі ветеринарної медицини Луганської Народної Республіки», що діє на території Марківської селищної ради Луганської області.
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням смт. Марківка Старобільського району Луганської області та проведенням бойових дій, зокрема на території Луганської області, беручи до уваги те, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, а також обґрунтовану неможливість вручити їй повідомлення про підозру, повістку про виклик, інші процесуальні документи, виклики для проведення слідчих та інших процесуальних дій, вручення письмового повідомлення про підозру ОСОБА_6 здійснювались наступним чином.
З дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 174 ( НОМЕР_1 ) від 11.08.2022, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_3 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 15.08.2022 об 11:00, 16.08.2022 об 11:00, 17.08.2022 о 11:00 за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22022130000000230 від 20.06.2022, вручення письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного.
Крім того, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_2 (7300) від 18.08.2022, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_6 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 опубліковано повістку про виклик підозрюваної ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 22.08.2022 о 10:00, на 23.08.2022 о 10:00, на 24.08.2022 о 10:00 за зазначеною в повістці адресою, для отримання письмового повідомлення про підозру та проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні
№ 22022130000000230 від 20.06.2022 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної.
Також у цьому самому номері газети «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 ) від ІНФОРМАЦІЯ_6 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_6 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 опубліковано повідомлення про підозру, згідно з яким громадянин України ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На жоден з викликів громадянка України ОСОБА_6 в призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття до прокурора відділу Луганської обласної прокуратури та слідчого СВ 3 управління (з дислокації у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях не повідомила.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Враховуючи наведені вище обставини, з дотриманням вимог
ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України, шляхом публікації повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_6 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 ) від ІНФОРМАЦІЯ_6 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
24 серпня 2022 року у зв'язку з тим, що ОСОБА_6 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України та не з'являється без поважних причин на виклики прокурора, в порядку ст. 281 КПК України, її оголошено в розшук.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, проведенням бойових дій, захопленням та окупацією смт. Марківка Старобільського району Луганської області, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_6 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окуповані території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
У зв'язку із переховуванням підозрюваної, одночасно з клопотанням про застосування запобіжного заходу, до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 188 КПК України, слідчим подано клопотання про надання дозволу на затримання підозрюваної ОСОБА_6 , з метою її приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 22.06.2022, яка підтверджує факт зайняття ОСОБА_6 посади «головного бухгалтера державної установи «ЛНР» Станції по боротьбі з хворобами тварин Марківського району т.зв. «Державної служби ветеринарної медицини Луганської Народної Республіки» та перебування останньої на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 04.07.2022, який підтверджує факт початку діяльності на тимчасово окупованій території смт. Марківка Луганської області т.зв. «Державної установи «ЛНР» Станції по боротьбі з хворобами тварин Марківського району т.зв. «Державної служби ветеринарної медицини Луганської Народної Республіки» та зайняття ОСОБА_6 посади у вищевказаному органі;
- протоколом огляду від 04.08.2022, який підтверджує факт початку діяльності на тимчасово окупованій території смт. Марківка Луганської області т.зв. «Державної установи «ЛНР» Станції по боротьбі з хворобами тварин Марківського району т.зв. «Державної служби ветеринарної медицини Луганської Народної Республіки» та зайняття ОСОБА_6 посади «головного бухгалтера Державної установи «ЛНР» Станції по боротьбі з хворобами тварин Марківського району т.зв. «Державної служби ветеринарної медицини Луганської Народної Республіки»;
- іншими документами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, зокрема передбачених статтею 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
У відповідності з п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України відомостями про те, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України свідчать наступні докази:
- протокол допиту свідка ОСОБА_8 від 22.06.2022, яка підтверджує факт зайняття ОСОБА_6 посади «головного бухгалтера державної установи «ЛНР» Станції по боротьбі з хворобами тварин Марківського району т.зв. «Державної служби ветеринарної медицини Луганської Народної Республіки» та перебування останньої на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протокол огляду від 04.07.2022, який підтверджує факт початку діяльності на тимчасово окупованій території смт. Марківка Луганської області т.зв. «Державної установи «ЛНР» Станції по боротьбі з хворобами тварин Марківського району т.зв. «Державної служби ветеринарної медицини Луганської Народної Республіки» та зайняття ОСОБА_6 посади у вищевказаному органі;
- протокол огляду від 04.08.2022, який підтверджує факт початку діяльності на тимчасово окупованій території смт. Марківка Луганської області т.зв. «Державної установи «ЛНР» Станції по боротьбі з хворобами тварин Марківського району т.зв. «Державної служби ветеринарної медицини Луганської Народної Республіки» та зайняття ОСОБА_6 посади «головного бухгалтера Державної установи «ЛНР» Станції по боротьбі з хворобами тварин Марківського району т.зв. «Державної служби ветеринарної медицини Луганської Народної Республіки»;
- іншими документами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.
