Білогірський районний суд Хмельницької області 30200 Хмельницька обл., смт Білогір'я, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444
Справа №: 669/733/22 Провадження № 3/669/395/22
14 жовтня 2022 року смт.Білогір'я
Суддя Білогірського районного суду Бараболя Н.С., розглянувши матеріали, які надійшли із Головного управління ДПС у Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої по АДРЕСА_1 , фізична особа-підприємець,
за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
На розгляд суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення №3232/10/22-01-07-05 від 14 вересня 2022 року про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 за ч.1 ст. 155-1 КУпАП.
Вивчивши протокол та додані до нього матеріали приходжу до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адмінправопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до ст.278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний перевірити чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адмінправопорушення.
Крім того, у ст. 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Так, протокол про адміністративне правопорушення складений нерозбірливим рукописним текстом, у зв'язку з чим важко встановити його зміст. В графі «склад адміністративного правопорушення» текст є нечитабельним, що позбавляє суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи у їх сукупності та прийняти законне і обґрунтоване рішення по справі.
За таких обставин, протокол підлягає поверненню органу, працівник якого його склав для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст.ст.251, 252, 256, 278 КУпАП, -
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КУпАП повернути Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області .
Суддя Н. С. Бараболя