Справа № 201/7204/22
Провадження № 1-кс/201/2649/2022
іменем України
29.09.2022 р. м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі в режимі відеоконференції клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні-прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132600000088 від 11.07.2022 р. відносно
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки смт Новоайдар Новоайдарського (нині - Щастинський) району Луганської області, раніше не судимої, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України,-
Прокурор групи прокурорів у кримінальному провадженні-прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_5 ,звернувся до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132600000088 від 11.07.2022 р. відносно ОСОБА_6 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисник в судовому засіданні ухвалення рішення за даним клопотанням залишив на розсуд суду.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУСБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022132600000088 від 11.07.2022 за фактом добровільного зайняття громадянкою України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; На території України не допускається розташування іноземних військових баз; Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Частиною 3 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, військові адміністрації населених пунктів утворюються в одному чи декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання, або припинення їх повноважень згідно із законом.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.0 3.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 1804.2022 №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку Російської Федерації проти України в період з 24.02.2022 по 02.03.2022 окупаційними військами Російської Федерації та представниками так званої «Луганської народної республіки» (далі - ЛНР) захоплено (окуповано) смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, у зв'язку із чим на підтвердження контролю над селищем на будівлі Щастинської районної ради, розташованої за адресою: вулиця Незалежності, 2, смт Новоайдар, Щастинський район, Луганської області незаконними збройними формуваннями встановлено прапор так званої ЛНР.
Упродовж червня-липня 2022 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не видалося можливим, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась приблизно о 04:00 годині 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, з особистих інтересів, перебуваючи в смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, маючи умисел на зайняття посади в правоохоронному органі окупаційної влади та реалізуючи його, вступила у злочинну змову з окупаційними військами Російської Федерації та представниками так званої ЛНР, та, отримавши від них пропозицію на зайняття посади в правоохоронному органі окупаційної влади, в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно, умисно погодилась на вказану пропозицію та добровільно зайняла посаду в т.зв. /мовою оригіналу/ «Новоайдарском районном отделе внутренних дел Министерства внутренних дел ЛНР (Новоайдарский РОВД МВД ЛНР)» (Новоайдарський районний відділ внутрішніх справ міністерства внутрішніх справ ЛНР), що виконує правоохоронні функції на території Щастинського району, Луганської області, тобто зайняла посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області.
ОСОБА_6 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням смт Новоайдар Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_2 (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_4 (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 ), яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора ІНФОРМАЦІЯ_6 (за посиланнямІНФОРМАЦІЯ_7 ) та ІНФОРМАЦІЯ_8 (за посиланнямІНФОРМАЦІЯ_9 ), опубліковано повістки про виклик ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 10:00 годин 24.08.2022, 25.08.2022, 26.08.2022 та на 10:00 годин 03.09.2022, 04.09.2022, 05.09.2022 відповідно за вказаною в повістці адресою за місцезнаходженням Щастинської окружної прокуратури Луганської області для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42022132600000088 від 11.07.2022, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченогоч. 7 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної.
Однак у жодний із призначених дати та часу ОСОБА_6 за викликом не з'явилася, про неможливість та/або причини неприбуття за місцем розташування Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомила.
Також під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 зареєстрована, мешкає та знаходиться в смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, яке у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації було захоплене представниками військових формувань РФ та незаконних збройних формувань т.зв «ЛНР».
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
26 серпня 2022 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи наведені вище обставини, прокурором з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України повідомлено ОСОБА_6 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 ) та в газеті «Урядовий кур'єр» № 187 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_4 (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 ).