Наведені докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території станом на лютий-вересень, приймає участь в протиправних діях, виконує функцію представника окупаційної адміністрації в смт. Марківка Старобільського району Луганської області.
Про факт переховування підозрюваної ОСОБА_6 від слідства та суду свідчить те, що ОСОБА_6 на виклики до прокурора (15.08.2022, 16.08.2022, 17.08.2022, 22.08.2022, 23.08.2022, 24.08.2022) для проведення слідчих дій, вручення письмового повідомлення про підозру не з'явилась, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відомості про переховування підозрюваної ОСОБА_6 підтверджуються опублікованими повістками про виклик за наступними посиланнями:
в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_4 ( НОМЕР_1 ) від ІНФОРМАЦІЯ_3 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_3 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
в газеті «Урядовий кур'єр» № 179 ( НОМЕР_3 ) від ІНФОРМАЦІЯ_6 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5
на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_6 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Крім того, вище наведені у даному клопотанні докази також свідчать про факт переховування підозрюваної ОСОБА_6 від слідства та суду.
Враховуючи те, що підозрювана належним чином не одноразово викликалась до прокуратури, в тому числі для вручення повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій у спосіб, передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, проте жодного разу не з'явилась у призначений час та не повідомила про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що на опублікованих світлинах ОСОБА_6 в червні 2022 року перебувала в смт. Марківка Старобільського району Луганської області, тобто на території, яка на цей час тимчасово непідконтрольна Україні, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного необхідно вважати, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Під збройними формуваннями Російської Федерації Закон № 1207-VII визначає регулярні з'єднання і підрозділи, підпорядковані Міністерству оборони Російської Федерації, підрозділи та спеціальні формування, підпорядковані іншим силовим відомствам Російської Федерації, їхні радники, інструктори та іррегулярні незаконні збройні формування, озброєні банди та групи найманців, створені, підпорядковані, керовані та фінансовані Російською Федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України (п. 4 ч. 1 ст. 1-1 Закону України № 1207-VII).
Таким чином, незаконні збройні формування так званої «ЛНР» відносяться до збройних формувань РФ.
Пунктом 6 частиною 1 статті 1-1 Закону України № 1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
З квітня 2022 року збройні формування російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль території смт. Марківка Старобільського району Луганської області, а тому вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань російської федерації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.05.2022 № 100 внесені зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та викладено нову редакцію переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 24 травня 2022 року. Згідно зазначеного переліку, Марківська селищна територіальна громада Старобільського району Луганській області, перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку РФ та незаконного збройного формування, так званого «ЛНР».
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 : обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора, зокрема, не прибула на виклик без поважної причини 6 разів);перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22022130000000230 від 20.06.2022 стосовно підозрюваної ОСОБА_6 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись вимогами ст.ст. 2,7, ст.3 ч.1 п.18), ст.139 ч.5,ст.ст. 2971-2975,309,372, 376,532 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022130000000230 від 20.06.2022 р. - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022130000000230, відомості про яке 20.06.2022 р. внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно ОСОБА_6 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали буде оголошено 06.10.2022 р. о 09.00 год.
Слідчий суддя
Жовтневого районного суду
м. Дніпропетровська ОСОБА_1