У зв'язку із збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, бойовими діями, захопленням та окупацією смт Новоайдар Щастинського району Луганської області конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_6 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
У зв'язку із переховуванням підозрюваної до Жовтневого районного суду Дніпропетровської області у відповідності до ч. 6 ст. 193 КПК України прокурором подано клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваній ОСОБА_6 , яке ухвалою слідчого судді від 15.09.2022 задоволено та обрано підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом огляду від 18.07.2022, відповідно до якого оглянуто в мережі Інтернет на Інтернет сторінці (сайті) /мовою оригіналу/ «ОФИЦИАЛЬНЫЙ САЙТ МИНИСТЕРСТВА ВНУТРЕННИХ ДЕЛ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» (посилання ІНФОРМАЦІЯ_10 ), публікації із заголовком /мовою оригіналу/ «ПРАВООХРАНИТЕЛИ ТРОИЦКОГО, СВАТОВСКОГО И НОВОАЙДАРСКОГО РОВД МВД ЛНР ПРИНЯЛИ ПРИСЯГУ НА ВЕРНОСТЬ НАРОДУ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ», яка розміщена за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 , та до якої мається відеоматеріал (відеозапис) в кольоровому зображенні зі звуком тривалістю 03 хвилини 19 секунд, на якому зафіксовано, як повідомляється, процес складання присяги особами, одягнутими у камуфльований одяг - як повідомляється на відеозаписі, співробітниками т.зв. «Троицкого, Сватовского и Новоайдарского РОВД МВД ЛНР», серед яких зображена жінка, зовні схожа на ОСОБА_6
- протоколом огляду від 09.08.2022, відповідно до якого в месенджері «Телеграм» на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_12 » оглянуто публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_13 з заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_14 », до якої мається відеоматеріал (відеозапис) в кольоровому зображенні зі звуком тривалістю 03 хвилини 19 секунд, на якому зафіксовано, як повідомляється, процес складання присяги особами, одягнутими у камуфльований одяг - як повідомляється на відеозаписі, співробітниками т.зв. «Троицкого, Сватовского и Новоайдарского РОВД МВД ЛНР», серед яких зображена жінка, зовні схожа на ОСОБА_6 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , який пояснив, що знає ОСОБА_6 , яка після окупації смт Новоайдар Щастинського району Луганської області добровільно вступила до незаконного органу - «Новоайдарского районного отдела внутренних дел мвд лнр»;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_7 , який впізнав ОСОБА_6 , яка добровільно стала співробітником «Новоайдарского районного отдела внутренних дел мвд лнр».
- висновком експерта № 115 від 18.08.2022, за результатами портретної експертизи, згідно якого на документах про отримання паспорту громадянина Україна ОСОБА_6 та на зафіксованому з мережі Інтернет відеозаписі (протокол огляду від 18.07.2022) зображена одна і та ж особа, тобто ОСОБА_6 ;
- повідомленням про підозру ОСОБА_6 від 26.08.2022;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , яка пояснила, що знає ОСОБА_6 , яка після окупації смт Новоайдар Щастинського району Луганської області добровільно вступила до незаконного органу - «Новоайдарского районного отдела внутренних дел мвд лнр»;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_8 , яка впізнала ОСОБА_6 , яка добровільно стала співробітником «Новоайдарского районного отдела внутренних дел мвд лнр»;
- протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_8 , яка пояснила, що працює в Щастинському РВП ГУНП в Луганській області (раніше - Новоайдарський ВП ГУНП в Луганській області), який територіально знаходиться в смт Новоайдар Щастинського району області (раніше - Новоайдарський район) Луганської області. У мережі Інтернет, зокрема за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 на відео про складання присяги на вступ до правоохоронних органів окупаційної влади, зокрема т.зв. НОВОАЙДАРСКОГО РОВД МВД ЛНР, особами, які пішли на співпрацю з окупаційною владою, серед яких також зображена ОСОБА_6 . На вказаному відеозаписі на відрізках під час дачі інтерв'ю особами, які підписані як співробітники НОВОАЙДАРСКОГО РОВД МВД ЛНР зображено приміщення Щастинського РВП ГУНП в Луганській області, яке розташовано за адресою: вул. Банківська, 19, смт Новоайдар, Щастинського району області Луганської області, яке тимчасово окуповане представниками збройних сил РФ та т.зв. ЛНР.
У відповідності до вимог п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України відомості про те, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України повністю підтверджуються зібраними у кримінальному провадженні доказами, у т.ч.:
- протоколом огляду від 18.07.2022, відповідно до якого оглянуто в мережі Інтернет на Інтернет сторінці (сайті) /мовою оригіналу/ «ОФИЦИАЛЬНЫЙ САЙТ МИНИСТЕРСТВА ВНУТРЕННИХ ДЕЛ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» (посилання ІНФОРМАЦІЯ_10 ), публікації із заголовком /мовою оригіналу/ «ПРАВООХРАНИТЕЛИ ТРОИЦКОГО, СВАТОВСКОГО И НОВОАЙДАРСКОГО РОВД МВД ЛНР ПРИНЯЛИ ПРИСЯГУ НА ВЕРНОСТЬ НАРОДУ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ», яка розміщена за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 , та до якої мається відеоматеріал (відеозапис) в кольоровому зображенні зі звуком тривалістю 03 хвилини 19 секунд, на якому зафіксовано, як повідомляється, процес складання присяги особами, одягнутими у камуфльований одяг - як повідомляється на відеозаписі, співробітниками т.зв. «Троицкого, Сватовского и Новоайдарского РОВД МВД ЛНР», серед яких зображена жінка, зовні схожа на ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 09.08.2022, відповідно до якого в месенджері «Телеграм» на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_12 » оглянуто публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_13 з заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_15 РЕСПУБЛИКИ», до якої мається відеоматеріал (відеозапис) в кольоровому зображенні зі звуком тривалістю 03 хвилини 19 секунд, на якому зафіксовано, як повідомляється, процес складання присяги особами, одягнутими у камуфльований одяг - як повідомляється на відеозаписі, співробітниками т.зв. «Троицкого, Сватовского и Новоайдарского РОВД МВД ЛНР», серед яких зображена жінка, зовні схожа на ОСОБА_6
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , який пояснив, що знає ОСОБА_6 , яка після окупації смт Новоайдар Щастинського району Луганської області добровільно вступила до незаконного органу - «Новоайдарского районного отдела внутренних дел мвд лнр»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , яка пояснила, що знає ОСОБА_6 , яка після окупації смт Новоайдар Щастинського району Луганської області добровільно вступила до незаконного органу - «Новоайдарского районного отдела внутренних дел мвд лнр»;
- протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_8 , яка пояснила, що працює в Щастинському РВП ГУНП в Луганській області (раніше - Новоайдарський ВП ГУНП в Луганській області), який територіально знаходиться в смт Новоайдар Щастинського району області (раніше - Новоайдарський район) Луганської області. У мережі Інтернет, зокрема за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 на відео про складання присяги на вступ до правоохоронних органів окупаційної влади, зокрема т.зв. НОВОАЙДАРСКОГО РОВД МВД ЛНР, особами, які пішли на співпрацю з окупаційною владою, серед яких також зображена ОСОБА_6 . На вказаному відеозаписі на відрізках під час дачі інтерв'ю особами, які підписані як співробітники НОВОАЙДАРСКОГО РОВД МВД ЛНР зображено приміщення Щастинського РВП ГУНП в Луганській області, яке розташовано за адресою: вул. Банківська, 19, смт Новоайдар, Щастинського району області Луганської області, яке тимчасово окуповане представниками збройних сил РФ та т.зв. ЛНР.
Також згідно відомостей, наданих УДМС в Кіровоградській області, ОСОБА_6 значиться зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, наведені відомості і докази в своїй сукупності дають достатньо підстав вважати, що ОСОБА_6 знаходиться на території Щастинського району Луганської області, де займає посаду і працює в т.зв. /мовою оригіналу/ «Новоайдарском РОВД МВД ЛНР» (Новоайдарський районний відділ внутрішніх справ міністерства внутрішніх справ ЛНР), який знаходиться в смт Новоайдар Щастинського району Луганської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у тому числі передбачених статтею 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Про факт переховування підозрюваної від слідства та суду свідчить і те, що вона на виклики до прокурора для проведення слідчих (розшукових) дій і вручення підозри (викликалася двічі, кожного разу на три дати), а також на виклик слідчого судді для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, опублікованими відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, не з'явилася, не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття.
Отже, є підстави стверджувати про переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і в такому випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
У даному випадку достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:
1.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;
2.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
З 02.03.2022 збройні формування Російської Федерації та незаконні збройні формування т.зв. ЛНР встановили та здійснюють фактичний контроль території смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, тобто вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань т.зв. ЛНР та Російської Федерації.
Крім того, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 20.05.2022 р. № 98 внесені зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та викладено нову редакцію переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 12.05.2022. Згідно вказаного Переліку Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку РФ та незаконних збройних формувань т.зв. ЛНР.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України)
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдань кримінального провадження, дотримання належної правової процедури необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 :
- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України;
- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклики прокурора, зокрема двічі не прибув на виклик на три дати без поважної причини, не прибув на судовий виклик);
- перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні № 42022132600000088 від 11.07.2022 стосовно ОСОБА_6 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись вимогами ст.ст. 2,7, ст.3 ч.1 п.18), ст.139 ч.5,ст.ст. 2971-2975,309,372, 376,532 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні-прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132600000088 від 11.07.2022 р. - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022132600000088, відомості про яке 11.07.2022 р. внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно ОСОБА_6 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 03.10.2022 р. о 16.00 год.
Слідчий суддя
Жовтневого районного суду
м. Дніпропетровська ОСОБА_1